Παππούδες και Γιαγιάδες

“Του παιδιού μου το παιδί, είναι 2 φορές η χοληστερίνη μου” by karvou

Ξυπνούσα στις 14:00, βρωμούσα αλκοόλ, το κεφάλι πόναγε και η τόσο γλυκιά γιαγιά μου, με περίμενε στην κουζίνα με ένα πιάτο που περιείχε 2 τηγανισμένα αυγά (μάτια), μπέηκον τηγανισμένο και λουκάνικο ντόπιο. Το μεσημέρι (για μένα μεσημέρι), επειδή “το παιδί δε τρώει μπριαμ”, με περίμενε μία φουρτάλια (παραδοσιακό Ανδριώτικο φαγητό, όπου πατάτες, αυγά, λουκάνικα, μπαχαρικά, λούζες, κουκιά και ό,τι άλλο θέλει η νοικοκυρά μπαίνει στο τηγάνι). Το βράδυ, όταν με έπιανε και εμένα μια λιγούρα πριν φύγω, ένα πιάτο τηγανητές πατάτες με περίμενε. Όταν από το πολύ τηγανητό λάδι γκρίνιαξα στη γιαγιά, αφού στεναχωρέθηκε η καημένη και φοβούταν πως δε μου άρεσε το φαγητό που μου μαγείρεψε, μου απάντησε με αφοπλιστική ειλικρίνεια:

“Το λάδι είναι δικό μας. Καθαρό. Και έβαζα τις πατάτες πάνω σε χαρτοπετσέτα που ρούφηξε το λάδι τους!”

Κάθε καλοκαίρι γυρίζω με πολλή περισσότερη χοληστερίνη και 2 κιλά πάνω. Αλλά είναι αξιολάτρευτη! Ξεκινώ με ιστορία από τη γιαγιά μου, γιατί α) είναι εν ζωή, β) γιατί οι ιστορίες του παππού μου είναι για μυθιστόρημα

Μιλήστε για τους δικούς σας παππούδες και γιαγιάδες και μόνο τότε θα επανέλθω με ιστορίες από τον τιτανομεγιστοτεράστιο παππού μου, που έκανε 7 χρόνια θητεία από τις φυλακές και τις τιμωρίες που μάζεψε!!!:stuck_out_tongue:

Πω πω τι θυμηθηκες τετοια ωρα… Και που κουράγιο να γραψω… Κάποια στιγμη θα το κανω. Ενδιαφέρον εως συγκηνητικο θα έλεγα…

ξέχασα να προσθέσω, πως η γιαγιά μου, όταν φεύγω (σκασμένος από το φαϊ) για να βγω έξω να τα πιω, ΠΑΝΤΑ, ανεξαρτήτως καιρού, θα μου έλεγε και το εξής

“Πάρε και κάτι να φορέσεις, μη σε φυσήξει!”

Έξω να έχει 40 βαθμούς και η γιαγιά να φοβάται μη με φυσήξει! :lol:

Μπορει στα αληθεια να φυσιξει. Ο καιρός εχει τρελαθει και η φυση εκδικειται για τα καλά…:stuck_out_tongue:

Μιας και λειπουν οι γονεις σημερα εφαγα στην γιαγια.Ε μου ειχε βαλει σε ενα τεραστιο πιατο
μακαρονια με κιμα και μετα γκρινιαζε γιατι λεει δεν τα εφαγα ολα οποτε δεν μ’αρεσε και το
φαγητο!

Οι δίκοι μου είναι θεοί, δεν το συζητώ :!:
Ο παππούς μου τέλειωσε 17 ετών την τετάρτη δημοτικού και δεν πήγε στρατό επειδή βαριόταν (ντάξει είχε ένα μικρό πρόβλημα :Ρ).
Η γιαγιά μου επειδή είμαι το πρώτο εγγόνι του πρώτου παιδιού της (!!) με έβαζε να καθαρίζω, να μαγειρεύω, να πλένω κτλ από 8 ετών. Φυσικά μόνο στο σφουγγάρισμα τα πήγαινα καλά και αναρωτιόταν “τι νοικοκυρά θα γίνει αυτό το κορίτσι;”, “πώς θα φροντίζεις τον ξάδερφο σου;” (ο κατά 1 μήνα μικρότερος) και άλλα τέτοια.
Ο άλλος μου ο παππούς είναι πιο ήσυχος και από γάτα (που περπατάει α). Είναι ο καλύτερος μαθηματικός του κόζμου βέβαια και παίζει φοβερή φυσαρμόνικα ενώ είναι κουφός κατά τα 3/4 8) Η γιαγιά μου είναι κορυφή από την άλλη γιατί λέει συνέχεια τις ίδιες ιστορίες, γιατί όταν τρώμε με τις ξαδέρφες (είμαστε γυναικοσόι) εγώ πάντα “δεν τρώω καλά” και φυσικά γιατί όλο την πονάνε τα πόδια της αλλά όταν έχουμε γιορτές και γλέντια είναι εκείνη που ξεκινάει τον χορό. Επίσης και οι 2 τους είναι κάθε Παρασκευή και Σάββατο έξω! Αυτά γενικά :smiley:

Νταξει ο παππους ειναι για προσκυνημα.Οταν δουλευε η μανα,εσκαγε στο δημοτικο με ασπρο φανελακι και με εκεινα τα γυαλια με τους μεγαλους πρασινους φακους και το μαλλι ολο προς τα πισω να με παρει να με παει σπιτι.Επικη φιγουρα,με τον μπρο και τα ξαδερφια τον φωναζουμε Αρχοντα και του φτιαξαμε μπλουζακι που λεει πισω “ειμαι φιρμα”.Τη λεει συνεχεια στη γιαγια,εχει αψογο γελιο και εχει να σου πει απειρες ιστοριες για το πολεμο.Μια φορα προσπαθησαμε να του μαθουμε Tekken(για πλακα βεβαια) αλλα κοιμηθηκε με το χειριστηριο στο χερι:lol::lol:

Σε 6 χρονια γινεται 100:)

Καρβου η φουρταλιά τα σπάει …και η γιαγια σου επίσης…:lol:
Οι δικοί μου παππουδογιαγιαδες μας αφησαν χρονους ,χρονια τωρα αλλα απο οσο θυμαμαι ηταν τοσο γουτσου και επισης μεχρι προπερσι που πεθανε και η τελευταια το χωριο μου ηταν γαστρινομικό θέρετρο…και επισης θυμαμαι την γιαγια μου να μου λεει αφου ειχα σκασει¨απο το φαγητο “Φαε λίγο να πάρεις κανενα κιλό” ακομα και οταν τα κιλά μου αγγιζαν το ψυχολογικό όριο των 65(εντάξει ειχε και λίγο καταρράκτη)

Ρε karvou, γαμώ τα θέματα ρε! Αγαπάμε τους παππούδες και τις γιαγιάδες, απανταχού της οικουμένης, παρά τις γκρίνιες και τις ιδιοτροπίες τους! Τους αγαπάμε πολύ!!!

Ο δικός μου παππούς είναι λεβέντης δύο μέτρα! Πρότυπο, είδωλο. Συμμετείχε στην Αντίσταση, ήταν στο ΕΑΜ! Έχει παρασημοφορηθεί και γι’ αυτό (τη δεκαετία του '80 πλέον…). Τον είχαν στείλει και στην Μακρόνησο! Την περίοδο μετά τον πόλεμο αν θυμάμαι καλά, στα σκοτεινά χρόνια του '40, γνώρισε τη γιαγιά, δε θα ταν πάνω απο 20 εκείνη τότε… Και στην αρχή του το έπαιζε δύσκολη! Αλλά γούσταραν ο ένας τον άλλο. Η γιαγιά (της οποίας οι γονείς απο το σόι του πατέρα της ήταν αριστεροί και οι γονείς απο το σόι της μητέρας της δεξιοί όσο δε πάει άλλο) συμμετείχε και κείνη με τον τρόπο της στην Αντίσταση, μέσω της νεολαίας της ΕΠΟΝ… Τελικά παντρεύτηκαν λίγο πριν το τέλος του Εμφυλίου…

Και μόνο που τα γράφω αυτά ανατριχιάζω. ΣΑΣ ΑΓΑΠΩ ΠΟΛΥ!!!

οι δικοι μου ειναι δυστυχος στη γερμανια, και μου λοιπουν πολυ πολυ. αλλα οταν πηγαινω καμια φορα το καλοκαιρι, παντα εχουν αν μη τι αλλο - σοκολατες και σπιτικο χυμο βατομουρο. ειναι υπεροχος. στην περιοχη εκει, το νερο ειναι απαισιο της βρυσης, και γιαυτο πινουν σχεδον μονο σοδα και χυμους. και μεσα σε αυτο το χυμο βατομουρο βαζουν σοδα και γινεται τελειο. ο παππους μου εδω και δυο χρονια εχει προβλημα με τη μνημη, οχι αλτσχαιμερ, αλλα ξεχναει πραματα τα οποια συμβαινουν στο κοντινο παρελθον. ας πουμε εμενα με θυμαται φυσικα. λεει τεσπα καμια φοραβλακειες και γελαμε. θα ηθελα πολυ να ειμαι εκει, η να ηταν αυτοι εδω.

@ Karvou :respect: για το σούπερ θέμα!!!

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ λατρεύουμε παππούδες και γιαγιάδες… Τους αγαπώ και τους 4 πολύ αλλά ήμουν περισσότερο δεμένη με τον πατέρα της μητέρας μου και την συνονόματη μητέρα του πατέρα μου (σας βραχυκύκλωσα, το ξέρω) που δυστυχώς δεν βρίσκονται πλέον στη ζωή… :cry:

Γιαγιά Ρ.
Απίστευτο χιούμορ, αστείρευτη ενέργεια, εκπληκτική μνήμη… Μιλάμε για έναν άνθρωπο που πέρασε πού δύσκολα στην Κατοχή, χάνοντας σχεδόν όλα τα αδέρφια και τους γονείς της, που εξαιτίας αυτής της περιόδου ήταν άρρωστη από τα 35 της χρόνια, που βίωσε τον πόλεμο, την φτώχια, τις κακουχίες σε υπερθετικό βαθμό… Κι όμως! Όσο κι αν “πέθαινε” συνέχεια (“να περάσει ο γιός μου στπο Πανεπιστήμιο κι ας πεθάνω”, “να σας παντρέψω κι ας πεθάνω” κ.ο.κ…) έκανε μονίμως αστεία, δεν έμενε ήσυχη λεπτό, μιλούσε συνέχεια (εχμ, σας θυμίζει καμία; :stuck_out_tongue: ), ήταν η χαρά της ζωής, ακόμα και τα τελευταία χρόνια που η κατάστασή της είχε χειροτερέψει. Και είδε και 2 δισέγγονα! Είχε μνήμη 1000 terabyte, θυμόταν ΟΛΑ τα ποιήματα που είχαν μάθει τα παιδιά της στο σχολείο, και ΟΛΑ τα σενάρια των θεατρικών παραστάσεων που και τα 2 είχαν παίξει, λεπτομέρειες των λεπτομερειών, γεγονότα, ονόματα, ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Ήταν η μόνη που με υπερασπιζόταν πάντα - ναι, ακόμα και όταν αποδεδειγμένα είχαν κάνει χοντρές βλακείες. Και ήταν ο άνθρωπος που μου έδειξε τι σημαίνει πραγματική , αγνή πίστη και ευλάβεια… Γιαγιάκα, είμαι περήφανη που έχω το όνομά σου… Μου λείπεις πολύ…

Παππούς Γ.
Ένας πραγματικά ΡΟΚ τύπος! Μοναδικό, “ύπουλο” χιούμορ, αποφασιστικότητα κι εργατικότητα. Στην αρχή είχε ένα μικρό εργοστάσιο (!!!) παραγωγής τσίπουρου στο χωριό. Όταν τα αμπέλια της περιοχής καταστράφηκαν έγινε ταξιτζής (!!!) και όταν κι αυτή η δουλειά δεν πήγε καλά, πήγε εργάτης (!!!) στην ΠΥΡΚΑΛ - στα 50 του! Δεν έχω γνωρίσει άλλον άνθρωπο να έχει φτιάξει περισσότερα πράγματα μόνος του - ένα κινητό συνεργείο!- και να έχεις περισσότερες επιστημονικές γνώσεις, παρά το γεγονός ότι είχε μετά βίας τελειώσει το δημοτικό… Πρέπει να είναι ο μοναδικός Έλληνας που ανέβηκε στο βουνό με τους αντάρτες και κατέβηκε σε 2 μήνες επειδή… γέμισε ψείρες!!! :lol: :lol: :lol: Επίσης, πρέπει να είναι ο μοναδικός άνθρωπος που έλυνε σταυρόλεξο χρησιμοποιώντας γιώτα σε όλες τις λέξεις και διορθώνοντας τα λάθη του…μόνο όποτε δεν έβγαινε η λύση! :lol: Ακόμα θυμάμαι την κούνια που μας είχε φτιάξει… Και τη μυρωδιά του… Και την αιώνια όρεξή του για φαγητό!..Και πως κρυβόταν για να καπνίσει κρυφά από τη γιαγιά μου και μας έκανε συνωμοτικά νεύμα… Και πολλά άλλα… Αχ, βρε παππούλη, πάντα θα μου λείπεις!..

Αναχαθωπιά, συγκινήθηκα…

Greek Grandparents RULE!!! :metal:

Μια φορά ο δάσκαλος (δημοτικό πάντα, είπαμε δε το βγαλε) του παππού μου στο σχολείο είχε πιάσει την βέργα και ετοιμαζόταν να ρίξει από μία σε όλους. Τους είχε στη σειρά. Φτάνει η ώρα για τον παππού μου και τότε ο κολλητός του αρπάζει τον δάσκαλο, τον αφοπλίζει και του δώσε κάμποσες ο παππούς μου με την βέργα :lol: (Δεν ξέρω σε πόσα σημεία είναι αλήθεια, γιατί δύσκολα έκανες κάτι τέτοιο το 30 :Ρ)
Επίσης ήταν τόσο πορωμένος με τον Αίαντα Σαλαμίνας που ήθελε να πει τον θείο μου Αίαντα όταν γεννήθηκε.
Την πρώτη του κουβέντα την είπε στα 5, νόμιζαν ότι ήταν μουγκός πριν από αυτό. Συγκεκριμένα τον είχαν πιάσει τα παιδιά της πλατείας και τον τσιγκλούσαν (“μουγκοθόδωρα” και τέτοια) και ο τότε 5χρονος παππούς είπε “Άι στο διάολο” :lol: . Όταν είδαν ότι το παιδί μιλάει, χάρηκαν. Όταν είδαν ότι μιλάει Ελληνικά δεν μπορούσαν να συνεννοηθούν και τέλεια (Αρβανίτες). Κωμικοτραγικές καταστάσεις :Ρ

αααww ζηλεύωω…

Δεν γνώρισα κανέναν απο τους 4… :cry:

Νταξ εννοείται τους λατρεύω.

Παππούς
Πρωτομάστορας…
Λόγω της δουλειάς του (σιδεράς) θέλει τα πάντα να είναι στην εντέλεια.
Θαυμάζω απίστευτα τις δουλειές του.
Όποτε έχουμε ένα πρόβλημα εδώ στο σπίτι μηχανικό ή κάτι σχετικό τέλος πάντων , έρχεται με απίστευτη θέληση να το φτιάξει…
Έχει δημιουργήσει τον υπέροχο κήπο στο σπίτι μας στο χωριό , από τον οποίο τρώμε τις υπέροχες ντομάτες.
Ακόμη σταφύλια , υπέροχη σουλτανίνα και αγγούρια.
Άνθρωπος τρομερά ήσυχος , ποτέ δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα ή θα ανακατευτεί σε απόφάσεις άλλων.
Νταξ όταν η μητέρα μου ήταν μικρή, δεν την άφηνε να βγαίνει έξω , εν αντιθέσει με τον αδερφό μου…:?
Αρκετά συντηρητικός λοιπόν.
Επίσης αγχώδης (λόγω δουλειάς?) , βενζίνη πάντοτε στο φουλ.
Ποτέ δεν ξέρεις λέει , τι μπορεί να συμβεί στρον δρόμο.
Καταγωγή από την Πόλη, μια ζωή την έζησε στο χωριό , ώσπου όταν η μάνα μου ήταν τριών χρονών , ήρθαν Σαλόνικα.
Έζησε και αυτός την Βουλγαρική κατοχή.
Στα 14-17 , δίδασκε στα σχολεία , σε μικρότερους μαθητές γιατί δεν υπήρχαν δάσκαλοι πολλοί τότε.
Αλλά δεν του αρέσει όταν είναι εδώ , ανυπομονεί πότε θα έρθει η στιγμή μέχρι να φύγει στο χωριό…
Θέλει να τα έχει καλά με τους γείτονες πάντοτε.
Γι αυτό είναι τόσο αγαπητός στο χωριό μας.
Και δεν παραλείπω , ότι όποτε πάμε εκεί , ΠΑΝΤΟΤΕ ΜΑ ΠΑΝΤΟΤΕ , μας έχει παγωμένες μπύρες…Amstel…
Και το απίστευτο…στα 80 χρόνια του πηγαινοέρχονται με την γιαγιά μου , Κάριανη - Θεσ/νίκη , ή Αλεξανδρούπολη - Θεσ/νίκη στον αδερφό της μάνας μου…

Γιαγιά (μητέρα μάνας…)
Έκλεισε τα 70…
Γυναίκα με πολύ χιούμορ , έχει πετάξει φοβερές ατάκες.
Και αυτη πολύ ήρεμη , δεν ανακατεύεται στην ζωή των παιδιών της.
Εξαιρετική μαγείρισσα (οι πατάτες γιαχνί και ο μουσακάς της είναι 2 μεγάλα μου φετίχ…).
Πάντοτε θέλει να τρώμε , όταν αφήνω κάτι μου λέει “δεν σάρεσε Γιώργο ε?”
Ενώ η ποσότητα ήταν τεράστια , ή δεν ήθελα να φάω τόσο εγώ.
Και αμέσως της λέω ότι δεν είναι έτσι , φυσικά και μάρεσε.
Και απαντάει “να σου φτιάξω καμιά πατάτα?”
“ΟΧΙ ΓΙΑΓΙΑ ΟΧΙ”
Εξαιρετική και αυτή σαν μαθήτρια , με μεγάλο ατού τα μαθηματικά (8))

Γιαγιά 2 (μητέρα πατρός)
Είναι τόσο φιλόξενη που καταντάει σπαστικό , αλήθεια.
Συνεχώς ρωτάει αν έχεις κανένα πρόβλημα , πάνω από το κεφάλι σου συνέχεια στο φαί , σε ρωτάει αν σάρεσε , αν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω τέλος πάντων , θέλει να αισθάνεσαι βασιλιάς.
Είναι χρόνια μόνη της, οπότε όποτε πάμε στην Αθήνα , δακρύζει από χαρά.
Που και που κάνει αφελείς κινήσεις και πετάει απίθανες ατάκες - μαργαριτάρια (δεν έχει πάει σχολείο, είναι σχεδόν 80 και αυτή)…

Ο μπαμπάς του πατέρα μου , μας άφησε όταν ήμουν ενός ετών…

Να’ναι καλά οι άνθρωποι…:respect:

έχω κληρονομήσει σχεδόν όλες τις συνήθειες του παππού μου, ακόμα και αυτή του να παίζεις μόνος σου τάβλι, ή να τρώω καρπούζι και πεπόνι μαζί με φέτα, ή να βρίζω λέγοντας “γαμώ το φελέκι μου”. κανένας από τους παπούδες - γιαγιάδες μου δεν βρίσκεται πλέον εν ζωή.

Ο πατέρας της μητέρας μου είναι ο καλύτερος άνθρωπος που έχω γνωρίσει ποτέ…απλά.

Και γαμω τα θεματα :Ρ

Για να δουμε…

Εχω γνωρισει μια γιαγια και εναν παππου, λογω του οτι ο πατερας μου εχασε τους γονεις του οταν ηταν 20(δεν υπηρχα ουτε σαν ιδεα τοτε).

Γιαγια: μενει περιπου 30 μετρα μακρια απο το σπιτι μας:p Αυτο ειναι ακρως βολικο γιατι οταν κανει σκατοφαγο η μανα παω και τρωω εκει. Παντα με εβλεπε υπερβολικα αδυνατη, και οταν εσκαγα πια απο το φαι και σηκωνομουν απο το τραπεζι, μου ελεγε ‘‘δεν εφαγες καλα κοριτσι μου…’’ με παραπονο :stuck_out_tongue: Τις περισσοτερες φορες που παω σπιτι της θα μου πει οτι εχω χασει πολλα κιλα και οτι η μανα μου δεν με προσεχει :roll: Κανει εκπληκτικα φαγια (γαμω, αυτο το σπετζοφαι δεν θα το ξαναφαω πουθενα ποτε καλυτερο), ξερει τι μου αρεσει και φροντιζει να το τηρει παντα. Επισης καθε φορα που κανει γλυκα, επειδη ξερει οτι τους εχω αδυναμια, με παιρνει τηλεφωνο να παω να παρω το μισο απο το κεηκ που εφτιαξε πχ:p Εχει βαλθει να με παχυνει αυτη η γυναικα.

Παππους: Πρωην καπετανιος παρακαλω παρακαλω, εχει κανει απιστευτα ταξιδια και ξερει πολλες γλωσσες. Ιταλικα, ισπανικα, ιαπωνικα, γερμανικα, γαλλικα και δεν ξερω και γω τι αλλο. Επισης ξερει ΑΨΟΓΑ αγγλικα με φοβερη αμερικανικη προφορα:!: Λεει πααααρα πολλες ιστοριες απο κατοχη, απο τοτε στα καραβια, εχει ζησει εκρηξη στο καραβι απο βομβαρδισμο(πωπω ειδικα γι’αυτο δεν παιζει να βαρεθει ποτε να μιλαει):Ρ Οταν ημουν μικρη με επαιρνε και πηγαιναμε για μπανιο πολυ πρωι και επιστρεφαμε σπιτι μεσημερι πια. Τα τελευταια χρονια παει μονος του μιας και εγω ακολουθησα αλλους δρομους:p Ως αποτελεσμα ειναι μονιμως κοκκινισμενος, πειθει για αγγλος χαλαρα. Οταν με βλεπει στο δρομο και ειμαι με φιλους, ερχεται και μου μιλαει στα αγγλικα και συνεννοουμαστε καλυτερα ετσι μπορω να πω:D Τον θυμαμαι παντα χαμογελαστο, να τη λεει στη γιαγια για ο,τι μπορεις να φανταστεις:lol:

Μεχρι τα 6 μου εμενα πειραια, και ο παππους τοτε με πηγαινε στην πλατεια αλεξανδρας οπου εγω ετρεχα σαν τρελη και εκεινος τρελαμενος απο το αγχος ετρεχε απο πισω μου μην παθω τιποτα :Ρ
Ειναι τρομερα αγχωδης τυπος. Οταν ειναι να κανει ταξιδι θα βρισκεται στο λιμανι ή στο αεροδρομιο αντιστοιχα 3 ωρες πριν την αναχωρηση :lol:

Εχει αψογες σχεσεις με τον πατερα μου, οποτε εχει μπαλιτσα ερχεται σπιτι και βλεπουν μαζι τον αγωνα, και μαλιστα μου ειχε πει οτι μια μερα πριν το γαμο με την μανα μου, ειχαν παει για μπυρες να σπασει ο παγος και την επομενη ο παππους ηταν στην εκκλησια με hangover :stuck_out_tongue:

Ειναι κατω απο 80 και οι 2, δεν εχουν και δεν ειχαν ποτε προβληματα υγειας, απλα η γιαγια μου ξεχναει μερικα πραγματα που και που και ο παππους μερικες φορες θα σου πει ‘‘ε? τι ειπες?’’ :roll:

Τους αγαπω.

σύντομο αλλά περιεκτικό:
ο παππούς μου άκουγε BoneyM.

ρανια θέλω τον παππου σου…

Εγω τους παππούδες μου δεν τους έζησα πολύ, τον έναν απο τους δύο λίγο μόνο, και τό μόνο που θυμάμαι είναι η σκηνή που μου τσιμπάει τα μάγουλα και το σχόλιο που έλεγε στην μητέρα μου “πάλι κοιμήθηκε η μικρή, πήγαινε την μέσα μην κρυώσει…” Είχε γέλιο γιατί το έκανα επίτηδες μόνο και μόνο γαι να ακούω την ατάκα. Αλλά πιο πολλά πράγματα θυμάμαι απο τις γιαγιάδες μου.
Η γιαγιά μου,λοιπόν ήταν ανθρωπος σκληρός και εσωστρεφής αλλά τα εγγόνια- εγγόνια. Κάθε σαββατο μας έφτιαχνε τηγανόψωμα ή αν δεν μας άρεσε το φαγητό που υπήρχε μεσα στο σπίτι, δεν τρωγαμε ότι υπηρχε κρυφά μας εφτιαχνε αλλα, καγιανα, τόνοσαλατα, μπριζολες, ότι τραβαγε η ορεξη μας…τελος πάντων, για όλα είχε λόγο αλλα κυριως για τις οικογενειακες μαζωξεις οπου ρίχναμε και το περισσότερο γέλιο , δεν χρειαζόμασταν και ιδιαίτερο λόγο, αρκεί να γινοταν κάτι. Μια φορα είχαμε κάνει τραπέζι, μόνο και μόνο γιατί οι μπύρες δεν πάνε ξεροσφύρι, ή επειδή εγώ χτύπησα το πόδι μου πέφτωντας (πάλι…στο ίσωμα:-s), για να μου απαλύνουν τον πόνο. Αξέχαστες στιγμές, και τόσο φαγήτο που όσο το θυμάμαι φουσκώνω…:lol:
Η αλλη μου γιαγιά, που αυτή την στιγμή βλέπει προσειλωμένη τον άδειο δρόμο, είναι αφασία. Οταν ετοιμάζομαι να βγω έρχεται σιγά σιγά και μου λεει: πάλι θα βγεις!? (και ας μην εχω βγει καθόλου όλη την βδομάδα) ή την κατατοπιστικότατη ερωτηση! θα ναι κανενα αγόρι στην παρέα… και αν δεν απαντησω σημαινει σηκωνεται και φευγει. Πεταει όμως το σχόλιο: ελπιζω να μην ακουτε την ιδια μουσική, θα παθετε τιποτα!!! Οταν αργω πολλές φορες να σηκωθω λόγω διαφόρων λόγων πεταει το θεεικο…Ετσι ξενυχτάω και εγω, 12 πήγε η ώρα… εγω στην ηλικια σου είχα σηκωθεί και είχα φέρει όλο το σπίτι βόλτα… Ε! και εγω απλά ανοίγω την τηλεόραση μήπως και σταματήσει αλλά εκει δεν σταματαει με τιποτα… αλλα όπως μου λεγαν όλοι αγαπη διχως πεισματα… (οσο διαρκουν οι διακοπες μου, την παιρνω κάθε μερα τηλεφωνο, ε! καταφερνουμε να τσακωθουμε και απο το τηλεφωνο…αλλα εχουμε αδυναμια η μια στην αλλη…ειναι αληθεια) :D:)