Νέες κυκλοφορίες 2023

Δεν ξερω, αλλα και να το ξεπερασει, μετα πρεπει να ξεπερασει και το Born To Die :stuck_out_tongue:

3 Likes

Είπαμε ότι πάνε για δισκάρα?

Να το πούμε. 3/3 ως τώρα

1 Like

Μέχρι πολύ πρόσφατα δεν γνώριζα τους Exploring Birdsong, τώρα ανυπομονώ για το επερχόμενο EP τους “Dancing in the Face of Danger”. Ο λόγος;

Εκτός από το εξαιρετικό πάντρεμα prog με pop/rock, έχουν και την καλύτερη νέα τραγουδίστρια. Ακούστε - και ακουστε τί κανουν και μετά το 3ο λεπτό.

3 Likes

η inside out έβγαζε διαμάντια κάποτε. αλλά εδώ και αρκετά χρόνια, το έχουν χάσει ελαφρώς.

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στους Exploring Birdsong από πάνω, αυτοί είναι στην εξαιρετική Long Branch Records.

οχι ακριβώς. έβλεπα απο αρκετά πιο πάνω το thread. Έχουν πάρει 1-2 παλιές καραβάνες που τις στύβουν και έχουν αμολήσει 3-4 γκρουπ που είχε επειδή δεν είχαν αντίστοιχες πωλήσεις. δλδ κατ’αστείο τρόπο έχει διώξει μπάντα στην οποία τραγουδάει τοπ καλλιτέχνης της. Η μάλλον η μπάντα έσπασε το συμβόλαιο γιατί δεν το βγάλανε έγκαιρα απο την εταιρία- μεσα στην πανδημία (αλλά πρίν ονομαστεί επισήμως πανδημία), για να γλιτώσει να πληρώσει τα εξόδα, αφού ακόμα και σε μεγάλους καλλιτέχνες, βάζανε να μαξάρουν τις πιστωτικές για να βγουν. (είχα συζητήσει με 1-2 καλλιτέχνες ΙΟ, ο ένας πρώην) αστεία πράγματα. κατα τα αλλά όλο goat, δισκάρες της χρονιάς κτλ.

Πιθανότατα κανεις (όπως κι εγω) δεν καταλαβε τι θες να πεις.

Αλλά, ναι, στο prog τι να πει και η Inside Out…

Εγώ χθες χαζευα τις δισκοκριτικες των παιδιών εδώ στο σάιτ

Έπεσε το μάτι μου σε 2-3 ενδιαφέροντα πράγματα. Το ένα το αναμένω και είναι το Air Raid

Το άλλο ήταν το νέο Winery Dogs . Μου άρεσε αρκετά αλλά κατά την ταπεινή μου άποψη δεν βρίσκω τρελή διαφορά με την μουσική του Kotzen σαν σόλο καλλιτέχνης. Απλή επισήμανση δική μου , είναι ωραίος δίσκος

Η αποκάλυψη όμως ήταν αυτό το Love Gang . Που τα βρίσκετε ρε παλιόπαιδα;; Πόσο γαμαει αυτός ο δίσκος;;; Τι ωραίες μπάντες υπάρχουν εκεί έξω που παίζουν και ακούγονται παλιακα και φρέσκα ταυτόχρονα

Αν σας αρέσει το στυλ των graveyard και γενικά αυτού του ρεύματος να το τσεκαρετε. Πάει για λίστες χρονιάς από τώρα αυτό

7 Likes

Πλεόν δεν έχει και πολλά να πει, αυτό λέω. νεκροταφείο παλαιών μεγάλων σχημάτων.
Οι theater με έχουν χάσει εδώ και πολλούς δίσκους και live που έβλεπα ο λαμπρής είναι για κλάματα.
Τα τελευταία jethro ακούγονται ευχάριστα, αλλά μέχρι εκεί. λάιβ… η ηλικία εδώ και πολλά χρόνια δεν κρύβεται, μαζί με το λαχάνιασμα.
Το γεγονός οτι η ίδια εταιρία αλλαξοκώλιασε τραγουδιστή μεταξύ συγκροτημάτων και έβαλε ας πούμε τρικλοποδιά στο γκρουπ που έχασε τον τραγουδιστή, είναι λίγο κωμικοτραγική συμπεριφορά. αλλά δεν θα πω κάτι άλλο. λεφτά ειναι στο κάτω κάτω. τέχνη ? τι είναι αυτό?
Κρατάω κάποια πράγματα που έχουν ειπωθεί απο πρώην και νυν καλλιτέχνες για συμπεριφορές και σχόλια ιμπρεσαριων της εταιρίας, που δεν συνάδουν.
Αν δεν καταλαβαίνεις, τι να κάνουμε.
Αλλά μην το γενικεύεις για να προσπαθήσεις να πείσεις εαυτόν οτι συντάσσεσαι με την κοινή γνώμη. Και falacy το λες και μανιχαϊσμό, (όταν υπάρχουν πολλές ευχάριστες αποχρώσεις του γκρί, οχι μόνο 50) και εγωκεντρικό. Άσε τον κόσμο να συμπεράνει μόνος του.

Είμαστε πολύ καλοί φίλοι με τον youtube αλγόριθμο, χα.

Πολύ.

Ναι + Ναι + Ναι. Yeap.

4 Likes
2 Likes

Τι falacy και μανιχαισμο και 50 αποχρώσεις του γκρι λες και πάλι δεν καταλαβαινω. Ούτε πως εμποδισα οποιονδήποτε να βγάλει τα δικα του συμπεράσματα.

Μάλλον θεωρεις ότι η IO λογιζεται ως μεγάλη στον prog χώρο επειδή έχει εδώ και λίγα χρόνια τους Dream Theater ή επειδή πήρε στα γεράματα τους Jethro Tull και τους Kansas.

Ίσως ονόματα οπως ο Devin Townsend, οι Leprous, οι Pain Of Salvation, οι Haken, οι Riverside, οι Neal Morse Band, οι Transatlantic, οι Karnivool ή οι Claigula’s Horse να λένε πιο πολλα πράγματα σε καποιον οπαδο του ιδιώματος. Και ίσως να λέει κατι οτι οι περισσότεροι καλλιτένχνες απο τους παραπάνω εχουν μακροχρόνια σχέση με την εταιρεία…

Μπορει και όχι βέβαια. Εσύ φαινεται εισαι του χώρου και ξέρεις καλύτερα.

1 Like

για ποιους λεμε;

όλοι αυτοι, εμπορικά δεν ειναι ουτε το μισο των theater.O devin τεράστιος. οι λεπρους αδιάφοροι. οι pain love or hate, αν και ειχαν ξεκινησει εντυπωσιακά. morse ουτε στο χειροτερο μου εχθρό. Transatlantic, δεν τρελαίνομαι, προτιμώ τα επιμέρους γκρουπ. Karnivool cool αν και προτιμω projects. Caligulas horse, δεν κατέω.Δεν είμαι καν του χώρου, στο δημόσιο είμαι. απλά οταν αγαπημένο γκρουπ, δεν εβγαλε δίσκο που δουλευέ και δευτερο αγαπημένο είναι στον πάγο και δημοσίως λέει φούμαρα, για να μην έρθει σε ρήξη και φάει καμιά μήνυση μέχρι να σπάσει το συμβόλαιο… εεε. το λεω και κατάντια. αλλα οι μουσικοί βγάζουν τις μουσικές. οχι οι εταιρίες. Επίσης και πολλά γνωστά γκρουπ ήταν στην CM και οι τακτικές της, δεν ήταν και οι πιο ωραίες… βλέπε Nevermore κα. Και ο κάποτε πολύς Τζόνις ο επαναστάτης είχε πει οτι είναι για ΤΠΚ, αλλα 3 φορές που πέσανε τα τάλαντα γύρισε τα γκρουπ του εκεί. μέχρι που πλήρωσε την βλακεία του.

Με κάθε post αντί να μειώνονται οι απορίες, αυξάνονται

15 Likes

Με αγχωνει η γραφή σου … Νιώθω ότι γράφεις κάπως έτσι

image

Ο τρόπος γραφής σου αυτό μου δείχνει

Βιάζεσαι όταν γράφεις;; Πάρε μια βαθιά ανάσα μπας και βρεις τον ειρμό σου

Edit : δεν το λέω κακοπροαιρετα, αλήθεια

Εγω απο την αλλη νομιζω οτι τυπος που επιλεγει την λεξη ΠΡΑΗΜΑΛ συνοδευομενη απο ΡΕΗΤΖΕΡ και μετα ενα προκλητικο και σουπερ ετζι ΕΞΙ ΕΞΙ ΕΞΙ για username, ακριβως αυτον τον ειρμο θα εχει.

1 Like

primal rage παιχνιδάρα, αλλα πρέπει νασαι μπούμερ για να ξέρεις. 666 ειρωνικά.
γράφω λίγο αγχωτικά, όποτε προλαβαίνω, για να κάνω κι άλλα πράγματα μαζί.

Οι νέοι Burzum

2 Likes

Είναι κι αυτοί φασίστες; :sweat_smile:
(Πλάκα κάνω)

6 Likes