Πέθαναν τα μπλογκ;

λοιπόν κάποτε ήμουν μπλογκερ…
και μαλιστα τακτικός μπλογκερ. μπλογκαρα συχνά, διάβαζα άλλα μπλογκ, ήμουν μέρος της μπλογκοσφαιρας…
ξεκίνησα τέλη του 2006 τότε που η ελληνική μπλογκοσφαιρα ήταν στα ξεκινήματα της και έζησα τη χρυσή εποχή των μπλογκ με διάσημους μπλογκερ που ήταν κάτι σαν ινφλουενσερ για εκείνη την εποχή.
το ένα μπλογκ άνοιγε μετά το άλλο και έβρισκες κάθε λογής θεματολογία.
τα μπλογκ ήταν το νέο μέσο.
πριν λίγο καιρό μπηκα σε ένα απο τα μπλογκ μου κ είδα τη λίστα με τους μπλογκερ που ακολουθώ.
οι περισσότεροι έχουν να ανανεώσουν το μπλογκ τους πάρα πολύ καιρό, χρόνια για την ακρίβεια…ελάχιστοι είναι αυτοι που το έχουν ανανεώσει πρόσφατα…
πολλοί μπλογκερ που ήξερα έχουν να ανανεώσουν από το 2014 πχ
άλλοι έχουν σβήσει το μπλογκ τους.
η πλατφόρμα του μπλογκερ και του wordpress όμως ακομα υπάρχουν. αλλά οι μπλογκερ είναι εξαφανισμένοι.

και το ερώτημα είναι : έχουν πεθανει τα μπλογκ;

αξιζει κάποιος να συνεχίσει να μπλογκάρει;

και αν συνεχίσει να μπλογκάρει, σε ποιους θα απευθυνεται;

εγώ τώρα τι θα κάνω που έμεινα διαδικτυακά ορφανός;

που θα λέω τις σκέψεις μου; που θα γράφω πως πέρασα τη μέρα μου; που θα γράφω τα ψυχολογικά μου; που θα γράφω τα σεξουαλικά μου; που θα γράφω τι όνειρα είδα χθες το βράδυ; που θα γράφω τι αγόρασα από το σούπερ μάρκετ; που θα δημοσιεύω τις συνεντευξεις του Τηλέμαχου και της Ευας και της Ανθούλας;

ΠΟΥ;;;

1 Like

Τρολάρεις εσύ αλλά το σκεφτόμουνα κι εγώ αυτό. Παλιά είχε blog ένας φίλος μου και μου έλεγε να μπαίνω και να αφήνω σχόλια σε αυτά που ανέβαζε για να φαίνεται ότι έχει επισκεψιμότητα το blog.

Και κάπως έτσι είχα ανακαλύψει και κάποιους άλλους τέτοιους ιστότοπους. Αλλά ναι τελείωσε η φάση με τα μπλογκ. Τώρα έχει τουίτερ, φβ και τέτοια.

Εγώ εξακολουθώ να παρακολουθώ μπλογκς, με παρουσιάσεις βιβλίων κυρίως.

Για στείλε λινκ με μπλογκ σου.

1 Like