Είναι ο άνθρωπος άλλο ένα ζώο της φύσης?

Η διαφωνία μου δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι έχουμε μεγαλύτερη νοημοσύνη από τα ζώα. Αυτό είναι αυτονόητο. Η διαφωνία μου έχει να κάνει με την ύπαρξη των συναισθημάτων στα ζώα. Λόγω εξέλιξης μπορεί να καταφέραμε να καταννοήσουμε και να ορίσουμε τα συναισθήματα μας αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και στα ζώα, έστω και στην πρωτόγενή μορφή τους. Συν τοις άλλοις και εμείς πολλές φορές λειτουργούμε με ενστικτώδη τρόπο καταφέρνοντας να καταρρίψουμε τα όσα μας λέει η λογική σκέψη. Φαντάσου για παράδειγμα μια υποθετική κατάσταση όπου βίσκεσαι στο ίδιο δωμάτιο με το δολοφόνο της μητέρας σου και έχεις ένα σαρανταπεντάρι στο χέρι. Ξέρεις ότι μπορείς να τον κρατήσεις στο δωμάτιο μέχρι να έρθει η αστυνομία και να τον χώσει στην ψειρού για όλη του τη ζωή. Θα την πατήσεις τη σκανδάλη να τον σκοτώσεις τον κ@@@@λη ή όχι? Εγώ πιστεύω ότι θα την πατούσα και ας ήξερα ότι είναι λάθος. Οπότε δε διαφέρουμε και τόσο πολύ από τα ζώα στον τρόπο που διαχειριζόμαστε τα ενστικτώδη συναισθήματα μας.

αναλογως το ποσο εχουν ωριμασει μεσα σου…εγω παλι,ξεχωριζω το ενστικτο απ’το συναισθημα…και οταν μιλαμε για ενστικτο,εννοουμε αυτο που ειπες…πραττεις χωρις σκεψη…διοτι αν σ’αυτην την υποθετικη κατασταση που ανεφερες,αρχιζες να το σκεφτεσαι το θεμα,το πιθανοτερο θα ηταν να εκλειναν τον αλλον στην ψειρου και σενα στο ψυχιατρειο…το ενστικτο ειναι αυθορμητο,ενω το συναισθημα ωριμαζει…δεν νομιζω οτι τα ζωα εχουν αυτη τη δυνατοτητα…να σκεφτουν αν για παραδειγμα κατι ειναι καλο ή κακο ή τι αντικτυπο θα εχει…δεν μπορουν να το νιωσουν…

Τεσπα γνώμη μου είναι ότι όλα τα συναισθήματα είναι ένστικτα και ο διαχωρισμός καλού κακού που ανέφερες δεν έχει να κάνει με τα συναισθήματα, είναι καθαρά νοητική διεργασία βασισμένη σε ηθικούς διαχωρισμούς οι οποίοι είναι δικές μας δημιουργίες. Ούτε εμείς είχαμε ηθική κάποτε αλλά τη δημιουργήσαμε μόνοι μας.

το ενστικτο για μενα,ειναι η ακατεργαστη μορφη του εκαστοτε συναισθηματος…απ’την στιγμη που επιδεχεται νοητικη διεργασια,αποτελει συναισθημα…ενα μωρο μπορει να χαμογελασει σε οποιον του χαμογελασει,αλλα ενα παιδακι 6 χρονων,δεν θα το κανει διοτι εχει “ωριμασει” μεσα του το ενστικτο αυτο,εγινε συναισθημα και το οποιο το προκαλουν μοναχα μερικα ατομα…
τελοσπαντων…νομιζω εχουμε ψιλοξεφυγει απ’το θεμα…

Δεν έχουμε ξεφύγει από το θέμα απλά δεν βλέπω να καταλήγει και πουθενά μιας και κανείς δεν ξέρει πως λειτουργεί το συναίσθημα στα ζώα(το ένστικτο αν θες). Πάντως το είπες και μόνος σου ότι το ένστικτο είναι το πρωτογενές συναίσθημα και συναντάται και στα ζώα.

ημουν ετοιμος να ποσταρω ακριβως αυτη την ατακα απο το ματριξ:-s

Αφανισμός του ανθρώπου λοιπόν για να σωθούμε. Σταματήστε να γ@@τε τώρα!

Ε ρε παιδιά λιγότερη τιβι και λιγότερο μεταλ θα σας κανει καλό :stuck_out_tongue: Τι ειναι αυτά που γράφετε #-o

Κοίτα δε σε συμφέρει αυτό. Ο αγαπημένος σου δίσκος από αυτή τη δεκαετία είναι το “Be”:lol:

Ε δε σημαίνει κιόλας ότι θα παω να μου κάνουν κρυογενετική :stuck_out_tongue: :lol:

στο dvd το βλεπω:p
την τηλεοραση την απεχθανομαι!

Ναι αλλά νομίζω ότι το να πάρεις ένα Sniper’s rifle και να καθαρίζεις πολιτικούς ειναι ψιλοκαλούτσικη ιδέα αν δε θες να ακολοyθήσεις αυτό το Concept αλλά το άλλο αγαπημένο σου.:lol:.

Whatever you say Dr.X

Αυτό το έβαλες επίτηδες έτσι επειδή τον πίνει στο τέλος ο Dr. X:lol:

Ερώτημα περισσότερο κατάλληλο για άραγμα πάνω στον βράχο και νυχτερινή συζήτηση, αλλά τέσπα, θα κλείσω τα μάτια και θα φανταστώ οτι είμαι εκεί!

Ο άνθρωπος ασφαλώς και είναι μέρος της φύσης, δεν είναι τυχαίο πως το dna του είναι κατά ένα τεράστιο ποσοστό είναι όμοιο με εκείνο του χιμπαντζή (διαφέρουν κατά 1,2 %). Προήλθε απο τους ανθρωπίδες πιθήκους, κάποτε ήταν στο ίδιο επίπεδο νοημοσύνης με τα ανώτερα θηλαστικά. Είναι ζώο, το οποίο προχώρησε πάρα πολύ στην βαθμίδα της εξέλιξης.

Πάρα πολύ? Βασικά, όσο αφορά τον άνθρωπο, μιλάμε για αλματώδεις αλλαγές, που δεν έχουν προηγούμενο. Ο εγκέφαλος του ειδικά σε κέντρα που αφορούν τον λόγο κλπ, αναπτύχθηκε σε τεράστιο βαθμό, μια αλλαγή που έγινε σε διάστημα εκατομυρρίων χρόνων βασικά… Και όσο αναπτυσσόταν ο λόγος και η φαντασία του (άρα και η αφαιρετική ικανότητα), τόσο έχανε σε δύναμη όσο αφορά τα αρχέγονα ζωώδη ένστικτα του.

Το θέμα είναι πως ο σύγχρονος άνθρωπος, ο χόμο σάπιενς, έχει φτάσει σε ένα σημείο εξέλιξης, που, ακόμα και αν είναι έργο της φύσης, ταυτόχρονα την “υπερβαίνει”. Σα να έκανε ένα πείραμα θα λεγες η φύση, το οποίο ακόμα δεν ξέρουμε αν και κατά πόσο πέτυχε. Είναι το μόνο ζώο που εξελίσσεται, που διαφοροποιείται. Είναι το μόνο ζώο για το οποίο παίζει σημαντικότερο ρόλο ο κοινωνικός παράγοντας στην διαμόρφωση του απ’ ότι ο βιολογικός (αν και όσο ανεβαίνουμε στην κλίμακα των ανώτερων θηλαστικών, ο κοινωνικός παράγοντας παίζει έναν εξίσου σημαντικό ρόλο, χωρίς τον παράγοντα εξέλιξη όμως).

Αλλά όσο ο άνθρωπος πατάει γερά στη γη με τα πόδια του, άλλο τόσο ατενίζει τα αστέρια με τα μάτια του. Είναι κατά κάποιο τρόπο “μέρος της φύσης” και “πέρα απο τη φύση” ταυτόχρονα. Έχουμε την ανάπτυξη των επιστημών, τις τέχνες… και την ανελεή καταστροφικότητα, την περιβαλλοντική καταστροφή… Γι’ αυτό και βλέπω μια αντίφαση στους ανθρώπους. (βέβαια το “περα απο τη φύση” δε συνεπάγεται το “περα απο την ανθρώπινη φύση”, αλλά τη διαφοροποίηση του απο τα υπόλοιπα ζώα).

Αυτά μάλλον συνοψίζουν την άποψη μου…! 8)

Ας καταθεσω και γω εν ολιγοις τις αποψεις μου.

Αναφερθηκε οτι η βασικη διαφορα μεταξυ ανθρωπων και ζωων ειναι η νοημοσυνη των πρωτων. Νοημοσυνη έχουν και άλλα ζωα, και ιδιαιτερως ανεπτυγμενη, όπως τα δελφινια. Δεν ξέρω αν μπορουμε να πουμε ότι η ανθρωπινη νοημοσυνη είναι ανωτερη απο αυτήν των δελφινιών. Μονο για διαφορετικοτητα μεταξυ αυτων μπορεις να μιλησεις. Αλλιως δεν μνπορω να καταλαβω πως μπορει να θεωρηθει ως προτερημα η νοημοσυνη, η ως ανωτερη εναντι αλλων ζώων, όταν είναι υπεύθυνη για οτι στραβο γινεται σε αυτο τον κόσμο. Αντιθέτως στα δελφινια, που εμφανιζουν υψηλου επιπεδου νοημοσυνη, “κατωτερη” εναντι της ανιθρωπινης κατα πολλους, δεν υπαρχει το φαινομενο να αναπτυσσουν αυτοκαταστροφικες τάσεις.

Αυτο που ξεχωριζει τον ανθρωπο έναντι του υπολοιπου ζωικου βασιλειου, είναι η αναπτυξη του Λογου. Μέσω του λόγου λοιπον, ο ανθρωπος μπορει να εκφρασει τα συναισθηματα του, τις σκεψεις του, τα σχεδια του, και στη συνεχεια να πραγματωσει. ΛΟΓΟΣ —> ΠΡΑΞΕΙΣ. ΓΕνικοτερα με τον λογο μπορει να πλασει τον εξωτερικο του κόσμο. Οποιος έχει διαβασει το 1984 του George Orwell, θα θυμηθεί ότι η το καθεστως ως μεγαλυτερο όπλο εναντια στους υποτελεις του, χρησιμοποιει την υποβαθμιση του Λογου και τον περιορισμο των χρησιμοποιουμενων λέξεων σε τριψηφιο αριθμο. Αποτελεσμα, ο ανθρωπος να μην μπορει αφενος να εκφρασει τις σκεψεις του, και κατα συνεπεια στο τελος να μην μπορει να σκεφτει. Αυτο θα το παρατηρησουμε και στην καθημερινη μας ζωη, συναναστεφομαστε με αρκετο κόσμο, που δυστυχως έχει περιορισμένο λεξιλογιο (ευθυνη οχι αποκλειστικα δικια του, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα) και κατα συνεπεια δεν μπορει να συννενοηθει επαρκως με τους συνανθρωπους του. Αρα ο ΛΟΓΟΣ (που τοσο πολλοι υμνησαν οι Αρχαοιο Ελληνες), είναι το κύριο χαρακτηριστικο που μας ξεχωριζει απο τα υπολοιπα ζωα.

Τωρα όσον αφορα την πορεία του ανθρωπινου γένους μέσα στο χώρο, ας μου επιτραπει να κανω έναν παραλληλισμο. Ας δεχτούμε λοιπον τον πλανήτη Γη, ως έναν ζωντανό οργανισμό. Και ας δεχτούμε απλοικα,ότι οι ζωντες οργανισμοι πανω του αποτελουν τα κυτταρα του. Το ανθρώπινο γενος, απο εκει που ζουσε εν αρμονία με τα υπολοιπα ζωικα είδη (σαν ένα υγιες κυτταρο), έχει φτασει στο σταδιο να λειτουργει πιά σαν τον καρκινο, που αρχιζει και προσβαλλει σιγα σιγα και κατατρωει τον οργανισμο που τον κουβαλα. Κατασπαταλα τους ορυκτους πορους , μολυνει το περιβαλλον, καταστρεφει τους πνευμονες του πλανητη, εξαφανιζει τα υπολοιπα ζωικά είδη κ.ο.κ. Οποτε το αποτελεσμα ποιο θα είναι??? Επειδη ο πλανητης Γη, δεν μπορει να πεθανει, απλα ίσως "αρρωστήσει " βαριά, θα έρθει το στάδιο της αυτοίασης και πολυ απλα θα εξαφανισει τον καρκινο - ανθρωπο. Οσες φορες διαταραχθηκε η ισορροπια του πλανητη, αυτη επανηλθε μεσα απο διαφορες διορθωτικες κινησεις, με το τιμημα βέβαια της εξαφανισης διαφόρων ζωικών ειδών (βλ. δεινοσαυροι). Αυτη η διαδικασια βεβαια μπορει να παρει 100, μπορει και 1000 χρονια , αναλογα με την προσπαθεια πουθ θα καταβαλει και ο ανθρωπος για την αυτοκατασροφη του.

για τα στραβά δεν νομίζω πως είναι υπεύθυνη η νοημοσύνη μας, αλλά τα συναισθήματά μας. αυτά κάνουν τον άνθρωπο να δρα παρορμητικά και να αψηφά τη λογική. όσον αφορά τον λόγο, κι αυτός χάρη στη νοημοσύνη μας αναπτύχθηκε, κι αυτός σημάδι υψηλής νόησης είναι. εκτός αυτού, νομίζω υπάρχουν δεδομένα που οδηγούν στη σκέψη ότι δεν είναι αποκλειστικά προτέρημα του ανθρώπινου είδους ο λόγος (διαφορετικού επιπέδου πάντα από τα υπόλοιπα είδη). νομίζω δεν έχει αποδειχτεί κάτι πλήρως, αλλά δεν έχει αποκλειστεί και παντελώς. όπως και να έχει, η νοημοσύνη είναι κάτι πολύ πολύπλοκο και πολυσύνθετο, διάφορα πράγματα τη συνθέτουν και βάσει όλων αυτών, μέχρι τώρα, φαίνεται ο άνθρωπος να την έχει πιο μεγάλη (τη νοημοσύνη).

Φυσικα και ειμαστε ενα ειδος ζωου. Απλα υπαρχει πιο ανεπτυγμενη η λογικη.

ναι μόνο που δεν την χρησιμοπουμε. Κι ότι έχουμε “χρησιμοποιησει” έχει γίνει με υπερβολή και για κακό περισσότερο

Ellanor για μια ακομη φορα εισαι respect !!! :bow:

Ο ανθρωπος ειναι ενα ον που ξεχωριζει απο τα ζωα λογω της νοημοσυνης του. Αλλα, εκμεταλευετε τον συνανθρωπο του, σκοτωνει το περιβαλλον και το μερος που ζει, σκοτωνει και πατα επι πτωματων. Για μενα ο ανθρωπος εχει τρομερες ικανοτητες και μπορει να φτασει πολυ ψηλα και βεβαιως να εξερευνησει και το διαστημα, αρκει να εστιασει στην εξελιξη και οχι στο να επιβληθει πανω σε μια διαφορετικη φυλη.

Εμ μαλλον το διατυπωσα αλλιως. Τεσπα εννοουσα την νοημοσυνη κατα καποιο τροπο. Σωστα η λογικη εχει νεκρωθει πλεον.