Ποιο ειδος της μεταλ μουσικης θεωρειται οτι ειναι πιο δυσκολο να παιχτει?

…και οχι μονο να παιχτει…να παιχτει ΣΩΣΤΑ…διοτι κυκλοφορουν πολλα σκουπιδια εκει εξω…

εγω προσωπικα θεωρω το avant-garde…σε οποιοδηποτε ειδος…ειναι πολυ δυσκολο να κανεις κατι που ξεγευγει τελειως χωρις να καταντησεις γελοιος…

To είδος της καλής metal μουσικής.

Δεν υπάρχει εύκολο και δύσκολο είδος. Το δύσκολο είναι να γράφες καλά τραγούδια, τώρα το ποιο τρόπο θα ακολουθήσεις για να το κάνεις είναι αλλου παπά ευαγγέλιο. Αν παίζεις κλασσικά πράγματα είναι δύσκολο να μην ακούγεσαι τετριμμένος, αν δημιουργείς κάτι καινούριο πρέπει να έχεις την ανάλογη ποιότητα ώστε όταν βρεθούν άλλοι 1000 που θα παίξουν σαν εσένα να μην ακούγεσαι ξεπερασμένος, αν παίζεις πολύπλοκα είναι δύσκολο να μην ακούγεσαι επιδειξιομανής, αν παίζεις απλά είναι δύσκολο να μην ακούγεσαι βαρετός, αν παίζεις μονότονα είναι δύσκολο να μην ακούγεσαι βαρετός, αν έχεις πολλές αλλαγές είναι δύσκολο να μη χάσει ο ακροατής τη μπάλα και να του μείνει κάτι στο τέλος, αν παίζεις κάφρικα πρέπει να έχεις και καλά τραγούδια ώστε όταν κάποιος άλλος ακουστεί πιο κάφρος από εσένα να μείνει το τραγούδι και όχι ο εντυπωσιασμός, αν παίζεις περίεργα είναι δύσκολο να μην ακούγεσαι δήθεν. Τέλοσπάντων αυτό που έχει σημασία πάνω απόλα είναι να έχεις ταλέντο στο να γράφεις τραγούδια, να είσαι ειλικρινής και να αγαπάς αυτό που κάνεις γιατί το επιτηδευμένο ακούγεται.

+100000000000000 εις τη νιοστή μιας και λές σε μια πρόταση αυτό που εγώ είπα σε μια παράγραφο.

εμενα αυτο μου φαινεται ψιλοσχετικο…οπως ειπαν και τα παιδια.γτ δυσκολα μπορει να παιχτει μια drums στην thrash.δυσκολα ενα καλο ριφ στη heavy.ισως δεν επιασα σωστα τον τιτλο.

Όταν είδα τον τίτλο του thread μου’ρθαν στο μυαλό όλα αυτά που έγραψε ο Vader…

Ε, αν μιλάμε από τεχνική άποψη τότε σίγουρα έχω στο μυαλό κάτι σε στυλ Watchtower - Spiral Architect - Spastic Ink :stuck_out_tongue:

Ισως θα ελεγα το power/speed γιατι απαιτει ταχυτητα και καλα σολαρισματα, οποτε πιστευω οτι χρειαζεται αρκετη τεχνικη ικανοτητα και εξασκηση.

Αλλα και παλι ανεξαρτητως ειδους , αυτο που εχει σημασια ειναι να μπορεις να γραφεις καλα τραγουδια και να μην γινεσαι βαρετος.
Η (σε ενα αξιοπρεπες επιπεδο) τεχνικη ειναι απαραιτητη για να γραψεις καλα τραγουδια ,αλλα το να εχεις τεχνικη δεν σημαινει παντα οτι θα εχεις και την εμπνευση να συνθεσεις καλα κομματια.

Επισης το progressive , αν και δεν το ακουω γιατι το βαριεεεεμαι, θεωρω πως θελει μαεστρια ωστε να μην τον παρει ο υπνος τον ακροατη αλλα να τον κρατα σε ‘‘εγρηγορση’’ και ενδιαφερον. Αυτο που εγω ακουω συνηθως στα progressive κομματια ειναι ‘‘ο,τι ναναι οπου να’ναι’’ , ας με συγχωρησουν οι φανς…γιαυτο λεω οτι χρειαζεται να εισαι εξυπνος συνθετης για να μην σκεφτει ο ακροατης αυτο που ειπα.

:-k Εγώ πιστεύω πως η Power και Death metal είναι δύσκολες να παιχτούν!:-k

πόσο σοφός:!: :!: :!: :!: :!:

ρε guys…οταν λεω “να παιχτει σωστα”,εννοω απλα να εχει πιασει την βαση της βαθμολογιας και να μην ειναι μια φτηνη αντιγραφη…απο εκει και περα,ο καθενας μπορει να πειραματιστει σε οποιοδηποτε ειδος…αλλα το καθε ειδος εχει μια “βαση” που θα πατησεις πανω…αυτη τη “βαση” ρωταω,ποια ειναι πιο δυσκολη να παιχτει κατα την γνωμη σας…

ε αντικειμενικα και μονο το πιο δυσκολο ειναι το progressive πιστευω, απο’κει και περα οπως ειπωθηκε, το δυσκολο ειναι να γραφεις καλη μουσικη σε οποιοδηποτε ειδος κι’αν “ανηκεις”.

το masturbation. θελει πολυ τεχνη

ξερω γω…ισως αυτα τα ειδη που εχουν τη λεξη technical μπροστα.Και καποια progressive επισης…

@vangelis

Ολοι κρυβουμε ενα καλλιτεχνη μεσα μας

Πάντως ο τίτλος του Thread είναι κάργα άκυρος. Αν το πάρεις ετοιμολογικά και μόνο, όσο πιο τεχνικό, τόσο πιο δύσκολο, από εκεί και πέρα(αν και εξήγησα και πριν ότι δεν υπάρχει πιο εύκολο και πιο δύσκολο) θα έπρεπε να αλλαχτεί σε “Σε ποιο είδος είναι πιο δύσκολο να γράψεις τραγούδια και να μη φας ντομάτες όταν τα ακούσει κάποιος?”.

ρε guys…οταν λεω “να παιχτει σωστα”,εννοω απλα να εχει πιασει την βαση της βαθμολογιας και να μην ειναι μια φτηνη αντιγραφη…απο εκει και περα,ο καθενας μπορει να πειραματιστει σε οποιοδηποτε ειδος…αλλα το καθε ειδος εχει μια “βαση” που θα πατησεις πανω…αυτη τη “βαση” ρωταω,ποια ειναι πιο δυσκολη να παιχτει κατα την γνωμη σας…

νομιζω οτι εξηγησα :roll: :roll:

Έτσι όπως το θέτεις, το μελωδικό ντεθ και το πάουερ, γιατί ειναι τα πιο κορεσμένα είδη μακράν

Δεν το νομίζω αυτό αλλά και πάλι δεν είναι θέμα παικτικό αλλά σύνθετικό.

Μα για να μην ειναι κάτι μια φτηνή αντιγραφή(sic), το θέμα ειναι καθαρά συνθετικό

Το avant-garde δεν είναι είδος. Είναι όρος σε πολλά είδη τέχνης και σημαίνει προοδευτικός.

σε οποιοδηποτε ειδος…

αιντε πια…

και για να μην ξεχνιομαστε…:slight_smile:

“Avant-Garde Metal cannot be treated like other genres, such as Black, Death, Doom, Thrash, etc. Those genres are rooted in similar aesthetics and ideologies, leading to strong commonalities amongst bands united under one genre. With the Avant-Garde, on the other hand, there really is no common aesthetic or ideology. [1] The bands have to be taken on a one-by-one basis, evaluated individually rather than on genre aesthetics.” - Wesley D. Cray

Μα το ίδιο ακριβώς είπα και εγώ.