Νέες Κυκλοφορίες 2022

Δυνατό και εξαιρετικό στην παραγωγή.

8 Likes

Χαχαχα… μόλις το πόσταρα στο thread των Threshold το ίδιο

2 Likes

Ομορφούλι, αλλά τίποτα σπουδαίο.

Προβλέπονται νεφώσεις, με αρκετή λασποβροχή

2 Likes

Λοιπόν, το άκουσα αυτό - το άλμπουμ βγαινει Σεπτεμβρη, νομίζω;
Από τα πιο άρρωστα, αρτιστικ sludge που εχω ακουσει…

1 Like

Από τα καλύτερα random clicks που έχω κάνει!

1 Like

No one, absolutely no one: Αποστόλη τι ζητάς από τη μουσική;
Me: Δίσκους όπως το φετινό Ashenspire:

Tag σε όσους σπαμμάραμε σε γειτονικό νήμα: @Aldebaran , @Primordial_hordes , @Kostas_L και αφήνω και για όποιο ενδιαφέρεται τα (εκτενή) σχόλιά μου για το άλμπουμ σε περίπτωση που ενδιαφέρεται:

Ακούστε το.

14 Likes

Να πω κι εγώ δυο πραγματάκια για το άλμπουμ των Ashenspire, αφού με τάγκαρε ο @apostolisza8

Το “Hostile Architecture” είναι από αυτά τα άλμπουμ που σπάνια βγαίνουν πια. Εξηγούμαι: λίγα πράγματα που θεωρούνται “avant” μπορούν να είναι ταυτόχρονα άμεσα, κατανοητά και τόσο μα τόσο ψυχωμένα. Προσωπικά, το feeling των ακροάσεων αυτού του άλμπουμ με πήγε πίσω στα νορβηγικά late 90s/early 00s και σε δίσκους που άλλαζαν τον χάρτη με μία ακρόαση.

Φυσικά, οι χάρτες δεν αλλάζουν σήμερα με την ίδια ευκολία, ποτέ όμως δεν μας σταματούσε αυτό, σωστά;

Μεταλλικό ως το μεδούλι, πρωτοποριακό με τρόπο που εξαφανίζει διάφορες μπάντες “υψηλου προφίλ” και, κυρίως, διαολεμένα ψυχωμένο και κοινωνικά επίκαιρο, το “Hostile Architecture” είναι μια άγρια δισκάρα που αξίζει να ανακαλυφθεί. Μην κολλήσετε σε ταμπέλες - εξάλλου δεν ανήκει καθαρά σε κάποιο genre - απλά δοκιμάστε το. Για μένα, η metal έκπληξη της χρονιάς διότι, ναι, πριν δεν τους ήξερα καν!

7 Likes

Τι είναι αυτά που λέτε, ρε παιδιά, μας ιντριγκάρετε όλους. Και να φανταστείς ότι το προηγούμενο εμένα ακόμα δε μου γεμίζει το μάτι.

3 Likes

Ούτε εμενα μου πολυαρεσε το πρωτο (πρεπει να το ξανακουσω) , αυτο ειναι πολυ καλο με μια πρωτη ακροαση.

3 Likes

Ότι είπαν παραπάνω τα παιδιά για τον δίσκο. Επεκτείνεται σε πολλά είδη, το μήνυμα είναι ένα όμως και είναι πολύ οργισμένο και επίκαιρο.

Δεν έχω σταματήσει να τον ακούω από την ημέρα που κυκλοφόρησε και η πλάκα είναι ότι όσοι/όσες το άκουσαν «εξαιτίας» μου μέσα στο μαγαζί, ρωτούσαν με έκπληξη τι ακούνε. Τραβάει αμέσως την προσοχή σου.

Όσον αφορά τον πρώτο δίσκο αν και μου είχε αρέσει πολύ, παρά ήταν κοντά στους A Forest Of Stars (ίσως ήταν και ο λόγος :stuck_out_tongue_winking_eye:). Εδώ όμως έχουμε κάτι μοναδικό και ίσως και κλάσικ…αντιγράφοντας τον Αποστόλη.

Edit: Το release show θα γίνει παρέα με τους A Forest Of Stars στην Γλασκώβη τέλη του μήνα. Ελπίζω σύντομα και σε περιοδεία.

4 Likes

Το λες και genesisιακό. Την έχει την αύρα του.

3 Likes

Πολύ Dodheimsgard στην ψυχή και στην μαυρίλα που βγάζει, με διαφορετικό τρόπο όμως.
Ο τραγουδιάρης γουστάρει πολύ Aldrahn και το δείχνει πάντως.

3 Likes

Ναι! Και πολύ καλά κάνει!

Παρόλα αυτά, η θεατρικότητα των φωνητικών έχει τελικά εντελώς βρετανικό χαρακτήρα, συμφωνείς; Όταν βγάζουν το σεξπηρικο τους στην μουσική, είναι απόλαυση οι άτιμοι οι Βρετανοί.

3 Likes

Aν και δεν είναι τόσο καινούργια κυκλοφορία, από την άποψη ότι έχει κυκλοφορήσει 3-4 μήνες πιο πριν αν δεν κανω λάθος, αν και δεν ταιριάζει με την ζέστη που έχει, αν πολλά πράγματα, έπεσε στην αντιληψη μου αυτό το διαμαντάκι:

Ωραίο black metal με ελληνικούς στίχους, που καταφέρνει να μην ακούγεται γραφικό, καταμαυρους στίχους και ατμόσφαιρα και φυσικά ένα “Fuck NSBM…” που με κάνει να τους βάλω λίγο πιο βαθιά στην καρδιά μου.

5 Likes

Χμ, δεν ξέρω αν αυτή η θεατρικότητα είναι μόνο στην φωνή.
Μου φαίνεται φταίει το γεγονός ότι έχουν πολύ μεγάλη παλετα ηχοχρωμάτων, που ένας Aldrahn-ικός μπορεί να διαπρέψει πάνω της - όπως και το κάνει.

Yeap, είχαν αναφερθεί και στο black metal topic, για 'μένα αποτελεί από τις καλύτερες κυκλοφορίες που έχω ακούσει αυτήν τη χρονιά μέχρι τώρα, κι ας μην κομίζει τίποτα “ρηξικέλευθο” σαν μουσική πρόταση. Απλά όλα είναι στην εντέλεια: riffs, ατμόσφαιρες, παραγωγή, ένταση κλπ.

2 Likes

Και για να κάνουμε στροφη 180 μοιρών από το προηγούμενο ύφος, μόλις πήρα χαμπάρι ότι οι θεούληδες King Buffalo έβγαλαν νέο βίντεο με κομμάτι από τον επερχόμενο τους δίσκο (κάπου τον Οκτώβρη αν θυμάμαι καλά). Συνεχίζουν το σερί οι άτιμοι (@QuintomScenario ):

3 Likes

παντως ο μπασιστας ειναι και σε μπαντα απο NSBM label, τους Barshaketh
Απ’ ότι μου λενε δεν εχουν δειξει οι ιδιοι τετοια στοιχεια αλλα και παλι ολιγον sketchy. Φανταζομαι ειναι στο προσωπικο level of comfort/discomfort του καθενος

Παρα πολυ ωραιο, πρεζα γλυκια το βιντεο, οπως πρεπει.

1 Like