Στο χώμα ή στη πυρά;

dddddd

We prefer it the viking way.Through the fire, into the sea. To Valhalla!!

:metal:

Σωστος.Το έχεις φιλοσοφήσει, μπράβο!

Παρολ’ αυτά ομως, θα επιλέξω την πυρά.
Οι στάχτες μου παρακαλώ να διασκορπιστούν στο TERRA VIBE! Eυχαριστώ.8)

Moυ ρχονται στο μυαλό τουλάχιστον 3 λόγοι.

Μy ashes

Ashes

Ashes to ashes

Eγώ μάλλον προτιμώ την ταφή. εκτός από τα όργανα που πρέπει να δωριστούν (αν έχει μείνει τίποτα καλό:p), να προσφέρουμε κάτι και στα καημένα τα σκουλήκια του υπεδάφους. Κι αν όταν πεθάνω είμαι όπως τώρα, η κοινότητα των σκουληκιών θα με ευγνωμονεί. :stuck_out_tongue:

Αλλά όχι στο νεκροταφείο και σίγουρα όχι σε κάσα ε. Προτιμώ σε κανα άκυρο χωράφι.

Από τη στιγμή που κάποιος είναι νεκρός, δε θα έπρεπε να τον ενδιαφέρει ιδιαίτερα τι θα απογίνει το σαρκιό του.
Πάντως ο καθένας έχει το δικαίωμα να αποφασίσει την κατάληξη του σώματός του, τελεία και παύλα.

(Αλλά…όταν το κράτος πάει χέρι-χέρι με την “Εκκλησία Α.Ε.”, κι έχει βρει τρόπο να βγάζει ξύγκι ακόμα κι από τον νεκρό (βλ. γραφειοκρατικά, φέρετρα, ταφές, εκταφές, μνήματα, ναύλωση καντηλανάφτη-νεοκόρου, ετήσια συνδρομή στο νεκροταφείο, μικρά ή μεγάλα παπαδο-συμφέροντα, κλπ), σιγά μη δεχτεί κάτι που θα του αποκόψει τόσα κέρδη…)

Αφού δε θα ζω ας κάνουν ό,τι θέλουν.:expressionless:

Μάλλον κι εγώ αυτής της άποψης είμαι.:-k

Εδώ βρε παιδιά έχουμε φτάσει να έχουμε ενοίκιο ακόμα και για τους τάφους! Νοικιάρης στη ζωή, και στον θάνατο μαζί! :smiley:

Ενώ η φωτίτσα… μη ξεχνάμε πως ήταν και η ουσία του Κόσμου όλου σύμφωνα με τον Ηράκλειτο… 8)

Στην πυρά και μετά τις στάχτες πέταμα στον υπόνομο, σαν τον Ηλία Πετρόπουλο:p

Δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει, αφού θα`μαι ψόφιος…
Πάντως η απαγόρευση της καύσης των νεκρών στην Ελλάδα είναι τραγικό γεγονός, αλλά οι πολέμιοι της προφανώς προτιμούν να στοιβάζονται στα νεκροταφεία οστά μέσα σε συρτάρια και να ρίχνουν στα πτώματα χημικά για να λιώσουν γρηγορότερα, προκειμένου να αδειάσουν οι τάφοι…

Και με ποιό δικαίωμα η Εκκλησία μπορεί να επιβάλλεται σε όσους δεν συμφωνούν μαζί της? Μεσαίωνας Vol.2 (βασικά στην Ελλάδα μια ζωή μεσαίωνας υπάρχει…)

στο χώμα γίνεσαι λίπασμα και φυτώνουν άνθη, ενώ στην πυρά γίνεσαι διοξείδιο του άνθρακα και αυξάνεται η θερμοκρασία της Γης σύμφωνα με την Greenpeace…:hippy: :hippy: :hippy:

Πως ακριβώς γίνεσαι λίπασμα μέσα στην κασα?

Έχεις δει κάσα μετά από πολλά χρόνια? Μόνο τα οστά έχουν μείνει. Όλη η άλλη βιομάζα έχει πάει σε χλωρίδα και πανίδα

Εσύ έχεις δει κάσα μετά από τα 3 χρόνια που επιτρέπεται να μείνει στο νεκροταφείο (για παραπάνω από 3 χρόνια πληρώστε κι άλλο κορόιδα)? Σου εύχομαι να μη δεις εκτός κι αν γουστάρεις Cannibal Corpse σκηνικά.

Φυσικά και έχω δει… :oops:

Κρυφοκάφρε!

να με θαψουν και να παιζουν νοβεμπερ ρειν.μετα θα κοπανιεμαι θα σηκωθω θα σολαρω εξω απο το εκκλησακι του νεκροταφειου με τον σλας και μετα ας με κανουν οτι θελουν.απαιτω να παρευρισκεστε ολοι για αυτην την ιστορικη στιγμη. ευχαριστω

give me fuel give me fire(τα οργανα τα χαριζω)…η και οτιδηποτε αλλο που να μην εχει σχεση με <<αυτους>>.και εχω και μια ασχετη απορια…ειμαστε η μονη χωρα που θρησκευτικα κανουμε απο 1δημοτικου μεχρι 3λυκειου?ημαρτον

Όπως έχει πάει το θέμα, δε συμφαίρει να πεθάνεις… Θες κανα 3χίλιαρο για να σε θάψουν…
Πάντως, εγώ νεκρός θα είμαι, το τι θα κάνουν το σώμα μου μετά δε θα με απασχολεί.

μπορεις να τα συνδυασεις και τα 2 ρε…π.χ. να σε θαψυν στα καμμενα βουρλα…