Κτηματολόγιο

το ξέρω πως είμαι ξενέρωτος, απλά ασχολούμαι με το ζήτημα αυτές τις μέρες και ήθελα να γελάσετε κι εσείς με την οργάνωση αυτού του κράτους!

ανακοίνωση στις 4 αυγούστου

Είναι απολύτως ανακριβές ότι η Κτηματολόγιο Α.Ε έχει αποφασίσει να δώσει πολύμηνη παράταση, μέχρι τα Χριστούγεννα, στην διαδικασία υποβολής δηλώσεων ακίνητης περιουσίας στο Εθνικό Κτηματολόγιο.

Η πραγματικότητα είναι ότι η διαδικασία εξελίσσεται ομαλά, σύμφωνα με τον σχεδιασμό του έργου και η συμμετοχή των πολιτών είναι ικανοποιητική για την χρονική περίοδο που διανύουμε.

Η Κτηματολόγιο Α.Ε παρακολουθεί στενά την όλη διαδικασία και παρεμβαίνει όπου χρειάζεται.
Ωστόσο θεωρούμε ότι το αίτημα περί παράτασης της καταληκτικής ημερομηνίας υποβολής, αυτή την ώρα μόνο την αναβλητικότητα εξυπηρετεί.

ανακοίνωση στις 26 αυγούστου

Με βάση τα στοιχεία της προσέλευσης των πολιτών μέχρι σήμερα και προκειμένου
να εξασφαλιστεί η καλύτερη εξυπηρέτησή τους και η ελάχιστη δυνατή ταλαιπωρία
τους έκρινα ότι πρέπει να ληφθούν συγκεκριμένα μέτρα.

  1. Παρατείνεται η προθεσμία υποβολής δηλώσεων των κατοίκων εσωτερικού
    μέχρι 31 Οκτωβρίου 2008
  2. Επεκτείνεται το ωράριο λειτουργίας των Γραφείων Κτηματογράφησης έως
    και 12 ώρες με την λειτουργία και δεύτερης βάρδιας.

Επισημαίνω ότι αν και αντιμετωπίσαμε στην αρχή κάποια μικρά προβλήματα στην
υποβολή της ηλεκτρονικής δήλωσης, σήμερα πλέον η εφαρμογή έχει τελειοποιηθεί
και λειτουργεί χωρίς προβλήματα.

no comments. θέλω τα δικά σας όμως :stuck_out_tongue:

Εντάξει αναμενόμενο.Αφού πάντα όλα την τελευταία στιγμή γίνονται γιατι αυτο να αποτελεί εξαίρεση?

Φταίει και η νοοτροπία του Έλληνα “της τελευταίας στιγμής”. Τα ίδια κάθε χρόνο και σε άλλες υπηρεσίες, με παρατάσεις και παρατάσεις των παρατάσεων. Το είχα πει από την πρώτη στιγμή ότι θα δώσουν παράταση 8)

μπορεί να φταίει και ο έλληνας της τελευταίας στιγμής, αλλά δεν είναι μόνο αυτό… για τις καθυστερήσεις 5 και 6 και βάλε ωρών δε φταίει ο έλληνας που πήγε να καταθέσει την αίτηση του. ούτε για τα μαύρα χάλια της μέσω νετ διαδικασίας που κράτησε παράλογα μεγάλο χρονικό διάστημα φταίει ο έλληνας. άσε που κάποιος πρέπει να βοηθήσει τον μέσο έλληνα που δεν είναι σε θέση να καταλάβει τις οδηγίες προς ναυτιλομένους και τα συμβόλαια που χει μπροστά του… στο κάτω κάτω της γραφής, τους πληρώνουμε και από πάνω. ξέρεις πόσες πολυκατοικίες έχει η αθήνα? υπολόγισε μετριοπαθώς ένα τρακοσάρι για κάθε μία από δαύτες :!:

Ελα ?

Ανα μπράβο… Τους πληρώνω για να τους πω τι μου ανήκει. Πολύ λογικό.

αυτό και καλά αφορά και τους τοπογράφους,νι!

Τα τελικά τεστ του συστήματος έγιναν 2 μέρες πριν ανοίξουν τα γραφεία για το κοινό. Περί ανοργανωσίας και προχειρότητας…