Τί κάνατε για το περιβάλλον σήμερα ;

[COLOR=“red”][B]¶ντε να σας δω, γιατι μόνο στα λόγια είστε…

Εγω, έχω αλλάξει όλες τις ηλεκτρικές μου λάμπες στο σπίτι εδω και αρκετό καιρο - ίσως και 3 χρόνια - όταν λείπω απο το σπίτι - πάνω απο 6 'ωρες - το μόνο που μένει στη μπρίζα είναι το ψυγείο, επίσης κάνω ανακύκλωση απο τότε που βγήκαν οι μπλε κάδοι.

Σήμερα, πέταξα σε αυτους τους ειδικούς μικρούς σωληνο-ειδές κάδους γύρω στις 15 μπαταριες απο τηλε-χειριστήρια, ρολόγια κ.α.

Εσείς ;[/B][/COLOR]

Πσσ, πολύ ωραίο τόπικ Mike! Έχω την αίσθηση οτι ο μέσος έλληνας ξέρει τόσα για το περιβάλλον όσα γνωρίζει για τις συνθήκες αντοχής των ασιατικών καμήλων σε μια καυτή έρημο. Γενικά, πιστεύω πως είμαστε πολυυυ πίσω ακόμα σε θέματα περιβάλλοντος…

Αυτό που προσωπικά κάνω (όχι σήμερα, γενικά) είναι να αποφεύγω να πετάω σκουπίδια, ακόμα και αν αυτό είναι ένα χαρτάκι απο τσίχλα… καθώς και ανακύκλωση, αν και πραγματικά ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν όντως ανακυκλώνονται όλα αυτά τα προιόντα που πετάμε στους κάδους… Δυστυχώς δεν υπάρχει και σε αυτό το θέμα επαρκής ενημέρωση (άσε που θα πρεπε να υπήρχαν παντού ξεχωριστοί κάδοι για πλαστικά, για χαρτικά, κλπ, αλλά μόνο στο κέντρο έχω δει τέτοιους).

Αποφεύγω επίσης το αμάξι, εν μέρει για περιβαλλοντικούς λόγους. Μακάρι να ζούσα σε μια χώρα που επιτρέπει να κάνουμε μεγάλες διαδρομές με ποδήλατο, όπως πολλές ευρωπαικές πόλεις, αλλά…

Αυτά τα ολίγα νομίζω… :-s

Πραγματικά, θεωρώ πολύ σημαντικότερο να διδασκόταν σαν μάθημα στα σχολεία η προστασία του περιβάλλοντος σε σχέση με κάμποσα άλλα ανούσια μαθήματα που αποσκοπούν απλά στο να πάρει κάποιος έναν βαθμό… Αλλά εδώ που τα λέμε, αν γινόταν κάτι τέτοιο, και αν εμβάθυνε ο κόσμος στην ουσία της προστασίας του περιβάλλοντος, θα έβλεπε πως αυτή δεν αφορούσε μόνο τις ατομικές ενέργειες του καθένα, αλλά και μεγάλες πολιτικές αποφάσεις και τη στάση των βιομηχανιών και γενικότερα, της κοινωνίας της “ανάπτυξης”.

Ακόμα και έτσι, οι ατομικές ενέργειες είναι σημαντικές, κι ας είναι μια κουκίδα άμμου σε μια αχανή παραλία. Μακάρι να είχαμε μεγαλύτερη ενημέρωση γι’ αυτά.

Ω χτύπησες ευαίσθητη χορδή. Γενικά ασχολούμαι αρκετά με αυτό το θέμα και είναι όντως θλιβερό που μια χώρα σαν την Ελλάδα , που βασίζεται τόσο στον τουρισμό, είναι τόσο πίσω σε ό,τι αφορά την προστασία του φυσικού της κάλλους κλπ.

Είναι αλήθεια πως το κράτος δεν κάνει και τρελές προσπάθειες για να ασχοληθεί το κοινό με αυτό το πρόβλημα (πχ κάτι σχετικό στα σχολεία), αλλά η αλήθεια να λέγεται: άμα θέλει κάποιος να ασχοληθεί, μπορεί

Υπάρχουν αρκετές οργανώσεις ελληνικές που ασχολούνται με την προστασία του περιβάλλοντος (πχ Ελλάδα Καθαρή - όποιος θέλει ινφο να μου πει μιας που ειμαι ενεργο μελος αρκετα χρονια), και κάνουν άψογη δουλειά.
Σε σύγκριση όμως με άλλες ευρωπαικές χώρες (Σουηδία λόγου χάρη) βρισκόμαστε ακόμα στον μεσαίωνα.

Αυτό όμως που πρέπει να τονιστεί είναι η “τεμπέλικη” νοοτροπία του μέσου Έλληνα. Δηλαδή δύσκολα κάποιος θα αφήσει σπίτι το αμάξι του και να πάει στη δουλειά με ποδήλατο (όχι ότι θα μπορούσε τώρα που το λέμε). Λέμε να ξεχωρίσουμε τα ανακυκλώσιμα όταν βαριέται να τα ξεχωρίσει από τα σκουπίδια τα κανονικά?

Τι να πεις…

edit: να πω και ένα μπράβο στο ΣΚΑΙ που κάνει τρομερή δουλεια, για τα ελληνικα δεδομένα, οσον αφορά τη προστασία του περιβαλλοντος

ellanor, ωραία τα λες. Θέλω να πιστεύω οτι αυτα που πετάμε στους μπλέ κάδους,γίνονται ανακυκλώση όπως πρέπει.

Μου κάνει εντύπωση πάντως, οτι, εγω που μένω μόνος, μαζεύω γύρω στις 4 σακκούλες - super market - την εβδομάδα. Φαντάσου τι μπορεί να μάσει μια οικογένεια με 2 παιδακια, που σίγουρα θα τρώνε περισσοτερα γλυκισματα, γαλατα, χυμούς, που είναι σε περιτυλιγματα πλαστικα και χάρτινα.

Και κατι που θα το ξέρουν αυτοι που κάνουν ανακύκλωση είναι οτι , δεν έχω σκουπίδια !Κάθε φορα που αδειάζω τον κάδο μου, μόνο αποτσίγαρα, έχει, αντε και κανα χαλασμένο τύρι !

Οσο για το ρεύμα και τις λάμπες και τους διακόπτες, μου έχουν πει πολλές φορες φίλοι μου, εε σιγα μωρε,άμα κλείσω το φως δηλαδη θα σώσω το πλάνητη? Φυσικά και όχι, αλλα άμα το κλεισουν 1.000.000 διαμερίσματα απο μια λάμπα,τότε θα γίνει κάτι ! Με μαθηματικη ακρίβεια μάλιστα, για βαλε 40 Watt τη κάθε λάμπα ? Αυτο είναι 40.000.000 Watt, το οποίο ειναι 40MW. Για πηγαινε ρώτα τα παλικάρια στην Κοζανη, πόσο κάρβουνα θέλει το θήριο για να βγάλουμε 40 MW ?

Γενικά,γουστάρω που είμαι Ελληνας, αλλά σε μερικά πράματα δεν βάζουμε μύαλο , είμαστε πολυ τραβατε με και ας κλαίω. Δήλαδή, δεν πρέπει να είναι εμφυτο μέσα μας οτι το κράνος και η ζώνη σώζει ζωές για να το βάλουμε, αλλά πρέπει να μας βάλουν πρόστιμο για να μάθουμε να το κάνουμε, αλλα και παλι δεν το κάνουμε. Τι ρε, σε μένα ? Ναι ρε χλεχλέ, λές και όλοι αυτοι που σκοτώθηκαν στην άσφαλτο, ξέραν οτι θα σήμερα θα τρακάρουν.

Όσο για αυτοκίνητο δεν έχω και δεν βλέπω να παίρνω. 8O

ελουσα το σκυλο μου, και τωρα δε βρομαει. χθες το κανα αλλα δεν εχει σημασια συνησφερει και στο σημερα.

Κοιτα ετσι οπως σκεφτεσαι εσυ σκεφτονται και οι αλλοι και γινεται το κακο.Αυτη τη κινηση αμα δε τη κανεις να σωσεις το πλανητη τη κανεις για παρτη σου να εχεις καθαρη τη συνειδηση σου δηλαδη οτι δεν εχεις σχεση με οσους κανουν τη μαλακια.Εγω προσωπικα ετσι το βλεπω και το κανω επισης οποτε δε χρησιμοποιω τηλεοραση,υπολογιστη,cd player τα βγαζω απο τη πριζα γιατι ειναι stand by και κανουν τη ζημια.,μπαταριες δε πεταω στα σκουπιδια αλλα στους ειδικους καδους και οπως κι εσυ αμαξι δεν εχω και δε γουσταρω.

@ outlawtorn86 , Κοιτα ετσι οπως σκεφτεσαι εσυ σκεφτονται και οι αλλοι και γινεται το κακο.

Τί έννόεις με αυτό ? Μήπως δεν το διατύπωσα σωστά, ή δεν το κατάλαβες?

Οχι εγω εκανα λαθος δε το διαβασα σωστα.Μαλλον για τους φιλους σου που το λενε πηγαινε περισσοτερο.Λαθος μου.

Ανακύκλωση και οσο μπορώ αποφεύγω το κάρο.

Εγω παντως εμεινα μεσα σπιτι…:wink:

Αυτες οι γραμμες με καλυπτουν πληρως.

Μια κουράδα.

Κάτι πήρε τ’αυτί μου σε μια διαφήμιση με τον Αλιάγα

Μόλις σκότωσες μια χουφτα ψάρια .

εγω επινα το νερακι μου και επειδη δεν ηθελα αλλο το ριξα στα διψασμενα λουλουδακια της λεωφορου πεντελης…

Eκλασα πολλακις.

υγεια ειναι αυτό ρε…:stuck_out_tongue:

Προσπαθώ να μη βάζω λακ,αποσμητικά κλπ - είναι δύσκολο :cry:

Πανω απο ολα ανακυκλωση.:stuck_out_tongue:

Απο τοτε που υπαρχει η δυνατοτητα η σακουλα για την ανακυκλωση ειναι παντα μεγαλυτερη
απο αυτη των σκουπιδιων και γενικα κανω κατι και εγω.
Μ’αρεσει αρκετα που το κανουν και αρκετοι αλλοι!