Ελληνικος κινηματογραφος

ποιες οι αγαπημενες σας ελληνικες ταινιες?(απο οποιαδηποτε δεκαετια)

Τι να πρωτολεμε!
Της κακομοιρας, οι κυριες της αυλης, η ωραια του κουρεα, η γυναικα μου τρελαθηκε, παπατρεχας, μερικοι το προτιμουν κρυο, σπιρτοκουτο (αποτομη αλλαγη δεκαετιας :Ρ). Θα επανελθω και με αλλες αργοτερα και πιο αναλυτικα.

http://www.pctime.gr/index.php?option=com_seyret&Itemid=2&task=videodirectlink&id=1359

1)της κακομοιρας
2)the kopanoi
3)φυλακες ανηλικων(νο.1)
4)ροδα τσαντα και κοπανα

και φυσικα τα απαντα του θαναση βεγγου

Για Ποιον Χτυπάει Η Κουδούνα!!!
Ο Διονύσης Παπαγιαννόπουλος είναι εύκολα ο κορυφαίος Έλληνας έβερ!

αν κι εγω ψηφιζω βεγγο οκ.και ο παπαγιαννοπουλος ειχε πολυ καλες ταινιες.αναμεσα τους και αυτη που ανεφερες

Ν;α προσθέσω στις καλτ ταινίες που αναφέρθηκαν και τους “Χούλιγκανς” φυσικά… 8)

Μεταφέρετε το παίδες στον κινηματογράφο πάντως, ταιριάζει περισσότερο εκεί.

[QUOTE=ellanor;378746]Ν;α προσθέσω στις καλτ ταινίες που αναφέρθηκαν και τους “Χούλιγκανς” φυσικά… 8)

και την ατακα του πετροχειλου “η αληθεια βρισκεται στους sex pistols”

ΦΥΛΑΚΕΣ ΑΝΗΛΙΚΩΝ ειναι το υπερτατο καλτ!!!

ο μανεσης δινει ρεσιταλ ατακας (ιδιαιτερα η σκηνη στην καφετερια στην αρχη ειναι σκηνη ανθολογιας!!!)

-Πετάγομαι πάνω και του λέω: Μωρή κουφάλα,. Με τι μαλώνεις? Γιατί εγώ μαλώνω με αυτό. Μόλις το φλώρι είδε το σπαθί κιότεψε και αναχώρησε. Ε λοιπόν πρώτη φορά είδα νταή να γίνεται τραμ στην τρεχάλα. Και αυτά σας τα λέω όχι τίποτα άλλο δηλαδη, γιατί τυγχάνει στη ζωή να είμαι κατής, πρωτοσύγκελος και πάπας. Όχι πως γουστάρω τη μανούρα δηλαδή, αλλά τη σήμερον ημέρα ρουφιάνος το ρουφιάνο αγαπάει και λουμπίνα τη λουμπίνα? Τι έγινε ρε Στέφανε, εμείς μιλάμε και εσύ κοιτάς, αν οι γειτόνισσες ψαράκια τηγανίζουν?
-Πολύ με κόβει ο έτσι!

  • Ε, τον είδα κολόμπα είναι ο κύριος
  • Μάλλον αδερφή είναι.
  • Στεφανάκι μην μπερδεύεσαι, γιατί στο τέλος θα γίνει η φτιάξη και ο εις τον άλλο και τανάπαλιν. Μπήκες?
  • Σιγά ρε Νώντα, που θα αφήσουμε να μας πάρει κούρσα και η κατέ.
    -Καλά, αδερφάκι μου, εγώ στο λέω, θα στην καθίσει και θα φωνάζεις μπιρ Αλλάχ και θα είναι και ντάλα μεσημέρι. Γιαυτό μακριά. Μωρή ξεφτίλα, καμάκι μας κάνεις?
  • Α να χαθείς πινέζα!
  • Να χαθείς εσύ μωρή παλιόκοτα.

προσκυναμε τον καλυτερο ρολο του τσαχιριδη

  • και ποιος ειναι ο θεος?
  • ΕΓΩ ειμαι ο θεος!!!

τον πετροχειλο
τον γιατρο
τον διευθυντη

Ε Π Ο Σ!!!

τωρα περα απο αυτο το μεγαλειο

της κακομοιρας ειναι all time classic

την ταινια με τον βεγγο που κανει τον θυρωρο (μου διαφευγει το ονομα)
που βουταει στο σκυλι της αλλης στο κουβα και σφουγγαριζει το πατωμα!!!χαχαχαχα!!θεος!!!

υπαρχει και φιλοτιμο (μαυρο στο μαυρογιαλουρο!!! χαχαχαχ)

βασικα οι περισσοτερες ασπρομαυρες ελληνικες ταινιες ειναι τρομερες!!!

[QUOTE=signal-05;378816]ΦΥΛΑΚΕΣ ΑΝΗΛΙΚΩΝ ειναι το υπερτατο καλτ!!!

ο μανεσης δινει ρεσιταλ ατακας (ιδιαιτερα η σκηνη στην καφετερια στην αρχη ειναι σκηνη ανθολογιας!!!)

-Πετάγομαι πάνω και του λέω: Μωρή κουφάλα,. Με τι μαλώνεις? Γιατί εγώ μαλώνω με αυτό. Μόλις το φλώρι είδε το σπαθί κιότεψε και αναχώρησε. Ε λοιπόν πρώτη φορά είδα νταή να γίνεται τραμ στην τρεχάλα. Και αυτά σας τα λέω όχι τίποτα άλλο δηλαδη, γιατί τυγχάνει στη ζωή να είμαι κατής, πρωτοσύγκελος και πάπας. Όχι πως γουστάρω τη μανούρα δηλαδή, αλλά τη σήμερον ημέρα ρουφιάνος το ρουφιάνο αγαπάει και λουμπίνα τη λουμπίνα… Τι έγινε ρε Στέφανε, εμείς μιλάμε και εσύ κοιτάς, αν οι γειτόνισσες ψαράκια τηγανίζουν?
-Πολύ με κόβει ο έτσι!

  • Ε, τον είδα κολόμπα είναι ο κύριος
  • Μάλλον αδερφή είναι.
  • Στεφανάκι μην μπερδεύεσαι, γιατί στο τέλος θα γίνει η φτιάξη και ο εις τον άλλο και τανάπαλιν. Μπήκες?
  • Σιγά ρε Νώντα, που θα αφήσουμε να μας πάρει κούρσα και η κατέ.
    -Καλά, αδερφάκι μου, εγώ στο λέω, θα στην καθίσει και θα φωνάζεις μπιρ Αλλάχ και θα είναι και ντάλα μεσημέρι. Γιαυτό μακριά. Μωρή ξεφτίλα, καμάκι μας κάνεις?
  • Α να χαθείς πινέζα!
  • Να χαθείς εσύ μωρή παλιόκοτα.

προσκυναμε τον καλυτερο ρολο του τσαχιριδη

  • και ποιος ειναι ο θεος?
  • ΕΓΩ ειμαι ο θεος!!!

τον πετροχειλο
τον γιατρο
τον διευθυντη

Ε Π Ο Σ!!!

η αλλη η ατακα του μανεση ειναι ολα τα λεφτα(μεσα στη φυλακη)

-ρε μαλακα τη καναμε απο κουπες σωφρονιστηκη φυλακη σου λεει μετα.εδω μεσα μπαινεις αγιος και βγαινεις καθαρμα.

-βγαλε το σκασμο να κοιμηθουμε.μας λες και ρε

γενικα σε αυτη τη ταινια ο τυπας ζωγραφιζει

“O Βασιλιάς” του Ν.Γραμματικού.

Από τις καλύτερες ταινίες που έχω δεί γενικά…

ξεχασα να αναφερω και το αγορια στη πορνεια του ομηρου ευστρατιαδη.εχει μια τρελλη σκηνη που οι fans των bon jovi θα εκτιμουν.αν δεν το εχετε δει

αν και κατι σε slayer θα κολλαγε περισσοτερο

Αυτό.

Απο κει και πέρα.

Από παλιό κινηματογράφο:

  • Κίτρινα Γάντια
  • Κάλπικη Λίρα

και αρκετές από Κωνσταντάρα, Παπαγιαννόπουλο που τώρα μου διαφεύγουν οι τίτλοι τους.

Από σύγχρονο κινηματογράφο:

  • Δεκαπενταύγουστος
  • Μια Μέρα τη Νύχτα (Athens Blues)

Από καλτ:

  • Πατρίς, Ληστεία, Οικογένεια
  • Χούλιγκανς
  • Κλασική Περίπτωση Βλάβης

:thumbup:

http://video.google.com/googleplayer.swf?autoPlay=true&docId=-3433889260512591131

Από 90’s ελληνικό κινηματογράφο:

  • Οποιαδήποτε μεταφορά αρχαίας ελληνικής τραγωδίας έγινε από τον M. Κακογιάννη = must
  • Άγγελος
  • Γλυκιά Συμμορία

Νεότερα:

  • Hardcore
  • Δεκαπενταύγουστος

Από cult-ιές:

  • The Kopanoi ( “Αφεντικό, να με δείρει;;” )
  • Φυλακές ανηλίκων ( “Ώστε κουβαλάτε και σπαθιά κωλόπαιδα…” )
  • Τα τσακάλια ( “Με θυμάσαι ρε π****η;” )

(Αν και πρέπει να το διερευνήσω παραπάνω στα 80’s cult - όποιος ξέρει αν κατεβαίνουν από το net, ας στείλει PM)

Πολύ σωστός!
Προσθέτω: - Όλες του Νικολαϊδη
- Ρεμπέτικο
- Μάθε παιδί μου γράμματα
- Λούφα και Παραλλαγή & Βίος και Πολιτεία
- Φυσικά οι τρεις του Δαμιανού (Ευδοκία, Μέχρι το πλοίο, Ηνίοχος)
- Ο Δράκος (ίσως η κορυφαία ελληνική)
- Παραγγελιά
- Ρεβάνς
- Οι απέναντι
- Νοκ Άουτ

Σίγουρα υπάρχουν και άλλες που ξεχνάω…

Έχω ακούσει καταπληκτικά λόγια για τον Κήπο του Θεού αλλά δεν την έχω δει. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει…

Πολύ σωστός!
Προσθέτω: - Όλες του Νικολαϊδη
- Ρεμπέτικο
- Μάθε παιδί μου γράμματα
- Λούφα και Παραλλαγή & Βίος και Πολιτεία
- Φυσικά οι τρεις του Δαμιανού (Ευδοκία, Μέχρι το πλοίο, Ηνίοχος)
- Ο Δράκος (ίσως η κορυφαία ελληνική)
- Παραγγελιά
- Ρεβάνς
- Οι απέναντι
- Νοκ Άουτ

Σίγουρα υπάρχουν και άλλες που ξεχνάω…

Έχω ακούσει καταπληκτικά λόγια για τον Κήπο του Θεού αλλά δεν την έχω δει. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει…

-Απο Νικολαϊδη μ αρεσουν πολυ “η γλυκια συμμορια”,“τα κουρελια τραγουδανε ακομα” και το “θα σε δω στην κολαση αγαπη μου”.Ειδικα η γλυκια συμμορια ειναι και η πιο γνωστη του και αυτη που εκανε την μεγαλυτερη νομιζω επιτυχια.
-“Απο την ακρη της πολης” και “ο ομηρος” του Γιανναρη (οπως και ο δεκαπενταυγουστος που αναφερθηκε)
-Το “βαρυ πεπονι”,επισης με τη Γωγου οπως και η παραγγελια
-“Απ το χιονι” και “βαλκανιζατερ” του Γκοριτσα.Η δευτερη ειδικα ειναι πολυ γνωστη.
-Ο δρακουλας των εξαρχειων του Ζερβου (χε χε)
-Το “Σπιρτοκουτο” και “η ψυχη στο στομα” του Οικονομιδη.(Για γερα νευρα)

και φυσικα αυτα

Από cult-ιές:

  • The Kopanoi ( “Αφεντικό, να με δείρει;;” )
  • Φυλακές ανηλίκων ( “Ώστε κουβαλάτε και σπαθιά κωλόπαιδα…” )

(Αν και πρέπει να το διερευνήσω παραπάνω στα 80’s cult - όποιος ξέρει αν κατεβαίνουν από το net, ας στείλει PM)[/QUOTE]

το the kopanoi ειναι γεματο ατακες και ειναι δυσκολο να επιλεξεις μονο μια.
για κατεβασμα δεν ξερω υπαρχει το greek movies.com που μπορεις να δεις οτι θες οποτε θες.

η ατάκα “αφεντικό να με δείρει;” είναι μία από τις μεγαλύτερες στιγμές του σύγχρονου ελληνικού κωμικού κινηματογράφου!!! :lol: