Πρώτο και καλύτερο!

Δε ξερω εαν ειναι πολυ πολυ καλυτερο … Σιγουρα το ΑΜ ειναι ενα αλμπουμ μονο χιτς και σιγουρα το πιο επιτυχημενο αλλα χανει απο τη σπιρταδα και τη ροκεντριλα του πρωτου. Το ΑΜ οπως αναφερεις δημιουργηθηκε για τα σταδια και το ραδιο. Δεν ηταν ευκολη αποφαση εχεις δικιο!

2 Likes

Προσωπικά, έχω πολλά albums που είναι “παρόμοια” με τα δύο τους πρώτα, πιο indie, πιο underground κλπ κλπ. Όχι με την ίδια ποιότητα προφανώς, αλλά τέτοια album υπάρχουν πολλά. Μου λείπουν όμως αυτά τα grande τραγούδια (και φαντάζομαι σε όλους), ήταν το τελευταίο μεγάλο rock album.

2 Likes

Ορισμός:

Επίσης, μιλάμε για μία μπάντα με μπόλικους αξιόλογους δίσκους, αλλά θεωρώ ότι ιστορικότερο και επιδραστικότερο θεωρείται το ντεμπούτο τους (και είναι κι εμένα το αγαπημένο μου):

Επίσης, παρόμοια περίπτωση:

Θα τολμήσω να πω κι αυτό, αν μου πείτε “Iowa” μπορεί να δείξω κατανόηση, αν μου πείτε κάτι άλλο όχι.

7 Likes

Όλο το σερί μέχρι το Vol. 3 είναι εξαιρετικό και κάθε δίσκος έχει και κάτι άλλο να πει

Βρε δεν αντιλέγω, αλλά μεταξύ κορυφών…

Slipnot και Iowa ειναι ωμο-ωμο … Περασε κ εμενα απο το μυαλο μου και περιμενα να το ποσταρει καποιος, αλλα το απεφυγα :smiley: Δε μπορω να καταληξω …
Πολυ καλη η αναφορα σου στο Fugazi :+1:

Σίγουρα DIO και Ozzy.Για πιο σύγχρονα θέλει ψάξιμο.

6 Likes

Δεν είναι ντεμπουτο το Fallen

@nnnkkk Garbage 2.0 >>> ό,τι

The Blackening >>>> επίσης

1 Like

Machine Head δίσταζα επειδή υπάρχει και το Blackening αν και συμφωνώ πως το Burn… είναι το καλύτερο.

1 Like

δέχομαι τις όποιες ενστάσεις, αλλά το πρώτο για μένα είναι πιο πορωτικό.

meanwhile…

2 Likes

Πω πω ναι, δισκάρα το Sixteen Stone ρε!

Σύμφωνοι, αλλά υπάρχει η ένσταση ότι είχαν ήδη από μια δεκαετία γεμάτη πριν. Και με υπερδίσκους.

1 Like

ναι ξέρω έχουν κυκλοφορήσει μόνο 3 δίσκους , αλλά έχουν και 2 EPs (+ ένα Live) :stuck_out_tongue:

4 Likes

Πόσους δίσκους έβγαλαν με τη Nico ρε πονηρε για να είναι ο ορισμός :stuck_out_tongue: ?

Γενικά από 1977-82 γίνεται μακελειό, οπότε ενδεικτικά:

1 Like

Εγω δεν θα πω τιποτα, τους ειχα ξεχασει τελειως συμφωνω απολυτα, το ντεμπουτο ειναι αξεπεραστο!!

Η μπάντα ήταν Velvet Underground, ο τίτλος του δίσκου ήταν Velvet Undeground & Nico

Ψυχαναγκαστικός

image

13 Likes

Πόσο σίγουρος είσαι; Νομίζω πως τεχνικά ήταν ομότιτλο και συνεργατικό. Επίσης τεχνικά βέβαια ήταν σε κάθε περίπτωση και το ντεμπούτο των TVU αλλά ναι.

Χαχαχα, χτύπησε κόκκινο τώρα κοίτα με τι καιγόμαστε

Πολύ καλή υποψηφιότητα…!

@drenie τους Down δεν τους μετράμε ρε, έχουν 3 δίσκους, ας βγάλουν τέταρτο να τους βάλουμε :sunglasses:

3 Likes

Απλά με βολεύει στην προκειμένη. :stuck_out_tongue:

1 Like