Καλύτερες ταινίες 2022

Δε πολυκατάλαβα τον ντόρο με το The Menu … μια μέτρια ταινία μου φάνηκε που ξεκινάει με ενδιαφέρον αλλά όσο εξελίσσεται γινεται πιο φλατ και από λάστιχο με φουιτ.

Ας κάνω και την δική μου αποτίμηση της χρονιάς. Καταλαβαίνω τα σχόλια περί μέτριας κινηματογραφικής σεζόν, και εν πολλοίς τα συμμερίζομαι, ωστόσο πιστεύω ακράδαντα πως πάντα θα κυκλοφορούν ταινίες που θα είναι το λιγότερο αξιοπρόσεκτες, ενώ το βρίσκω απίθανο να φύγει χρονιά και να μην έχω βρει έστω 4-5 ταινίες που, στα μάτια μου, θα είναι υψηλού επιπέδου ή έστω θα τις ευχαριστηθώ πολύ.

Μετά από αυτόν τον μίνι πρόλογο μπαίνω στο ψητό. Το 2022 ήταν μια περίεργη κινηματογραφική χρονιά για εμένα. Υπήρχαν αρκετές περίοδοι που δεν είχα κέφι για σινεμά (πρωτοφανές). Είδα σχεδόν μόνο Αμερικάνικες παραγωγές και έψαξα λιγότερο κάτω από την επιφάνεια. Επίσης, υπάρχουν και ταινίες που πραγματικά γαμήθηκε ο Δίας και δεν κατάφερα να δω στην μεγάλη οθόνη (π.χ. το Drive My Car που πρέπει να συνέβησαν τα πάντα για να μην το δω στον ένα μήνα που το έπαιζε το Άστυ). Παρ’όλα αυτά, όσες είδα φέτος με ικανοποίησαν σχεδόν όλες και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό.

Η λίστα είναι περίπου αξιολογική, περιέχει ταινίες που είτε κυκλοφόρησαν εντός 2022 είτε βρήκαν τον δρόμο τους στις ελληνικές αίθουσες μέσα στην χρονιά.

  1. Licorice Pizza
  2. Last and First Men
  3. Top Gun: Maverick
  4. X
  5. The Northman
  6. Decision To Leave
  7. Luzzu
  8. The Fabelmans
  9. The Menu
  10. Crimes of The Future
  11. Prey
  12. The Outfit
  13. Nope
  14. Living
  15. Boiling Point
10 Likes

Χωρίς σειρά προτεραιότητας ότι καλύτερο και χειρότερο είδα σε ταινίες…

BEST

Prey

Ο κυνηγός βρίσκει επιτέλους ένα άξιο sequel, με το Indians των Anthrax σε πρώτο πλάνο.

Top Gun

Το εμπορικό σινεμά όπως θα έπρεπε να είναι, με την σωστή δόση USA τυρίλας.

Northman

O Eggers έχει το θάρρος και την ικανότητα να επαναπροσδιορίσει το Viking movie genre.

The Batman

Φρέσκια ματιά σε σχεδόν αστυνομικό noir, μαγκιά μετά από τόσες ταινίες για την νυχτερίδα.

Black Phone

Γιος Stephen King στα χνάρια του μπαμπά, φοβερός κρίπουλας Hawk.

Fresh

Girl power θριλεράκι με μερακλή μάγειρα τον Winter Soldier.

X

Πως τολμάτε να κάνετε ΣΕΞ ενώ εμείς γερνάμε και πεθαίνουμε ρε?

Pearl

Mia Goth άρχοντα πάρε μας τα υπάρχοντα.Διδυμάκι με το από πάνω.

Barbarian

Έξυπνο horror που μέσα στην πολύ προσιτή διάρκεια του, μπλέκει 2-3 υποείδη μέσα.

Watcher

Feminist cinema σε ένα μουντό Βουκουρέστι δοσμένο από τα μάτια μιας γυναίκας που δε θα ήθελε να βρίσκεται εκεί.

Speak No Evil

Πολύ άβολο και στην συνέχεια ανατριχιαστικό, ιδιαίτερα για τους ανθρώπους υποχωρούν σε όλα, σε αυτή την απάνθρωπη εποχή.

The Menu

Εκδίκηση της τάξης που φτιάχτηκε για να υπηρετεί, όχημα το φαγητό που δεν είναι ίδιο για όλους.

Banshees of Inisherin

Η χημεία των 2 είναι τέτοια, που θα μπορούσα να δω 3 ώρες ταινία βλέποντας τους να καθαρίζουν κρεμμύδια.

The Stranger

Τα πάνω κάτω σε φιλμικά είδη, και σε timelines, αξίζει την απόλυτη προσοχή, συγκλονιστικό το φινάλε.

Bodies Bodies Bodies

Θες να καυλαντίσεις Σάββατο βράδυ που βρέχει και να φτιάξετε καμία πίτσα με την παρέα?Download it.

WORST

Glass Onion

Πολυ δήθεν, πολλές τρύπες στο σενάριο, κάτι που δε μαρέσει σε whodunit ταινίες, ο Johnson φαίνεται κολλημένος ακόμα στο εξαιρετικό Looper.

Halloween Ends

Κακό φινάλε στην νέα τριλογία που είχε ξεκινήσει με ελπίδα.Το ξεφτιλίσαμε.

Black Adam

Ο κορεσμός των super hero ταινιών, αποτυπώνεται στον αδιάβορο βράχο που γυρνάει από εδώ και από κει.

Morbius

Από τις πιο αστείες ταινίες που έχω δει ποτέ, αλλά δεν είναι κωμωδία.Εκνευριστικό ότι πάει να της δωθεί cult status με το ζόρι.

Hellraiser

Παντελώς αχρείαστο, με ανατροπές που καταλαβαίνεις από το δεκάλεπτο, και χωρίς κανένα συναισθηματικό βάρος.

Firestarter

H Drew Barrymore θα βλέπει στους εφιάλτες της αυτή τη μεταφορά, μια από τις χειρότερες όλων των εποχών σε Stephen King.

Θα επανέλθω για σειρές…

5 Likes

Άργησα, αλλά, επιτέλους, την είδα. Φοβερή αισθητική, εξαίσιο σάουντρακ, νοστάλτζικ βάιμπ…
Το πρωταγωνιστικό ζευγάρι ήταν τόσο κιουτ που μ’ έκανε να χαμογελώ όλη την ώρα. Πολύ όμορφη ανάλαφρη ταινία.

1 Like

TÁR ★★★★
The Whale ★★★★
The Menu ★★★★½
The Banshees of Inisherin ★★★★★

5 Likes