Πρώτο και καλύτερο!

Το δεύτερο προσωπικά μου αρέσει περισσότερο.

@Fear_Imodium από Stone Temple Pilots μπορώ να σου πω ότι βαριέμαι τα δύο ομώνυμα μόνο, όλα τα υπόλοιπα είναι καλοί δίσκοι. Στο ντεμπούτο βρίσκω ότι ο Weiland δεν έχει δείξει ακόμα όλα όσα μπορούσε να κάνει, τότε τον “κατηγορούσανε” ότι έμοιαζε με Vedder, το οποίο δεν ήταν και εντελώς αβάσιμο. Μου αρέσουν όλα τα επόμενα μέχρι τη διάλυση, όπως ωραίο ήταν και το περσινό.

@Alejandro.m Testament νομίζω έχουν καλύτερους δίσκους από το ντεμπούτο ρε!

Δυο που μου ήρθαν στον μυαλό πρώτα είναι τα…

image !

Και μια προβοκατόρικη επιλογή…

Wardruna

Δεκτές όλες οι ενστάσεις εκτός της τρίτης επιλογής @apostolisza8 :stuck_out_tongue_winking_eye:

9 Likes

Χεχεχε. Αυτό είναι το ντεμπούτο όλων των Νορβηγικών δισκγραφιών, οπότε ναι.

Πάμε σε κάτι πιο σύγχρονο. Pallbearer κύριοι. Μάλιστα. Μπορεί να το εξέλιξαν, μπορεί να έγιναν πιο “καλλιτέχνες”, αλλά το “Sorrow and Extiction” δε θα το ξεπεράσουν ποτέ. Μα ποτέ, όμως. Και ειδικά με αυτό το “Given to the Grave”.

3 Likes

Συνήθως οι προτιμήσεις μοιράζονται μεταξύ The Legacy, The New Order και The Gathering. Όντως δεν είναι ξεκάθαρη απάντηση.

3 Likes

και εννοειται αμα βαλεις και τα ep των Down σαν αλμπουμ το Nola

1 Like

Με ένα στανταράκι για αρχή:

8 Likes

image

Στα γρηγορα 2 ανυπερβλητα επη επων για μενα.

4 Likes

Για SA υπάρχει σκληρός ανταγωνισμός, νομίζω πως αν ρωτήσεις τριγύρω οι περισσότεροι θα πουν το Beyond…

Οι κατηγορίες δεν ήταν καθόλου αβάσιμες, κάθε άλλο! Εξάλλου, πολλοί προσπάθησαν να “vedder-ίσουν” μετά το Ten. Όπως και να χει, όταν θέλω να ακούσω stp το Core παραμένει η πρώτη μου επιλογή.
Δε θα πω ψέματα, από το Perdida δεν έχω ακούσει νότα!

1 Like

Από Exodus προτιμώ tempo και shovel

9 Likes

Από classic πράγματα, θα έλεγα τους Dire Straits, αν και μάλλον είναι unpopular opinion. Μου φαίνεται κλασική περίπτωση μπάντας που κάθε άλμπουμ ήταν λίγο χειρότερο από το προηγούμενο.

3 Likes

Απο classic δυο δυνατες υποψηφιοτητες ειναι τα δυο μεγαλα συγκροτηματα του southern rock, δηλαδη οι Allman Brothers Band και οι Lynyrd Skynyrd. Ισχυρες αντιρρησεις εγειρονται απο τα “Brothers And Sisters” και “Second Helping”, ομως. Το ντεμπουτο των Allmans εχει Dreams, εχει It’s Not My Cross To Bear, εχει Whipping Post, αλλα απο την αλλη το B&S εχει τον Dickey Betts στα καλυτερα του με Southbound, Jessica, Ramblin’ Man κλπ. Δυσκολη επιλογη. Με τους Skynyrd η επιλογη ειναι παρομοιας δυσκολιας: Free Bird, Simple Man, Tuesday’s Gone στο πρωτο, Sweet Home Alabama και εφτα αλλες ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ στο δευτερο, νομιζω θα διαλεγα το δευτερο παντως απο αυτους.

3 Likes

Πολύ δυνατό!! Το δέχομαι ξεκάθαρα.

Από όλα τα άλλα που έχουν μπει δεν με πείθει κανένα ως ΞΕΚΑΘΑΡΑ καλύτερο.

(Διευκρίνηση που έπρεπε να είχε γίνει)

Το Μαντρουγκαντα όμως ναι, το θεωρώ αναμφισβήτητα το καλύτερο τους

1 Like

Έτσι…, για τη μαστούρα και την τιμή του ονόματός μου.

Δίσκος-“ολοκαύτωμα”.

image

7 Likes

Το ποσταρισα και στο θρεντ που ξεκίνησε η συζήτηση

@pantelis79 το δίλημμα apettite ή use your illusion 1 θα είναι για μένα από τα αιώνια διλήμματα της ζωης, αδυνατω να το απαντήσω !

9 Likes

Ξεκάθαρα το Ten των Pearl Jam. Ορισμός άπιαστου ντεμπούτου για 'μένα.

4 Likes

image



Και ζώντας στο όριο :sunglasses: κλέβοντας εκκλησία…

8 Likes

Στανταράκια:

Κάποιος θα μπορούσε να βάλει στο παιχνίδι και Hybrid Theory αλλά υπάρχουν Μετέωρα οπότε.

6 Likes