Κεφαλές

Λοιπόν ανοίγω αυτό το τόπικ, το οποίο θα εξειδικεύεται στις κεφαλές.Εσείς έχετε? Θέλετε να αγοράσετε? Εγώ θέλω να βρω μια κεφαλή που να μου δίνει ultra καθαρά και να μην μου στουμπώνει τα βρώμικα, όσο fuzz και distortion και αν έχουν. Σκεφτόμουν κάτι σε στυλ Mesa Boogie. Καμιά πρόταση?

καλημερα.
γι αυτο που ειπες αν και πολυ λιγο σαν ινφο καλο θα κανεις να δεις και τις κεφαλες Diezel που ειδικα τα βρωμικα τους ειναι απιστευτα και πολυ μοντερνα απο ηχο.

απο μαρσαλ και τετοια… προσωπικα δεν μου αρεσουν…
κατα τα αλλα εαν δεν προσδιορισεις τι θες να παιξεις δεν μου ερχετε κατι αλλο να προτινω.

δυστυχως δεν εχω κεφαλη. αλλα σε αυτην την φαση δεν μου χρειαζεται κιολας. μεταφερω τον ηχο μου αλλιως οπου κ αν παω.

Βασικά είχα γράψει ότι θα ήθελα Mesa boogie πριν δω τις τιμές #-o Κατ’αρχήν θέλω λαμπάτη κεφαλή και όχι με τρανζίστορ. Κατά δεύτερον θα ήθελα μια κεφαλή που να μην “στουμπώνει”. Π.χ. πρόσφατα έπαιζα με έναν Fender που είχε απίστευτα καθαρά, αλλά όταν άνοιξα το Big Muff τα φτυσε. Τώρα από είδος μουσικής από blues μέχρι και heavy rock/ sludgies. Sabbathοκαταστάσεις δηλαδή κατά κύριο λόγο.

λαμπα ιζ ναις :stuck_out_tongue:

εαν ειναι να δωσεις τοσα λεφτα για λαμπατη κεφαλη τοτε καλο θα κανεις να ξεχασεις τα στομπς

ειναι κριμα να χαραμιζεται η κλασης ανωτερη βρωμια της λαμπας απο τον προενισχυτη με ενα πεταλακι που δεν φτανει το ιδιο αποτελεσμα.

οι φεντερ γενικα δεν ειναι για πολυ βρωμικες καταστασεις για clean twang και blues rock αντεχουν.
πιο extreme μαλλον οχι.

επισης σε πιο φτηνοι και οι ENGL λενε αρκετα ειδικα για βρωμια και εαν θες και τελεια καθαρα κοτσαρεις ενα κομπρεσορακι και εισαι ετοιμος.

σου ειπα ξανα τι θελεις εσυ!:smiley:
αυτο
http://www.thomann.de/gr/orange_tiny_terror.htm

με μια καμπινα μπασου ομως!

κεφαλη με μια καλη καμπινα ειναι αλλη φαση!
αλλα ποιος εχει μεση κ χωρο να παιζει τετοι μηχανηματα στο τερμα(γιαιτ αμα δνε τα παιξεις τερμα δεν κανεις τπτ)

Tiny terror λες ε?? Γενικά με ψήνουν οι orange και απότι θυμάμαι ο ο συγκεκριμένος που προτείνεις έχει λογική τιμή σε σχέση με τους άλλους που έχω δει. Τα 50W που λέει ότι βγάζει είναι περιοριστικό καθόλου ή έχει να κάνει με την καμπίνα που θα το συνδιάσω? Τώρα σχετικά με τη καμπίνα μπάσου που λες, έχω διαβάσει πως το έχουν κάνει αρκετοί κιθαρίστες Νομίζω των tool έχει mesa boogie κεφαλή με καμπίνα μπάσου και κάτι αντίστοιχο ο Homme. Για πρότεινε και καμπίνα :stuck_out_tongue:

Υ.Γ. Γενικά ο λόγος που θέλω να πάρω κεφαλή είναι για να έχω την δυνατότητα εάν βρούμε κανά χώρο με τα παιδιά που παίζουμε να την κοτσάρω( σε φάση στουντιάκι) αλλά και για συναυλίες( όταν γίνουμε μεγάλη και διάσημη μπάντα δηλαδή #-o )

καλα ο κιθαριστας των τουλ …
μια κεφαλη mesa boogie - mesa cabin, 2 κεφαλες diezel - diezel cabin, μια κεφαλη marshall μπασσου με μαρσαλ καμπινα και μια ακομα μαρσαλ κιθαρας με μαρσαλ καμπινα.

και ολα αυτα ταυτοχρονα.

απλα περναει την κιθαρα του με σπλιτμποξ σε ολους τους ενισχυτες και ο καθε ενας ενισχυει ξεχωριστες συχνοτητες (μπασσες,μεσσαιες,πριμες κτλ κτλ) …

με 50 βαττ λαμπα για εναν μικρο χωρο εαν τον βαλεις και ψηλα θα εισαστε μια χαρα!