Συναλυλιες {οργανωση, ποιοτητα, διαρκεια}

σε αυτο το Thread ελπιζω να γινεται η συζητηση που δεν μπορει να γινεται στα επιμερους θρεντ για την ποιοτητα των συναυλιων που βλεπουμε, πληρωνουμε αγαπαμε ή κατακρινουμε.

ξερω βεβαια οτι ειμαι ο μονος που επιμενει στο “αν η συναυλια ειναι κακη μην πας, ακομα κ αν ειναι η αγαπημενη σου μπαντα”

θα ηθελα να σχολιαζουμε τις συναυλιες απο αποψη οργανωσης γενικα, ποιοτητας ηχου (σε ολο τον συναυλιακο χωρο), διαρκειας του live με και χωρις τα κενα ομιλιας, χωρους και γενικα οτι εχει να κανει με συναυλιες περα απο τη μπαντα που εμφανιζεται.

κατι μου ηρθε στο νου μολις διαβασα κατι σε αλο θρεντ.

Δε θα πρεπει να ξερουμε για τη διαρκεια ενος λαιβ απο πριν?
στα fests δε πρεπει να ξερουμε την διαρκεια που θα παιξει η καθε μπαντα?? να ξερουμε ρε αδερφε αν αξιζει να παμε για της παρακατω μπαντες κ οχι για το headline.

παραδειγμα το fest με POS Iced Earth Venom …εστειλα εδω και ενα μηνα mail στην εταιρια που διοργανωνει ρωτωντας ατο το πραγμα…καμια μα καμια απαντηση,…και μετα σου λεει contact....blabla@blabla.com. ε τι το εχεις ρε φιλε??? βγαλτο αμα ειναι…

Πολύ σοβαρό το συγκεκριμμένο θέμα και από που να ξεκινήσει κανείς και που να τελειώσει.Κοίτα αυτό το “αν η συναυλια ειναι κακη μην πας, ακομα κ αν ειναι η αγαπημενη σου μπαντα” νομίζω ότι είναι λίγο άκυρο μιας και κανείς πιστεύω δεν πάει ξέροντας ότι μια μπαντα θα παίξει καλά ή κακά, από εκεί και πέρα αυτό που μάλλον πρέπει να σχολιαστεί είναι η κερδοσκοπία όσον αφορά τις αγαπημένες μπάντες του ελληνικού κοινού όπου εκεί οι τιμές καρφώνουν σημαίες στο Εβερεστ, κάθε φορά που έρχονται οι Maiden οι τιμές δεν ανεβαίνουν πλέον 5 ευρα, 20 ευρα βαράνε για πλάκα ενώ με λιγότερο φανατικές περιπτώσεις όπως οι Tool δεν είχαν πρόβλημα να ρίξουν τιμές οπότε όλες αυτές οι παπαριές περί αναγκαστικά υψηλών τιμών λόγω συνθηκών είναι άκυρες.
Τα Line-Up των φεστιβάλ είναι εντελώς άκυρα και πάνε με τη νοοτροπία μανάβικου “ένας για τον καθένα” αντί να έχουν μια ομοιογένεια ώστε αυτός που θα πάει να παρακολουθήσει τα περισσότερα συγκροτήματα αντί για 1-2 από όλο το Line Up, χαρακτηριστικό παράδειγμα τα φετινά Rock Em All και MMD, άντε τώρα από τους Sodom στους Τristania από τους Nevermore στους Nightwish και από τους Meshuggah στους Lacuna Coil, πόσο ανοιχτόμυαλος, πολυσυλλεκτικός και παμφάγος να είναι ένας οπαδος πια? Για υπηρεσίες δε συζητάμε μια καντίνα για 20000 άτομα που θα πληρώσουν το σουβλάκι για αστακό και αν σε πιάσει και κόψιμο άστα να πάνε.
Το σκηνικό με τις διαφορές τιμών ανάλογα με τη θέση που θα καβατζώσει κάποιος είναι απαρεκτο, δηλαδή αν δεν υπήρχαν αυτοί οι διαχωρισμοί και η τιμή του εισιτηρίου έβγαινε στη μέση τότε θα βγάζαν λιγότερα λεφτά. Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι οι Tool όχι γιατί τα είσιτήρια ήταν ακριβά αλλά γιατί οι πίσω θέσεις ήταν στα 25 ευρώ και οι μπρόστα στα 45(ή 40 δεν θυμάμαι καλά τώρα) δηλαδή σχεδόν διπλάσια τιμή. Τέλος η φάση με τα 1000 πρώτα εισιτήρια -5 ευρώ μου θυμίζει τελεμαρκετινγκ θα μπορούσαν κάλιστα να δώσουν και μια ηλεκτρική σκούπα δώρο.

Και αυτό ασχολίαστο, άντε τώρα να πάει κανείς μόνο για 2 από τα 6 συγκροτήματα π.χ και αυτά να παίζουν σύνολο 1 ώρα ε όχι ρε γαμώτο δε θα τα σκάσω.

Αυτο πως μπορεις να το ξερεις απο πριν ? :-k
Στο Rock em all ειναι γνωστο οτι οι 4 θα παιξουν απο 45 λεπτα και Iced Earth & Venom απο 1.30 ωρα.

οι ροκ συναλυλιες ειναι οι καλύτερες:)

Είμαι υπέρ. Νιώθω να καθαρίζει η ψυχούλα μου. Το συνδυάζω και με πρωινή συναγωγή , και το βράδυ πάω στη συναλυλία μου και βιώνω την κάθαρση.

Για τι ακριβώς είσαι υπέρ; :stuck_out_tongue:

για τι μπορεί