Νέες Κυκλοφορίες 2021

Παίζει να είναι το καλύτερό τους

2 Likes

Παίζει να χεις δίκιο.

2 Likes

Ακομα δυσκολευομαι να τον εμπεδωσω

Δισκάρα το Maere! Θέλει τις ακροάσεις του, ειδικά όσο πλησιάζεις προς το τέλος, αλλά σε ανταμείβει. Κάποιος να το φέρει. :grin:

Σήμερα κυκλοφόρησε και αυτό.

Υπάρχει και εκεί έξω και σε κάποια ράφια. :grin:
Πολύ καλό σε πρώτο άκουσμα στην ολότητά του. Τα καθαρά φωνητικά είναι λίγο χαμηλά στη μείξη ή είναι ιδέα μου; Στα πιο φορτωμένα σημεία κάπως χάνονται.

4 Likes

Μπαίνει ως Rush, κάπου στο 3:40 διασκευάζει ενοχικά υπέροχα Σάκη Μπουλά (ούτε κατά διάνοια συνειδητά, αλλά είναι τάλε κουάλε) και στο τέλος κλείνει πολύ όμορφα.

5 Likes

Ωπα τι εχουμε εδω.

Προσπερνω το σχολιο για Μπουλα και ακουω ΤΩΡΑ.

Ρε παπαρα Τζορνταν, σου τελειωσαν τα ξυραφακια? Ή ο αφρος?

Λοιπον ο ροκαδικος ηχος της κιθαρας του Πετρουτσι στα rhythm, που ειναι πανομοιοτυπος με αυτον που ειχε στο speed, δεν ειναι ο αγαπημενος μου.

Απο την αλλη, ο lead ηχος του ειναι με μια λεξη εκπληκτικος.

Οκ πανεμορφο τραγουδι ε, το αγαπησα μπορω να πω με μια ακροαση.

Αυτος ο Πετρουτσι εχει τεραστιο ταλεντο στο να μου αγγιζει τις ευαισθητες χορδες της καρδιας μου με την lead κιθαρα του.

Ποιος επιασε την αναφορα στο 3:00 - 3:20 στο rhythm section και απο ποιο τραγουδι ειναι?

2 Likes

Ναι ρε φίλε ισχύει :rofl:

2 Likes

Δεν περίμενα ποτε να μου αρέσει δίσκος των epica
E ποτέ μη λες ποτέ !
edit : Όντως μιλάμε για καταιγισμό κυκλοφοριών σήμερα

3 Likes

asds

Σοβαρά πάντως, πολύ δυνατό το καινούριο και για κάποιο λόγο δεν το περίμενα.

Αν σε ψήσει αυτό δώσε μετά λίγο χρόνο και στο Quantum Enigma ή δες το Retrospect, να αναθεωρήσεις τελείως.

2 Likes

Ιν δε πρεζενς 1?

3 Likes

εμένα μου θυμίζει το κομμάτι του Brubeck, το Blue Rondo a La Turk (αυτό που παίζει το μπάσο δλδ σε 7/4)

Εισαι μεγαλος

1 Like

Natural Science δηλαδή :stuck_out_tongue:

άργησα λιγάκι για Soen αλλά έχω να πω ότι είναι ωραίο . Και το Epica επίσης πάρα πολύ καλό , αρκετά καλύτερο απ ότι περίμενα

1 Like

To Soen μοιάζει πολύ με τον προκάτοχο, αλλά το έχω ακούσει ήδη πολύ περισσότερες φορές. Το νέο Epica ήταν αυτό που περίμενα. Χαίρομαι που δεν το παράκαναν άλλη μια φορά με τις εντάσεις και έγραψαν απλά, ωραία, μεστά κομμάτια. Το Kingdom of Heaven δε από τη μέση και μετά σπέρνει.

1 Like

Gulch​/​Sunami Split

5 Likes

Σε άλλα νέα, η τραγουδίστρια των Svalbard μάλλον αποφάσισε να κάνει και ένα μπλακ προτζεκτακι υπό το όνομα Noctule κυκλοφορώντας ήδη ένα πανέμορφο και χαρούμενο δεν το λες τραγούδι, το wretched abyss. Δεν ξέρω για τις μπλακ επιρροές της, αλλά κάπου εκεί στο τριλεπτο εγώ ακούω πολύ paradise lost. Πόσο επιδραστικά είναι τα album τους ρε παιδί μου, ειδικά αυτά των 90s και ειδικά στην αγγλική σκηνή.

3 Likes

Σήμερα το ξέθαψα. Ένα κλασικό indie/pop αλμπουμάκι, αλλά λίγο να προσέξεις, έχει εκείνο το quirkiness της Kate Bush (το Sirens ας πούμε) και μία υπέροχη soul εμμ…ψυχή (σε κομμάτια όπως το Foxes)

Ένα από τα πιο όμορφα άλμπουμ μέχρι τώρα για το 2021, feel good και ανάλαφρο, με βγάζει από τη σκατίλα που ζούμε καθημερινά…

1 Like

Έρχεται νέο αλμπουμ από Godspeed You! Black Emperor τον Απρίλιο με τίτλο G_d’s Pee AT STATE’S END!

image

8 Likes