Αμερικανικές Εκλογές

Ισις δεν βλέπω να πέφτει καμμία μάσκα όταν ο πρόεδρος μίας χώρας διαβεβαιώνει για τον σεβασμό του στα δικαιώματα των πολιτών της όπως αυτά κατοχυρώνονται από το σύνταγμα της. :wink:

Η οπλοφορία ως δικαίωμα (στην Αμερική και όχι μόνο) είναι μία μεγάλη κουβέντα. Δεν έχω πρόβλημα να την κάνουμε, αλλά όχι σε αυτό το θρεντ και δεν είμαι βέβαιος αν μπορούμε να την κάνουμε με αρκετή νηφαλιότητα στο κλίμα αυτών των ημερών.

Αν θέλεις όμως προβληματίσου για το πόσο εύκολα ένα οπλισμένο “όργανο της τάξης” θα τραβήξει το όπλο του σε μία κοινωνία όπου ξέρει πως είναι και οι πολίτες οπλισμένοι, σε σχέση με μία κοινωνία όπου ο νόμος του εξασφαλίζει το μονοπώλιο της οπλοφορίας…

ναι ρε ξερω οτι ειναι κατοχυρωμενο συνταγματικα το “δικαιωμα” της οπλοφοριας στις ΗΠΑ. Απλως προεκλογικα ο Ομπαμα ειχε αφησει καποια υποννοουμενα οσον αφορα το ζητημα αυτο, που ανησυχησε τους υπερασπιστες της οπλοφοριας. Οσον αφορα το τελευταιο που λες, για μενα απαντηση αποτελει η βια που κυριαρχει στην αμερικανικη κοινωνια, που σιγουρα εχει σχεση και με το “δικαιωμα” της οππλοφοριας.

Κοίτα, ένα μέρος των υποστηρικτών του Ομπάμα (π.χ. Μichael Moore) είναι ανοιχτά κατά του δικαιώματος της οπλοφορίας και θα ήθελαν να δούν και συνταγματική μεταρρύθμιση σχετικά με αυτό.
Ο ίδιος δεν νομίζω πως είπε ποτέ πως θέλει να προχωρήσει τόσο μακριά αλλά σίγουρα θα ήθελε να επιβληθούν κάποιοι παραπάνω έλεγχοι στο ποιός αγοράζει τι και αν ελέγχεται η ταυτότητα του και το background του κλπ…
Δεν συμφωνώ πως η βία “κυριαρχεί” στην Αμερικάνικη κοινωνία γενικά, αλλά σίγουρα υπάρχουν ορισμένα είδη βίας που έχουν να κάνουν με την ευκολία πρόσβασης στα όπλα (πυροβολισμοί σε σχολέια, μακελειά από εφήβους κλπ.)
Το κακό είναι πως υπάρχει αρκετή “πόλωση” και από τις δύο πλευρές (όπως γίνεται με αρκετά θέματα στην Αμερική) και δεν είναι εύκολο να προχωρήσουν κάποιες “ενδιάμεσες” λύσεις που ίσως θα ήταν και οι πιό αποτελεσματικές

Μαλλον δε το εθεσα σωστα… Οσον αφορα τις δυτικες κοινωνιες, η πιο βιαιαη κοινωνια ειναι αυτη των ΗΠΑ. Αποτελεσμα σιγουρα πολλων παραγοντων, ενας απο τους οποιους ειναι κ η ευκολια προσβασης στα οπλα.

Οϊμέ! Ειδικό τεύχος του κόμικ Spiderman θα κυκλοφορήσει με αφορμή την ορκωμοσία του νέου Προέδρου των ΗΠΑ, Barack Obama, στις 14 Ιανουαρίου. Σε αυτό, ο Spiderman θα αντιμετωπίσει έναν κακό, ο οποίος θα προσπαθήσει να εμποδίσει την ορκωμοσία του πρώτου μαύρου προέδρου.


:lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2:

ΠΕΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ MOYΦA!

Έχουμε ξεφύγει ρε… #-o

:lol:

τσου! :frowning:

Έχω πάει κατευθείαν και το έχω παραγγείλει. All hail USA, all hail Obama :smiley:

Ορίστε και το πάρτυ της ορκομωσίας του:

Οι U2 και ο Στίβι Γουόντερ, η Σέριλ Κρόου και η Μπιγιονσέ, ο Χέρμπι Χανκοκ και ο Usher, η Σακίρα και η Μέρι Τζέι Μπλάιτζ, η Αρίθα Φράνκλιν και ο Μπρους Σπρίνγκστιν. Είναι μόνο κάποια από τα ονόματα που θα μοιραστούν το μικρόφωνο την Κυριακή, στη μεγάλη συναυλία μπροστά στο Μνημείο του Λίνκολν στην Ουάσιγκτον, ανοίγοντας τις εκδηλώσεις για την τελετή ορκωμοσίας του 44ου προέδρου των ΗΠΑ, του Μπαράκ Ομπάμα.

Ανάμεσα στα τραγούδια που έχουν επιλεγεί να έχουν πολιτικό μήνυμα, όπως το «Pride (In The Name Of Love)» των U2 για τον Μάρτιν Λούθερ Κινγκ ή το «Α Change is Gonna Come» του Σαμ Κουκ, διάσημοι ηθοποιοί όπως ο Τζέιμι Φοξ και ο Ντένζελ Ουάσιγκτον θα διαβάζουν αποσπάσματα από την Ιστορία των ΗΠΑ.

«Η λίστα των αστέρων είναι εντυπωσιακή και εδώ δεν πρόκειται για καμία φανταχτερή τελετή της σόου μπιζ», λέει ο Τζορτζ Στίβενς Τζούνιορ. Είναι ο παραγωγός που έχει αναλάβει τη διοργάνωση της συναυλίας και, όπως λέει, έχει μείνει έκπληκτος από τη διάθεση των μουσικών για συμμετοχή.

«Αυτή η τελετή θα μείνει στην Ιστορία», συνεχίζει με ενθουσιασμό ο Στίβενς. «Και θα ξαναθυμίσει και τον πρόεδρο Λίνκολν, που ήταν ο ηγέτης μας σε δύσκολους καιρούς». Αυτή η δωρεάν συναυλία δεν είναι η μόνη αυτές τις μέρες, στην Ουάσιγκτον όπου αναμένονται κάπου τέσσερα εκατομμύρια επισκέπτες.

Ο Στινγκ και ο Ελβις Κοστέλο θα είναι επικεφαλής μιας άλλης συναυλίας στο Creative Coalition’s Ball της πρωτεύουσας, τη Δευτέρα. Τα έσοδά της θα διατεθούν για φιλανθρωπικούς σκοπούς. Την ίδια μέρα οι Beastie Boys θα εμφανιστούν με τη Σέριλ Κρόου στο 9.30 club και ο Τζέι Ζι στο Warner Theatre. Ακόμα στο Black Cat θα παίζει η ανεξάρτητη σκηνή του Σικάγο, όπως οι Tortoise και οι Waco Brothers.

Φυσικά οι μουσικοί που συμμετέχουν πλέκουν το εγκώμιο του πρώτου Αφροαμερικανού προέδρου των ΗΠΑ. «Είναι ένας συνδυασμός του Τζον Κένεντι με τον Μάρτιν Λούθερ Κινγκ», υποστηρίζει ο Στίβι Γουόντερ. Οι Beastie Boys ετοιμάζονται να παίξουν μια σειρά τραγουδιών με τον εύγλωττο τίτλο «Hey, America Feels Kinda’ Cool Again» πανηγυρίζοντας την αποχώρηση του Μπους. Ο ράπερ Τζέι Ζι τη χαρακτηρίζει «μια ιστορική νύχτα για όλους τους Αμερικανούς», ενώ συνεχίζει λέγοντας ότι «ο Μάρτιν Λούθερ Κινγκ περπάτησε για να μπορεί τώρα ο Ομπάμα να τρέξει…», κάνοντας έτσι αναφορά στις πορείες του μαύρου ακτιβιστή για τα ανθρώπινα δικαιώματα τα χρόνια του '60.

Ετσι η πραγματικότητα παίρνει εκδίκηση. Από την Κυριακή μέχρι την Τρίτη, μέρα της ορκωμοσίας, η Ουάσιγκτον θα είναι γεμάτη συναυλίες από μουσικούς που υποστήριξαν τον Ομπάμα στην πορεία προς τη νίκη του. Και να φανταστεί κανείς ότι οι σύμβουλοί του υποστήριζαν κατά τη διάρκεια της προεκλογικής του εκστρατείας ότι δεν πρέπει να περιβάλλεται από αστέρες του θεάματος, γιατί χάνει τη λάμψη του. Και τους είχε απαντήσει τότε ο Τζέι Ζι: «Θα έχει καιρό να λάμψει μόνος του όταν γίνει πρόεδρος».

Από Ελευθεροτυπία

Πεη κυανα. Ουτε η δευτερα παρουσια να ερχοτανε.

Aυτό.

Obama Superstar. Άντε, με το καλό και το μιούζικαλ. (ε, δε πρέπει να γίνει και ένα?)

Εγώ να ρωτήσω τί σκατά σημαίνει αυτό το “Πεη Κυανα” ή θα με πάρετε με τις ντομάτες; :-s

Είναι αυτό που είπε η Στρουμφίτα όταν μπήκε κατά λάθος στα αποδυτήρια των στρουμφ.

Ααα είναι η πολίτικαλι κορέκτ εκδοχή! ΟΚ. :lol:

αν το προηγούμενο ήταν πέη κυανά, τι χρώμα είναι αυτό;

Τους λόγους για τους οποίους διεκδίκησε την προεδρία των ΗΠΑ εξηγεί σε ανοιχτή επιστολή προς τις κόρες του ο εκλεγμένος Αμερικανός πρόεδρος Μπαράκ Ομπάμα.

Στην επιστολή, που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό Parade, ο Μπαράκ Ομπάμα γράφει ότι το έκανε για τις ίδιες «και για όλα τα παιδιά της χώρας».

«Ήρθατε στη ζωή μου με όλη την περιέργεια, την κατεργαριά και τα χαμόγελα που πάντα γεμίζουν την καρδιά μου» γράφει ο 47χρονος Ομπάμα στις δύο κόρες του, τη 10χρονη Μαλία και την 7χρονη Σάσα.

«Κατάλαβα ότι η δική μου ζωή δεν θα μετρούσε ιδιαίτερα αν δεν ήμουν σε θέση να διασφαλίζω ότι θα είχατε κάθε ευκαιρία για να ευτυχήσετε […] Για αυτό, κορίτσια, ήμουν υποψήφιος για πρόεδρος» σημειώνει, προσθέτοντας ότι θέλει «κάθε παιδί να έχει τις ίδιες ευκαιρίες για να μάθει, να ονειρευτεί και να πετύχει» όπως οι κόρες του.

Στην επιστολή του, που την υπογράφει «Ο μπαμπάς», εξηγεί ακόμη στα δύο κορίτσια την αναγκαιότητα του πολέμου.

«Μερικές φορές πρέπει να στέλνουμε τους νέους και τις νέες μας στον πόλεμο και σε άλλες αποστολές για να προστατεύσουμε τη χώρα μας. Όταν το κάνουμε, όμως, θέλω να είμαι σίγουρος ότι αυτό γίνεται για το σωστό λόγο και ότι θα προσπαθούμε να επιλύσουμε τις διαφορές μας ειρηνικά» αναφέρει.

Όσο για τις ίδιες, τους τονίζει ότι «έχουν την υποχρέωση να δώσουν κάτι στη χώρα αυτή που έδωσε τόσα πολλά στην οικογένειά τους».

Kαι η αθλητική διάσταση της Ομπαμολογίας των ημερών…

http://edition.cnn.com/2009/POLITICS/01/14/miller.obama.basketball/index.html

: ιμοτικον που ξερναει :

:lol::lol:

βασικά το αβατάρ που μουτζώνει είναι ακόμα πιο ταιριαστό! :stuck_out_tongue:

πληροφοριακα, το αβαταρ μου ειναι εργο του φωτογραφου και πρωτοπορου ντανταιστη Helmut Herzfeld, ο οποιος το 1916 το αλλαξε σε John Heartfield, για να κατακρινει τον αναδυομενο γερμανικο εθνικισμο και αντιαγγλισμο της εποχης. Η συγκεκριμενη αφισα εκδοθηκε στις 13 Μαιου 1928 λιγο πριν τις γερμανικες εκλογες, και μαλιστα δημοσιευθηκε και στο πρωτοσελιδο της εφημεριδας του ΚΚΓ Die Rote Fahne. Το μνμ της ηταν διττο. Αφενος καλουσε τον κοσμο να ψηφισει το Κομμουνιστικο Κομμα Γερμανιας το οποιο ηταν 5ο στη σειρα στους εκλογικους καταλογους (γιαυτο εξαλλου και τα 5 δαχτυλα), αφετερου ηταν μια χειρονομια απαξιωσης εναντια στο ανερχομενο Εθνικοσοσιαλιστικο Κομμα των Γερμανων Εργατων του Χιτλερ.

Η συγκεκριμενη μουτζα εμφανιστηκε και στο εξωφυλλο του πρωτου αλμπουμ των System of a Down.