Καλύτερες Κυκλοφορίες 2021

Το νοημα της λιστας απο πανω, ειναι για οσους ενδιαφερονται να εχουν τις φετινες κυκλοφοριες μαζεμενες σε ενα μερος και απο εκει και περα ακους οτι γουσταρεις η σου γυαλισει και κανεις τη τοπ λιστα σου αναλογα :slight_smile:
Μπορει να σου ξεφυγε καμια κυκλοφορια η να εχεις ορεξη να μαθεις κανενα νεο συγκροτημα (εαν οντως ξερεις μονο 10 απο τα 200 ! )

Καλα και εγω δεν εχω ακουσει ουτε τα μισα απο αυτα, απλα μιας και τη δουλεψαμε τη λιστα ειπα να τη μοιραστω.

3 Likes

Ε ναι, αφού μερικά δεν έχουν κυκλοφορήσει καν ακόμα, χαχα!

Αυτό που έχετε Militarie Gun και όχι Regional Justice Center να το κοιτάξετε :stuck_out_tongue:

Έχετε πολλά σημαντικά εκεί μέσα, kudos για Thirdface, πιθανώς το (math)core ντεμπούτο/άλμπουμ της χρονιάς για μένα.

Το Bob Vylan είναι περσινό ρε, το deluxe edition εβγαλαν φέτος (και μια υπερκομματάρα αλλά άλλο τοπικ αυτό).

1 Like

Επειδη ο χρονος ειναι πολυ λιγος θα βοηθουσε και το ειδος…

2 Likes

Έχω δει πολλές από τις κυκλοφορίες που θα μπουν και στη δικιά μου λίστα (~15αδα) αλλά δεν έχω δει και κάποιες άλλες, προς έκπληξη μου (πλην ίσως της λίστας του @eviL που μάλλον συμπεριλαμβάνει τα πάντα :stuck_out_tongue: )

Για μένα λείπουν:

  • 1 screamo/hardcore κυκλοφορία με πολλή μαυρίλα
  • 1 crossover thrash κυκλοφορία
  • 1 40λεπτος death/black δίσκος
  • 1 grind/death δίσκος με electro στοιχεία
  • 1 “ατμοσφαιρικός” black δίσκος
  • 1 technical death δίσκος
  • 1 τεράστιος post metal δίσκος
  • 1 hardcore/metal κυκλοφορία
  • 1 prog metal δίσκος
3 Likes

Μιλάς με γρίφους γέροντα.

2 Likes

Έτσι μιλάνε οι influencers :stuck_out_tongue_closed_eyes:, δεν μπορώ να κάνω spoilers μέχρι τον Δεκέμβρη.

Έλα, τι κάνει “νιάου-νιάου” στα κεραμίδια, είναι 2-3 απ αυτά.

5 Likes

Μπορεις να προτεινεις κανα δυο ανεξαρτητως ειδους;

Royal Blood - Typhoons
Πολυ θετικο που δεν εμειναν στασιμοι στο τριτο αλμπουμ. Χορευτικο, ροκ, ξεσηκωτικο.

Leprous - Aphelion
Εγγυηση. Δεν εχουν απογοητευσει ποτε

Jhariah - A BEGINNER’S GUIDE TO FAKING YOUR DEATH
Περιπετειωδες, θεατρικο, πλουσιο.

Molybaron - The Mutiny
Εκατονταδες τα συγκροτηματα που παιζουν αυτο το alternative metal/prog metal. Απλα καποιοι το κανουν καλυτερα

Archie Shepp & Jason Moran - Let My People Go
Απλά ακους σαξόφωνο - πιάνο και αφήνεσαι

3 Likes

Πάντα ψάχνω τα δικά σου προτεινόμενα. Έχουμε και καινούργιο Diablo Swing Orchestra σε λίγο.

2 Likes

να βαλω και καποια ακομα τοτε

Arooj Aftab - Vulture Prince
βάλσαμο

Spellling - The Turning Wheel

Chevelle - Niratias
παντα τιμιοι

σιγουρα εικοσαδα
Soen - Imperial
Lorde - Solar Power
Subterranean Masquerade - Mountain Fever
Olivia Rodrigo - Sour
Bruno Pernadas - Private Reasons

μπορει να συμπληρωσουν την εικοσαδα αναλογα τα κεφια μου και τον ανταγωνισμο

click for more

Big Brave - Vital
Cave of Swimmers - Aurora
Steven Wilson - The Future Bites
Thy Catafalque - Vadak
James Blake - Friends That Break Your Heart
Julia Stone - Sixty Summers
Adam Neely, Ben Levin - Beautiful and Tragic
Arabrot - Norwegian Gothic
Lana Del Rey - Chemtrails Over the Country Club
Serj Tankian - Elasticity
Iosonouncane - IRA
Natalia Lafourcade - Un Canto por México, Vol. II
Bachar Mar-Khalife - Ghost Songs
A Formal Horse - Meat Mallet

σημαντικοτερες κυκλοφοριες που περιμενω
Bent Knee
David Keenan (περσινό νουμερο 1 αλλα τα singles δεν με επιασαν τοσο)
Diablo Swing Orchestra
Circuit des Yeux

4 Likes

Chevelle αρκετά δυνατό, περίμενα περισσότερη ανταπόκριση από τον κόσμο. Σπέκια για τους Soen, έχουν ψιλοκραχτεί, αλλά εμένα μ’ άρεσε πολύ, ίσως έχω άλλα στάνταρ.

Τον Steven Wilson στην 20άδα; Μου φαίνεται τόσο αδιάφορο.

Προετοιμάζοντας την λίστα με τα αγαπημένα μου της χρονιάς, νομιζω πως καλό θα είναι να υπάρξει κάποιο όριο στον αριθμό άλμπουμ που μπορούμε να βάλουμε για να έχει και νόημα η όλη διαδικασία. Εσείς τι λέτε;

Ναι, 100.
(eviL)

3 Likes

Μεταξύ 10-20 λέω και ας παίξει μπάλα το καθένα με όσο θέλει

20άδα νομίζω είναι υπεραρκετή

Στην δική μου οπτική δεν με πειράζει τόσο ο αριθμός των δίσκων μιας λίστας που διαβάζω, όσο το να υπάρχουν κάποια tiers η ακόμα καλύτερα σειρά προτίμησης τύπου 1,2,3 κτλ.

Ο λόγος είναι πως βλέποντας τη λίστα ενός συμφορουμιτη που έχω καταλάβει πως έχουμε κοντινά γούστα να μπορώ πχ να πω ότι στο πρώτο τιερ του ή στο νούμερο #3 αγαπημένου δίσκου έχει το τάδε που δεν έχω ακούσει, για να δούμε τι λέει.

Κάτι που δεν μπορείς να κάνεις αν η λίστα είναι μεγάλη και όχι ταξινομημενη κάπως. Αν είναι μικρή τύπου 10 δίσκοι οκ εκεί δεν πειράζει να μην έχει ταξινόμηση με δεδομένο πως για να μπει κάτι στη λίστα ήδη έχει περάσει αρκετά ποιοτικά φίλτρα !

Μιλάς με γρίφους, γέροντα.

1 Like

:grinning:

Ουσιαστικά ομάδες δυναμικότητας πχ “δισκαρες” , “πολύ καλοί δίσκοι” και “καλοί δίσκοι”. Βολεύει αν κάποιος δεν μπορεί να διαλέξει ποιο θα βάλει πρώτο δευτερο κτλ και πρακτικά τσουβαλιαζει τους δίσκους που του άρεσαν σε 2-3 ομάδες δυναμικότητας χωρίς ρανκινγκ εντος κάθε ομάδας.

Τώρα το εξήγησες, το κατάλαβα.

Εγώ προσπαθώ να γράψω και μερικές αράδες για το κάθε άλμπουμ που θα αναφέρω, και το ενδιαφέρον είναι να γράψουμε τις alternative lists μας, να γράψουμε δηλαδή τα Top άλμπουμ που δεν είναι και τόσο mainstream, να μάθουμε πιο πέρα από τα πολύ γνωστά (πρόταση είναι, το καθένα μας γράφει και ό,τι γουστάρει στην τελική)

2 Likes