Δίσκο ή δίσκους που λιώνουμε αυτό το καιρό

[SIZE=“4”][FONT=“Comic Sans MS”]The Saints - (I’m) Stranded[/FONT][/SIZE]

[I]“Rock music in the seventies was changed by three bands?the Sex Pistols, the Ramones and The Saints”[/I]

[B]Sarabante ‘‘Remnants’’[/B]

Παιζει πολλες φορες καθε μερα. Respect σε εναν απο τους καλυτερους ελληνικους δισκους στο συγκεκριμενο ηχο.

[B]Ictus ‘‘Imperium’’[/B]

Αυτο δε με ενθουσιασε τοσο οσο περιμενα, ρε γαμωτο. Κουραζει σε σημεια, αν και Ο.Κ., απο το 16ο λεπτο και μετα (μετα το ακουστικο break) το τραγουδι μαγευει. Δοκιμασα και τις υπολοιπες δουλειες τους αλλα δε μου εκαναν κλικ.

[B]The Haunted ‘‘Unseen’’[/B]

Δεν εχω ακουσει το ‘‘The dead eye’’, οποτε αυτο ηταν το πρωτο ‘‘μοντερνο’’ album των Haunted που ακουσα. Κολληματικο, ρε. Refrain που σου μενουν με τη μια, ενας Dolving πραγματικα ασυγκρατητος, και γενικα ΩΡΑΙΑ metal τραγουδια, που θα μπορουσες να ακους στο αμαξι ενω πας ταξιδι π.χ. Δεν ξερω, μ’ αρεσε παρα πολυ, ακουγεται πολυ ευχαριστα.

US POWER METAL ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!

VOLBEAT τα παντα ολα!!!ετοιμαζομαστε για ιταλια!!!:):):):):):)τι μπανταρα ειναι αυτη!!!

Mediæval Bæbes-Salva Nos 1997

Μεσαιωνικη μουσικη τραγουδισμενα και τροποποιημενα απο 12 κυριες απο τις οποιες η Katherne Blake ηγειται αφου τα περισσοτερα σολο φωνητικα ειναι δικα της ενω οι υπολοιπες αποτελουν το Choir.Σχεδον ολα τα κομματια αυτου του ντεμπουτου ειναι μονο φωνητικα σε φαση '‘a cappella’'υποβοσκωντας τα οποιαδηποτε μουσικα στοιχεια πραγμα που στερει απο το συνολικο αποτελεσμα.Υπαρχουν καποια αδιαφορα κομματια που ακουω καποιες κυριες που νιαουριζουν.Υπαρχουν ομως και τα Adam Lay Ibounden και το ομωνυμο που θυμιζουν Ataraxia και ειναι και τα καλυτερα μαζι με τα Gaudete,το ορχηστρικο Binnorie O Binnorie και Miri It Is.Ακουστε και το Adult Lullaby που ειναιενα συγχρονο νανουρισμα.ΔΕΝ ειναι συμπτωση πως αυτα τα κομματια περιεχουν και μουσικη ή τελοσπαντων καποια μουσικα οργανα οπως ντραμς,στικς και ταμπουρινο.Η περισσοτερη μουσικη και στιχοι ειναι παραδοσιακοι(12-16 αιωνας) και πολλα ειναι τραγουδισμενα στα λατινικα.Μουσικη για να ‘‘ελαφρυνεις’’ ψυχολογικα.Οσοι αρεσκονται σε ηχους σαν τους Arcana,Ataraxia,Corvus Corax που να δινει περισσοτερη βαση στις φωνες απο οτι στην μουσικη,ας τους δωσουν μια ευκαιρια.

H μαγική τριπλέτα

Μαγική μουσική

Μαγικά εξώφυλλα

Μαγικοί στίχοι

Μαγική μουσική, το δίχως άλλο. Ερώτηση: το αμέσως προηγούμενο και αμέσως επόμενο δεν εμπίπτουν στην ίδια κατηγορία;

Μα και βέβαια, τυχαία η επιλογή υπέρτιτλου για το καθένα. Όλα έχουν μαγική μουσική/εξωφυλλο/στίχους.

Δικό μου το λάθος που δεν έγινα κατανοητός. Εννοούσα το αμέσως προηγούμενο (2112) και το αμέσως επόμενο (Moving Pictures) των τριών σερί αριστουργημάτων που λιώνεις αυτό τον καιρό αγαπητέ Arian (παρεμπιπτόντως τι παιχταράς ήταν αυτός ο Κόμαζετς!).

Το δίχως άλλο θα συμφωνήσω μαζί σου σε ΟΛΑ!!!

Φιλανδικη Doom Μεταλ μπαντα η οποια τραγουδα στα ρωσικα(στο μπουκλετ,υπαρχει μεταφραση στα αγγλικα διπλα σε καθε τραγουδι) και ασχολειται με θεματα οπως μεταναστευση,φιλοπατρια,αθεια,προδοσια κτλ).Ευτυχως η Ρωσσικη γλωσσα δεν ενοχλει αφου ακουγεται ξεραμενη,κατεστραμμενη απο καπνους φωτιας.Οι χορδες της κιθαρας σταζουν λασπη,μπασο-τρακτερ και μπακετες που εχουν κολλημενη κρουστα μουχλας.Εχει ογκο η μουσικη,σε χορταινει,σε τραβαει στον βουρκο,δεν ειναι απλα αργοσυρτη.Η παραγωγη ειναι καλη αλλα σε δυνατη ενταση,παρασιτιζει.Για του λογου το αληθες υπαρχουν αποδειξεις και λεγονται 1917και One Day in the Life of Yegor Kuznetzov και ειναι συνθεσεις του ντραμερ.Θλιμμενα τραγουδια αλλα συναμα επιβλητικα.Επισης το Demon βρισκει τροπο να διαλυσει τα σωθικα σου.Παντου παρακμη.Ακομα και στις φωτογραφιες που συνοδευουν το ολο προιον,αφου φωτογραφει αψογα την φωτοσυνθεση της μπαντας.Παντως αν και δεν χωλαινει το συνολικο αποτελεσμα σε τπτ,υπαρχει κατι που δεν μου καθεται καλα με συνεπεια να μην ενθουσιαζομαι.Αξιζει παντως ακουσματα.

πολλες φορες ακους ενα δισκο και θελεις να τον περιγραψεις με λεξεις.
αλλα καποιες φορες δεν σου βγαινει.

[SPOILER]

ο παραπανω κυριος τα λεει απο μονος του.παρεα με γα***η ακουστικη κιθαρα[/SPOILER]

Πανω που λιωνω αυτο!

Απιστευτος δισκος,αν και θα γαμαει πιο πολυ αμα ακουστει χειμωνα.

Trouble discography:):!:

Θα συμφωνήσω πώς το imperium που το’ χω και σε βυνίλιο (οποτε έχω κάτσει να ασχοληθω αποκλειστικά και μόνο μ’ αυτό χωρίς να κάνω κάτι παράλληλα) κουράζει λίγο, ειδικά απ’ τη στιγμή που είναι και στα ισπανικά. Ωστόσο θα σου πρότεινα να δώσεις οπωσδηποτε ευκαιρία (αν δε το χεις κάνει ήδη) στο σπλιτ τους με τους σουηδούς this thing called dying. Το κομματι των ictus σ’ αυτο το σπλιτ, είναι από τα καλύτερα που έχουν γραφτεί στη σκηνή και μη.

Yeap, το άκουσα κι αυτό, όπως και το άλλο split που έχουν. Αλλά παρόμοιες εντυπώσεις μου άφησαν. :-k

αυτα τα δυο αυτον τον καιρο :

Στο ντεμπουτο τους,οι Αγγλοι epic/viking Blacksters θυμιζουν εντονα την μεταβατικη περιοδο των Bathory απο μπλακ σε πιο επικες καταστασεις(Blood Fire Death).Επισης μου θυμιζουν τι πιο επικες απο τις στιγμες των Immortal,Falkenbach των 2 πρωτων δισκων τους αλλα και Vintersorg εξαιτιας καποιων καθαρων φωνητικων.Πολλες καλες επιρροες μαζι εδωσαν ενα πολυ αρεστο αποτελεσμα.Απο την μια οι μπλακμεταλλαδικες ριφιες να δινουν μια πολεμικη ενταση και απο την αλλη τα πληκτρα και τα καθαρα φωνητικα να δημιουργουν πολεμικη ατμοσφαιρα.Δυο μελη αποτελουν την μπαντα απο το εναυσμα τους και με την προσθηκη ενος ντραμ μηχανηματος(που δεν το ξεχωριζεις με τπτ) ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ μουσικη.Παιζουν τα παντα εκαστος και τραγουδουν και οι δυο.Οι συνθεσεις ειναι γραμμενες ολες το 1997-98.Η μετρια παραγωγη δεν βοηθα,αλλα δεν σε χαλαει κιολας.Πως να σε χαλασει οταν υπαρχουν τραγουδαρες σαν το Natural Chaos,Deep Into Time,το Ιμμορταλικο Dusk to Dawn ή το μπονους (ΜπαθοροΧαμμερχαρτικο)These Lands στην μετεπειτα επανακυκλοφορια της Karmageddon Media το 2004.Σε αυτην την επανακυκλοφορια υπαρχουν αλλα 2 κομματια,τα Fighting The Tide με στιχους απο το Beowulf και το παραδοσιακο A Fool’s Hope.
Ολη η μουσικη του δισκου αν ταυτιζοταν με μια εικονα,θα ηταν αυτη του μεσοφυλλου με τα χιονισμενα βουνα,δεντρα και τις παγωμενες ακτες της θαλασσας.Και το ασχετο:Το πρωτο ριφ του Ancient Voice μου φερνει στο μυαλο το Fear Of The Dark των Maiden.Οποιος το ακουσει ας μου πει αν συμφωνει ή αν εχω καψει φλαντζα.

[B]black sabbath-master of reality,vol 4
led zeppelin-II,IV[/B]

70s:bow2:

Asphyxία:):!: