Διατροφή-Περιβάλλον-Ακτιβισμός

εγώ πάντως στο animal liberation = human liberation διαφωνώ και απαντώ με ένα απόσπασμα από την πρόσφατη συνεντευξη του συμπαγούς καλλιτέχνη στην LIFO ( 25-09-2008 ):

[…] τι Greenpeace και πράσινα άλογα, που παίρνουν και στο λαιμό τους πολύ νεολαία. Τι να κάνω να σώσω την αρκούδα; Σταματήστε πρώτα την εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο και μετά σώσε την αρκούδα. Αλλά πώς να την σώσεις αν δεν έχεις να φας;

.-

Aπορία που γεννήθηκε: ασβέστιο υπάρχει σε φρούτα και λαχανικά; :-k

H πλάκα είναι ότι πριν 10 λεπτά αυτήν τη συνέντευξη διάβαζα. :smiley:

Η γνώμη μου είναι ότι ο αγώνας για τα δικαιώματα των ζώων όχι μόνο δεν είναι ανταγωνιστικός στον αγώνα για τα ανθρώπινα δικαιώματα, αλλά το συμπληρώνει. Ναι, υπάρχουν πολλά προβλήματα σε αυτόν τον πλανήτη (φτώχεια κλπ.), και η καταπάτηση των δικαιωμάτων των ζώων είναι ένα από αυτά. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να μην αγωνίζεται ΚΑΙ για αυτό.

#-oΩχ ρε συ αυτό εννούσε; το +1 σημαίνει συμφωνώ και’γω; sorry παιδιά δεν το κατάλαβα:(

[QUOTE=panagiotis;450721]εγώ πάντως στο animal liberation = human liberation διαφωνώ και απαντώ με ένα απόσπασμα από την πρόσφατη συνεντευξη του συμπαγούς καλλιτέχνη στην LIFO ( 25-09-2008 ):

Χμμ την έχω διαβάσει αυτή τη συνέντευξη…Ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης (τον οποίο τον πάω) δεν είπε για την οργάνωση ALF (Animal Liberation Front) καμία σχέση. Ανέφερε σαν παράδειγμα την Greenpeace η οποία κατά την γνώμη μου είναι “πουλημένη και δήθεν”. Η Greenpeace δεν έχει καμία σχέση με την ALF. Ο καλλιτέχνης εξέφρασε την δυσαρέσκειά του στις μη κυβερνητικές οργανώσεις που λειτουργούν με χρηματοδότηση από το κράτος. Την ALF όχι μόνο δεν χρηματοδοτεί το κράτος, αλλά την κυνηγάει κιόλας γιατί το κάθε κράτος (παγκοσμίως,γιατί είναι παγκόσμια οργάνωση) πιστεύει ότι ενεργεί κάτω από το πρίσμα της τρομοκρατίας!!!

Τί είναι η ALF:
To Animal Liberation Front (ALF) είναι ένα είδους κινήματος που αποτελείται από αυτόνομες ομάδες ανθρώπων που είναι vegan ή χορτοφάγοι, οι οποίοι επιλέγουν να συνεργάζονται, δρώντας παράνομα, στο όνομα της απελευθέρωσης των ζώων. Οι ακτιβιστές που δραστηριοποιούνται χρησιμοποιούν το όνομα Animal Liberation Front σαν ένα όνομα το οποίο εξασφαλίζει την ανωνυμία τους.
Το κίνημα αυτό δεν έχει κάποια συγκεκριμένη δομή ή κεντρική οργάνωση καθώς και έννοιες όπως μέλος και είναι ένα μη ιεραρχικό κίνημα.

Τέτοιες παράνομες δραστηριότητες είναι: οικονομικό σαμποτάζ (ή καταστροφή ιδιοκτησίας), απελευθερώσεις ζώων από μέρη που κακοποιούνται, βιντεοσκόπηση, φωτογράφηση και συγκέντρωση πληροφοριών από μέρη όπου κακοποιούν ζώα τα οποία (βίντεο, φωτογραφίες, πληροφορίες κτλ) τα οποία δημοσιοποιούν με δικά τους μέσα αλλά και δίνουν σε διάφορες άλλες συλλογικότητες και οργανώσεις (επίσημες ή όχι) με σκοπό την έκθεση τους στον κόσμο.

Υλικό και περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο internet στα διάφορες ιστοσελίδες ακτιβιστών που χρησιμοποιούν το όνομα Animal Liberation Front όπως:


http://www.animalliberationfront.com
http://www.directaction.info
http://www.liberation-mag.org.uk/alf1.htm

http://www.animalliberationpressoffice.org
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουν τέτοιες “σοβαρές” οργανώσεις. Με αυτή την λογική θα πρέπει λοιπόν ν’αφήσουμε τα πράγματα όπως είναι και να μην κάνουμε τίποτα. Το ζήτημα δεν είναι αν θα σώσουμε την αρκούδα πρώτα ή τον άνθρωπο. Περιβάλλον και άνθρωπος είναι ένα. Η μοίρα του ανθρώπου θα γίνει καλύτερη αν ΟΛΟΙ μας μαζικά καταλάβουμε ότι πρέπει να σεβόμαστε ό,τι μας περικλείει.
LIFO : “Πώς να σώσεις την αρκούδα αν δεν έχεις να φας” Εδώ είναι το θέμα…ότι δεν χρειάζονται πάντα χρήματα για κάτι τέτοιο. Δεν χρειάζονται χρήματα για ν’ ανακυκλώνεις π.χ περιοδικά που δεν θες πια, μπουκάλια, μπαταρίες κλπ. δεν χρειάζονται χρήματα για να μποϊκοτάρει κανείς τις πολυεθνικές που κάνουν πειράματα στο ζώα αλλά το κυριότερο εκμεταλλέυονται ανθρώπους από τον τρίτο κόσμο και τους έχουν ως σκλάβους (εδώ αυτό πάει για τον καλλιτέχνη που είπε στο τέλος να σταματήσει πρώτα η εκμετάλλευση από άνθρωπο σε άνθρωπο). Θα μου πείτε από ποιές εταιρίες να καταναλώνουμε; Υπάρχει το λεγόμενο FAIR TRADE (δίκαιο και αλληλέγγυο εμπορίο) που υπάρχει πλέον και στην χώρα μας. Και στην τελική δεν είναι στα super markets ΟΛΑ τα προϊόντα από πολυεθνικές, υπάρχουν και “μικρότερες” εταιρίες.

Τελος, πιστεύω ότι είναι θέμα νοοτροπίας του καθένα από εμάς δηλ. κατά πόσο όλο αυτό το θεωρεί μάταιο ή όχι. Εγώ ΔΕΝ το θεωρώ μάταιο.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ : Ενδέχεται αυτά που συζητάμε (περί διατροφής κλπ) να μεταφερθούν σε νέο topic.

…εδώ είναι η συνέχεια των συζητήσεών μας από το Introduce your self-stray cat.

Τι αλλο να πούμε?Τα αναλύσαμε ολα…:stuck_out_tongue: (Μολις τσακισα και μια μεριδα γύρο…)

Καλοχώνευτος…Κάτι μου λέει ότι πρέπει να λιβανίσω, να ξορκίσω το κάκό πνεύμα του πιτόγυρου:papas:

Mην ανησυχεις θα τον εκδικηθεί το ζωντανο που σφαγιαστηκε για να γινει πιτογυρο απο το στομαχι του…

May _DAy Davidian απόψε:lol::lol:

Μπα…εχω ανοσία…:stuck_out_tongue:

Εγώ που έφαγα κάτι συκώτια χθες να ανησυχώ? :stuck_out_tongue:

:lol:από ποιό ζωάκι τα συκώτια έφαγες; από μοσχαράκι ήταν; Θα το βλέπεις στον ύπνο σου να σε βασανίζει :twisted:

ποιανού?
α, που’σαι δάσκαλε, πρόσεχε τη διαιτα.

γω έφαγα σουβλάκι (το dimi_tallica version:))
Συμβουλές για σωστή διατροφή εδώ παιδιά:p

Εγώ μόλις σκότωσα μια γαμάτη πίτσα.
Στρέητ κατ τρως πιτσούλα?

Οχι γιατι καποτε οργωναν τη γη ζωα που ειχαν αλετρι και υπηρχε κακοποιηση τους μονο και μονο για να εχουμε σιταρι να κανουμε ψωμια και ζυμαρια.

Πως μπορει να ζησει ανθρωπος χωρις κρεας ακομα δεν το εχω καταλαβει. Ειτε αυτο ειναι κοτοπουλο ή ψαρονεφρι ή μπριζολα ή παΐδια ή οτιδηποτε αλλο.

Δεν καταλαβαίνω που είναι δύσκολο να το καταλάβει κανείς. Και όχι μόνο κρέας και ψάρι, αλλά και χωρίς γαλακτομικά.

Να θηλάζουν τα βρέφη κρίνεται σωστό?

Ναι, γιατί να μη θεωρείται;

Ξέρωγω, γαλακτοκομικά.

Η εναντίωση έρχεται στην εκμετάλλευση του ζώου. Είναι καταρχήν θέμα ιδεολογίας (για μένα) και όχι υγιεινής ζωής. Δηλαδή, δε θα γινόμουνα vegan για να ζω πιο υγιεινά, αλλά επειδή δεν πιστεύω ότι έχουμε το δικαίωμα να εκμεταλλευόμαστε έτσι ζωντανά όντα.