Βινυλιολογία ? τα πιο όμορφα αντικείμενα!

Ωραίος.

2 Likes

Όχι, γιατί δεν είχα ιδέα για αυτό…τώρα γκουγκλαρα για να δω τι παίζει.

Υπάρχει κάποιος πιο ανέξοδος τρόπος από αυτούς διάβασα τριγύρω τώρα στα γρήγορα; «Πιστολάκια» και «πλυντήρια» βινυλίου :crazy_face:

Πέτα αυτό που έχεις και ξαναπάρ’ το :stuck_out_tongue:.

https://www.dodax.de/de-de/elektronik/audiorekorder/importcds-importcds-and-justice-for-all-pop-rock-vinyl-dp6USOADJ9UG6/

1 Like

Όλα αυτά είναι πολύ εξεζητημένα. Πάρε ένα καθαριστικό βελόνας, μια “βούρτσα” για να καθαρίζεις το βινύλιο από σκόνη πριν ακουμπήσεις τη βελόνα και είσαι κομπλέ. Όταν παίρνεις μεταχειρισμένο κοίτα την κατάσταση. Συνήθως αν αγοράζεις από σχετικά αξιόπιστο πωλητή οι περιγραφές (G, VG, EX, NM) είναι ακριβείς. Οτιδήποτε κάτω από VG+ απόφυγε το. Σε μαγαζί μπορείς να ζητήσεις να το παίξει πριν το αγοράσεις. Τα περισσότερα second hand μαγαζιά το κάνουν με χαρά.

3 Likes

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και για τα βασικά καθαριστικά που έγραψες, πρέπει να τα πάρω σύντομα.

Για την ιστορία, τα ελαχιστα βινύλια που έχω στην κατοχή μου, τα έχω αγοράσει από το συγκεκριμένο μαγαζί (που τυγχάνει να είναι διπλα από την δουλειά μου) τα τελευταία 2-3 χρόνια, μέχρι να βρω τον χώρο-χρόνο-χρήμα για να στήσω ένα ηχοσύστημα και να τα απολαύσω.

Το τζάστις ήταν το μοναδικό με πρόβλημα και η ειρωνία? είναι το μοναδικό δεν δοκίμασα στο μαγαζί τότε :roll_eyes:

Οταν αγοράσω τα κατάλληλα καθαριστικά θα το ξαναδοκιμάσω…διαφορετικά θα γίνει ένα ωραιότατο κάδρο :grin:

Ανεξάρτητα από όλα αυτά, εντελώς άκομψο εκ μέρους σου να ανεβάσεις φωτογραφία του οπισθόφυλλου χωρίς τον Νewsted, υπονοώντας ότι δεν έπαιξε στον δίσκο και υποστηρίζοντας κατ’ επέκταση την γνωστή κακεντρέχεια ότι ο συγκεκριμένος δίσκος δεν έχει μπάσο!!!

8 Likes

Υποψηφιο για best post ever στο rocking :joy:

4 Likes

Περίμενα ένα τέτοιο ποστ! :joy:

Δεν το έκανα επίτηδες, οι τρεις τους είναι στο οπισθόφυλλο μόνο και αυτό είναι μια άλλη απόδειξη ότι έχω επίσημη κυκλοφορία στα χέρια μου.

3 Likes

Οι τέσσερις είναι στο οπισθόφυλλο ρε. Αυτό που πόσταρες είναι απόδειξη για άλλο πράγμα, όχι γι’ αυτό που λες :joy:!

1 Like

Το ξέρω ρε, απλά πήγα να συνεχίσω το πολυ πετυχημένο ποστ του Ίαν…απέτυχα μάλλον :joy:

Πέτυχες, γιατί πήγα και τσέκαρα :joy:, μου έβαλες την αμφιβολία!

1 Like