Στο χώμα ή στη πυρά;

Με αφορμή το thread της μεταθανάτις ζωής, ανοίγω αυτό εδώ το θρεντούλι!

Όταν με το καλό αποδημήσετε εις Κύριον, θα θέλατε να σας θάψουν, ή να σας κάψουν? Υπάρχουν διάφορες απόψεις, η Εκκλησία είναι κάθετη και αντίθετη με το θέμα “πυρα” και πολλοί άνθρωποι αποστέλονται στη γειτονική Βουλγαρία για να γίνουν στάχτη.

Ποια η άποψη σας επι του θέματος?

Παράκληση: Μπινελίκια προς παπάδες, θεούς και δαίμονες καλό είναι να λείπουν. Όχι τίποτε άλλο, αλλά δε καταλήγουν πουθενά νομίζω.

Εγω επειδη εχω διαφορα βιτσια, θα γουσταρα να με καψουν και μετα να θαψουν τις σταχτες μου ή να με θαψουν καθως θα καιγομαι. Κατι τετοιο παντως :slight_smile:

Χμμμ… σχετικα με το θεμα θαψιμο δεν νομιζω οτι με καλυπτει απολυτα κατι απο τα 2. Ισως λιγο παραπανω το καψιμο γιατι κηδεια ενος σωματος ειναι ακριβη και γιατι πιανει χωρο διχως λογο. Τεσπα, εγω θα θελα να δωρισουν οποιο οργανο ειναι καλο η τιποτα τετοιο και μετα ας με καψουν.

Παίδες, επειδή το θέμα είναι αρκετά ενδιαφέρων, γιατί δεν ανοίγουμε ένα για μεταμοσχεύσεις και να τα μεταφέρουμε εκει?

Θέλω να δωρίσουν τα όργανά μου, να με κάψουν και να σκορπίσουν τις στάχτες μου σε ένα αγαπημένο μου μέρος.

freedom, οκ :stuck_out_tongue:

Στην πυρα και γυρω γυρω χορος και μπυρες:p

εγω λεω να μας καψουν ζωντανους :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Ερωτηση:Στην Ελλαδα επιτρεπεται η καυση πτωματων αντι για την ταφη?Επισημα ξερω οτι απαγορευεται αλλα λεω μπας και…

Στέλνονται Βουλγαρία απ’ ότι γνωρίζω.

Στην περιπτωση που δεν εισαι Χριστιανος τοτε τι γινεται?

Δωρεά οργανων. Τι πιο ουσιωδες;

σε καινε ανευ ερωτησεων και ενδοιασμων…και μαλιστα δημοσιως…

χωμα σιγουρα δεν θελω, μονο τζαμπα χωρο θα πιανω…αλλα σιγουρα δωρεα οργανων θα κανω…

τωρα απο κει και περα λιγο που με νοιαζει…ας με στειλουν στο διαστημα :stuck_out_tongue:

Sweet.Χωρις καν να το ζητησεις

αυτα ειναι τα καλα της “ανεξιθρησκιας” :stuck_out_tongue:

Aυτό που λέει ο Quorthon (R.I.P.)

[I]When the wind cries out my name
And time has come for me to die
Then wrap me in my cape
And lay my sword down at my side

Then place me on a ship of Oak
And let it drift with tide
Let the flames purify my soul
On its way to hall up high

[SIZE=“4”]Up High[/SIZE]
[SIZE=“5”]Up High[/SIZE]
[SIZE=“6”]Up High[/SIZE]

[SIZE=“7”]FIRE!!![/SIZE][/I]

Δε με νοιάζει και πολύ. Πεθαμένος θα είμαι έτσι κι αλλιώς.

γιατι?!για να δωσουν τα οργανα σου σε καναν λεφτά κωλογερο αντι να τα δωσουν σε καποιον που τα χρειαζεται?!i don’t think so…[-X

Η δωρεά είναι πολύ καλή ιδέα, εξαρτάται βέβαια από την ηλικία που είσαι…:stuck_out_tongue:
Θα ήθελα να με κάψουν,ποτέ δεν τα πήγα καλά με τα πτώματα και μετά το ότι σου ανοίγουν τον τάφο και σε βγάζουν!μπρ…