Ανασταίνοντας το θηρίο

Ε καλά ας μην υπερβάλλω κιόλας. Μια strat είναι μόνο. :lol:

Λοιπόν το τόπικ έχει ως εξής: έχω μια squier stratocaster, αρκετά παλιά, αρκετά ταλαιπωρημένη, και ήθελα να δω εάν γίνεται να βγάλω ένα καλύτερο ήχο. Οι μαγνήτες πάνω της είναι αρκετά κακής ποιότητας, βγάζουν πολύ feedback και θόρυβο, και ο ήχος σου γδέρνει τ’αυτιά στην καλύτερη. Τα ηλεκτρονικά παραδόξως είναι πολύ καλής ποιότητας (δεδομένου του κόστους της).

Είπα να ρωτήσω καταρχήν αν κάποιος έχει επιχειρήσει κάτι παρόμοιο, και τι συμβουλές θα δίνατε. Μια σκέψη που μου πέρασε από το μυαλό είναι (με πολύ υπομονή και δουλειά) να την κάνω κυριολεκτικά καινούρια: να επισκευάσω το σώμα/λαιμό όπου χρειάζεται (λογικά εκεί θα οφείλεται το ότι νότες σε ψηλά τάστα στη Ρε δεν παίζονται καν σωστά 8O), να την “σκάψω” για να βάλω ένα floyd rose tremolo, να αλλάξω τα ηλεκτρονικά (έχω μαζέψει μερικές ωραίες ιδέες για modifications, μαζί μ’ένα κύκλωμα για preamp κλπ.) και ουτω καθεξής.

Περιμένω το input σας! Γράψτε κι εσείς για παρόμοιες δουλειές σας! :smiley:

Μολις ειδα το τοπικ νομιζα οτι πεθανα.
Αλλα ηταν ηλιθια η σκεψη.Συγγνωμη για το σπαμ.Συνεχιστε.
Καλη επιτυχια στην ανασταση.

Εγώ θα σου πρότεινα να το “ζυγίσεις” λίγο καλύτερα το θέμα. Ο χρόνος που θα φας και τα φράγκα που θα ξοδέψεις αξίζουν να δοθούν στην συγκεκριμένη κιθάρα? Μην ξεχνάς πως παίζει πολύ ρόλο και το ξύλο. Παίζει οι αλλαγές που θα κάνεις σε μια άλλη κιθάρα(πχ σε μία made in mexico strat) να αποδώσουν πολύ περισσότερο. Από την άλλη βέβαια , θα αποκτήσεις τεχνογνωσία .

zouglau αυτή ήταν η πρώτη μου σκέψη, αν αξίζει τον κόπο. Γι’αυτό έβαλα και το θέμα, κυρίως, σκέφτηκα πως ίσως κάποιος έχει εμπειρία πάνω στο θέμα. Χρόνο και κόπο έχω όρεξη να διαθέσω, από χρήματα δεν ξέρω πόσο θα μου πάει, είναι ένα θέμα αυτό. Παρεμπιπτόντως η κιθάρα είναι made in mexico (!), αλλά παίζει τόσο πολύ ρόλο σε σχέση με κίνα/ιαπωνία ή όπου αλλού κατασκευάζονται οι squier;

therion, συγγνώμη αν σου προκάλεσα άσχημες σκέψεις. :smiley:

αμα εχεις λεφτα κ ορεξη να παιδευτεις καντο!
εδω θα βρεις τα παντα σε πολυ λογικρες τιμες!
http://store.guitarfetish.com/index.html

αλλιος εαν θες να την κανεις πολυ καλυτερη για να παιζεις καλυτερα παρε μια καινουρια να γουσταρεις!

Το κόστος των υλικών δεν πιστεύω να σου πάει πολύ. Go for it!!!

Eμένα το συγκεκριμένο “σύμπτωμα” με κάνει να σκεφτώ πως πρέπει να ρυθμίσεις το action και το truss rod.

Kατά τα άλλα συμφωνω΄με όσα σου γράφουν οι υπόλοιποι: Mία κιθάρα με κακά ξύλα όσο και να την βελτιώσεις δεν θα σε καλύψει ποτέ εντελώς, αλλά από την άλλη αν αποφασίσεις να το παλέψεις θα είναι εμπειρία και θα μάθεις πράγματα έστω και αν δεν καταφέρεις να βγάλεις τον ήχο που θέλεις.

thanks για το λινκ! απ’όσο είδα δεν πρόκειται να βγει πάνω απο 300 ευρώ στην χειρότερη. Την καινούρια την έχω, γι’αυτό δε με πολυπειράζει να παιδευτώ και να αποτύχω! :lol: :stuck_out_tongue:

Mule σωστή σκέψη. Τελικά όμως την πήγα στο μαγαζί απ’όπου την αγόρασα και μου είπαν πως φταίνε τα τάστα (2),

Δεν έχει αναλάβει κανείς σας κάτι παρόμοιο btw? εκπλήσσομαι. :smiley:

στου κρεμασμενου το σπιτι δεν μιλανε για σκηνι… :lol: :lol:

Τελικά το πήρα απόφαση και άρχισα να παραγγέλνω parts. Chrome hardware, όπως και τα αρχικά, αλλά χωρίς τη σκουριά. :lol: Βγήκαν πολύ φθηνά. Τα ακριβά ήταν τα pickups - Seymour Duncan SSL-3 x2 (neck & bridge) κ’ ένας STK-S4 στη μέση - 200 euros.

Η ταστιέρα είχε μερικά χαλαρά τάστα, χρειαζόταν και ένα γερό καθάρισμα, οπότε πήγε σε ειδικό. Μετά από 1 μήνα σχεδόν τη πήρα πίσω, σαν καινούρια!

Εν τω μεταξύ έφτιαχνα το κύκλωμα της προενίσχυσης, as seen here. Είχα πολλήήή τύχη ενώ έψαχνα τα FETs, πέτυχα δύο με απίστευτα specs ανάμεσα σε υλικό που πήγαινε καρφί για χωματερή (αθάνατος ΟΤΕ…). Η εννιάβολτη μπαταρία που χρειάζεται το preamp έπρεπε επίσης να έχει το χώρο της πίσω απ’το pickguard, και ψιλοτρόμαζα ενώ σκεφτόμουν ότι ίσως αφαιρούσα πολύ ξύλο απ’το σώμα χωρίς λόγο.

Και όλα αυτά τα μονολογούσα ενώ έτριβα…και έτριβα…και έτριβα…

σαν προνοητικό παιδί που είμαι…ΟΚ ΟΚ αναποφάσιστος είμαι, δεν είχα αποφασίσει αν θα έβαζα 2xSSL-3 ή έναν στο neck και έναν humbucker @ bridge οπότε το’σκαψα για κάθε ενδεχόμενο…ίσως να μη μου άρεσε ο ήχος του SSL3 ρε παιδί μου! :stuck_out_tongue: Ντάξει μιλάμε για τρελό overkill αλλά δε πειράζει, έκανα και έξτρα χώρο για τα ηλεκτρονικά. Μ’αυτά και μ’αυτά, εν μέσω διακοπών, πέρασε σχεδόν ένας μήνας και κάτι ψιλά.

Το βάψιμο ήταν το καλύτερο. Με την επιλογή του χρώματος έκανα μια βδομάδα. Χάζευα φωτος στο νετ και άλλαζα γνώμη κάθε τρεις. Τελικά θυμήθηκα μια μπλε strat που έπαιζε ο κ.κ. Dave Murray στο Donington ‘88…εντ δε τσόις γουόζ μέιντ(εν)!
Τρία χεράκια lake placid blue λοιπόν, με το θείο μου από δίπλα να με δασκαλεύει για να μη κάνω καμιά μαλακία. Το διασκεδάσαμε πολύ, και το τελικό αποτέλεσμα μας χαροποίησε ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ. Δεν το πέτυχα βέβαια, βγήκε πιο έντονο κ’ σκοτεινό (το τρίτο χέρι έφταιγε…), αλλά ίσως την επόμενη φορά. :stuck_out_tongue:

Μετά ήρθε η ώρα να μπουν οι μαγνήτες με τα καινούρια knobs κλπ. πάνω στο καινούριο pickguard, το preamp μέσα στο σώμα, το bridge πάνω και ούτω καθ’εξής. Μετά από 3 μέρες setup με το action κ’ το truss rod γιατί το ένα μου μυρίζει και τ’άλλο μου βρωμάει, το τελικό αποτέλεσμα κάθεται κάπως έτσι στη καρέκλα μου από χθες:

Και από ήχο…απαπα…θα ανεβάσω κανά mp3 μόλις σταματήσουν οι οργασμοί. :lol: Σας είμαι πολύ ευγνώμων για το “go for it”, γιατί άξιζε και τον κόπο και όλο το ξύλο που εισέπνευσα. :lol:

μολις διαβασα το thread σου και οφειλω να ομολογησω ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΗΚΑ!μπραβο σου ρε φιλε πολυ ωραια σκεψη και αισθητικα ωραιο το αποτελεσμα.ηχητικα μονο εσυ ξερεις τι διαφορα που την ακουγες και πριν.βασικα εχω και εγω την ιδια κιθαρα.δεν εχω παρατηρησει καποιο ιδιαιτερο προβλημα στον ηχο της και ιδιαιτερα απο οταν αλλαξα τον bridge και εβαλα εναν humbucker seymour duncan(φοβερος ο μανητης τα σπαει) απλα θα ηθελα να της κανω ενα upgrade για τυχον καλυτερα αποτελεσματα.και δεν ξερω τι θα μπορουσα να αλλαξω,κατι που να αξιζει τον κοπο να δω δλδ διαφορα αν γινεται(και μην μου πεις για τους μαγνητες.τα υπολοιπα εννοω αυτα που εχει μεσα στο link που σου εστειλε ο bluezlick)πχ πως μπορω να ξερω αν η ταστιερα μου ειναι ενταξει και δεν θελει βελτιωση.αυτα τα λιγα…μπορεις να βοηθησεις?

Να σου πω, τα περί ήχου θα τολμήσω να πω πως εξαρτώνται μόνο (ή τουλάχιστον σε μεγάλο βαθμό) απ’τους μαγνήτες. Τα υπόλοιπα μέρη του hardware χρειάζονταν αντικατάσταση γιατί δεν τα πρόσεχα καθόλου στο παρελθόν, και σε 10+ χρόνια όσο να’ναι παθαίνουν πολλά, μαζεύουν σκουριά κοκ. Στον ήχο δεν νομίζω να’χουν σημαντική επήρρεια.

Για την ταστιέρα σου αν δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα (όπως εγώ ας πούμε τα buzzing τάστα) τότε δε χρειάζεται να την πειράξεις, απλά φρόντιζε το ξύλο που και που (προσωπικά την περνάω με lemon oil ανά ~4 μήνες ή και περισσότερο, το τριανταφυλλόξυλο δε χρειάζεται πολύ) για να μην εμφανίσει ρωγμές ή να χαλαρώσει.

Υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα η ταστιέρα και να μην το έχω καταλάβει; Πώς μπορώ να την ελέγξω; Μπορείς να μου εξηγήσεις το δικό σου πρόβλημα ξανά γιατί δεν το πολυκατάλαβα.

Simply put, όχι. Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη ταστιέρα σου θα το ακούσεις, να’σαι σίγουρος. :wink:

Στην περίπτωσή μου, υπήρχαν 2 τάστα τα οποία είχαν χαλαρώσει (αν κοίταζες την ταστιέρα από πάνω φαινόταν πως δεν “κάθονταν” καλά επάνω). Το αποτέλεσμα ήταν όταν χτυπούσα νότες κοντά σ’αυτά οι νότες ακουγόταν “dead”…σαν να έκανες palm mute ένα πράγμα, επειδή η χορδή δεν παλλόταν ελεύθερα. Δε μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα, σόρρι. :-s

ησουν αρκετα σαφης καταλαβα για το προβλημα σου.τετοιο προς το παρων δεν εχω.μια φορα μονο μου ειχε σκευρωσει λογω υγρασιας αλλα το διορθωσα.δηλαδη ολα τα υπολοιπα hardware ακομα και τα ηλεκτρονικα δεν θα προκαλεσουν καμια διαφορα.(α και τον πενταθεσιο τον ειχα αλλαξει μαζι με τον μαγνητη)εχεις να μου προτεινεις κατι εσυ?

τα σπασες ολα mikefo!
μπραβο σου!:wink:8)

εχει να μου προτεινει κανεις κανα μαγνητη single για blues ηχους.οχι πολυ ακριβο αλλα αν γινεται ικανοποιητικο?

τι κιθαρα εχεις?

εχω μια squier strat.εχω αλλαξει ηδη εναν μαγνητη και εχω βαλει humbucker seymour duncan (bridge) και τωρα σκεφτομαι να αλλαξω και τον neck.εχω φτιαξει καινουριο thread που εχω και αλλες αποριες μου.αν θελεις ριξε μια ματια και εκει.ευχαριστω