Παρίσι 2024 - Ολυμπιακοί Αγώνες

Στιβος ισως το καλύτερο αθλημα (οκ αθληματα) να παρακολουθεις (ειδικα απο κοντα). Βαζω κ την ενόργανη.

Το σκειτ ειχε την πλακα του. 13χρονα 15χρονα κορίτσια (αυτο ειδα) να διαγωνιζονται για ολυμπιακο μετάλλιο (!!!). Εγω στα 13 μου παίζει να μην τραβουσα το καζανακι της τουαλετας μονος μου. Θα ξαναεβλεπα.

Ειδα τοξοβολία γυναικών ειχε αρκετο ενδιαφέρον κ σασπενς. Θα ξαναεβλεπα.

Τενις κωπηλασία βαρεμάρα. Οπως κ μπάσκετ. Δε γαμιεστε ολο τον χρονο βλεπω. Θα προτιμησω να δω βολευ.

Πινκ πονκ για καποιο λογο με αγχωνει δε μπορω να το βλεπω ευκολα.

Κολυμβηση επισης ωραιο άθλημα. Από κοντά θα ειναι πιο εντυπωσιακο αλλα δεν εχω δει ποτε μου. Γουοτερ πολο καταργηστε το. Δεν καταλαβαίνω τιποτα αποτι γινεται.

Βολευ γυναικών ειδα κ μ αρεσε πολυ. Θα προσπαθήσω να το παρακολουθησω. Τι έγινε στο Ολλανδία Τουρκία; εφυγα για δουλειά. Ελπιζω να δω κ αντρικο.

Αυτα απο το ΣΚ που ήμουν ολη μερα σπιτι.

2 Likes

:rofl: :rofl: :rofl: :heart:

3 Likes

Μεσημεράκι που βαριέμαι βλέπω και κωπηλασία με χαρά. Κυρίως για τα γραφικά όταν τερματίζουν και βγαίνει η σημαία της χώρας στο νερό :sweat_smile:.

Γενικά βλέπω με ευχαρίστηση τα πάντα εκτός ιστιοπλοϊας και ιππασίας.

1 Like

Έχω σπάσει το κεφάλι μου, του πιάνεις κι εσύ τη μάνα, αυτό εννοείς; Ή να του πεις κάτι για τη μάνα του αφού έχει πιάσει τη μάνα σου, να πετάξει το τάβλι και να το κερδίσεις άνευ αγώνα; #όχι μάνες

on topic, σφαγή στην ξιφασκία, κρίμα το κορίτσι μας

2 Likes

Όχι. Υπάρχουν πολλοί τρόποι, ο πιο απλός είναι, σου πιάνει τη μάνα, κάνεις πόρτα στην παραμαμά σου, και μετά όλα τα πουλιά του θα πάνε στο τρία. Μόλις πάνε όλα τα πουλιά στο τρία, φέρνει έναν άσσο, σου αφήνει τη μάνα και μετά, με μια σειρά από εξάρες, πήρες το παιχνίδι

Δεν εχω ιδεα απο το αθλημα, το βλεμα της κοπελαρας εδειχνε οτι οντως ενιωσε αδικημενη και της στερηθηκε η ευκαιρία

Πέφτουν κορμιά στο βόλεϊ γυναικών, τρελό ματς το ΗΠΑ - Κίνα.

2 Likes

Να το χάσεις μόνο αντί για διπλό, μάλλον εννοείς.

Το να κερδίσεις, είναι σχεδόν απίθανο (δε θα τα βάλει όλα στο 3 και ο άλλος, υποτίθεται είναι έξυπνος παίκτης, να κάνουμε και λίγο θεωρία παιγνίων :stuck_out_tongue: )

Ξιφασκία, όντως ξενερα…

Μπορει καποιος να γράψει τι ενδιαφέρον εχει σήμερα μετα της 9μιση;

Εστω κ προσωπική άποψη.

Μην κάθομαι κ ψαχνω.

Όπως το είπα, κερδίζεις

Υπάρχουν πολλές αλληλουχίες ζαριών και κινήσεων που μπορεί να τα φέρει τα πούλια ακριβώς έτσι.

Το θέμα δεν είναι αν θα γίνει ποτέ αυτό, αλλά ότι το τάβλι έχει πιθανότητες και στρατηγική για να παίξεις καλά

10:20 εχει η ΕΡΤ2 τελικo 100 μ υπτιo και με ελληνικη συμμετoχη.

5 Likes

Ωραία τέλεια. Θενξ

1 Like

Δεν ειδα ουτε δευτερολεπτο και φανταζομαι πως τωρα ειναι αργα, αλλα προχθες (ή πριν 3 μερες?) ειδα Ιταλια - Βραζιλια στο βολει αντρων και ηταν φανταστικο ματς το οποιο πηρε σχετικα ευκολα η Ιταλια.

Fun Fact: Στα 90ς και το πρωτο μισο των 2000ς εβλεπα φανατικα βολει αντρων, το οποιο μαλιστα ειχε 3 τεραστιες διοργανωσεις σε εθνικο επιπεδο, το Παγκοσμιο Πρωταθλημα, το Ευρωπαικο, και το καλυτερο ολων, το World League, το οποιο γινοταν καθε χρονο και στα προκριματικα καθε χωρα επαιζε 4 ματς με καθε αλλη χωρα στην ιδια φαση. Οι Ιταλοι εχουν κατακτησει εναν σκασμο Παγκοσμια, Ευρωπαικα, και World League, αλλα με καποιον τροπο δεν εχουν παρει ΠΟΤΕ το χρυσο σε Ολυμπιαδα, αν και καποιες φορες μαλλον το αξιζαν. Φετος εχουν τρομερη ομαδα, ελπιζω να σπασει αυτη η “καταρα”.

Απο τις πιο λατρεμενες μου ομαδες εβερ η Εθνικη Ελλαδος Βολει 1990 - 2005, με Μαριο Γκιουρδα, Νικο Σαμαρα, Τσακιροπουλο, Τριανταφυλλιδη, Αμαριανακη, Χριστοφιδελη, Κυριαζη, Μουστακιδη, Χατζηαντωνιου, Κραβαρικ, Κουρνετα, και τον Γιωργο Ντραγκοβιτς με το μεταλ ονομα. Για καποιον λογο παντοτε φαινοταν οτι θα κανουμε το μεγαλο μπαμ σε καποια διοργανωση, και τελικα δεν το καναμε ποτε. Το 1994 βεβαια πηραμε την 6η θεση στο Παγκοσμιο, και στους Ολυμπιακους της Αθηνας την 5η θεση (ημουν μεσα στο ΣΕΦ στα προημιτελικα οταν χασαμε δικο μας παιχνιδι απεναντι στους Αμερικανους μετα απο αυτοκτονια στο 4ο σετ), αλλα μαζι με αυτα ειχαν ερθει και πολλες “αποτυχιες”, ειδικα στο World League.

Τεσπα, απο τα πιο ομορφα αθληματα για μενα, επαιζα και στο σχολειο στο Λυκειο, αλλα σε σχολειο με 40 αγορια ολα κι ολα στην Γ’ Λυκειου σε 4 τμηματα, οποιαδηποτε ελπιδα οργανωσης ηταν ματαια. Ακομα θυμαμαι ενα σωρο παικτες απο μεγαθηρια οπως Ιταλια, Βραζιλια, Κουβα, Ρωσια, Τσεχοσλοβακια, ΗΠΑ και Πολωνια. Ισως να κατσω να δω βολει σε αυτους τους Ολυμπιακους :stuck_out_tongue:

4 Likes

Είδα σήμερα scateboard από το δεύτερο τρικ και μετά. ΓΑΜΗΣΕ. Ο καναδός τι μλκς είναι, με 24 βαθμούς στο run πού πας; Έπαιζε για μετάλλιο, 19 χρονών παιδί. Στην τελευταία προσπάθεια του αμερικανού πετάχτηκα όρθιος, είχε πολύ σασπένς το φινάλε, έστω κι αν ήταν μόνο για τα μετάλλια.

Ξιφασκία είναι πολύ εντυπωσιακή, έχω δει γυναικών και ανδρών στα ημιτελικά και ενθουσιάστηκα. Το ΗΠΑ-Κίνα στο βόλει ήταν ΜΑΤΣΑΡΑ, πανηγύριζα σε κάθε πόντο. Ανδρών είδα χθες (νομίζω), αλλά τώρα δεν θυμάμαι ποιο. Γούσταρα όμως.

Στην τοξοβολία είδα Ν. Κορέα - Κίνα το μεσημέρι, ήθελα να βγω έξω και καθόμουν όρθιος μπροστά στην τηλεόραση για να μη χάσω βολή. Κάνανε τρία δεκάρια σερί οι κορεάτες λες και έβλεπα τον Γουλιέλμο Τέλο στους Αγώνες ξερωγω.

Όνειρό μου όταν μεγαλώσω είναι να γίνω αθλητής τοξοβολίας ή σκοποβολής και να πάω στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Είναι τα αθλήματα στα οποία η ηλικία δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας. Το σκεφτόμουν και πριν καμία 15ετία (σκοποβολή), αλλά με κέρδισε το τρέξιμο και το ποδόσφαιρο όπου ως γνωστόν διαπρέπω σε κορυφαίο επίπεδο.

5 Likes

Ναι κατι εχουμε ακούσει :stuck_out_tongue:

Όντως τοξοβολια δεν περιμενα να ειναι τοσο συναρπαστικο.

4ος ο ελληνας στην κολυμβηση μολις τωρα.

Ξιφασκία ειδα αλλα δεν με τραβηξε.

Ξαπλα τωρα κ υπνο. Περιμένω προτάσεις παρακολούθησης για αύριο (ναι τοσο τεμπέλης ειμαι βαριέμαι να ψαχνω )

1 Like

Είπα να το παίξω σεμνός και να μην υπερβαλλω :heart:

Ωραίος ο τελικός στις γυναικες (σόρι, κάνω ζάπινγκ και όπου πέσει), αλλά η Μπαλζέ μπορούσε καλύτερα. Πριν λίγο κατάλαβα ότι παίζει ρόλο και το venue, το να βλέπω ξιφασκία σε αυτόν τον χώρο ήταν απλώς μαγικό.

1 Like

Ο τελικός ξιφασκίας ανδρών είναι μία μαγεία.

Ήταν ο τελικός που νίκησε αυτός που φώναζε πιο δυνατά; :laughing:

1 Like

Ναι, πηγε να το κλεψει ο Ιταλος επειδη ειχε το know how στη φωνη. Αλλα το γεγονος οτι επαιζαν τον τελευταιο ποντο για ποση ωρα ηταν πραγματικα εντυπωσιακο γεγονος. Κι ενας ποντος που κερδισε ο Μακι με χτυπημα πισω απο την πλατη ηταν βγαλμενο απο κινηματογραφικη ταινια. Μπορει να ειναι πολυ συχνο, δεν ξερω, αλλα πρωτη φορα το ειδα και εντυπωσιαστηκα.

Ρε Γιουλ, λυπησου μας και ειμαστε στον πρωτο καφε.

Το εχω ξαναδει αυτο το σουτ παντως, @martian τι λεει;

2 Likes