Παππούδες και Γιαγιάδες

Το μονο που εχω να πω ειναι οτι τους αγαπω τρομερα.Με φροντιζαν πολυ οταν ημουν μικρος αλλα και τωρα τρελαινονται οταν με βλεπουν.Ειναι πραγματικα τα ειδωλα μου αφου δεν κρατανε κακιες,ειναι καλοι με ολους και δεν μπλεκονται πουθενα.Ο παππους ειναι κλασσικος αρχοντικος τυπος ψηλος και με μουστακι.Εχει πολλες ιστοριες να πει απο την κατοχη και απο την αντισταση.Παραγει σταφυλια,ελιες,ντοματες,αγγουρια και γενικα οτι λαχανικο και φρουτο μπορειτε να φανταστειτε.Η γιαγια μου κλασσικη φοβερη μαγειρισσα.Επισης φτιαχνει φοβερα κεντηματα.Παντα οταν τους επισκεφτομαι θελει να με φροντιζει οσο γινεται περισσοτερο και εχει εντελως αγνη ψυχη.Να 'ναι καλα οι ανθρωποι.Τους αγαπαω.

Χαχα Ελεάννα και η δική μου γιαγιά όταν κοιμόμουν με αδερφή και ξαδέρφη σπίτι της, προκειμένου να ξυπνήσουμε έμπαινε στο δωμάτιο κι έκανε δουλειές τάχα μου. Όταν μας ξύπναγε δε, έλεγε “Αχ σας ξύπνησα;” :Ρ

Εγω δεν εχω παππου εν ζωη αλλα εχω προπαππου! Κουλο??

Θεα η γιαγια σου!! Δεν ειπες που καθε φορα που ερχομαι στο σπιτι σου οταν φευγω παντα με ρωταει ‘’ μονη σου θα φυγεις? Ειναι αργα δεν φοβασαι μην σε κλεψουν? ‘’ κ.α. … :stuck_out_tongue:

Ον τοπικ.

Ε, ισχυει αυτο που λενε ‘’ του παιδιου μου το παιδι ειναι δυο φορες παιδι μου’’ 8). Μπορει πολλες φορες ο παππους ή η γιαγια σου σου να σε καταλαβει καλυτερα απο τους γονεις σου…

Εμενα παντως ζει μονο η μια μου γιαγια η οποια ειναι πραγματικα υπεροχη και την αγαπω παρα παρα πολυ ( γιαγια σ΄αγαπαωωω !!! :slight_smile: ). Δεν μενει μαζι μας, αλλα μας επισκεπτεται συχνα και καθε καλοκαιρι που την επισκεπτομαι εγω ειλικρινα δεν με αφηνει να κανω τιποτα… Τρομερη φιλοξενεια. Μου φτιαχνει τα παντα να τρωω ( κ η καρυδοπιτα της τα σπαει ασυστολα!!! ) γιατι λεει οτι τρωω σαν πουλακι… Καθε φορα που ερχεται δε ειναι παντα πολυ καλη και χαρουμενη μαζι μας και μας εχει δωσει τα παντα. Θυμαμαι, οταν ημουν μικρη κοιμομουν παντα μαζι της και θυμαμαι που πηγαιναμε βολτες και γυριζαμε μαζι ολη την πολη. Καθε μικρη στιγμη με καποιον που σε αγαπα τοσο ειναι πραγματικα μοναδικη και εχω τα καλυτερα να θυμαμαι!!!

Ωραιο τοπικ.
Κι αν γινοταν πριν απο μερικους μηνες θα μπορουσα να πω οτι ζουν ολοι μου οι παππουδες.
Ο παππους 1(πατερας του πατερα μου) ηταν πολυ αλανι.Ημουνα η αδυναμια του επειδη ειμαι η μικροτερη απο τα ξαδερφια και με φωναζε Σουλι(απο το Φροσουλι:)).Μετα απο εγχειρηση καταρακτη ειχε ενα καφε ματι και ενα πρασινο.Ηταν αητητος στο ταβλι.Επισης ηταν και μανιωδης καπνιστης και ειχαμε βρει γυρω στα 25 πακετα malboro κρυμμενα σε απιθανα σημεια οπως μεσα στον καταψυκτη και σε θαμνους.Εφυγε βλεποντας εναν αγωνα του Παναθηναικου.Καταραμενοι βαζελοι.
Η γιαγια μου ειναι πολυ αφασια.Εχει εναν τροπο να σε καταφερνει να κανεις οτιδηποτε θελει.Εχει πολυ γελιο επειδη μερικες φορες ακοθει διαφορες λεξεις λαθος και μετα τις λεει λαθος πχ φτερυγια(=ακτινιδια),ρωσσοκομες(=νοσοκομες),μουρα(=ουρα)κτλ.Καθε φορα που παω με ρωταει αμα εχω κανενα παιδι και να προσεχω εξω μην με βαλουν να καπνισω.Και μετα αρχιζει για αυτες που βγαινουν στην τηλεοραση με τις κοντες τις φουστες και φαινονται τα χαμπερια(:lol:).

Εγω τωρα πια εχω μονο τη μια γιαγια μου εν ζωη που ειναι ισως το πιο ηρεμο και υπομονετικο ατομο που εχω γνωρισει ποτε μου.Ξερει οτι μ’αρεσουν πολυ τα κεφτεδακια της και παντα φροντιζει να μου εχει ενα πιατο ετοιμο οποτε πηγαινω να τη δω.Απο την αλλη γιαγια μου παλι ενα απ’αυτα που εχω να θυμαμαι ειναι οτι παντα οποτε επαιρνα να φαω σοκολατες,πατατακια κλπ τα μοιραζομουν μαζι της και αυτη με τη σειρα της οταν εβγαζε να πιει κοκα κολα μου εβαζε και μενα(ενω στους αλλους δεν εδινε).