Η Ζωή Χωρίς (το ίντερνετ)

Ok, ακούγεται λίγο μελοδραματικός σαν τίτλος, αλλά τον έκανα σκόπιμα έτσι. :stuck_out_tongue:

To internet είναι μέρος της πραγματικότητας μας, η γενιά των '00ς είναι η γενιά του σερφαρίσματος, του msn, των net-cafe, των internet games, των blogs και του myspace. Α, και των φόρουμ φυσικά. 8)

Κι όμως, κάποια πράγματα που για τις σημερινές μικρότερες ηλικίες είναι δεδομένα, δεν ήταν καθόλου έτσι πριν καμιά δεκαριά χρόνια. Προσωπικά, ως τα 22 μου δεν είχα ίντερνετ, και δεν ήμουν μόνος. Τώρα όμως αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της πραγματικότητας μας, και αυτό όχι απαραίτητα για ψυχαγωγία.

Το θέμα αυτό έχει ως επίκεντρο ένα φανταστικό περιστατικό. Πείτε ότι γίνεται μια μεγάλη αναταραχή στον χώρο του Παγκόσμιου Χωριού που είναι το Διαδίκτυο, και κόβεται το ίντερνετ απο τα νοικοκυριά όλου του πλανήτη. Και εδώ δε μιλάω για μια παροδική διακοπή, σαν εκείνες που έχουμε όταν κόβεται το ρεύμα.

Πείτε οτι παύει να υπάρχει το ίντερνετ.

Σύμφωνοι, είναι καθαρά σενάριο επιστημονικής φαντασίας, αλλά γι’ αυτό και έβαλα αυτό το poll. Αν παύατε να είχατε ίντερνετ, θα την παλεύατε κοινώς? Πως θα φανταζόσασταν την καθημερινότητα σας? Χειρότερη, ή μήπως, καλύτερη?

Το να πείτε “άκυρο ερώτημα γιατί πολύ απλά αποκλείεται να συμβεί, άρα δεν απαντάω”, φανερώνει πως απλά έχετε έλλειψη φαντασίας. Πείτε οτι δεν έχετε ίντερνετ πια βρε παιδί μου. Και αν όχι λόγω του περιστατικού που περιέγραψα, ας πούμε απλά πως δεν έχετε για κάποιον άλλο, πιο απλό λόγο.

Με λίγα λόγια, το ερώτημα αυτό που θέτω είναι απλά αφορμή για να συζητήσουμε για τον ρόλο του ίντερνετ στη ζωή μας.

Ψηφίστε οποιαδήποτε επιλογή του poll πιστεύετε οτι σας εκφράζει περισσότερο.

καλα , δεν θα αυτοκτονουσα κιολας…

Μάλλον το δεύτερο.

Ντάξει, είναι αρκετά χρήσιμο εργαλείο, πέρα από τη ψυχαγωγία και τη διασκέδαση, αλλά νομίζω πως όλα θέμα συνήθειας είναι. Τους καμμένους των νετ καφέ λυπάμαι :lol: (Ευτυχώς που τα κοψα:p)

Επειδή μου τυχαίνει να μένω χωρίς Ίντερνετ άρκετα συχνά (πχ όταν φεύγω εκτός Αθηνών), στην αρχή την παλεύω. Μετά μου λείπουν τα φόρουμ όπου είμαι γραμμένη, το youtube κλπ, θυμάμαι πράγματα που θέλω να ψάξω κι αρχίζω να κάνω λίστες. Αν έμενα χωρίς Ίντερνετ για πάντα, δεν ξέρω… δεν το έχω σκεφτεί. Μπορεί να έβγαινα περισσότερο έξω. Ή να διάβαζα (ακόμη) περισσότερα βιβλία. Σίγουρα πάντως θα ησύχαζα από τα antivirus :stuck_out_tongue:

Η ζωη χωρις ιντερνετ,οταν εχουν οι αλλοι και εσυ οχι ειναι μελοδραμα.Ωστοσο,αμα γενικα δεν υπηρχε το ιντερνετ δε θα με χαλαγε κιολας.

Υπήρχε ζωή πριν το ίντερνετ; και πού να παίρνεις τώρα στο 11880 για να βρεις έναν αριθμό τηλεφώνου; Και πού να ψάχνεις για έναν ταχυδρομικό κώδικα; Με το ίντερνετ όλα είναι πιο εύκολα και γίνονται πιο γρήγορα. Όχι ότι αυτό είναι απαραίτητα καλό αλλά όλα γίνονται με μεγάλη ταχύτητα

το ιντερνετ γιατι ειναι σε παρενθεση στον τιτλο ?

Έτσι, για εφέ.

Δεν θα με πείραζε πιστεύω.
Βασικά το ADSL και γενικά οι γρήγορες ταχύτητες είναι αυτό που άλλαξε τα δεδομένα οριστικά.:wink:
Πριν βάλω γρήγορη σύνδεση πρόπερσυ είχα ίντερνετ αλλά το χρησιμοποιούσα σπάνια.
Τώρα ναι το χρησιμοποιώ κάθε μέρα.

Αλλά δεν είμαι εξαρτημένος , αν κόβονταν οριστικά θα άρχιζα ένα απωθημένο , να μάθω ένα μουσικό όργανο!8):roll:

Πιστευω η ζωή χωρίς το ιnternet ίσως και να ήταν καλύτερη…Δεν ειμαι αναχρονιστης ή ντεμοντέ αλλά εν μερει εχει κανει κακό καθως εχει αποξενώσει τους ανθρώπους ενώ δεν δεν δίνει τροφή για σκεψη καθως στα δίνει ολα έτοιμα στο πιάτο…Βέβαια και πάλι ολα θεωρητικά είναι αλλα πιστευω οτι ισως ειναι το αναγκαίο κακό της εποχής μας…

θα μπορουσες να αφησεις τις ειρωνιες…

Κι όμως, για εφέ είναι.

Καλά, σε αυτό κολλάς εσυ? Jeez! :stuck_out_tongue:

Πείτε απόψεις κόσμε!

Για να λεμε την αληθεια το ιντερνετ εχει λυσει τα χερια σε πολυ κοσμο στο θεμα της επικοινωνιας(msn),της ενημερωσης(μεσω των sites),πληροφοριων αλλα και μουσικης και γενικα ψυχαγωγιας(downloading).Τοτε ομως που δεν υπηρχαν ολα αυτα οσο κουραστικες κι αν ηταν καποιες διαδικασιες ειχαν κι ενα νοημα.Καμια φορα κατανταει και λιγο βαρετο να τρως απο τα ετοιμα οπως λεει και ο Davidian.

Δεν υπάρχει ζωή χωρίς internet … [-X[-X[-X[-X

καλα ρε φονικο κουνελι :stuck_out_tongue:

τεσπα εγω θα συνηθιζα…και στις διακοπες που δεν εχω ιντερνετ μια χαρα περναω :smiley:

Το νημα της ζωης μου ειναι συνδεδεμενο με το καλωδιο του μοντεμ μου.

Το Internet βοηθα στην ενημερωση. Ειναι φυσικα κι ενας τροπος ψυχαγωγιας.

Σε περιπτωση ομως που δεν υπηρχε θα φροντιζα να ενημερωνομαι με παραδοσιακους τροπους, οπως εκανα πριν δηλαδη. Οσον αφορα τη ψυχαγωγια, ειναι η ευκολη λυση. Δεν ειναι ομως ουτε η μονη, ουτε καν στις πιο σημαντικες.

Το μονο πραγμα στο οποιο η εν λογω ελλειψη πραγματικα θα με δυσκολευε ειναι η επικοινωνια με συγκεκριμενα ατομα.

Edit: Επισης ειμαι κατα πολυ συμφωνος με το ποστ του Davidian στη προηγουμενη σελιδα…

επίσης,το ιντερνετ ειναι μια αιτία της χρήσης του υπολογιστή και πολλά επαγγέλματα εξαρτόνται αμεσα με το ιντερνετ.
και αφου αυτο που θελω σχετίζεται με το ιντερνετ,αρα τα πράγματα θα ηταν πολύ ζόρικα εως απάλευτα!!
περα απο τις καθημερινές ασχολίες msn,διασκέδαση…!!
@davidian
τα θετικά ειναι περισσότερα απο τα αρνητικά,καθως η αποξένωση και αλλα με λιγη συνολική προσπαθεια μπορουν να εξαλιφθούν!
πχ.δεν φταίει ο ίδιος,ο αποξενωμένος,αν δεν εχει μαθει να διασκεδάζει με φυσικό τρόπο,απο κοντα
όπως και να μην σκέφτεται πισω απο τις ετοιμες λέξεις που του προσφέρουν διαφορα blogs,forum κλπ
Κατι αλλο φταίει!!

Εισαι τραγος αν για αυτο το λογο δεν εχεις ξεκινησει ηδη…

Μα το να μην διασκεδάζει με φυσικό τρόπο δεν είναι και συνέπεια του συγχρονου τρόπου ζωής?(μαζι με το internet φυσικά…)Δλδ η νεα γενιά που στην ουσία γνωρίζει το internet απο πολύ μικρή ηλικια,μαθαίνει τον συχρονο τρόπο επικοινωνίας ο οποίος ομως ειναι πιο απρόσωπος και μηχανικός…