Η Ζωή Χωρίς (το ίντερνετ)

ε τι να συνεχισω ρε,?8)

εγω εδωσα το εναυσμα, για να σκεφτειτε, και αυτο απο εμενα το περιμενετε δλδ?:p[-X:!:

όσοι μπορείτε να δείτε ελληνικές εκπομπές στο ιντερνετ, ψάξτε την τελευταία εκπομπή των “πρωταγωνιστών” του Σταύρου Θεοδωράκη για το mega, με θέμα το internet

εξαιρετική

Άργησες Λούκ:p

:wink::wink::wink::wink:

:bow::bow::bow:

Χα! Τώρα το παρατήρησα αυτό. Πετάει και ατάκες ο Βλεεδιν λοιπόν. :stuck_out_tongue:

ναι, αν και δεν το συνηθίζω… :p:p:p:p:p:p

κάποτε ζούσα/ζούσαμε και χωρίς αυτό. Ή χωρίς τα τεχνολογικά/ηλεκτρονικά μέσα του σήμερα πχ.Κάποτε ζούσαμε και χωρίς κινητά (οι πιο παλαιοί…). Απλά ήμασταν οκ στα ραντεβού μας γιατί αν αργούσαμε δεν είχαμε κινητό να ειδοποιήσουμε τον αλλο, οπότε σχιζόμασταν να προλάβουμε!
Απλά η πληροφορία τώρα είναι πιο γρήγορη με το διαδίκτυο. χαλάει όμως η ποιότητα της ζωής σου αν κάθεσαι 10 ώρες χωρίς ιδιαίτερο λόγο…

Θα προσαρμοζόμουν σε κάποια νέα δεδομένα, αλλά όχι τίποτα το τρομερό.

Πώς ζούσαμε τόσα χρόνια δηλαδή, χωρίς καν υπολογιστή ;

Well, thanks to the internet, i’m now bored with sex.

[I]We’re all hooked-up to the vast karmic internet;
Each of our souls on the end of its fibre.
One sacred fact that we can’t download yet;
The truth is we share the same service-provider.

One precious moment it all became clear;
Brain-cloud-haze lifted by euphoric fear.
To the unknown my mind’s eye directed;
Beheld every mote in creation connected.

The atheist plays whilst the orthodox pray.
Fundamentalists freak-out as humanists scoff.
A headlong collision 'twixt science and religion;
There’ll be Hell to pay
when one day God logs-off.[/I]

Μ. Walkyier

δεν μου αρεσει που το λεω αλλα σιγουρα δεν θα την παλευα…:frowning: ειναι η ζωη μου το internet,καιγομαι ευχαριστα με τις ωρες οταν εχω ελευθερο χρονο κ δεν μπορω να φανταστω τι θα εκανα χωρις το pc μου8) εδω που τα λεμε ειναι πολυ χρησιμο το internet,δεν νοειται να μην εχεις στην εποχη μας.

Μόλις χθες βράδυ το είδα. Ό,τι και να λέμε είναι λίγο, ήταν φοβερό!. Εξάλλου το θέμα αυτου του θρεντ είναι ακριβώς αυτό που έκαναν σενάριο οι δημιουργοί του South Park!

Και πραγματικά, πιστεύω πως ο περισσότερος κόσμος έχει εθιστεί σε τέτοιο βαθμό απο το ίντερνετ που οι αντιδράσεις του αν ξαφνικά “έπαυε” να υπάρχει (ή έστω, αν απλά το στερούσαμε απο κάποιον) θα ήταν περισσότερο κοντά σε εκείνες του σάουθ παρκ, παρά στο να αντικαταστήσει τον χρόνο που αφιέρωνε στο νετ με άλλα, εποικοδομητικά πράγματα.

κοιταξτε…ναι η ζωη χωρις το ιντερνετ για εμας τα ΚΑΜΜΕΝΑ θα ηταν δυσκολη…αλλα δεν θα ταν κατι διαφορετικο αποτι ηταν πριν 20-25 χρονια…θα ηταν ολα πιο καλτ…το πιο βασικο για μενα ειναι οτι πλεον θα διορθονωταν το θεμα ανασφαλειας απτους νεους που το παρατηρω εδω και καιρο…οτι δλδ μεσω ιντερνετ,μιας οθονης…λενε πραγματα που δεν θα λεγαν ποτε απο κοντα,και αυτο τους οδηγει στο να μην ειναι τοσο καλες η face to face σχεσεις τους…! και το χω παθει και γω παλιοτερα …οποτε βασικα θα διορθονωταν αυτο…ο κοσμος θα βρισκε παλι την αυτοπεποιθηση του(οποιοι την εχουν χασει) και θα ταν πιο αγνα τα πραγματα…δευτερον μουσικα,θα καταργουταν το downloading…συγκροτηματα θα εβγαζα πιο ευκολα λεφτα,και πολλοι απο μας που κατεβαζουμε,θα ζουσαμε την εμπειρια του να μαζευεις λεφτα σαν τρελος για να αγορασεις το ταδε βινυλιο που περιμενεις…καταληγωντας στο τελος να εχεις μια συλλογη 323523523 βινυλιων κ cd…αυτο σε συνδιασμο με ασπρα ψηλα παπουτσια και σωληνα θα μας εφερναν πισω τα 80’s…:stuck_out_tongue: και σκεφτειτε οτι στυλ οπως ειναι οι emo κτπ δεν θα ταν τοσο διαδεδομενα…καθως προερχονται αποτι θυμαμαι απο γιαπωνεζικα καρτουν…anime…

αυτα μου ηρθαν σαν πρωτες σκεψεις στην ιδεα της ζωης χωρις ιντερνετ…θα ταν ολα πιο αγνα…

Πλάκα πλάκα θίγεις ένα σημαντικό θέμα εδώ. Έχει κάνει το νετ πιο ανασφαλή τον κόσμο? Είναι μια “δικλείδα ασφαλείας” η οθόνη θα μπορούσαμε να πούμε, που προφυλάσσει τον άλλο απο πολλά και διάφορα?

Απο την άλλη, κανείς δε μπορεί να αρνηθεί πως έχει τη δυνατότητα να φέρει όντως πιο κοντά τον κόσμο. Φέρνει σε επαφή άτομα που υπο άλλες συνθήκες δε θα γνωρίζονταν καν μεταξύ τους. Γενικά, για κάθε θετικό του έχει και ένα αρνητικό τελικά…

η απαντηση ειναι ΝΑΙ…το χω παρατηρησει μεσα απο μενα παλιοτερα,και απο πολυ κοντινους φιλους και γενικοτερα το εχω θιξει αρκετες φορες αυτο το θεμα,ακομα και με καθηγητες μου,γιατι μου φαινεται οτι ειναι πιο σοβαρο αποτι φαινεται…μαθαινωντας να καλλιεργεις σχεσεις μεσα απτο ιντερνετ,εχεις αλλον αερα ρε παιδι μ πισω απο μια οθονη,δεν μπορεις να ανταπεξελθεις το ιδιο απο κοντα…γιατι η ολη σχεση σου εχει χτιστει μεσα απο μια οθονη,απο ενα κουτι…και δεν ισχυει μονο για τον υπολογιστη…ισχυει για κινητα κ γενικα διαφορους τροπους επικοινωνιας…

συμφωνω στο θετικο-αρνητικο…το προβλημα ειναι οταν τα αρνητικα ομως ξεπερνουν αριθμητικα τα θετικα…και αρνουμαστε να παραδεχτουμε τις αρνητικες επιπτωσεις…

Εκτός θέματος αυτό τώρα, αλλά αυτό με τα μηνυματάκια στα κινητά και τα sms που παν και στέλνουν όλοι και λένε μέσα απο αυτά πολύ σημαντικά θέματα (τύπου “χωρίζουμε” και άλλα παρόμοια), όλα μέσω sms, πολύ με εκνευρίζει, βρίσκω πως είναι αλλοτρίωση (και μια μορφή βολέματος) σε όλο της το μεγαλείο. Ειδικά αυτό με τα sms με τρελαίνει (τα λέει αυτά κάποιος που αρνούνταν να πάρει κινητό ως τα 23 του)…

Όχι πως απέχει και πολύ όταν τέτοια θέματα, θέματα σχέσεων, φιλίας, κλπ, διευθετώνται απο ένα msn για παράδειγμα… Χωρίς μεγαλύτερη δυνατότητα επαφής. Πραγματικά, πολύ άσχημο…

υγ - Και με αφορμή αυτά να κάνω και μια προσωπική εξομολόγηση. Αν δεν είχα γνωριστεί απο κοντά με ένα μεγάλο αριθμό ατόμων που γράφουν εδώ, αμφιβάλλω αν θα συνέχιζα να συμμετέχω ενεργά στο φόρουμ τόσο καιρό. Ή, αν συνέχιζα, θα είχα διαρκώς την αίσθηση πως “κάτι δε πάει καλά”. Οι επαφές όταν παραμένουν επαφές πίσω απο μια οθόνη (είτε είναι οθόνη υπολογιστή, είτε οθόνη ενός κινητού, όπου βλέπεις ένα μάτσο σκόρπια γράμματα να παρελαύνουν μπροστά σου σε μηνυματάκια τύπου τελεσίγραφο) κρύβουν πολλούς κινδύνους…

σωστος…!!! …και αυτο με τα μηνυματα και το msn που λες μας οδηγουν στο γενικοτερο θεμα…οτι πλεον οι νεοι που ζουν τα κινητα,τα pc κτλπ εχουν αποκτησει περισσοτερη αυτοπεποιθηση πισω απτις μικρες-μεγαλες συσκευες τους και δινουν ετσι ευκολα λυσεις στα προβληματα τους μεσω αυτων …ισως νοιωθουν οτι ετσι δεν αναλαμβανουν ολοκληρη την ευθηνη τους,γιαυτο και δεν δεχονται να αντιμετωπησουν σοβαρες καταστασεις απο κοντα…

συμφωνω και οχι μονο οι νεοι αλλα και ατομα 25-30 χρονων:?

εννοειτε…και αυτοι νεοι ειναι…