Στο χώμα ή στη πυρά;

Θετική οπότε πρόσεχε τι θα πεις.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι οταν πεθανεις καπτι πρεπει να σε κανουν… Εγω θα εδινα τα οργανα μου και μετα να καιγανε ειναι οτι καλυτερο για μενα. Αν και δεν ξερω αν μετα μπορουν να σε καψουν μισο.Δεν μου αρεσει καθολου να με θαψουν καπου και να με κλαινε… Να με καψουν να πεταξουν τις σταχτες μου και η ζωη συνεχιζετα! Ειναι αληθεια οτι η καυση κοστιζει και παααρα πολλα???

Αυτό ισχύει για τους έλληνες, καθώς εδώ απαγορεύεται η καύση. Οπότε, πρέπει να πας εξωτερικό, όπου βρίσκουν ευκαιρεία και σε γδέρνουν :stuck_out_tongue:

Εγώ τίθεμαι υπέρ της καύσης. Όπως είπε και ο Χο Τσι Μινχ “Η καύση δεν είναι καλή μόνο από την πλευρά της υγιεινής, αλλά και από την άποψη του ότι σώζει καλλιεργήσιμες εκτάσεις” :stuck_out_tongue:

Πληροφοριακά, πόσο πάει το μαλλί;

Δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει, αλλά απ`ότι έχω ακούσει, για Βουλγαρία γύρω στις 5.000 ευρώ…

Ου αυτό πόνεσε.

Από “Ελεύθερος Τύπος”:

Το «πράσινο φως» από το ΥΠΕΧΩΔΕ περιμένει ο Δήμος Αθηναίων προκειμένου να κατασκευάσει το πρώτο κρεματόριο στην Ελλάδα, όπου θα πραγματοποιείται καύση νεκρών.

Οι πρώτες εκτιμήσεις από την πλευρά του Δήμου Αθηναίων είναι ότι σε πρώτη φάση περίπου το 3% των ανθρώπων, που θάβονται σε ένα από τα τρία κοιμητήρια της πρωτεύουσας, θα προτιμήσει το κρεματόριο και την τεφροδόχο, αντί της ταφής και του μνήματος. Το 3% αντιστοιχεί περίπου σε 225 άτομα καθώς ετησίως και τα τρία κοιμητήρια του δήμου δέχονται 7.500 νεκρούς. Σταδιακά το νούμερο, βέβαια, θα αυξηθεί αφού το κρεματόριο της Αθήνας θα είναι το μοναδικό στη χώρα. Οι ίδιες εκτιμήσεις αναφέρουν ότι η όλη διαδικασία καύσης, που διαρκεί περί τα 15 λεπτά, θα κοστίζει 700 ευρώ. Βέβαια, η τελική τιμή θα προκύψει έπειτα από οικονομικοτεχνική μελέτη, αλλά στη γειτονική Βουλγαρία, όπου επιτρέπεται η καύση των νεκρών, κοστίζει 1.000 ευρώ μαζί με την αμοιβή των βουλγαρικών γραφείων τελετών.

Η νομοθετική ρύθμιση που θα επιτρέπει την καύση των νεκρών εκκρεμεί εδώ και ένα χρόνο από το ΥΠΕΧΩΔΕ. Στο μεσοδιάστημα, όμως, ο δήμος ξεκίνησε τις προετοιμασίες καθώς από τη στιγμή που υπάρχει διακομματική συναίνεση και η σύμφωνη γνώμη της Εκκλησίας, τότε είναι ζήτημα χρόνου, αφού δεν υπάρχει πρόβλημα στην υλοποίηση του εγχειρήματος. Ηδη, οι υπηρεσίες του δήμου έχουν κάνει μια επιλογή στους χώρους όπου θα μπορούσαν να στεγάσουν ένα σύγχρονο κρεματόριο. Οι τρεις επιλογές έχουν να κάνουν με τα Β? και Γ? Κοιμητήρια, καθώς και σε μια έκταση του δήμου πίσω από το νοσοκομείο «Σωτηρία» κοντά στην περιοχή Γουδή.

«Εμείς περιμένουμε το ΥΠΕΧΩΔΕ για να ξεκινήσουμε το έργο το οποίο, πιστεύω, κρίνοντας από την κατάσταση στην Ευρώπη, θα έχει κάποια απήχηση τουλάχιστον στην αρχή. Για το μέλλον ακόμη δεν μπορώ να μιλήσω με σιγουριά», δηλώνει στον ΕΤ ο αρμόδιος αντιδήμαρχος Αθηναίων, κ. Θανάσης Καφέζας, προσθέτοντας ότι η έκταση που θα χρειαστεί θα είναι περίπου ένα στρέμμα, καθώς το κτίριο που θα φιλοξενεί το κρεματόριο θα είναι διώροφο συνολικού εμβαδού 600 τ.μ. Ο κλίβανος που θα λειτουργεί θα είναι κατασκευασμένος με βάση τις προδιαγραφές της Ευρωπαϊκής Ενωσης και θα χρειαστούν 8 μήνες και περίπου 1,2 εκατ. ευρώ για την κατασκευή του.

Τιμές στο εξωτερικό
Περισσότεροι από 100 Eλληνες, κυρίως Aθηναίοι, κάθε χρόνο αποτεφρώνονται, αφού η τελευταία επιθυμία τους είναι η καύση της σορού τους σε κλιβάνους, που λειτουργούν γι? αυτό το σκοπό σε όλη σχεδόν την Eυρώπη. Οι τιμές της αποτέφρωσης ξεκινούν από τα 4.000 ευρώ περίπου και φτάνουν τα 6.500 ευρώ. Oι πιο φτηνές χώρες είναι η Πολωνία (στη Bαρσοβία), η Ιταλία (στην Τεργέστη) και η Βουλγαρία (στη Σόφια). Bέβαια, μπορούν κάποιοι να αποτεφρωθούν στην Aγγλία, σε χώρες της πρώην Γιουγκοσλαβίας, καθώς και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

O νεκρός που έχει επιλέξει την αποτέφρωση μπορεί να μεταφερθεί αεροπορικώς ή ακόμα και με τρένο στη χώρα που επιθυμούν οι συγγενείς του. Στις γειτονικές βαλκανικές χώρες, η μεταφορά γίνεται και οδικώς και η συμφωνία κλείνεται με γραφεία τελετών ή μέσω πρεσβειών. Tην παραπάνω κατάσταση επιβεβαίωσε με δηλώσεις του ο αρμόδιος αντιδήμαρχος Αθήνας, κ. Θανάσης Καφέζας, ο οποίος επισήμανε ότι όλα τα μεγάλα γραφεία τελετών αναλαμβάνουν την αποτέφρωση του νεκρού και όλες τις διαδικασίες, όπως μεταφορά, πρεσβείες και άλλα.

Πρέπει να τονισθεί ότι πριν από περίπου 25 χρόνια, που εφαρμόσθηκε η προαιρετική καύση των νεκρών στην Iσπανία (στη Βαρκελώνη), τον πρώτο χρόνο είχε απήχηση της τάξης του 4%, το δεύτερο χρόνο, όμως, το ποσοστό ανέβηκε στο 17%, αφού η κοινωνία άρχισε να αποδέχεται τη μέθοδο ως φυσιολογική.

Σήμερα, 22 θρησκείες αποδέχονται την αποτέφρωση ως την καλύτερη, υγιεινότερη για το περιβάλλον, μέθοδο αποσύνθεσης, ενώ σε όλα τα κράτη-μέλη της Eυρωπαϊκής Eνωσης λειτουργούν κρεματόρια, τα οποία αποτεφρώνουν το 10% των νεκρών. Oι θρησκείες που δεν δέχονται την καύση είναι οι ορθόδοξοι χριστιανοί, οι Eβραίοι, οι μουσουλμάνοι και οι ζωροάστρες.

Σε πολλές πόλεις της Aγγλίας και της Γαλλίας η αποτέφρωση γίνεται δωρεάν, κυρίως για λόγους υγιεινής και αποσυμφόρησης των κοιμητηρίων. Στην Aγγλία το ποσοστό καύσης των νεκρών έχει φτάσει το 75%, στην Aυστραλία το 52%, ενώ στην Eλβετία το 67%, στο Bέλγιο το 30%, Δανία 71%, Nέα Zηλανδία 60%, Oλλανδία 50%, Φινλανδία 22%, Kαναδάς 38% και Tσεχοσλοβακία 75%.

http://www.e-tipos.com/newsitem?id=23488

Κατατοπιστικό το άρθρο και καλά τα νέα εφόσον ισχύουν. Καλή και η τιμή αν και η ιδέα της δωρεάν αποτέφρωσης δεν είναι άσχημη.

Αν κανεις δωρεα οργανων, η ευθύνη της σωρού συνεχίζει να ‘βαραίνει’ τους συγγενείς?

Χωρίς να είμαι σίγουρος και βάση λογικής ναι, αφού οι συγγενείς είναι γνωστοί κλπ, δε βρέθηκε απλά ένα πτώμα ξερω γω που έτυχε να είναι δωρητής.

Στο χωμα. Να δωσω και 'γω το ποσοστο αζωτου που μου αναλογει πισω στην φυση.

Αυτό δεν το χα προσέξει…σ’ αυτό είμαστε τελείως ασυνείδητοι (δε βγάζω τον λοκό μου απ’ έξω, αν ήμουν αρκετά ευσυνείδητος θα είχα γίνει ήδη). Δεν μπαίνω στον κόπο να ρωτήσω ακριβώς γιατί, φαντάζομαι ο καθένας μας έχει τις δικές του προλήψεις και πορκαταλήψεις ή απλά το αμελεί. Γεγονός είναι ότι η δωρεά οργάνων σώζει ζωές, και θα έπρεπε να την αντιμετωπίζουμε ως ευεργητική.

Οντόπικ, στο χώμα ή στην πυρά δε νομίζω ότι είναι και κανά σπουδαίο θέμα, απ τη στιγμή που πεθαίνεις. Στην πυρά για να γλυτώσεις φράγκα, στο χώμα γιατί έχεις ακούσει πολύ death κι έχεις δει πολλά θρίλερ στη ζωή σου για να γουστάρεις να επιστρέψεις σα ζόμπι.:stuck_out_tongue:

Προσωπικά μάλλον στην πυρά.

Its better to burn out, than to fade away

Στη προηγούμενη σελίδα (σε εμένα τουλάχιστον που έχω βάλει τα posts να εμφανίζονται ανά 20, δε ξέρω πως τα έχεις ρυθμίσει εσύ) εξηγώ τους λόγους. Ίσως είμαι αναίσθητος και σκατόψυχος, το ξέρω αλλά προς το παρών αυτά πιστυω, δίχως να αποκλείω το γεγονός στο μέλλον να αλλάξω απόψεις.

  1. Ωραια τα λες.

Αν και αν ειναι εφικτο μεχρι να πεθανω θα ηθελα να με καψουν.

Τι καλή τιμή μωρέ? 1000 ευρώ για να πεθάνεις? Αμ δε.
Και πάει στο διάολο, όταν σε θάβουν πες ότι πληρώνεις μεγάλο ποσό στον τάφο. Στην κάυση τι πληρώνεις?
Πραγματικά είναι γελοίο όλο αυτό με τις κηδείες.