Αγαπημένες ενδεκάδες

Δώθε φτιάχνουμε ενδεκάδες από αγαπημένους παίκτες. Καλό είναι να είναι από παίκτες που έχουμε δει live να παίζουν και όχι Πελέ, Κρόιφ κτλ.

Ξεκινάω με μια παγκόσμια ενδεκάδα:

[CENTER]Bergkamp…Romario

Effenberg

Overmars…Figo

Guardiola

Lizarazu…Samuel…Sol Campbell…Cafu

Kahn[/CENTER]

Συνεχίζω με την αναπληρωματική:

[CENTER]Totti…Elber

Rivaldo

Messi…C. Ronaldo

Davids

Rob. Carlos…Sammer…Puyol…J. Zanetti

Taffarel[/CENTER]

Και κλείνω φυσικά με Θρύλο:

[CENTER]Giovanni…Αναστόπουλος

Καραπιάλης

Djordjevic…Galetti

Τσαλουχίδης

Γεωργάτος…Καραταΐδης…Ανατολάκης…Πατσατζόγλου

Ελευθερόπουλος[/CENTER]

Θα επανέλθω με αναπληρωματικούς τους Θρύλου.

Ωραίο θρεντ…συμφωνούμε σε μερικά.

Να εξηγήσω μερικές επιλογές μου.
Ο Ζλάταν συνδυάζει όλα τα στοιχεία που ζητούν οι ομάδες από έναν επιθετικό. Πανίσχυρος , στο ψηλό παιχνίδι άψογος , υπέροχο κράτημα της μπάλας , τεχνική.

Ο Ριβάλντο της Μπάρτσα είναι ότι καλύτερο έχω δει από ποδοσφαιριστή.

ο Ζανέττι είναι ο καλύτερος στην θέση του και αρχηγός σε όλα του.

ο Ρεδόνδο ήταν άρχοντας.

Ζλάταν Ιμπραήμοβιτς

Ριβάλντο

Ράιαν Γκιγκς Πολ Σκόουλς Λιονέλ Μέσι

Φερνάντο Ρεδόνδο

Ρομπέρτο Κάρλος Σολ Κάμπελ Πάολο Μαλντίνι Χαβιέ Ζανέττι

                                                               Ίκερ Κασίγιας

Πιστεύω έγινα κατανοητός , Ρεδόνδο αμυντικό χαφ , Ριβάλντο 10αρι πίσω από Ζλάταν.

Σωστός, ας εξηγήσω κι εγώ μερικές επιλογές μου:

Kahn: Τερματοφυλακάρα μέχρι και πριν 2 χρόνια και μούρη από τις λίγες.
Sol Campbell: Εκτός από καλός αμυντικός στην πραγματικότητα, έκανε και φοβερά παιχνίδια στο Championship Manager 3! :stuck_out_tongue:
Guardiola: Αν ο Xavi και ο Puyol σήμερα εκφράζουν μια φορά το καταλανικό πνεύμα, αυτός το εξεφράζε 100 φορές. Από αμυντικό χαφ μέχρι δεκάρι ήταν εξίσου κορυφαίος.
Figo: Ο αγαπημένος μου παίκτης (όσο ήταν στη Μπάρτσα) όλων των εποχών. Το αλφαβητάρι του τεχνίτη αλλά και δυνατού και αποτελεσματικού δεξιού χαφ-εξτρέμ.
Bergkamp: O κορυφαίος ποδοσφαιριστής της τελευταίας 15ετίας για μένα. Είμαι φανατικός με Μπαρτσελόνα κι όμως στον τελικό του 2006 στεναχωρήθηκα που αυτός ο παίκτης έκλεινε την καριέρα του χωρίς Champions League.
Romario: 1.68 τάπας κι όμως γκολτζής μέχρι αηδίας!

Ο Redondo ήταν επίσης παικταράς, αλλά τον έφαγαν οι τραυματισμοί…

Στον Ρεδόνδο θαύμαζα και τον χαρακτήρα του.
Δεν θα ξεχάσω που είχε πει στον Μπερλουσκόνι να μην πληρώνεται όσο ήταν τραυματίας (στην Μίλαν).
Δεν θα το έκανε κανείς άλλος αυτό.

Ασφαλώς και θα είχε θέση ο Μπέργκαμπ…Μέγας…
Επιθετικοί σαν αυτόν δεν βγαίνουν εύκολα.
Στην Άρσεναλ ακόμη και στα 65 του να ήταν και γκολ θα έβαζε και αμυντικούς θα γελοιοποιούσε και ασίστ θα έβγαζε…

:respect:

[CENTER]Casillias
Zambrotta…Puyol…Terry…Lahm
Yaya Toure
Ribbery…Deco
C. Ronaldo…Henry…Ibrahimovic[/CENTER]

Αναπληρωματική για Ολυμπιακό:

[CENTER]Protasov…Αλεξανδρής

Detarij

Sestic…Τσιαντάκης

Μητρόπουλος

(???)…Άντζας…Κωστούλας…Μαυρογενίδης

Νικοπολίδης[/CENTER]

Γαμώτο!
Κάπου έπρεπε να χωρέσει και ο Φούνες…

ολα τα γεροντια εχεις βαλει, αν και θα συμφωνιησω πως οταν επαιζαν ηταν οι καλυτεροι…


και εσυ θρυλος εισαι?ΟΜΑΔΑΡΑ:bow: !

GK:Σμαιχελ(νταξει τι να λεμε,στα καλα του απλα η μπαλα δεν εμπαινε…Μου χουν μεινει στο μυαλο 5-6 απιστευες αποκρουσεις εξ’επαφης…)

DL:Ρ.Καρλος(-. αυτη η θεση του ανηκει.Οσο βλεπω εγω μπαλα δεν εχω δει καλυτερο σαυτη τη θεση.Χεστηκα για τα αμυντικα καθηκοντα,πολυ μουρη ο κοντος και κανταρια μπαλα:p )

DR:Javier Zanetti(“Γεια σας η δεξια πλευρα ειναι δικια μου εδω και πολλα χρονια.Εχω καλη τεχνικη,καλη πασα,οι μεταβιβασεις μου δεν ειναι στα κουτουρου,παιρνω και κανα ποδι αμα λαχει με λιγα λογια ειμαι Αργεντινος” και ψυχαρα)

DC:Νεστα(Οταν δε τραυματιζετια αυτο το παιδι ειναι εγγυηση.Ηρεμη δυναμη μεσα στο γηπεδο,μεγαλης κλασης αμυντικος τη ξερει τη δουλεια)

DC:Ayala(Πολυ τον παω!!Παμε ρε Roberto,κλωτσα οτι βρεις!Κολτσιδας πολυτελειας,αλλα το παιδι το χει!)

ΜL:Γκιγκς(Και γαμω τους τυπους,ποδι διαβητης και πολλα πολλα κανταρια μπαλας…Αυτος κι ο Σμαιχελ ειναι οι μονοι που συμπαθησα ποτε απο τη Γιουναιτεντ(τον Καντονα δεν τον πολυπρολαβα…)Ισως το επικινδυνοτερο κορνερ και μη απεθειας φαουλ που θυμαμαι)

MR:Τζεραρντ(Τον βαζω δεξι χαφ για να χωρεσει.Μονο καφε που δε φτιαχνει.Κανει τα παντα εξισου καλα και ειναι απ τους ελαχιστους Βρετανους ποδοσφαιριστες που συμπαθω.Να ελειπε μονο εκεινο το 3ο γκολ με το Θρυλο…)

MC:Zιζου(Ο αγαπημενος μου παικτης απο αυτους που εχω δει Live.Μαγεια και αρχοντια…)

MC:Ρεδονδο(Και μονο εκεινη τη τριπλα να χει κανει θα τον εβαζα…BERG ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΨΑΧΝΩ?:lol: Ακριβως το στυλ του ποδοσφαιριστη που μου αρεσει…)

Striker:Messi(Σεντερ φορ για να χωρεσει.Ο καλυτερος ποδοσφαιριστης αυτη τη στιγμη στο κοσμο.)
Striker:[B]Μπατιστουτα/B

[CENTER]Ριβαλντο------Φαν Νιστελροϊ

Zινταν

Γκιγκς----Τζεραρντ-----Κ.Ροναλντο

Τζαμπροττα-----Καναβαρο----Καμπελ----Τουραμ

Σμαϊχελ[/CENTER]

Αναπληρωματικοι:

[CENTER]Μπεργκαμπ-----Σιρερ

Ρουι Κοστα

Νεντβεντ-----Κιν----Βερον

Ρ.Καρλος------Νεστα-----Φερντιναντ------Πουγιολ

Καν[/CENTER]

ΑΕΚ:
[CENTER]
Ντεμης----Μπλανκο (Κωστης, Μπατιστα)

Τσιαρτας(Ριμπο)

Ζηκος-----Ζαγορακης----Κατσουρανης

Κασαπης-----Γκαμαρα-----Μανωλας------Μπορμποκης

Σορεντινο[/CENTER]

Για να σχολιασω και μερικους παιχτες απο τις επιλογες μου…

Σμαϊχελ/Καν:Tερματοφυλακες της ιδιας παστας. Φωνακλαδες και ντουλαπες. Ηγετες και οι δυο και εχουν βγαλει φασεις που αλλοι δεν θα τις προλαβαιναν ουτε με τα ματια. Τεραστιο συν οτι αφησαν ιστορια και στους συλλογους τους αλλα και στις εθνικες τους.

Τουραμ: Σκυλι, δυνατος, τεχνιτης. Τι αλλο να ζητησεις?? Χαρακτηριστικοτατο ματς πριν απο μερικα χρονακια σε προημητελικο Μπαρτσα-Γιουβε οπου στην παραταση ειχε πεσει ολη η Γιουβε και ηταν σαν να την τραβαει μονος του ο Τουραμ κανοντας τα παντα. Για την ιστορια η Γιουβε περασε με γκολ στην παραταση.

Καναβαρο: Ευελικτος αλλα και δυνατος. Ο μπακ που καθαριζει κυριως με την εξυπναδα του και το πολυ καλο συγχρονισμο του και οχι με τα σωματικα του προσοτα ή παιζοντας βρωμικα.

Γκιγκς: Aπο τους ελαχιστους εν ενεργεια θρυλους. Το να μιλησω για ικανοτητες και επιτευγματα νομιζω οτι θα ηταν περιττο, μην γεμισω καμμια σελιδα τωρα.

Τζεραρντ: Παιχτης ορχηστρα. Τα κανει ολα και συμφερει. Κοβει, βγαζει μπροστα την ομαδα και σκοραρει με καθε τροπο. Συν το οτι ειναι μεγαλος αρχηγος.

Ζινταν: Iσως ο καλυτερος παιχτης που εχω δει.

Ριβαλντο: Φονικη μηχανη. Ειτε σαν 10αρι ειτε σαν επιθετικος στην ακμη του ηταν το Α και το Ω της ομαδας του. Οταν τα κολπα συνδυαζονται με ουσια.

Φαν Νιστελροϊ: O ανθρωπος γκολ.

Σιρερ: O Aγγλος εκτελεστης. Ο παιχτης που οπου και αν επαιξε, τον εψαχνε ολη η ομαδα για να τον τροφοδοτησει.

Μπεργκαμπ: Τρελες τριπλες και φοβερα γκολς. Τι αλλο θελετε??

Κιν: Επρεπε να πηξει λιγο το μυαλο μου για να καταλαβω γιατι ηταν τοσο μεγαλος παιχτης και γιατι ο Σερ Αλεξ τον ονομασε σαν τον ποιο πολυτιμο παιχτη του εβερ. Σκληροτραχηλος, ξυλικι, τσαμπουκας, με πολυ μυαλο και τεραστιος ηγετης. Κατι σαν τον Εφενμπεργκ(αλλη αδυναμια και αυτος) αλλα στο πιο αμυντικο.

Καλύτερη παγκόσμια ενδεκάδα:
Σμάιχελ
Καφού
Ματέους
Ζάμερ
Ρομπέρτο Κάρλος
Ρεδόνδο
Ζιντάν
Φίγκο
Όβερμαρς
Ντελ Πιέρο
Μπάτζιο

Αναπληρωματική παγκόσμια ενδεκάδα:
Καν
Ζανέτι
Πουγιόλ
Καναβάρο
Σορίν
Πίρλο
Κακά
Λουίς Ενρίκε
Νέντβεντ
Μπατιστούτα
Καντονά

Καλύτερη ενδεκάδα ΑΕΚ:
Ατματζίδης
Μπορμπόκης
Μανωλάς
Γκαμάρα
Κασάπης
Σαμπανάντζοβιτς
Τσάρτας
Κετσπάγια
Σαβέφσκι
Νικολαΐδης
Μπατίστα

ΩΧ!!! Καλα ρε, πως τον ξεχασα τον τρελο παιχταρα???#-o Και εν το μεταξυ οταν ειχα φτασει στα μπακ σκεφτομουν "καποιον ξεχασα…:-k ".:stuck_out_tongue:

Ναι ρε συ, δεν γίνεται να βάζεις τον Ρόυ αλλαγή του Τζέραρντ… :stuck_out_tongue:
Ξεκίνα τον βασικό.

Επίσης, μου κάνει μεγάλη εντύπωση που στην ΑΕΚ σου λέιπουν Μαύρος και Σαβέφσκι, αλλά μάλλον δεν τους πρόλαβες να παίζουν, ειδικά τον πρώτο. :wink:

Εεεε, του εχω μια αδυναμια του Στιβεν του παιχταρα…!

Πραγματι, Μαυρο δεν προλαβα αλλα κατι θα ξερουν οι παλιοι για να τον εχουν τοσο ψηλα.

Σαβεφσκι αλλα και Κετσπαγια εχω δει αρκετα αλλα δεν ειχα τα ιδια κριτηρια με τωρα αφου τοτε ειμουν σχετικα απειρος ποδοσφαιρικων παραστασεων.:wink:

Θα σου το θέσω έτσι: Ως Ολυμπιακός αν είχες τον Μάυρο και τους 4 φορ που αναφέρεις στο ρόστερ σου και μπορούσα να διαλέξω να μην παίξει ένας εναντίον μου θα επέλεγα να μην παίξει ο Μαύρος :wink:

Έχω ενα mail με τις γυναίκες κάποιον παιχτών απο το EURO που συμπληρώνουν 11- άδα !! Να το βάλω ??:smiley: :stuck_out_tongue: :lol: 8) :roll: :wink:

Το έχω και εγώ! :wink:
Πόσταρε το!

ΠΑΝΑΘΑ

γκαλινοβιτς ! :lol: ( δεν σε βαζω ρε προδοτη )
σειταριδης
μινχ
κυριακος
χενριξεν
ματος
μπασινας
καραγκουνης
νινης
μανωλης
βαζεχα

Βαντσικ ρε ιεροσυλεεεεεεε…

αν προσεξεις καλα , το θρεντ λεει να βαλετε παικτες που χετε προλαβει …