Αμερικανικη λογικη στα ορια του παραλογισμου

Μέχρι πρόσφατα άκουγα παιδιά να μου λένε οτι όλοι οι αμερικάνοι είναι χαζοι.Γέλαγα δυνατα και έλεγα οτι υπάρχουν εξυπνοί ανθρωποι και όχι εξυπνοι λαοί.Τους έλεγα οτι δεν στηρίζουν όλοι μπους και κλιντον.

Πριν κανα 15 ήμερο ήρθε μια αμερικανίδα να φιλοξενηθεί στο σπίτι τπυ θείου μου για δύο μηνες.Πολλές φορες την καλούσα στην παρέα μου,σήμερα την κάλεσα να δουμε τον αγώνα.ΣΕ καποιο σημείο αρχιζει και βρίζει τον μπους και ετσι και λέω μπραβο της.Αλλά μετά μου λέει οτι ο καλύτερος πρόεδρος της αμερικής ηταν ο κλίντον και παραξενέυομαι.Την ρωταω πως γίνεται αυτο,της λεω δεν ξερεις πόσο κοσμο εχει δολοφονήσει και μου λέει ναι και τι να κάνω εγω εφοσον βοηθάει την χωρα μου δεν ανακατέυομαι στην πολεμική τακτικη του.

Είναι δυναμον ρε πουστη μου.Η είναι ενα ακόμα αβουλο ζώο η απλά ειναι άτομο που κοιταει το συμφερον του,δεν θέλω να πιστέψω κανένα απο τα δύο.Μου κανε τρομερή εντύπωση η αδιιαφορία προς τους χιλιάδες νεκρούς, η ισοπέδωση των πάντων η λογική εγω ζωντανη και καλα και οι άλλοι ας μας αφήσουν χρονους.Συζητησαμε αλλά επέμενε και τότε της έθεσα το επειχηρημα οτι ο οσάμα καλά εκανε και ηταν κύριος υποκινητής των τρομοκρατικών ενεργειών της 11ης σεπτεμβρίου.Θύμωσε.

Δεν είμαι σιγουρος για το τοπικ για αυτο και δεν του δίνω τιτλο ακόμη.Το οραματίζομαι να μιλάει για την αμερικάνικη πολιτική και γενικότερα την αντιμετώπιση απο τον αμερικάνικο λαο που δέχεται και για το άμα είναι παράλογο να χαρακτηρίζεις την πλειονότητα ενος λαου ηλιθιους.

αυτο μου θυμιζει Καραμανλη-Παπανδρεου…μπρος γκρεμος και πισω…ας μην το πω καλυτερα :stuck_out_tongue:
αν εχεις να διαλεξεις αναμεσα σ’ενα λακκο με σκατα και σ’ενα λακκο με λιγοτερα σκατα,σιγουρα διαλεγεις το 2ο…το θεμα ειναι οτι γουσταρουμε παρα πολυ να πλεουμε στα σκατα παρα να κανουμε και τιποτα για να κανουμε τα πραγματα καλυτερα…

οσο για το θεμα αν μπορεις να αποκαλεις ενα ολοκληρο λαο ηλιθιο…τυχαινει παντα η πλειονοτητα να ανηκει σ’αυτη τη κατηγορια…αλλα σιγουρα υπαρχει και η μειονοτητα που στομα εχει και(οχι μιλια δεν εχει :stuck_out_tongue: )της το βουλωνουν…

να ενα θρεντ που δεν θα κλειδωθει…ελπιζω :-s :-s :stuck_out_tongue:

Σε μια χώρα με 304,618,000 κατοίκους είναι πολύ πιο εύκολο να πετύχεις έναν ηλίθιο απ’ ότι σε μια χώρα με 11,216,708 κατοίκους.

συμφωνω :slight_smile:

Εσύ βλέπεις το ποτήρι μισογεμάτο,εγώ μισοάδειο.

#-o

ειρωνικο ηταν το ποστ μου,διοτι με τον 2ο αριθμο που ειπες,δεν νομιζω να εννοουσες κατι αλλο εκτος απ’τον πλυθησμο της Ελλαδας…

η αμερικανιδα ηταν αυτο το μπαζο που σε ειχα δει μαζι της στο schoolwave ?

μπαζο εισαι ρε μαλακα ειναι καλή κοπελα.

παιδια δεν με πιασατε εννοω οτι νομιζα οτι μονο οι μεγαλοι σε ηληκια εχουν τετοιες αποψεις αλλα τελικα και οι νεολαια τους δεν παει πισω.ο κλιντον μου λεγε οτι οι περισσοτεροι τον χαρακτηριζουν ως προοδευτικο αριστερο.!

το οτι ειναι μπαζο δεν σημαινει οτι ειναι κακη κοπελα…!

οσον αφορα το θρεντ , η νεολαια επηρεαζεται απο τους μεγαλους και τα μμε επομενως λενε τις ιδιες μαλακιες…

Εδώ στην Ευρώπη δεν ξέρουμε πολλά πράγματα για τις ΗΠΑ και γενικότερα για την άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Εκεί η πλειοψηφία (για τις ΗΠΑ λέω) ζουν σε έναν άλλο κόσμο. Δεν ξέρουν τι ακριβώς γίνεται στον κόσμο. Οπότε λογικό να έχουν τέτοιες απόψεις (η λογοκρισία και η πλύση εγκεφάλου στα αμερικανικά ΜΜΕ είναι απίστευτη, και όταν το διαπίστωσα δεν το πίστευα).
Ο Κλίντον όντως έκανε πολλά καλά στο εσωτερικό της χώρας τους, έφτιαξε την οικονομία κλπ. Δεν τους ενδιαφέρει, και τις περισσότερες φορές δεν ξέρουν καν τι ακριβώς έκανε στην εξωτερική πολιτική (π.χ. πολλοί απλά μάθαιναν ότι “εξόντωνε κακούς τρομοκράτες που απειλούσαν την αμερική”). Και τώρα 8 χρόνια με τον Μπους, η οικονομία των ΗΠΑ είναι στα χειρότερα επίπεδα, σύστημα δωρεάν υγειονομικής περίθαλψης σχεδόν διαλυμένο, χρεοκοπημένες τράπεζες κλπ.
Και παρ’όλα αυτά, στις ΗΠΑ γίνονται συνέχεια αντιπολεμικές διαδηλώσεις (δεν είναι όλοι κοιμισμένοι ευτυχώς), οι οποίες μόνο καμία φορά μεταδίδονται στα ευρωπαϊκά ΜΜΕ, στα αμερικάνικα καθόλου! Τι να περιμένεις μετά;
Όσο για την 11/9… ποιος είπε ότι πίσω από αυτά είναι ο Οσάμα; Υπάρχουν πλήθος αποδείξεις πια, ότι π.χ. στο πεντάγωνο δεν έπεσε επιβατικό αεροπλάνο (τότε που είναι το 1 από τα 4 επιβατικά που χάθηκαν εκείνη τη μέρα;), ότι οι δίδυμοι πύργοι έπεσαν με ελεγχόμενη εσωτερική έκρηξη (αυτό το είχε ανακοινώσει η αμερικανική ένωση πολιτικών μηχανικών που μελέτησαν τα βίντεο και τον τρόπο κατάρρευσης) κλπ…
Ευτυχώς που υπάρχουν οι Metallica και γουστάρουμε μέταλ ρεεεε :stuck_out_tongue:

Kαι οι Disturbed…:!:

ταξει ειπα οσαμα για αυτον ξερουμε ως κυριο υπαιτιο.Αλλα οταν λες εσωτερικη εκρηξη λες οτι δεν εγινε η πτωση των αεροπλανων??

Τι παμε να βρουμε ρε παιδια; Η Αμερικη ζει αλλου, αυτο εκτος απο γνωστο ειναι και λογικο (Βαλκανια εδω). Εκει νιωθουν κομπλε στο θεμα πληροφορηση απο την τηλεοραση και μονο. Σαφως και υπαρχουν πιο συνειδητοποιημενοι ανθρωποι αλλα παντα ειναι δυσκολο να ξεφυγεις απο την καθημερινοτητα. Ειδικα οταν προκειται για τετοιο αριθμο ανθρωπων και για αλλαγες που γινονται απο την μια μερα στην αλλη. Κυκλοφορουν ολων των ειδων οι θρησκειες, ο καθενας μπορει να πορωθει διαφορετικα δηλαδη. Τους εχουν χωσει για τα καλα στο κεφαλι τους ποσο σπουδαιο ειναι το πανι τους αλλα με τροπο που να ειναι παθητικοι κι ενεργετικοι οταν τους χρειαζεται η πολιτικη/κυβερνηση/ανωτερος- πειτε το οπως θελετε. Οι ΗΠΑ δεν ειναι κρατος ουτε μια χιλιετια, καπου πρεπει να ισωνει. Ειναι πραγματικα τραγικο το οτι η πλειοψηφια των ανθρωπων εκει περα μεγαλωνουν χαζοι.
Δε νομιζω οτι θα οδηγησει πουθενα το θρεντ… :-k

Σε αυτό θέλω να σταθώ κι εγώ… Ντάξει, τα αεροπλάνα έπεσαν πάνω στα κτίρια ρε συ… Αν βέβαια εννοείς οτι έγινε ΚΑΙ εσωτερική έκρηξη οκ… Γενικά ο οσάμα πράκτορας των αμερικανων ήταν, οπότε…

Τα 2 αεροπλάνα όντως έπεσαν πάνω στα 2 κτίρια (το έβλεπα θυμάμαι κ εγώ ζωντάνα στο cnn και εντάξει, πέρα από εντυπωσιακό σαν θέαμα, ήταν και τραγικό). Απλά αυτό που λένε αμερικανοί μηχανικοί είναι ότι η πρόσπτωση των αεροπλάνων πάνω στα κτίρια δεν μπορούσε να προκαλέσει την κατάρρευσή τους, και μάλιστα ο τρόπος κατάρρευσής τους ήταν ακριβώς όπως σε ελεγχόμενες κατεδαφίσεις μεγάλων κτιρίων (μάλιστα 2 βδομάδες νωρίτερα γινόντουσαν κάποια “έργα συντήρησης” στα 2 κτίρια…). Επίσης, την ίδια μέρα είχε καταρρεύσει ένα 3ο μικρότερο κτίριο στην ίδια περιοχή, με τον ίδιο τρόπο! Ποιο το περίεργο της υπόθεσης; Το 3ο αυτό κτίριο δεν είχε πάθει νωρίτερα καμία βλάβη, αφού ούτε αεροπλάνο έπεσε πάνω του, ούτε τίποτα άλλο. Σατανικές συμπτώσεις ε; Και για να το συνεχίσω… 5-6 χρόνια πριν το 2001, κάποιοι καλοί κύριοι, που αργότερα το 2001 επί Μπους τζούνιορ έγιναν υπουργοί (τα γνωστά “κοράκια” του πενταγώνου, Ραμσφελντ, Γούλφοβιτς κλπ) είχαν δημοσιεύσει μια έκθεση για το μέλλον των ΗΠΑ κλπ, όπου ανέφεραν ότι στο μέλλον θα πρέπει να περάσουν κάποιοι νόμοι και σχέδια στο εσωτερικό της χώρας κλπ, τα οποία όμως δεν θα γινόντουσαν εύκολα δεκτά από τον αμερικανικό λαό, γι’ αυτό θα έπρεπε να γίνει κάποια μεγάλη καταστροφή ή/και επίθεση στις ΗΠΑ, ώστε ο αμερικανικός λαός να το δεχτεί πιο εύκολα. Και τι σύμπτωση! Μόλις 9 μήνες αφού ανέλαβαν την εξουσία… έγιναν τα γνωστά γεγονότα της 11ης Σεπτεμβρίου, με ότι ακολούθησε μετά (πόλεμοι σε Αφγανιστάν και Ιράκ, παρακολουθήσεις τηλεφωνικών συνομιλιών στις ΗΠΑ με ψήφιση ειδικών νόμων, patriot act νομίζω λέγεται…). Ωραία πράγματα :-k

Οκ, συμφωνώ. Τα έχω διαβάσει κι εγώ αυτά… Και οτι επίσης το ατσάλι δε λιώνει τόσο εύκολα, και οτι υπήρχε και ένα είδος υγρού όσο κατέρεαν οι πύργοι…

Ισχυει ανετα αυτο που λεει ο St. Anger. Γενικα εχουν τον λαο μια κρυο, μια ζεστη. Ειδικα μετα απο αυτο το γεγονος… Εβλεπα το fahrenheit 9/11 και την μια δεν αφηναν μια μανα να παρει το μητρικο γαλα μαζι της στο αεροπλανο και την αλλη διναν δωρεαν μπαταριες στον κοσμο- κατι τετοιο. Αυτη η τακτικη στην πολιτικη εχει αποτελεσμα το να μην ξερει τι να κανει ο λαος και απλα να καθεται και να παρακολουθει.

Ενδιαφέρουσα η κουβέντα. Τέτοιες συζητήσεις έχω κάνει με τη μάνα μου, που σαν ‘‘κλασική αριστερή’’ είναι του motto ‘‘Φονιάδες των λαών Αμερικάνοι’’. Εγώ είμαι της άποψης ότι όλος αυτός ο αντιιμπεριαλιστικός λόγος έχει καταλήξει αριστερός εθνικισμός. Λέμε ότι οι Αμερικάνοι είναι χαζοί, οι Αμερικάνοι είναι το ένα, το άλλο κλπ. Δε θέλει και πολύ σκέψη για να δούμε ότι έχουμε προσάψει σε έναν ολόκληρο λαό τα εγκλήματα της κυβέρνησης του. Κι αυτό είναι τουλάχιστον ρατσιστικό. Πραγματικά απορώ με δήθεν σκεπτόμενους αριστερούς που προσπαθούν να μου εξηγήσουν με επιχειρήματα ότι όλοι οι Αμερικάνοι είναι ηλίθιοι, όλοι είναι πολεμοκάπηλοι κλπ. Πραγματικά είναι πολύ επικίνδυνο αυτό, και δε θα έπρεπε να γενικεύουμε έτσι κάποιες καταστάσεις. Μάλλον είμαι του motto ‘‘Φονιάδες του μυαλού, αντιαμερικάνοι’’…

βασικα ανετα μπορουμε να πουμε και για την ελλαδα οτι και δω η πλειοψηφια του κοσμου ειναι χαζοι!

και αν οχι χαζοι
αυτο που ειπωθηκε νωριτερα
οτι προτιμανε να βουτηξουν στα σκατα απο το να αλλαξουν κατασταση

γενικα ισχυει νομιζω στις περισσοτερες χωρες αυτο

οταν τα εσωτερικα πανε σκατα
εσυ θα κοιταξεις τι συμβαινει στον υπολοιπο κοσμο
ή θα κοιταξεις να σωσεις το κωλαρακι σου?
δεν λεω οτι ειναι η σωστη αντιμετωπιση των πραγματων
απλα that’s the way it is :wink:

Δεν λέω να σώσεις τον υπόλοιπο κόσμο.Αλλα είναι δυνατόν να υποστηρίζεις εναν φονιά.?