Πνευστα Οργανα

Ναι λοιπον εας κανουμε ενα Thread k για οσους ασχολουνταιι με τα πνευστα οργανα!

λεπον εγω λεω στον κοσμο οτι παιζω φλαουτο
καποτε ασχολιουμουνα αλλα φετος ειπα να ξαναασχοληθω στα σοβαρα

περα απο Jethro tull
τρελενομαι για τον Rahsaan Roland Kirk Yusef Lateef

παρτε κ μια ιδεα τι εστι Rahsaan Roland Kirk

Rahsaan Roland Kirk - Serenade to a cuckoo

Eπαιζα 6 χρονια στο σχολειο(πηγαινα μουσικο) (και) κλαρινετο αλλα χαμπαρι…:stuck_out_tongue:

την επομενη φορα που θα ερθω σπιτι σου θελω να μου παιξεις λιγο το “ερωτα μου αγιατρεφτε”

Eμάς στο σχολείο μας βάζαν να μάθουμε φλογέρα.
Ξέρω τη συννεφούλα. :expressionless:

Eγω “παιζω” φυσαρμονικα. :stuck_out_tongue:

Για τέσσερα χρόνια έπαιζα τρομπέτα. Μετά έπιασα το μπάσο.:stuck_out_tongue:

Δεν παίζω κάποιο πνευστό,αλλά θα γούσταρα τρελά να μπορώ να παίζω σαξόφωνο.

Καποια στιγμη θ’ ασχοληθω με τη φυσαρμονικα με απωτερο σκοπο να παιζω μαζι με την κιθαρα.

Νeil Young ρεεε! :smiley:

Αν ήξερα κάποιο πνευστό, το πρώτο κομμάτι που θα έβγαζα θα ήταν οι Ψίθυροι Καρδιάς.
Το παίζαμε στο δημοτικό στις γιορτές (ήταν μερακλής ο διευθυντής) αλλά με αρμόνια :frowning:

Ok, σοβαρά τώρα, το σαξόφωνο έχει απίστευτο ήχο. Και γεμίζει μαγικά τα κομμάτια. Εν όψει Hodgson θα θυμηθούμε μεγαλειώδεις στιγμές :wink:

ασχολουμαι και εγω με φυσαρμονικα.ξερει κανεις καποιο βοηθημα βιβλιο βιντεακι κατι τελος παντων στο ιντερνετ που να βοηθαει για να μαθεις να παιζεις blues γιατι μεχρι τωρα οτι παιζω μονος μου τα εμαθα.
προσπαθω και λιγο με μια φλογερα αλλα μου φαινεται πιο δυσκολη

Παίζω σαξόφωνο και γουστάρω τρελά να συνδιάζω jazz σε metal ή ότι άλλο μου βγει…το κακό είναι ότι στο σχολείο που κάνω δεν πρόκειται να προχωρήσω γιατί δεν παίζει να πετύχω καθηγητή που νιώθει, και δεν έχω ώρα για ωδείο…

Παίζει ένας φίλος μου σαξόφωνο σε μια σχολική μπάντα που παίζει ska-punk και είναι τρέλα:)

κι εμάς, τίποτα δε θυμάμαι :stuck_out_tongue:
τώρα πάντως άρχισα φλάουτο, οι ασκήσεις εισπνοής από το διάφραγμα με ζόρισαν κάπως στην αρχή είναι η αλήθεια. Βασικά σχετικά με αγορά φλάουτου ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει να μου πει σε ποιον να πάω στη Αθήνα. Οι λογικές τιμές γενικά απ’ ο, τι είδα πάντως κυμαίνονται στα 150 ευρώ.

Εγώ τη φλογέρα που είχα στο δημοτικό την έχω ακόμα… πλάκα πλάκα, σε μερικά κομμάτια που έχω βάλει φλογέρα, καλό είναι που ξέρω να παίζω… Αν και αιώνιο πάθος, το σαξόφωνο! Να ξερα να παιζα τζαζ στο σαξόφωνο και τίποτα άλλο στον κόσμο!

Με ποια μάρκα καλάμι παίζεις; Βασικά, τι σφιγκτήρα και τι επιστόμιο χρησιμοποιείς; Και τι προτείνεις;

(και ας απαντήσει και όποιος/α ξέρει)

Α, για τενόρο σαξόφωνο. :slight_smile:

Ο άνθρωπος με τα χίλια σαξόφωνα. Ω, τι μεγαλείο Θε μου.