Μπασο ή κιθαρα?

λοιπον αυτο το προβλημα μ απασχολει ολο το καλοκαιρι,αλλα μιας και πρεπει να αποφασισω,εσεις τι μου προτεινετε?θα πηγαινα μπασο,αλλα το πραγμα ειναι πως εχω κανει 2 χρονια κλασικη κιθαρα,και θα μπορουσα να παω ηλεκτρικη.βεβαια εγω εχω προτιμηση στο μπασο αλλα εσεις τι λετε?

Αφου εχεις προτιμηση στο μπασο, κανε αυτο που σου αρεσει! Ισα ισα, εχοντας κανει κλασσικη, εχεις και πιο εκπαιδευμενα δαχτυλα στο δεξι. Σκεψου επισης οτι κιθαριστες υπαρχουν παντου, μπασιστες ομως οχι, οποτε θα βρεις και πιο ανετα συγκροτημα.:slight_smile:

ακριβως αυτο σκεφτηκα και γω.και μιας και ο φιλος μου θα μαθει κιθαρα απο φετος,κατα το τελος λυκειου υπολογιζω αμα εχω χρονο μου αρεσει,και συνεχισω να φτιαξουμε ενα συγκροτηματακι

Κι εγώ λέω να κάνεις αυτό που σου αρέσει,συμφωνώ με helter skelter σε όσα λέει.Το μπάσο είναι ωραίο όργανο αν και λιγάκι παρεξηγημένο.

Μπασο να μαθεις για να βρεις Group να παιζεις!
Γιατι αλλιος θα καταληξεις σαν τους περισοτερους κι8αριστες να παιζεις παρεα με το PC k to Band In A Box.
Το μπασο ειναι ενα πανεμορφο οργανο!
απλος επειδη το 70 κ το 80 οι περισσοτεροι που παιξαν ηταν αποτυχημενη κιθαριστες εχει παρεξηγιθει σαν οργανο!

Νταξ, εννοείται ό,τι σου αρέσει περισσότερο

Αλλά εγώ ψηφίζω χαλαρά μπάσο, γκάβλα

αχα…μιας ομως και δεν ξερω πολλα απο μπασο μπορειτε να μου πειτε ποια θεωρουνται τα καλα μπασα?υπαρχουν διαφορες αναμεσα τους?ειναι ακριβα?(γιατι ειναι και αυτο)

Για μπάσο οι καλύτερες εν Ελλάδι μάρκες είναι Ibanez,Yamaha και Gibson και από ενισχυτές μπάσου οι Mesa Boogie και Peavie!:!:;Όσον αφορά την ποιότητα του ήχου προτείνω ταστιέρα απο τριανταφυλλιά και μαγνήτες Humbucker(αν και λίγο ακριβοί).:-k:metal:

Drums.

+1

:lol: :stuck_out_tongue:

οn topic,οτι σου αρεσει περισσοτερο…
Δασκαλο μπασου ξερεις που θα βρεις?

ειναι δυσκολο να βρω?σκεψου πως στην καλαματα θα κανω μαθηματα.

κοιτα.εννοειται ο,τι σαρεσει…αλλα σκεψου οτι με την κιθαρα παιζεις κομαμτια και τα χαιρεσαι…εννοω βγαζεις διαφορετικους ηχους!ακοyστικη,μεταλ,ροκ,τζαζ.(αναλογως το οργανο και τον ενισχυτη βεβαια και λοιπα)
το μπασο γαματο οργανο αλλα…

αλλα?

αλλα…πως να το πω…ειναι το ιδιο ας πουμε να βγαλεις το fear of the dark π.χ. στην κι8αρα και το ιδιο στο μπασο??

Οχι.Στο μπασο ειναι πολυ πιο γαματο.:stuck_out_tongue:

ομποε

Γκαϊντα :stuck_out_tongue:

Κιθάρα επειδή είναι μουνομαγνήτης.

η ακουστικη ειναι μουνομαγνητης…η ηλεκτρικη οχι τοσο…

Εδώ ο Μικ Μαρς που είναι όπως είναι και γαμάει…