Δευτεροι ρόλοι

Εκανα search και δεν βρήκα Thread για ηθοποιους με όχι πρωταγωνοστικό ρόλο. Υπάρχουν πολλοί και καλοί ηθοποιοι που διακρίνονται σε τέτοιους ρόλους και δίνουν άλλη διασταση σε μια ταινία. Σαν αρχική σκέψη είχα στο μυαλό μου να λέμε περιπτώσεις που ο ηθοποιος παίζει σε τέτοιους κατα κύριο λόγο ρόλους και όχι τον Ντε Νιρο για παραδειγμα που κατα καιρούς έχει παίξει και β΄ρόλους.

Αν θέλετε και πείτε μερικούς, βάλτε και poll.

Εμενα προσωπικά μου αρέσει τρελλα ο Steve Buscemi και ειδικότερα σε ταινίες όπως το Reservor dogs ως Mr. Pink καi Big Lebowski ως Theodore Donald ‘Donny’ Kerabatsos μαζί με τον επίσης αγαπημένο John “Nobody fucks with Jesus” Torturo

Aλλα και οι συμμετοχές σε Blockbuster ή άλλες ψιλομέτριες ταινίες οπως ο Αρμαγεδδών ή το Con AIr πάντα ήταν φοβερές.

Για πείτε…

Και εμένα ο Μπουσέμι είναι ο πρώτος που μου έρχεται στο μυαλό και ο Μάικλ Μάντσεν, ένας καθαρά ταραντινικός ηθοποιός που έχει πει την κλασσική ατάκα “Αre you gonna bark all day doggy or are you gonna bite…” στο Reservoir dogs ενώ έχει παίξει και στο Kill Bill υποδυόμενος τον αδερφό του Μπιλ.

Morgan Freeman.

+1…

Επίσης ο Μάικλ Κααν σαν δεύτερος ρόλος στο “Νονο”, στο “Dogville” (τι ταινιάρα θεε μου!!!) και την “Ωρα των όπλων” καθώς και ο Τσαζ Παλιντέρι σαν μαφιόζος στο “Ιστορίες του Μπρονξ” και σαν μπάτσος στο “Συνήθεις ύποπτοι”.

Σε ποια ταινία έχει παίξει δεύτερο ρόλο ο Μόργκαν Φρίμαν.:-k Γενικά δεν νομίζω πως είναι ηθοποιός “δεύτερων” ρόλων…Ίσως δεν έπιασες το θέμα.

Μα πάντα δεύτερους ρόλους παίζει ο Φρίμαν.
To Όσκαρ στο Μίλιον Ντόλαρ Μπέημπι δε το πήρε για πρωταγωνιστικό ρόλο, right?

εδιτ: δε πιστεύω ότι χαραμίζω το 1000ο μου ποστ έτσι :expressionless:
Δατς γουαη στο αφιερώνω.

Ναι, δεν έχεις άδικο. Στο Million Dollar Baby έπαιζε δεύτερο ρόλο αλλά γενικά δεν έχει καθιερωθεί σαν τέτοιος ηθοποιός.

Έλα ρε συ.

The Dark Knight, Wanted, Evan Almighty, Lucky Number Slevin, Batman Begins, Million Dollar Baby, Bruce Almighty, The Unforgiven, Shawshank Redemption?

O Heath Ledger ως Joker… απλά respect. Θα πάει για μεταθανάτιο Όσκαρ… Επίσης πολύ καλός ήταν και ο Viggo Mortensen (Aragorn). Δεν ξέρω αν θεωρείται β’ ρόλος αλλά αφού πρώτος στα credits βγαίνει ο Elijah Wood…

Peter Greene

Sean Bean

To Buscemi στο Reservoir Dogs δεν θα τον έλεγα 2ο ρόλο.

J.T Walsh,ο ορισμος του δευερο-ρολιστα…rip κιολας:(…


Κάτσε ρε συ… Άλλο μη κεντρικός χαρακτήρας και άλλο δεύτερος ρόλος. Έτσι όπως το βλέπω εγώ δεύτερος ρόλος είναι ο ρόλος που παίζει μικρή σημασία στην πλοκή της ταινίας. Και με εξαίρεση τα δύο Μπάτμαν στις ταινίες που αναφέρεις δεν ισχύει αυτό…

Χμου χμου, εγώ το καταλαβαίνω ως “μη κεντρικός χαρακτήρας”. Ενιγουέι, θα μπει ο about music και θα μας πει πως το σκέφτηκε όταν έφτιαξε το θρεντ

Συμφωνώ - απίστευτος Ledger

Ανεστης Βλαχος Forever!!!O Απολυτος Ελληνας κακος και φυσικα βηταρολας,με ταινιαρες στο ενεργητικο του και αποκορυφωμα τη συμμετοχη του στην ταινιαρα του Φωσκολου(ναι,καλα βλεπετε)’‘Εξοδος Κινδυνου’’.