Περιοδικά για μουσικούς

Διαβάζετε/αγοράζετε κάποια;

Eγώ αγοράζω συστηματικά Guitar Player και Guitar World εδώ και πάρα πολλά χρόνια και κρατάω αρχείο με τα τεύχη τους από τα τέλη της δεκαετίας του '80

Γενικά το Guitar World βρίσκω πως έχει πέσει μετά την εξαγορά του πριν από μερικά χρόνια από την Αγγλική Future Publishing, δίνει δυσανάλογα πολύ χώρο στο metal, σπρώχνει και μάλιστα άγαρμπα τα συγκροτήματα της Century Media και είναι ξεκάθαρο πως στοχεύει σε εφήβους ρισκάροντας να χάσει ένα μέρος από το παραδοσιακό του κοινό. Εγώ το παίρνω μάλλον από συνήθεια και για τα λίγα θέματα του που με ενδιαφέρουν (συνέντευξη Gibbons, Ηendrix στο πιό πρόσφατο τεύχος κλπ.). Ειδικά όταν είδα πως αφιέρωσαν εξώδυλλο στο Guitar Hero (το video game) απογοητέυτηκα πολύ!

Αντίθετα το Guitar Player παραμένει μία σταθερή αξία. Ναι, δεν έχει DVD και 5 κομμάτια se tabs με κάθε τεύχος, αλλά μάλλον ξέορυν πως το κοινό τους δεν ψήνεται τόσο πολύ από αυτά. Και φέτος έχουν και ένα σερί με εξώφυλλα που με έχουν ενθουσιάσει: Holdsworth, Di Meola, Black Crowes, Metheny. Αυτό είναι κάτι που περιμένω από ένα περιοδικό που απευθύνεται σε μουσικούς, να αφιερώσει εξώφυλλά και συνεντεύξεις σε μουσικούς που δεν πρόκειται να έχουν αντίστοιχη προβολή από τα mainstream media.

Modern Drummer σταθερά.

Έχω πάρει και το αγγλικό Rhythm, αλλά δε με ενθουσίασε καθόλου.

Μπα δεν παιρνω πλεον αν και θεωρω πως το καλυτερο περιοδικο κιθαρας που υπαρχει ειναι το guitar techniques.

Γενικα δν αγοραζω , αμα εχει καποιο καλο αφιερωμα τοτε μονο. Ειχα παρει ενα Bass Player πριν απο 2 ή 3 χρονια που ειχε αφιερομα στον Sheehan με συνεντευξη και διαφορα άλλα. Επισης σαν μαθημα για blues walking line bass ειχε μπασσογραμμες Tommy Shannon.

Εγω επαιρνα καποτε πολλα περιοδικα σχετικα με κιθαρα… Guitarist, Guitar Techniques θεωρω οτι ειναι τα πιο ποιοτικα και σοβαρα.
Καποτε το Total Guitar το διαβαζα ευχαριστα επειδη ηταν πολυ πιο αναλαφρο, αλλα νομιζω τωρα τελευταια εχει πεσει πολυ το επιπεδο του και προωθει μονο εμπορικα πραγματα. Guitar World εχω μονο 1 τευχος επειδη ειχε αφιερωμα στο Randy Rhoads.
Για μη κιθαρο-περιοδικα δεν ξερω και τιποτα, αφου δεν εχω ασχοληθει παραπερα…

Γενικοτερα ομως πιστευω πως πλεον με την προσβαση που εχει κανεις σε πραγματα λογω του internet, πολλα περιοδικα, συμπεριλαμβανωμενων των μουσικων, φτανουν στην παρακμη τους. Ισως φταιει το γεγονος οτι το περιεχομενο του τευχους Ιουλιου πχ ενος περιοδικου μπορω να το βρω ανετα οποτε θελω απο τον υπολογιστη μου.

Guitar Techniques επερνα για ενα διαστημα αλλα βαρεθηκα να βλεπω τους ιδιους κιθαριστες!
δεν υπαρχει μονο ο Hendrix Clapton Page Van Hallen Rhoads!
to school soloing του Govan k οι ασκησεις toy Baxter ειναι ολα τα λεφτα παντως!

Αυτό που το βρίσκεις;:-k

Αν ρωτας για το Bass Player , το βρισκω σε ενα μαγαζι με ξενα περιοδικα και πολλα αλλα που λεγεται “News Stand” ή καπως ετσι (δν θυμαμαι καλα εχω να παω χρονια).

Για αυτό ρωτάω. Θυμάσαι μήπως περίπου πού πέφτει το μαγαζί για να το ψάξω;:slight_smile:

έπερνα για 1,5 χρόνο τον modern drummer…
βασικά μάρεσε έμαθα για πολλούς drummer όπως colluita, jimbo, gadd και κάποιες καλές συνεντεύξεις…πια δεν το παίρνω λόγω χρημάτων…

Same here, έχω σταματήσει εδώ και 4-5 μήνες, είναι ακριβό το γαμημένο.

Στην Αγιας Σοφιας λιγο πιο κατω απο τα Goodys (στη Θεσσαλονικη).