Διατροφή-Περιβάλλον-Ακτιβισμός

η συζήτηση που γίνεται μου φαίνεται εξαιρετική, αλλά θα καλέσω όλους μας να μην ζορίζουμε τόσο την stray cat φίλη μας.

ευχαριστώ

stray εμένα μου αρέσει το καλαμπόκι κ τα καρότα. πως την βγάζεις όμως καθημερινά, πραγματικά απορώ… χωρίς όλα αυτά που λες, οι επιλογές μοιάζουν πολύ περιορισμένες…

εδιτ : γάτα έχω απορία : είσαι σίγουρη ότι τα λαχανικά είναι ΤΟΣΟ πεντακάθαρα? τόσα ακούμε για φυτοφάρμακα… ακόμα κ οι βιολογικές έχουν “σκοτεινές σελίδες”

Ρε όλα αυτά έχουν τόσο ενδιαφέρον που θα μπορούσαν άνετα να συζητηθούν και σε νέο, ξεχωριστό θρεντ…

Όντως. Το θέμα έχει πολύ ζουμί.
Το σάιτ που έδωσε η κοπέλα πάντως για τα γαλακτοκομικά γράφει ορισμένα από τα αστεία πράγματα που έχω διαβάσει. Δεν κάνει να πίνουμε γάλα γιατί η αγελάδες χέζουν πολύ και μολύνουν! :lol2: :lol2: :lol2:
Τι άλλο θα διαβάσουμε.

Εν ολιγοις. Οι διατροφικες συνηθειες στις δυτικες κοινωνιες, και κυριως η κρεατοφαγια επιβαρυνουν το φαινομενο του θερμοκηπιου. Αυτο γιατι? Αντιγραφω απο ενα κειμενο απο το σαιτ του πανεπιστημιου του Michigan :

 Livestock such as cows, sheep, goats, camels, buffaloes, and termites release methane as well.  Bacteria in the gut of the animal break down food and convert some of it to methane. When these animals belch, methane is released.  In one day, a cow can emit ½ pound of methane into the air.  Imagine 1.3 billion cattle each burping methane several times per minute! 

Ο βασισμενος στην ολοενα και αυξανομενη κρεατοφαγια, δυτικος τροπος διατροφης έχει ως αποτελεσμα στη βιομηχανοποιηση της εκτροφης βοοειδων. Η αυξηση του πληθυσμου παγκοσμιως των βοοειδων, σε συνδιασμο με την αποψιλωση τεραστιων δασικων εκτσεων υπερ της δημιουργιας βοσκοτοπιων επιβαρυνει το γηινο κλιμα.

Οσο αστειο και αν ακουγεται, ισχυει το παραπανω.

http://www.umich.edu/~gs265/society/greenhouse.htm

εντιτ : για ποικιλια


http://www.newscientist.com/article/mg12216635.100-methane--the-hidden-greenhouse-gas-methane-from-cowsrubbish-tips-and-rice-fields-is-warming-the-earth-car-exhausts-may-helptheprocess-but-methane-from-the-arctic-tundra-could-be-most-damaging-of-all.html

Αυτά που αναφέρεις Isis μπορεί να είναι σωστά δεν αμφιβάλλω. Αλλά επειδή ο υπερπληθυσμός και οι λάθος και ανθυγιεινές πρακτικές που χρησιμοποιούνται με σκοπό κυρίως το κέρδος (όχι μόνο στα ζωικά παράγωγα βέβαια) επιβαρύνουν την υγεία μας και το περιβάλλον, δεν σημαίνει ότι ο άνθρωπος δεν είναι παμφάγο. Ούτε ότι δεν πρέπει να τρώμε κρέας και γαλακτοκομικά. Αυτά είναι αστεία πράγματα. Το παν είναι η ισορροπία.

προφανως και δεν μιλαω για το αν ο ανθρωπος ειναι παμφαγος, η αν πρεπει να καταναλωνει κρεας/γαλακτοκομικα κλπ… Ας μου εφερνες κανα κοντοσουβλι τωρα και θα σου ελεγα εγω…:lol::lol::lol:

Οι επιλογές δεν είναι τόσο περιορισμένες όσο φαίνονται. Όλων των ειδών τα όσπρια, τα λαχανικά, τα μαγειρεμένα λαδερά, πολλών ειδών σαλάτες, ξηροί καρποί, φρούτα, tofu (σόγια) αντί για τυρί, γάλα σόγιας, αμυγδάλου ή άλλων καρπών (αντί για γάλα) κλπ. ο οργανισμός είναι καλυμμένος με όλα αυτά. Καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λες για περιορισμένες επιλογές ! Καθημερινά βρίσκω κα φτιάχνω διάφορα με βάσει τα παραπάνω. Το πρόβλημα είναι ότι όταν θέλω να βρω κάτι πρόχειρο απ’ έξω π.χ τυροπιτάδικα, τότε δεν βρίσκω σχεδόν ποτέ τίποτα. [-X

Εγώ ευχαριστώ:)

#-oΤο site το “αστείο” γράφει (ένα από τα πολλά):
…Οι μεγάλες βιομηχανοποιημένες φάρμες παραγωγής γάλακτος έχουν αντικαταστήσει τις μικρές επιχειρήσεις. Εκεί οι αγελάδες, με γενετική μετατροπή και τεχνολογίες εντατικής παραγωγής, παράγουν 35 λίτρα γάλα την ημέρα, τρεις φορές περισσότερο από ότι παρήγαγαν 50 χρόνια πριν. Για να διατηρηθεί υψηλή η παραγωγικότητα, οι κτηνοτρόφοι γονιμοποιούν τεχνητά τις αγελάδες κάθε χρόνο. Όλη αυτή η διαδικασία και το εντατικό άρμεγμα κάνει τους μαστούς των γαλακτοφόρων αγελάδων να πονάνε και να γίνονται τόσο βαρείς που πολλές φορές σέρνονται στο έδαφος, με αποτέλεσμα τα ζώα να υποφέρουν από μολύνσεις. Γεγονός που με τη σειρά του έχει αυξήσει τη χρήση αντιβιοτικών.

Οι αγελάδες, όπως και κάθε άλλο θηλαστικό, παράγουν γάλα για να θρέψουν τα μικρά τους και ΟΧΙ τους ανθρώπους.

Tα αρσενικά μοσχαράκια, που θεωρούνται ‘παράπλευρες απώλειες’ για τη βιομηχανία του γάλακτος, σφάζονται μόλις λίγες ημέρες μετά τη γέννησή τους. Τα θηλυκά μοσχαράκια συνήθως αντικαθιστούν τις μητέρες τους στη γραμμή παραγωγής ή σφαγιάζονται επίσης για ένα συστατικό που διαθέτουν στο στομάχι τους και αποτελεί τη βάση για τα περισσότερα τυριά που συναντά κανείς στην αγορά. Όλα τα μικρά απομακρύνονται από τις μητέρες τους αμέσως μετά τη γέννησή τους και δεν πίνουν ποτέ το γάλα της παρά μεγαλώνουν με γάλα-σκόνη. Όσα θα μπουν στη γραμμή παραγωγής, παραμένουν κλεισμένα σε περιορισμένους χώρους για τους δύο πρώτους μήνες της ζωής τους. Το μέλλον τους είναι να γίνουν “μηχανές” παραγωγής γάλακτος όπως και οι μητέρες τους…

Και σε ρωτώ: ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ; Εμένα όλα αυτά μου φαίνονται τουλάχιστον φρικτά και τραγικά. Κάθε φορά που διαβάζω τέτοια κείμενα και βλέπω εικόνες απ΄όλα αυτά ντρέπομαι που ανήκω στο ανθρώπινο είδος. Αλλά να φανταστώ ότι και αυτό πιστεύεις ότι είναι αστείο και υπερβολικό ή υστερικό. Δικαίωμά σου. Ο καθένας πιστεύει ό,τι τον βολεύει. Και από αυτό ξεκινάει το πρόβλημα. Πάνω απ΄όλα η βολή μας… χωρίς να λογαριάζουμε καθόλου τις συνέπειες. Η φάση με τον veganισμό με “ξεβόλεψε” από διάφορες διατροφικές μου συνήθειες. Θα μπορούσα να ζήσω μόνο με σοκολάτα γάλακτος. Την έκοψα όμως και τρώω μόνο υγείας.

Επίσης έγραψες:
επειδή ο υπερπληθυσμός και οι λάθος και ανθυγιεινές πρακτικές που χρησιμοποιούνται με σκοπό κυρίως το κέρδος (όχι μόνο στα ζωικά παράγωγα βέβαια) επιβαρύνουν την υγεία μας και το περιβάλλον, δεν σημαίνει ότι ο άνθρωπος δεν είναι παμφάγο. Ούτε ότι δεν πρέπει να τρώμε κρέας και γαλακτοκομικά. Αυτά είναι αστεία πράγματα. Το παν είναι η ισορροπία.

Την γνώμη μου για το αν ο άνθρωπος είναι παμφάγο ον ή όχι την λέω σε παραπάνω post. Το λες και μόνος σου ότι επιβαρύνουν την υγεία μας και το περιβάλλον. Αν δεν σημαίνει αυτό ότι δεν πρέπει να καταναλώνουμε ζωϊκά τότε τι άλλο σημαίνει; Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν έχουν καταλάβει το εξής: ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ δεν πρόκειται να βγει επίσημα να μας πει ότι δεν πρέπει να τρώμε κρέας, γαλακτοκομικά κλπ. γιατί απλούστατα θα καταρρεύσουν ΟΛΕΣ οι βιομηχανίες και οι πολυεθνικές. Η οικονομία της κάθε χώρας στηρίζεται στην χαζή υπερκατανάλωση “σκουπιδιών” από εμάς όπως βέβαια και στην έλλειψη κριτικής σκέψεις…Και αυτά δεν είναι αστεία πράγματα. Το παν είναι η ισορροπία είπες. Ναι συμφωνώ, μόνο που δεν την βλέπω !! Κανείς δεν την βλέπει:(

Stray, γιατί δεν ανοίγεις ένα thread στο off topic με ένα τέτοιο θεμα? Νομίζω πως ενδιαφέρει πολλούς, μη χαθούν οι συζητήσεις εδω…

Το σκέφτηκα αλλά μετά σκέφτηκα ότι το θέμα αυτό ίσως εξαντληθεί σύντομα. Απ’ την άλλη δεν με λυπάστε να σας αντιμετωπίζω έναν προς έναν; :lightsabre::p:p Και θα έχει θέμα 50 σαρκοφάγοι vs 1 και μοναδικής vegan:lol: Πλάκα κάνω…

Γάτα, μη μασάς. Είσαι αντιπροσωπευτική γενικά της χώρας μας σε αυτό το θέμα (στις ΗΠΑ για παράδειγμα συναντάει κανείς πολύ περισσότερους vegetarians αναλογικά…). Εξάλλου οι μειονότητες συχνά μπορεί να συμβάλλουν σε μεγάλες αλλαγές στις αντιλήψεις του συνόλου του κόσμου… στην περίπτωση μας, αν όχι να γίνουν κι αυτοί χορτοφάγοι, τουλάχιστον να ευαισθητοποιηθούν περισσότερο πάνω σε ορισμένα πολύ σημαντικά ζητήματα πάνω στο θέμα της διατροφής μας και πως σχετίζεται με τον κόσμο στον οποίο ζούμε. 8)

εγώ πάντως λατρεύω το κρέας :stuck_out_tongue:

Πως να δεις ισορροπία όταν καταναλώνεις μόνο φυτικά παράγωγα?
Ο άνθρωπος τρώει κρέας από τότε που περπάτησε στην γη. Γαλακτοκομικά μερικές χιλιάδες χρόνια μετά. Το πρόβλημα δεν είναι με τα ζώα. Το πρόβλημα είναι με τις αυξητικές ορμόνες, τα αντιβιοτικά, τα χημικά λιπάσματα και ότι άλλο χρησιμοποιούμε και επιβαρυνόμαστε. Αυτές είναι οι πρακτικές που ανέφερα (και άλλες λογικά που δεν ξέρω)και αυτές χρησιμοποιούνται τα τελευταία 30 χρόνια ξέρω γω.
Άλλο να μου πεις ότι, ξέρεις κάτι, το γάλα είναι μολυσμένο γιατί περιέχει την τάδε ουσία μέσα και άλλο να προσπαθείς και καλά να με πείσεις ότι ο άνθρωπος δεν φτιάχτηκε για να πίνει γάλα και άλλα τέτοια αστεία.
Όσο για το παμφάγο της υπόθεσης δεν λέω τίποτα άλλο. Και μια απλή βιολογία από το σχολείο εξηγεί το γιατί είμαστε παμφάγα.

Ακόμα; Παρόλο που σου έφαγαν τα κεφτεδάκια μες στη μούρη σου; :lol: :lol:

For the record, δεν επιτέθηκα σε κανέναν. Πάνω από όλα υποστηρίζω τη διαφορετικότητα ΟΛΩΝ μας. Live and let live όμως, έτσι; :wink: Και όπως τραγουδάει και ο Β.Π. “Άσε με να κάνω λάθος…” :smiley:

Cheers, to the feline family! :slight_smile:

Και προσυπογράφω το edit του monte… :wink:

#-o#-o:lol::lol::lol: Τώρα αυτό ήταν επιχείρημα; Τελικά εσύ είσαι ο αστείος της υπόθεσης. Δηλαδή εσύ τώρα πιστεύεις ότι το σχολείο, ειδικά στην χώρα μας, μας παρέχει σωστή γνώση; Δεν έχεις καταλάβει κάτι…ότι Η ΓΝΩΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ. Αλλιώς να μένουμε λοιπόν στα ίδια, μην το ψάξουμε λίγο παραπάνω και κουραστούμε!!! Πρέπει να είμαστε και λίγο ψιλιασμένοι…ειδικά εμείς οι νέοι γιατί αλλιώς χαθήκαμε!! Μου θυμίζεις κάτι 50+ που δεν μπορούν να δεχτούν ότι αυτό που έχουν μέχρι τώρα σαν κάτι παγιωμένο ενδεχομένως να είναι ένα λάθος. ΟΧΙ σου λέει δεν μπορεί…εδώ και τόσα χρόνια αυτό είναι το σωστό, όλος ο κόσμος αυτό κάνει εγώ γιατί να διαφέρω από το “σύνολο” και ποιός είναι ο καθένας τώρα να μου αλλάξει γνώμη για όλα όσα έχω μάθει ότι είναι σωστά. ΚΑΝΕΙΣ. Και αυτό κατά την γνώμη μου είναι τεράστιο πρόβλημα.

Ξαναλέω…δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να συμφωνήσει μαζί μου. Ούτε επικρίνω κανέναν. Αν ήθελα θα μπορούσα με την σειρά μου να γινόμουν πιο σκληρή στα επιχειρήματά μου,γιατί για μένα δεν υπάρχουν δικαιολογίες για το παθητικό lifestyle που έχουμε, αλλά πραγματικά δεν το θέλω, δεν θέλω να βαρύνω την ατμόσφαιρα του φόρουμ.

Υ.Γ. Μια και συμπαθείς τους Αρχαίους, οι αρχαίοι έλεγαν πως “Η γνώση πρέπει να μεταδίδεται και να εξελίσσεται”. Δεν ξέρω αν σου λέει κάτι αυτό.

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ δεν είναι πεντακάθαρα…ναι και ορισμένες καλλιέργιες βιολογικών είναι απάτη. Θέλει προσοχή δηλ. να κοιτάζει κανείς τις ετικέτες των συσκευασιών των βιολογικών π.χ σφραγίδες κλπ. Ποτέ ο καταναλωτής δεν μπορεί να είναι σίγουρος για ΤΙΠΟΤΑ. Σίγουρα όμως είναι πολύ καλύτερο να καταναλώνεις λαχανικά ακόμη και μη βιολογικά παρά να τρως το κρέας. Διότι τα ζώα τα ταϊζουν με λαχανικά-τροφές Δ-Ω διαλογής οπότε π.χ τα φυτοφάρμακα που έχει πάρει το ζώο με την σειρά τους περνάνε στον ανθρώπινο οργανισμό. Δηλ. παίρνεις έτσι κι’ αλλιώς “κακές” ουσίες μόνο και μόνο από την κατανάλωση φυτικών, αν καταναλώνεις και ζωϊκά τότε αυτές τις ουσίες τις παίρνεις Χ 2. Και δυστυχώς ο οργανισμός δεν καθαρίζει με τίποτα.

Η γάτα.

Δεν με κατάλαβες. Δεν ήταν επιχείρημα, προτροπή να διαβάσεις ήταν, αντί να πιστεύεις ότι γράφει ο καθένας στο Ιντερνετ.
Και μια και πιάσατε κουβέντα για τα λαχανικά… λέω να μην τρώμε τίποτα. Να παίρνουμε σε χάπια τις ουσίες που χρειαζόμαστε και τέρμα. Πως σου φαίνεται?

Δεν είσαι σε θέση να μου πεις από που ενημερώνομαι. Γιατί απλούσατα δεν γνωρίζεις τι γνωρίζω για το θέμα και τι όχι. Δεν διαβάζω μόνο από το internet αυτά που γράφει ο καθένας όπως λες γιατί ξέρω ότι στο internet γράφει ο καθένας ό,τι θέλει. Μπορώ να ποστάρω κατεβατά ολόκληρα από επιστημονικές πηγές από βιβλία, μελέτες κλπ. Θα κάτσεις να τα διαβάσεις; ΟΧΙ.

Ναι μια χαρά μου φαίνεται. εεε μα πια !!!

Καλα ανεξαρτητως ενημέρωσης καλο θα ταν να αποβάλλουμε το συνδομο του δυτικού πολιτισμού που επιβάλλει το κρεας ως βασικότερο είδοε σίτισης…Ουτως ή αλλως βρισκεται ψηλα στην διατροφική πυραμιδα πραγμα το οποιο σημαινει πως ζεις κ χωρις αυτο…
Καλα κανεις και ακολουθεις αυτα που πιστευεις STRAY CAT απλα σκεψου την χιλιοειπωμενη φραση" παν μετρον αριστον" και οτι καποια στιγμη θα αναγκατεις να καταναλωσεις ζωικο λιπος αν σκοπευεις ποτε να αποκτησεις παιδια…και κυριως ΓΑΛΑ!!
Ειμαι πολυ κατα της μαζικης παραγωγης κρεατων ,γαλακτοκομικων και των συνθηκων μεσω των οποιων πραγματοποιουνται αλλα η δικη μου αντιμετωπιση ειναι να μην αγοραζω απο μεγαλες εταιρείες κρεας και γαλα…/

Παλιά στο χωριό μου έβλεπα καθημερινά έναν θείο μου να σφάζει αρνια κλπ και μετά να τα φουσκώνει (με το στόμα) ώστε να τσιτώσει το δέρμα για να τα γδάρει στην συνέχεια. Παρά το γεγονός ότι με τα περισσότερα αρνιά έπαιζα μαζί τους ή μπορεί να τα τάιζα κιολας, τα έτρωγα μια χαρά. Οι συνθήκες που τα μεγάλωνε ήταν μια χαρά. ούτε κακομεταχείριση ούτε τίποτα. Μόνο στην βοσκή ότι τρώγανε. Συνεπώς τα κρεατα ήταν πολύ πιο υγιεινά από όσο μπορείς να φανταστείς. Όσο για τα γαλακτομικά, μπορείς να πιεις κατσικίσιο γάλα, κατευθείαν από το άρμεγμα, έχεις πιει ποτέ?? Θα μου πεις που να το βρεις? Ε νομίζω ότι πιο εύκολο είναι αυτό παρά όλη αυτή η αποχή από τα πάντα. Γενικα νομίζω ότι πιο εύκολο είναι να πας σε ένα χωριό και να προμηθεύεσαι όλα τα κρεατικά γαλακτομικά από κάποιον που θα ξέρεις και θα εμπιστεύεσαι (ότι δλδ δεν θα εκτρέφει τα ζώα του με ανθυγιεινές ουσίες κλπ), παρά να κάνεις αποχή από τα πάντα. Χωρίς πλάκα. Άμα θες μπορώ να σου συστήσω τον θειο μου.

:lol::lol::lol:Nαι βρε…Αυτο ειδικα που φουσκωνε το αρνι με το στομα πολυ δελεαστικο…