Σκίαστρο παραλίας

Χαίρεται!

δεν ξέρω καν αν είναι το σωστό τμήμα για το συγκεκριμένο thread, αλλά ας βάλουμε το Σκίαστρο παραλίας στην κατηγορία… gadget :stuck_out_tongue:

Σκέφτομαι να πάρω κάποιο, επειδή η ομπρέλα είναι δύσκολη στο στήσιμο (ακόμα και με κρουστικό κοντάρι) σε βραχώδεις παραλίες (βλ. Αμοργό),

Αξίζει ένα σκίαστρο τύπου σκηνής;
ενδεικτικά παραθέτω κάποια
TerraNation Τέντα/Σκίαστρο Παραλίας με Αυτόματο Μηχανισμό Reka Kohu Plus

Salty Tribe Τέντα/Σκίαστρο Παραλίας Arawak σε Μπλε χρώμα 210x125cm

Έχω την TerraNation, το ακριβώς προηγούμενο μοντέλο από αυτό που παραθέτεις, δηλαδή με λίγο μικρότερο άνοιγμα στα πόδια. Κατά, τ’ άλλα ακριβώς η ίδια.

Αγορασμένη από τον Δημητριάδη, το καλοκαίρι του 2018, ακόμη μάχιμη και με μόνο “πρόβλημα” ένα μικρό κόλλημα που τρώει κάποιες φορές στο μηχανισμό ανοίγματος (λιγότερο)/κλεισίματος (κυρίως).

Για δύο ενήλικες είναι μία χαρά. Εμένα τουλάχιστον μ’ έχει βολέψει εξαιρετικά και ούτε η σύζυγος την αλλάζει με οτιδήποτε άλλο (πλην ξαπλώστρας κ.λπ.). Στήνεται σε δύο λεπτά (πραγματικά), αλλά από κάποια μποφόρ και πάνω, δεν την διακινδυνεύεις να την στήσεις, ειδικά αν θέλετε να την αφήσετε “μόνη” για να μπείτε όλοι για μπάνιο. Τα πόδια είναι εκτεθειμένα στον ήλιο αν μιλάμε για ξάπλα, αλλά οκλαδόν δεν υπάρχει θέμα. Η θέση του ήλιου είναι ένα ζήτημα, αλλά, σε γενικές γραμμές, αν αυτό που σε νοιάζει είναι η κάλυψη σώματος και κεφαλιού είσαι κομπλέ. Από άποψη αερισμού, επίσης δεν υφίσταται ζήτημα. Φαντάσου ότι εγώ δεν ανοίγω καν τα δύο παραθυράκια (με σήτες) που έχει. Αυτό που χρειάζεται σίγουρα για να την έχεις στιβαρή είναι μεγάλες πέτρες στα “φτερά” της, μία μέσα και κάνα δύο μπροστά. Με άμμο δεν κάνεις τίποτα. Τα πασαλάκια της βοηθάνε, αλλά σαν τις κοτρώνες δεν έχει. Επίσης, στα συν το πανί της το οποίο αντέχει σαν σκυλί. Φαντάσου ότι εγώ πρέπει να την έχω στήσει τουλάχιστον 100+ φορές, με κοτρώνες πάνω της κ.λπ. και το πανί ίσα που έχει κάποιες “ραγάδες”. Βέβαια, τέλος της σεζόν είναι απαραίτητο το καλό πλύσιμο, με γλυκό νερό και λίγο υγρό πιάτων.

Υποκειμενικά τα παραπάνω, με απολύτως θετική εικόνα για εμένα. Και το λέω αυτό, διότι συνάδελφος που πήρε την ίδια, άρχισε τη μίρλα από την day 1 και δεν την ξαναέστησε ποτέ.

Για Αμοργό, πιστεύω ότι θα σε βολέψει πάρα πολύ. Εγώ πρώτη χρονιά την πήρα Λευκάδα και την έστησα μέχρι και στο Κάθισμα, που φαντάσου ότι δεν μπήκαμε για μπάνιο από το τόσο κύμα που είχε.

Αν την πάρεις και την δουλέψεις, πες εντυπώσεις.

4 Likes

ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! μου απάντησες πολλούς προβληματισμούς. για εξτρα σταθερότητα λέω να πάρω και αυτές τις πλάκες που τις θάβεις στην άμμο ή κάτω από πέτρες (έχουν 3€ περίπου).

ένας άλλος προβληματισμός είναι ότι δεν είναι τόσο ευέλικτο όσο μια ομπρέλα αναφορικά με το διαθέσιμο χώρο που θα έχω στην παραλία. όπως επίσης η περίπτωση να κρύβω τη θέα στους από πίσω. έχεις αντιμετωπίσει τίποτα τέτοιο; πχ να μη βρεις αρκετό χώρο να τη στήσεις;

Ψιλο-ισχύει, αλλά για πολύ μικρές παραλίες. Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Βέβαια, μιλάς με κάποιον που πάει για μπάνιο πρωί (πολύ πρωί) και όχι στις ώρες αιχμής, άρα, ίσως δεν είμαι και ο πλέον κατάλληλος για να δώσω ανατροφοδότηση.

Μία φορά το σκεφτήκαμε να μην την στήσουμε σε έναν όρμο στην Κίμωλο, αλλά, εντέλει, τα καταφέραμε, λίγο στριμωχτά, αλλά ΟΚ.

Απολύτως στα @@ σου, αδερφέ. Τι πάει να πει να κόψεις τη θέα; Αν είναι δυνατόν… Προφανώς, κι εγώ, από savoir vivre, προτιμώ να πηγαίνω να την τοποθετώ στα πλάγια της παραλίας, αλλά αν ο μοναδικός διαθέσιμος χώρος είναι μπροστά από κάποιον με πετσέτα/ομπρέλα ή οτιδήποτε άλλο, so be it. Κανένας ενδοιασμός. Είναι σκίαστρο (όχι σκηνή) κι “επιτρέπεται”, όπως ακριβώς οποιοδήποτε άλλο μέσο προστασίας.

Κανένας και ποτέ δεν μου έχει κάνει παρατήρηση. Ίσα-ίσα που οι περισσότεροι με ρωτάνε εντυπώσεις, διότι σκέφτονται να αγοράσουν κάτι παρόμοιο.

2 Likes