Βινυλιολογία ? τα πιο όμορφα αντικείμενα!

Βινυλιολογία – τα πιο όμορφα αντικείμενα!

Στην εποχή του MP3, του downloading και της υποχώρησης των πωλήσεων των CD, το βινύλιο επιστρέφει δυναμικά! Η ζήτησή του αυξάνεται με ταχύ ρυθμό και η πωλήσεις του αυξάνονται φέτος (2008) κατά 60%, σύμφωνα με άρθρο του Rolling Stone. http://www.rollingstone.com/news/story/20947918/vinyl_returns_in_the_age_of_mp3

Ασχέτως του debate περί ποιότητας ή ζεστασιάς του ήχου, το βινύλιο παραμένει το πιο όμορφο αντικείμενο πάνω στο οποίο αποτυπώνεται μουσική. Σε αυτό το thread οι βινυλομανείς μπορούν να ποστάρουν πληροφορίες και φωτογραφίες από… well… βινύλια

Όχι απαραίτητα σπάνια, όχι απαραίτητα φορείς καλής μουσικής… Αλλά όμορφα, εντυπωσιακά, πρωτότυπα, ιστορικά… Αυτά που αποτελούν ένα «μεγάλο» ή «μικρό» το holy grail για τον συλλέκτη.

Αρχίζω με δύο των Stones…

The Rolling Stones – Their Satanic Majesties Request (1967)
με τρισδιάστατο εξώφυλλο

The Rolling Stones – Sticky Fingers (1971)
με πραγματικό φερμουάρ κολλημένο στο εξώφυλλο

θελω να παρω πικαπ :expressionless:

αυτο εχω. ωραιο βινυλιο μαπα δισκος

Ειχα πικ-απ μαζι με το στερεοφωνικο αλλα δεν εχω πολλα.Ηταν ακριβα εδω παλιοτερα.
Εχει χαλασει κιολας τωρα και δεν εχω που να ακουσω και να θελω. :frowning:
Μπορουμε να ποσταρουμε και το τι θελουμε ? :stuck_out_tongue:

Εγώ έχω καμια 400αρια βινυλια αλλά το πικαπ (πολλά λεφτά έχει ακουμπήσει ο πατέρας μου σε αυτό) είναι χαλασμένο και δεν λέω να το φτιάξω. Πρέπει να θέλει και πολλά λεφτά βέβαια.

Νταξει να ποστάρω δίσκους δεν έχει νόημα. Όλο κλασικούς έχω (Aqualung, Lead Zeppelin IV και Sticky Fingers που ποσταρίστηκε πιο πάνω τα έχω ανεβάσει στο δωμάτιό μου, τα άλλα στο ισόγειο…)

o πατερας μου εχει καμια 600++ δισκους και 2 mk2 πικ απ αλλα δεν με εχει αξιωσει ο μεγαλοδυναμος να τα ακουσω ακομα…

Παίδες το topic είναι “όμορφα βινύλια” στην ουσία. Ποστάρουμε ό,τι θέλουμε (είτε το έχουμε, είτε όχι). Όπως βλέπετε από τις υπάρχουσες φωτογραφίες, το νόημα είναι βινύλια που έχουν κάτι το ιδιαίτερο.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη τέτοια είναι:

[SIZE=“2”]-Αυτά που έχουν κάποιο πρωτότυπο υλικό στο εξώφυλλο.

-Αυτά που εκδόθηκαν σε πολύ μικρό αριθμό ή είναι πρώτες μικρές κυκλοφορίες και πιθανότατα έχουν «χάλια» ντιζάιν.

-Αυτά που έχουν σχέδια ή ζωγραφιές πάνω στο δίσκο.

-Αυτά που είναι φτιαγμένα από έγχρωμο υλικό.

-Αυτά που κυκλοφόρησαν σε πρωτότυπο κουτί.

-Αυτά που έχουν εξώφυλλο διαφορετικό από την κανονική κυκλοφορία (και ίσως cult).

-Αυτά που έχουν «λάθη».

Θρυλικές εκδόσεις και γενικά αυτά που κάνουν τον συλλέκτη περήφανο.[/SIZE]

Γενικά ποστάρουμε φωτογραφίες δηλαδή, φάτε μάτια ψάρια!

Eνα που αξιζει να χει καποιος σε βινυλιο για να θαυμασει το ταλεντο του μεγαλου Roger Dean.Ειναι το μονο Yes που δεν εχω σε cd,για τον παραπανω ακριβως λογο.8)

Ειναι το Yessongs για οσους δεν καταλαβαν…

Kαι ενα ακομα που ειναι πραγματικο κοσμημα σε βινυλιο και πραγματικα χορταστικο στο να το βλεπεις μια και πιανει πολυ χωρο οταν ξεδιπλωνεται ολοκληρο,ειναι το Lotus του Santana.Απιστευτο live αλμπουμ γενικα.

To επομενο το εχω βρει σε ενα αμερικανικο distro.Αν και κοινοτυπο πλεον το splatter vinyl,
δεν παυει να ειναι πανεμορφο.Το γαλαζιο χρωμα “δινει” στο artwork.Αν δεν σας αρεσει μην με παρετε
με τις ντοματες please. :stuck_out_tongue:

To βινυλιο επανερχεται παντως.Παιζει πολυ τελευταια και στα μαγαζια και στο ιντερνετ.Και
υπαρχουν και τρομερες εκδοσεις σε βινυλιο.

Τρομερο καψιμο παιζει και στα 7ιντσα οπου παιζουν απο stickers μεχρι και αφισες μαζι με
το βινυλιο.Θελω και το απο κατω αλλα δεν παιζει να το βρω με την καμια.

Ειναι το Hvis Lyset Tar Oss των Burzum σε 2000 κοπιες και σε “μαρμαρινο” βινυλιο.
Επισης απο Burzum υπαρχει ενα κουτι με ονομα 1992-1997 οπου περιεχει
6 x 12" Picture Disk LPs limited to 1000 copies!!!

Εχω και ενα Neil Young Βινυλιο αλλα μην το πει κανεις στον Κοζυ.
Ασε που δεν ειναι ωραιο :stuck_out_tongue:

Nice topic! Θα προσπαθησω να ποσταρω και εγω φωτο με βινυλια. Πρεπει να εχω το βινυλιο των Stones που εχετε βαλει. Αλλα ρε παιδια αυτες οι βελονες μου δημιουργουν προβλημα:( Τα μηχανηματα ειναι καλα και για το καθαρισμα των δισκων εχω αφιερωσει αρκετο χρονο. Βασικα ειναι απο τον πατερα μου οι δισκοι και ειναι πραγματικα παρα πολλοι.

Hard-Fi - Better Do Better (2006)
7" squeare shaped, picture

Venom - Manitou Woman (1984)
7" picture, shaped

Fratellis -
Chelsea Dagger / Dirty Barry Stole the Bluebird (2006)
Whistle for the Choir / Nina (2006)
Baby Fratelli /Solid Gold Easy (2007)

8" picture, shaped




Πρεπει να ειναι συλλεκτικο.
Και μερικα απο τα αγαπημενα μου


Art Brut ? Modern Art / My Little Brother

7? σε περιορισμένο αριθμό (περίπου 200), με die-cut θήκη ζωγραφισμένη στο χέρι και με διαφορετικό σχέδιο για καθένα από τα αντίτυπα!

Ιδού δύο:

Ποζερια - ξεποζερια, ετσι οπως ‘‘αναβαθμιστηκε’’ εγινε σουπερ! Και γουσταρω που εχει πανω του μια αλφα φθορα. Το κοβω να πηγαινει για τοιχο οπως εκανα με το Λοστ.

Σε καποια φαση που θα χω λιγο χρονο θα κοιταξω στο νετ να ποσταρω βινυλια που χω βαλει απο καιρο στο ματι. Τα Neurosis εχουν περιοπτη θεση στη λιστα.

Toοl-“Lateralus”. Φανταστικό packaging, απίστευτος δίσκος

The Who-“Tommy” απλά θεοί…

HORSE the band - Pizza EP

Εξυπνη ιδεα :lol:

Μπορει να μην ειναι βινυλιο αλλα δεν νομιζω να υπαρχει αναλογο τοπικ.


Η πρωτη δουλεια / EP των Subterranean Masquerade. Ομορφο οσο δε παει. Στη φωτο δυστυχως χανει.

Δυστυχως θα ποσταρω σαν φωτο γιατι το καλο το πραγμα δεν μπορει να φωτογραφηθει (δεν εχω μπαταρια και τα καλα βινυλια τα εχει ο νταντι μου, σπιτι του.)
Λοιπον:

Body Count - Cop Killer

Ωραιο εξωφυλλο αλλα κυριως γιατι μια βδομαδα (νομιζω μια βδομαδα) μετα την κυκλοφορια του, απαγορευθηκε.

Monster Magnet - Spine of God

Το πρωτο φυσικα επειδη δεν το βρισκεις ευκολα… Εχω την επανεκδοση δυστυχως :frowning:

Isis - In the Absence of Truth

Αν θυμαμαι καλα το εξωφυλλο του ειναι αναγλυφο στο βινυλιο.

Hermano - …Into the Exam Room

Για το εσωτερικο του οπως βλεπουμε (οχι τοσο καθαρα βεβαια αλλα τεσπα)…

Αυτα προς το παρων. Ισως επανελθω με φωτοουζ :Ρ

nazi punks fuck off-dead kennedys,machine head-old,humanity is the devil-integrity