Διατροφή-Περιβάλλον-Ακτιβισμός

Το χω δει και γω αυτό. Γαμώ τις πρακτικές! Το πιο σιχαμερό πράγμα που έχω δει είναι να καθαρίζουν άντερα με λάστιχο ποτίσματος. Το τι έβγαινε από την άλλη πλευρά δεν περιγράφεται!
Πάντως, επειδή το ανέφερε ο Παναγιώτης πιο πάνω, δεν είναι κακό να παίζεις με το φαγητό σου! :smiley:

Παιδιά θυμάστε εκείνη την ατάκα παν μέτρον άριστον???Επίσης θυμάστε τη φράση,μεσογειακή διατροφή?Μήπως εκεί είναι το μυστικό??λέω μήπως…Λίγο από όλα.Δε νομίζω ότι είναι και πολύ συνετό να αποκλείουμε ολόκληρες ομάδες τροφίμων από τη διατροφή μας…

αν γίνεται πόσταρέτα, ενδιαφέρομαι εγώ να τα διαβάσω. ευχαριστώ :slight_smile:

+1…

…Παρά το γεγονός ότι με τα περισσότερα αρνιά έπαιζα μαζί τους ή μπορεί να τα τάιζα κιολας, τα έτρωγα μια χαρά. Αφού τα έτρωγες και μια χάρα τί να πω! Είσαι δυνατός χαρακτήρας. Εγώ δεν θα μπορούσα να φάω ένα ζώο, αν ήμουν κρεατοφάγος λέμε, το οποίο το ταϊζα ή έπαιζα μαζί του, πολλοί δεν θα μπορούσαν.

Ναι… δεν τα κακομεταχειρίζονταν καθόλου. #-oΔες τι έγραψες: Παλιά στο χωριό μου έβλεπα καθημερινά έναν θείο μου να σφάζει αρνια κλπ και μετά να τα φουσκώνει (με το στόμα) ώστε να τσιτώσει το δέρμα για να τα γδάρει στην συνέχεια.
Οι συνθήκες που τα μεγάλωνε ήταν μια χαρά. ούτε κακομεταχείριση ούτε τίποτα. Μόνο στην βοσκή ότι τρώγανε. Συνεπώς τα κρεατα ήταν πολύ πιο υγιεινά από όσο μπορείς να φανταστείς

Ναι αμέ πολύ υγιεινά…Το κρέας έχει πάρα πολλές τοξίνες και πολλά άλλα βλαβερά, δεν είναι μόνο να είναι σε καλές συνθήκες. Μόνο και μόνο που το ζώο καταλαβαίνει ότι το σφάζεις εκκρίνει τις τοξίνες του.
Δεν έχεις καταλάβει κάτι, μάλλον δεν έχεις διαβάσει προσεχτικά τα όσα έχω πει παραπάνω. Αρνούμαι να φάω ζωϊκά ΚΑΙ ΓΙΑ ΗΘΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. Όχι μόνο γιατί τα θεωρώ ανθυγιεινά έτσι κι αλλιώς αλλά και γιατί ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΜΑΣΤΕ.

Να μου συστήσεις τον θείο σου; Είναι ψηλός, αδύνατος, γκοθομούρη, ωραίος με μαύρο μολύβι στα μάτια;:stuck_out_tongue:
Αλλά ξέχασα σφάζει ζώα…άστο δεν θα πάρω.:lol:
Υ.Γ σου αφιερώνω το τραγούδι των Smiths -meat is murder

Heifer whines could be human cries
Closer comes the screaming knife
This beautiful creature must die
This beautiful creature must die
A death for no reason
And death for no reason is MURDER

And the flesh you so fancifully fry
Is not succulent, tasty or kind
It’s death for no reason
And death for no reason is MURDER

And the calf that you carve with a smile
Is MURDER
And the turkey you festively slice
Is MURDER
Do you know how animals die ?

Kitchen aromas aren’t very homely
It’s not “comforting”, cheery or kind
It’s sizzling blood and the unholy stench
Of MURDER

It’s not “natural”, “normal” or kind
The flesh you so fancifully fry
The meat in your mouth
As you savour the flavour
Of MURDER

NO, NO, NO, IT’S MURDER
NO, NO, NO, IT’S MURDER
Oh … and who hears when animals cry ?

Τώρα δεν κατάλαβα… το θέμα είναι ποιός ρίχνει πόντους στον άλλον;

Με ρώτησαν κάποιοι γιατί είμαι vegan και είπα τους λόγους που είμαι.

Υ.Γ.Προσωπικά πιστεύω ότι έχω ρίξει πολλούς πόντους (+1) ήδη.:p:p

somnambulist…έχω σκεφτεί να ποστάρω. Αν είναι θέλω λίγο χρόνο για να συγκεντρώσω κάποια πολύ αντιπροσωπευτικά κείμενα.

Το μόνο που εννοούσε ο davidian είναι ότι συμφωνεί με τη δική μου μετριοπαθή στάση.Φυσικά το ζητούμενο δεν είναι η συλλογή πόντων,το αντιλαμβλανεσαι αυτό.
Και φυσικά μπορείς να λες ό,τι θέλεις ξέροντας ότι αυτό υπόκειται στα σχόλια των άλλων.
Καλά κάνεις και είσαι βίγκαν.εγώ απλώς είπα τη γνώμη μου

Το να τρως φρούτα και λαχανικά δεν είναι murder? :-s

Ωχ τώρα είδα ότι αναλύσατε. Χεχε. Ignore my post! :p:lol:

Ρε, animal liberation = human liberation λέμε. Μια χαρά τα λέει η stray cat.

No one is disputing that.Το ίδιο ισχύει και για τους υπόλοιπους όμως:)

ρε δώστε σουβλάκια στο λαό !!

:lol::lol::lol:…και κοκορέτσα…:!:

Πάει…Θα πάθει αποπληξία η Stray Cat

έχω ενα γνωστό πάντως, κοντα στα 40, ο οποιος δεν καταναλωνει κρεας τα τελευταια 15-20 χρονια. Γυμναζεται πολυ και μαλιστα κανει και πρωταθλητισμο σε μια πολεμικη τεχνη. Ο ανθρωπος ειναι απολυτα υγιης, και βλεποντας τον καμια φορα και συζητωντας περι διατροφης αναρωτιεμαι αν όντως η παρουσια του κρεατος στη διατροφη ειναι οντως απαραιτητη οπως νομιζουμε. Δε ξερω.

Δεν αντιλέγω, ίσως και να εμπεριέχεται αναρχική/φιλοσοφική χροιά στο όλο πράγμα. Δεν το πιάνω το animal liberation = human liberation, δεν μπορώ να δω το συσχετισμό, αλλά οκ δεν είναι το θέμα μας.

Το να αποκλείεις ολόκληρες διατροφικές ομάδες από τη διατροφή σου, δεν είναι υγιεινό.-

[απόσπασμα από λίγη Χημεία Τροφίμων, μιας και ξεσκίστηκα να τη διαβάζω, μην τρομάζετε έιναι πολύ λίγα]
Η πρόσληψη πρωτεϊνών από λαχανικά και φρούτα, είναι πολύ μικρή ως ελάχιστη. Έλα όμως που οι πρωτεΐνες είναι ένας πολύ σημαντικός διατροφικός παράγοντας για τον άνθρωπο! Πχ είναι συστατικά ορμονών και αντισωμάτων και μετάξυ άλλων συμβάλλουν και στη δόμηση/συντήρηση/αναγέννηση των ιστών.
[τέλος αποσπάσματος Χημείας Τροφίμων, μην αγχώνεστε]

Για την ΚΑΝΟΝΙΚΗ διατροφή του ανθρώπου χρειάζεται πρόσληψη πρωτεΐνης υψηλής βιολογικής αξίας, που παρέχεται κυρίως από ζωικά τρόφιμα. Οι ζωικές πρωτεΐνες θεωρούνται πλήρεις, γιατί περιέχουν τη σύσταση εκείνη που ικανοποιεί όλες τις ανάγκες του οργανισμου. Πχ η αλβουμίνη του αυγού. Ένηγουεη, δες αυτό.

Περιεκτικότητα κάποιων τροφίμων σε πρωτεΐνες

[CENTER]πατάτες 2% περιεκτικότητα
πορτοκάλια 2% περιεκτικότητα
όσπρια/ελαιούχοι σπόροι, πολύ πιο πλούσια, 17-20%
κρέας 20-25%
τυρί 25%
αυγά 12%[/CENTER]

Δηλαδή εκτός κι αν τρέφεσαι κυρίως με όσπρια και ηλιόσπορο ή βαμβακόσπορο :stuck_out_tongue: δεν παίρνεις αρκετές πρωτεΐνες για μια ΚΑΝΟΝΙΚΗ διατροφή. Το οποίο σημαίνει ότι ανάλογα με τον οργανισμό σου, κληρονομικότητα κτλ, ενδεχομένως να σου εμφανίσει προβλήματα (πχ αναιμίες) ενδεχομένως και όχι. Απλά είναι τροφή φτωχή σε πρωτεΐνες. Κατά τα άλλα δεν είμαι γιατρός, είμαι και προπτυχιακή, κάπου εδώ σταματούν οι γνώσεις μου :stuck_out_tongue:

Επίσης μην ξεχνάς ότι στη Μεσογειακή Διατροφή που επικαλείσαι, η περιβόητη “πυραμίδα” της περιέχει και το κόκκινο κρέας (κάποιες φορές το μήνα) αλλά και τα γαλακτοκομικά και τυριά B.[/B]

Αυτά :slight_smile:

Δεν έπρεπε να περάσω το μάθημα μόνο με 5 τελικά :frowning:

very well said!!:slight_smile:

δηλαδη εμενα που δε μου αρεσουν τα γεμιστα θα προσπαθησετε να με πεισετε γιατι πρεπει να τρωω γεμιστα?
Ημαρτον γαμωτο:!:

Φυσικά! Τα γεμιστά είναι στο τοπ-5 των καλύτερων φαγητών του κόσμου:!:

Ρε συ τολκαρε εντάξει, ενα ποστ έκανα με 2 πραγματάκια που ξέρω. Λες να αγωνιω για το αγαπημενο μενου του καθενα; Εσύ πού είδες ότι πάω να πεισω καποιον; :slight_smile:

Επίσης φρηδομ, δε μίλησα για “καλυτερο φαγητο” ουτε ειπα οτι ειμαι κοινωνος της Αληθειας :slight_smile:


αν και τώρα που το ξαναβλέπω, βλέπω ότι μιλάς για τα γεμιστά. Λες βλακείες, τα γεμιστά είναι το τοπ φαγητό ρε! =P~:D

ναι ρε γαμωτο ειναι…ειδικα οι πιπεριες κ τα κολοκυθακια…
Σορυ για το οφ αλλα απο την ωρα που σας διαβασα ολο τρωωω:)

Δεχτερ, Παρεξήγισις καλέ!

Δε κατάλαβα οτι το ποστ του τόλκκι αναφερόταν σε σένα, τα γεμιστά πράγματι είναι μέσα στο τοπ 5 :p, και γενικά συμφωνώ με το ποστ σου και πιο συγκεκριμένα με αυτό

Το να αποκλείεις ολόκληρες διατροφικές ομάδες από τη διατροφή σου, δεν είναι υγιεινό.-
.

Σόρρυ αν ακούστηκε ειρωνικό or something like that.

Εγώ πάντως τρώω τα πάντα. Δηλαδή και κρέατα, όσπρια, χορταρικά, φρούτα τα πάντα.

Οκ, animal liberation = human liberation , αλλά είναι απαραίτητο (με μέτρο πάντα) στον ανθρώπινο οργανισμό. Πως να το κάνουμε…