Νέες Κυκλοφορίες 2022

Πάλι για Blind Guardian μιλάς; :smiley:

2 Likes

Η αλήθεια είναι πως μετά τη χθεσινοβραδινή συναυλία του Αλκίνοου, θα έπρεπε να μιλώ μόνο για prog των '90ς, αφού η απόδοση όλων ηχητικά στα τραγούδια του παρέπεμπε σε μία τέτοια αίσθηση. Ειδικά με τον τύπο πίσω από τα τύμπανα, τον Κιουρτζόγλου στο μπάσο και τον άλλον τύπο στα πλήκτρα. Αλλά έσκασε καινούριο The Temple και έκατσε η συγκυρία.

3 Likes

Ακούω τώρα αυτό κι είναι απίστευτο πόσο ευχάριστα ακούγεται ενώ δεν έχει πολλά “ευχάριστα” να δώσει σε ηχητικό επίπεδο

Και η κριτική του Θεοδόση εδώ:

:fire: :fire:

2 Likes
4 Likes

Με έφτιαξες, δεν περίμενα πως θα έρθει καινούριο τόσο σύντομα. Πωπω, ακούγεται ακόμα πιο dreamy και φευγάτο, έχει και σαξόφωνο, sold με συνοπτικές και δεν μπορώ να περιμένω.

3 Likes

Έχουμε και νέο Innumerable Forms σε λίγες μέρες, μετά το πολύ καλό τους ντεμπούτο.

Δείγμα:

2 Likes
4 Likes

Για πείτε…

3 Likes

Συνεχίζουν δυναμικά νιώθω

1 Like

Στο κλασικο τους τιμιο νεκροβαμπιροστυλ, ωραιο κομματι, μου αρεσε αρκετα και το κλεισιμο του.

Το ζήτημα είναι πόσο πχια να το εξελίξουν αυτό το στύλ? Πέφτουν στη λούπα της επανάληψης νομίζω δυστυχώς

2 Likes

Με την έξοδο του Jonathan Hultén θα είναι αρκετό αν βγάλουν έναν εξίσου καλό δίσκο με το Where the Gloom Becomes Sound, μιας και ήταν ο βασικός συνθέτης. Βέβαια, από την άλλη, μπορείς να πεις “τώρα που φεύγει ο βασικός συνθέτης, έχω την ελευθερία να πειραματιστώ με νέους ήχους και φόρμουλες (of death)”. Είναι όμως και ήχος/σφραγίδα πια, δεν εγκαταλείπει κάθε συγκρότημα την ηχητική του ταυτότητα μόλις τη διαμορφώσει.

Θα δούμε με τον δίσκο

2 Likes

Ωραίο κομμάτι, αφορμή να ψαχτώ μαζί τους γιατι μόνο με The Children of the Night έχω ασχοληθεί

Δεν χάνεις και πολλά :stuck_out_tongue: (αν και το “The Formulas Of Death” είναι αλλουνού παπά δισκάρα).

Εξακολουθώ να πιστεύω πως το “Where The Gloom…” ήταν μεταβατικός δίσκος, δοκίμασαν κάτι καινούρια εντός του ηχητικού τους πλαισίου, και γενικά περιμένω αυτή η μικρή διαφοροποίηση να συνεχιστεί από εδώ και πέρα. Δεν κρατάω μεγάλο καλάθι πάντως γενικότερα για δαύτους.

1 Like

:fire: :fire:

2 Likes

Για ακόμη μια φορά, ένας νέος δίσκος των Preoccupations (πάλαι ποτέ Viet Cong) είναι άκρως ενδιαφέρων, από τα σταθερά αξιόλογα post-punk σχήματα των τελευταίων ετών.

3 Likes

Wolfheart

2 Likes

Κομματάρα και μεγαλη αδυναμια ο συγκεκριμενος, αλλα τις προαλλες που ανακοινωσε αναβιωση Before The Dawn χωρίς τους Before The Dawn μία μούτζα την έφαγε από μένα

11/11/22 - Με εξώφυλλο του αείμνηστου Πολωνού Λεβαντόφσκι.

4 Likes