Μπατσοκαφρίλες

Με αφορμή αυτό το θρεντ -->http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=8216&page=2, πείτε περιστατικά με κατάχρηση εξουσίας από μπάτσους…

-Αστυνομια εδω…
-Ε,ναι γεια σας…ηθελα να σας πω οτι εχουν κρεμασει τα αρχιδια μου
-Να τα βαλεις στο στομα σου

αυτο ακριβως εννοουσε το θρεντ.

:expressionless:

Παίδες αυτό το θρεντ επειδή ειναι σοβαρού περιεχομένου κι ας ειναι στο οφφ τοπικ, οπότε ας μη σπαμάρουμε. Τόσα θρεντ υπάρχουν άλλωστε :slight_smile:

Έχεις δίκιο.
Λοιπον,

ενας γνωστος μας, κατασκευαστης, επειδη τυχαινε καποιες φορες και στην οικοδομη κανανε καποιον σχετικο θορυβο τις ωρες κοινης ησυχιας, του καλουσαν τους μπατσους και του εκλειναν την οικοδομη για μαι βδομαδα. Αυτο γινοταν συνεχεια μεχρι που δωρισε αιρκοντισιον σε ολο το τοπικο τμημα. Όχι μονο σταματησαν να ερχονται οι μπατσοι, αλλα και του εκαναν εξυπηρετησεις (πχ κλειναν τον δρομο για να περασει το φορτηγο με τα τσιμεντα κλπ).

Αν και σαν παραδειγμα λαδωματος ειναι πολυ μικρο, φανταστειτε τι γινεται σε αλλες περιπτωσεις, πχ επαγγελματα της νυχτας ή ναρκωτικα κλπ…

το καλυτερο φρουτο ειναι το πεπονι…

Δεν είναι ακριβώς κατάχρηση εξουσίας αλλά το αναφέρω.Στο φετινό rockwave,μετά τους offspring τρέχαμε να προλάβουμε το τελευταίο τραίνο και σε μια φάση σε μια διασταύρωση-τι-σκατά-ήταν-δε-θυμάμαι πετυχαίνουμε κάτι μπάτσους και μας λένε ειρωνικά “δεν το προλαβένεται”.Με τέτοιο sprint όμως πως να μη το προλάβουμε? Φτάσαμε και πριν το τραίνο και οι μπάτσοι σκασαν.

Ε για να δείτε τι σημαίνει αστυνομική καταστολή, δείτε βιντεακια στο youtube από τις περσινές φοιτητικές ή από οποιαδήποτε πορεία του α/α χώρου…

Πρέπει να το έχω αναφέρει αλλά τεσπά… Είχαμε πάει να δώσουμε το lower του michigan φέτος σε παράρτημα της Ελληνοαμερικάνικης ένωσης στη Διδότου στα Εξάρχεια. Ε, τριγύρω είχε πολλούς όπως είναι λογικό. Τεσπά εγώ γύρισα μ’ έναν φίλο μου ο οποίος είναι Αλβανός. Περνάμε μπροστά από κάτι μπάτσους και λέει ο ένας στον άλλο “Ρε μαλ@κα κοίτα πώς είναι η χίπισσα και ο Αλβανός” και ψιλογέλαγαν. Πάλι καλά που δεν τ’ άκουσε αυτός ο φίλος μου… Δεν αντιδράσαμε.
Στο τμήμα μια φορά όταν είχα πάει να κλέισω ραντεβού για ταυτότητα, είμασταν πολλοί που περιμέναμε. Είχαμε πάει από τις 6. Φυσικά η κοπέλα που κλείνει τα ραντεβού ήρθε 7. Σειρά δεν υπήρχε κι έτσι από μόνοι μας γράψαμε ονόματα με αριθμούς σ’ ένα χαρτί. Όταν μας βγάλαν έξω (χειμώνας εν τω μεταξύ και υπήρχε γυναίκα με μωρό) για να μπαίνουμε με σειρά πήγα μέσα και λέω στους μπάτσους στην είσοδο “το χάρτι με τα ονόματα” και μου λένε να το πάω στην αστυνομικό στο δίπλα γραφείο. Πάω λοιπόν, μ’ έχει στο περίμενε αυτή και την ρωτάω “το χαρτί με τα ονόματα να το δώσω σ’ εσάς;” και μου λέει “δεν είναι αρμοδιότητα μου, στην κοπέλα που κλέινει τα ραντεβού πήγαινε”. Πάω και στην κοπέλα και της το λέω και αρχίσε να τσιρίζει “ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ, ΚΑΝΤΕ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΜΗΝ ΜΕ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΙΣ!”. Εν ολίγης σπάσαν πλάκα γιατί όπως έβγαινα τους είδα να γελάνε και να με δείχνουν κτλ. (Από σπάσιμο κάθισα απ’ έξω μετά και φώναζα τα ονόματα με την σειρά και όταν έφυγα τους είπα “ευχαριστώ για την εξύπηρετηση”. Χαχα)

Επίσης,ένα ωραίο βιβλίο σχετικό με το θέμα είναι το “ΜΑΤ ΟΙ ΚΡΑΝΟΦΟΡΟΙ” του Χρήστου Μπρατάκου.Μια περίληψη για να καταλάβετε περί τίνος πρόκειται.

Ημι-αυτοβιογραφικές αφηγήσεις ενός ΜΑΤατζή της πρώτης «σειράς» των ΜΑΤ, που εγκατέλειψε την υπηρεσία μετά τα επεισόδια με δυο νεκρούς του Πολυτεχνείου του 1980.

Ο Χρήστος Μπρατάκος γεννήθηκε στο Περιστέρι το 1956. Σε ηλικία δεκαοκτώ χρόνων κατατάσσεται στην Αστυνομία και υπηρετεί στο ΙΖ’ Αστυνομικό Τμήμα Περιστερίου. Μετατίθεται στα ΜΑΤ στην ηλικία των είκοσι. Το 1980 υποβάλλει την παραίτηση του.

Το βιβλίο αναφέρεται σε υπαρκτά πρόσωπα και σε πραγματικά γεγονότα τα οποία διαδραματίσθηκαν από τον Μάιο του 1975 εώς τον Απρίλιο του 1981. Γράφτηκε το 1982, αλλά δεν κυκλοφόρησε για διάφορους λόγους. Mια μαρτυρία μοναδική ενός ανθρώπου που, έχοντας ζήσει την «εξουσία των πεζοδρομίων» και τα παρασκήνια της, επέλεξε την παραίτηση.

Εκδότης είναι η ΕΣΤΙΑ και το βιβλίο το είδα και στο site του φλωρά.Συγνώμη που χρησιμοποιώ το topic για να διαφημίσω το βιβλίο,αλλά πιστεύω πραγματικά αξίζει(είναι και σχετικό με το θέμα).

Στη Σύρο, γίνεται συστηματικά όπτε βλέπουν νεαρούς -κυρίως μαλλιάδες- αργά το βράδυ να κυκλοφορούν, τους παίρνουν στο τμήμα για ουσίες, τους γδύνουν και ψάχνουν για ουσίες ακόμη και στη σούφρα! Αυτό ΕΙΝΑΙ αλήθεια, έχει συμβεί σε ΠΟΛΥ γνωστό μου, ενώ κι έχουν γραφτεί άρθρα σε εφημερίδες. Ακόμη, προχθές έπιασαν έναν τύπο με την κοπέλα του με το που βγήκαν από το πλοίο, τους έκαναν το ίδιο, και μετά τους άφησαν χωρίς μια συγγνώμη… Εντωμεταξύ την κοπέλα την έγδυσε άντρας, πράγμα που απαγορεύεται ρητά -πρέπει να το κάνει μπατσίνα-.

Και ρωτάω εγώ, πόσο εύκολα μπορεί κάποιος μπάτσος να είναι παιδεραστής και να φτιάχνεται όταν γδύνουν τα παιδιά? Γιατί κανείς δεν παρεμβαίνει?

Αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα και ως signature…Πέρα απ’ τη πλάκα,το θέμα είναι σοβαρό [-X

Oι μπατσοκαφριλες αποτελουν σοβαρου περιεχομενου θρεντ?

Εγω παντως, ξερω ενα μπατσο γειτονα, που εκτος υπηρεσιας κανει ντελιβερι με μηχανακι.
Ε τον καφρο! μου φερνει σαντουιτς!:lol:

Nαι οκ να τις πετάμε τις παπαριές, αλλά είναι και βράδυ, λίγο έλεος ρε αδερφέ!

Δυο σκηνικα με μπατσους που μου εχουν ερθει στο μυαλο είναι τα ακολουθα :

  1. 16 χρονων περιπου αγρινιο, καλοκαιρακι περπαταω με ενα φιλο στην πολη. Μακρυ μαλλι τότε, κομμενο στρατιωτικο παντελονι παραλλαγής 3/4 και μια μπλουζα Mayhem , το κλασικο λογοτυπο. Ξαφνικα εκεί που περπατάμε, ακουω απο πίσω μου κραυγες και βρισίδια. Γυρνάω και βλ’επω ένα μπάτσο , ζητάς για την ακρίβεια, να έρχεται προς το μέρος μου εξαπολύοντας χριστοπαναγίες, μανες, σπίτια και να μου ζητά το λόγο για κάτι που δηθεν είπα. Ψαρωμένος εγώ, μικρό παιδί τότε, τον κοιτούσα εκπληκτος και τον ρωτούσα να μου εξηγησει γιατί μου φωναζε καθώς δεν είχα καταλάβει. Βέβαια απάντηση δεν πηρα ποτέ, ανέβηκε στην μηχανη και την έκανε μετα απο λίγο. Ισως τα μαλλιά, ίσως η μπλουζα mayhem με τους αναποδους σταυρους (η χριστοπαναγία βεβαια χριστοπαναγια) τι να πω, δε ξέρω τι έφταιξε…

2)Πάλι με φίλο, είμαστε στο αμάξι του και καθώς προχωράμε στο δρόμο μας, κάνει το λάθος να κόψει ταχύτητα σε στοπ και να τσεκάρει αν έρχεται αλλο αμάξι . Δεν πέρασε ουτε ένα δευτερόλεπτο που σταμάτησε στο στοπ, και ο κλασικός ο μαλακας ο ελληνας απο πίσω αρχισε να κορναρει σαν μανιακός (πολιτικό αμάξι εν τω μεταξει). Τα παιρνει και ο φιλος μου και αρχίζει να κραζει και να κάνει διαφορα νοηματα στον χιμπαντζη απο πίσω. Τι το ηθελε? Μας προσπερνα ο τυπος, βγαινει μπροστά μας μας κόβει το δρόμο και βγαινει απο το αμάξι τσαμπουκαλεμένος. Βγαίνουμε και μεις φορτσατοι και πανω στη λογομαχία, αρχίζει ο αλλος ο καθυστερημενος να πεταει κατι ατάκες του στυλ “ρε θα σας πάω μέσα” , " ρε θα σας μπουντρουμιάσω" . Μέχρι που παιρνουμε γραμμη οτι προκειται για μπατσο (ασφαλιτη μαλλον). Συνεχίζει να κράζει ο καραγκιόζης εκμεταλλευόμενος το αξιωμα του και μεις να τον κοιτάμε σα βλακες. Κ όλα αυτά γιατι κάναμε το “θανασιμο λάθος” να σταματήσουμε σε ενα στοπ- ω τι παράλογο. Μολις ξεκάβλωσε ο τυπος απο τις φωνες, την έκανε ελαφρως.

Ωπ σορρυ κιολας, αλλα νομιζω ειναι μεγαλυτερη καφριλα εκ μερους μπατσου, να μοιραζει σαντουιτς παρα να βγαζει κομπλεξ σε μαλλιαδες. Λιγο πολυ ειναι γνωστο οτι ενα μεγαλο μερος της αστυνομιας απαρτιζεται απο φασιστες.

Αληθεια! 8O

Bacillus, για γεγονότα μιλάμε, όχι για κάτι που μας κυνηγάει όλη μας τη ζωή. Είναι γνωστό ότι γίνονται τέτοια, κανείς δε λέει ότι είμαστε αδικημένοι από την ζωή και ότι όλοι οι μπάτσοι θέλουν το κακό μας.

Στα καλά καθούμενα τους τραβάνε στο Τμήμα? χωρις να έχουν κάνει κάτι? 8O αν είναι δυνατον![-X
Και το να προσαγουν στο τμημα ανθρωπους με συγκεκριμμενη εμφανιση (με μακρια μαλλια κτλ…) φανερωνει ενα ειδος ρατσισμου να το πω, προκαταληψης να το πω…(λεγεται κι αλλιως:roll: )
Βγαζουν κομπλεξ οπως ειπε και ο Bacillus.

kαι τελοσπαντων σ’αυτη την ελληνικη αστυνομια κανουν διαγωνισμο? οποιος ειναι πιο ηλιθιος κερδιζει μια θεση στην ΕΛΑΣ?
(φυσικά πάντα υπάρχουν οι εξαιρεσεις)

2% και αν…

Το χειρότερο που μου έχει τύχει ήταν όταν πήγαινα φαντάρος και ήμουν έτοιμος να περάσω την πύλη του στρατοπέδου. Ήμουν μαζί με ένα άλλο παληκάρι και μας σταματάνε. Κατευθείαν με το που με είδαν δεν πρέπει να τους άρεσε η φάτσα μου και μου είπαν στεγνά “που έχεις το πράμα?” δηλαδή ούτε καν το δικαίωμα της αμφιβολίας. Στη συνέχεια μου ζητούν ταυτότητα. Με το άλλο παιδί δεν κάναν και πολλά(μια απλή εξακρίβωση στοιχείων, ένας τυπικός έλεγχος στην τσάντα και φύγαμε) αλλά εμένα μου κάναν τα πράγματα κώλο(μισή ώρα μου πήρε να ξαναδιπλώσω τα ρούχα μου), μου ανοίξαν τα πακέτα καπνού(δεν κάνω πακέτο τσιγάρο και αγόρασα καπνούς για την περίπτωση που δε θα υπήρχε καπνός στο ΚΨΜ) που είχα μαζί μου για να δουν αν έχει φούντα αντί για απλό καπνό αλλά το αποκορύφωμα ήταν στο σωματικό έλεγχο όπου εκεί που δεν το περίμενα ο τριμάλακας μου έπιασε τα @@@@(μπορεί να τα είχα γεμίστα με κόκα αντί για σπέρμα, ποτέ δεν ξέρεις) και ήμουν στο τσακ να του ορμήσω αλλά περιορίστηκα απλώς στο να πω “έχω και στον κώλο μου μέσα κρυμμένο λίγο, μήπως να στήσω για να ψάξεις?”. Μου αρέσει που πήρε και στραβωμμένη φάτσα πριν την κάνει.

  1. Ο αδεφος του κολλητου μου, αποτυχημενος μαθηματικος, τελικα μπηκε αστυνομια (η ευκολη λυση). Αυτο που συνηθιζει να κανει ειναι να σταματα μεταναστες στο δρομο, να τους ζηταει τα χαρτια και αφενος οταν δεν τα εχουν ζητα χρηματα για να μην τους παει στο αλλοδαπων, αφετερου όταν εχουν χαρτια τους ζητα παλι χρηματα υπο την απειλη οτι θα τους τα παρει.

  2. Συμφοιτητης μου στη σχολη ήταν αστυνομικος ταυτοχρονα. Μια απο τις πολλες καφριλες που συνηθιζε να κανει, ηταν οταν εκανε περιπολια με το αμαξι να πηγαινει στα διαφορα αλση οπου μαζευονται ζετγαρακια για να ερωτοτροπησουν και τους την εκανε χαλαστρα, με τους προβολεις και τις σειρηνες. Αμα ο ανθρωπος έχει να δει αιδοιο απο τα τελευταια βαφτισια που πηγε, αυτα κανει.