Νέες κυκλοφορίες 2023

Καθότι έχω ιδιαίτερη αγάπη στους No Clear Mind, είχα προσμονή για τον προσωπικό δίσκο του Βασίλη Ντοκάκη. Είναι και κάτι σαν προάγγελος του νέου τους δίσκου. Το “Lotus” είναι υπέροχο, βραδινό, ειρηνικό, θαλασσινό, για βεράντες το καλοκαίρι και για σαλόνια το χειμώνα. Σφραγίζεται.

5 Likes

Διάβασα βοδινό αντί για βραδινό. Σόρρυ, στο γάμησα, συνεχίζουμε :stuck_out_tongue:

1 Like

Τρώγοντας και βοδινό οκλαδόν στο χαλί. Το φτιάξαμε.

1 Like

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με την μπάντα που ονομάζεται Netherlands. Προσδιορίζονται ως avant sludgerock και οι Gojira και Mastodon είναι δηλωμένοι οπαδοί τους.

Ύστερα είδα αυτό.

Τώρα τους έμαθα για τα καλά… Και ανυπομονώ για το νέο τους (9ο!) άλμπουμ που κυκλοφορεί 31 Μαρτίου…

2 Likes

Θα πω την αμαρτία μου. Oι δύο κυκλοφορίες των Grave Pleasures μου είχαν κάτσει σαν άνευρη (σε βαθμό ανέμπνευστή; ) έκδοση των λατρεμένων Beastmilk. Όσο κι αν αγαπώ τον Kvohst νομίζω πως έχασαν πολύ με την αποχώρηση του Goatspeed. Οπότε δεν μπήκα καν στον κόπο να ακούσω το δείγμα.

Χθες όμως μπήκε τυχαία αναπαραγωγή στο Spotify και με έπιασε εξαπίνης με το μελωδικό, εθιστικό μπάσιμο, και για τα λίγα δευτερόλεπτα μέχρι να μπει η φωνάρα του Kvohst αναρωτιόμουν τι είναι αυτό που ακούω. Depeche Mode; The Smiths; The Cure; Μόλις άρχισε να τραγουδάει θυμήθηκα τι λάτρεψα στους Beastmilk.

6 Likes

Μπαλάρα. Τέχνη. Μουσικάρα. Χορός.

21 Απριλίου.

  1. Voluspo

  2. Ginnungagap

  3. Allfather

  4. The Feathered Consort

  5. Hammer On Hammer

  6. Wolf Unchained

  7. The Perfect One

  8. Trickster (And The Mistletoe)

  9. Cornucopia

  10. The Navigators

  11. Guardian’s Watch

  12. Ithavoll

5 Likes

Στο Discoqs βλέπω τρεις.

Έντιτ. Άκυρο. Roadburn λέει η τελευταία, υποθέτω λάηβ θα είναι.

ακριβώς, 2 στούντιο, ένα ep και ένα live.

1 Like

πανεμορφο και fun

1 Like

Από τις άγνωστες μπάντες που μπορούν να εκπλήξουν.

2 Likes
3 Likes

Επέστρεψε ο κιθαρίστας που είχε φύγει το 16 και έπαιζε σημαντικό ρόλο στις συνθέσεις και συνεπώς στον ήχο.

Και νέο άλμπουμ από τους Αστραλους μετά από καιρό !

1 Like

Οι Bruxa Maria βγάζουν αύριο το τρίτο τους άλμπουμ. Δείγμα:

Τι εστι Bruxa Maria; Μια από τις καλυτερες noise rock/punk/sludge εκεί έξω.

Πάμε για μεγάλο άλμπουμ…

2 Likes

Με την ευκαιρία αυτών των 3 κομματιών (που μ’ έχουν κολλήσει στον τοίχο από τότε), να πω ότι τώρα αντιλαμβάνομαι την εξέλιξή τους που άκουσα και το ντεμπούτο. Δεν ξέρω πώς το εκλάβανε το EP οι ήδη-υπάρχοντες οπαδοί τους, αλλά δε θα εκπλαγώ αν κάποιοι ξενερώνανε με αυτό που ακούσανε, μιας και βρίσκω φοβερά μελωδική τη στροφή τους σε σχέση με το πιο μεταλικό, hardcore ντεμπούτο τους. Με ξετίναξε και το ντεμπούτο που έχει πολύ περισσότερο πράγμα ν΄ανακαλύψεις, βέβαια, αλλά αυτά τα 3 κομμάτια είναι τόσο straight-forward, ουσιαστικά με pop μελωδικές γραμμές, που δε γίνεται να μην κολλήσεις. Ήδη για ‘μένα απ’ τις καλύτερες κυκλοφορίες της χρονιάς και τρομερή (αν και καθυστερημένη) ανακάλυψη.

Αν τυχόν κάποιος/α δεν τους γνωρίζει, παρόμοιο ήχο με το ντεμπούτο τους έχει το EP “Of roots and wings” των (σχετικά άγνωστων) Between Earth & Sky. Δε θα χάσει όποιος/α τους τσεκάρει, ιδίως το τραγούδι “The spiritual burial ground”.

2 Likes

Εχει κάνει πολύ δυνατό ξεκίνημα το 23.
Ακουστε το καινούργιο των …AND OCEANS τα σπαει.

Υ.Γ Για καποιο λογο δε ποστάρει το βιντεο.

New song & short music film available on our Youtube channel

Directed by Jérémie Brivet this film stems from a desire to work on key symbolic themes that inhabit our music, the relationship between nature and culture and the balance - or unbalance - between these concepts. The two young men have both found shelter in realities that take them away from themselves. This film aims to shine a light on this moment where the human and familial bonds bring both characters back to a more primitive approach to existence - a rebirth that gives them a new direction towards a new balance.

2 Likes

Μπόμπα.

1 Like

Παίχτες για συντονιστείτε. Ποι@ θέλει πολύ bathory στο σταχτιασμένο ουίσκι του?
:arrow_forward:︎ Dark Steel and Fire | The Gauntlet (bandcamp.com)

3 Likes