Μαθήματα κιθάρας στα 24!

Γειά σας,
είμαι καινούρια στο forum.Λοιπόν,αγαπώ πολύ τη μουσική κ ιδιαίτερα την κιθάρα αν κ δεν εχω καθόλου γνώσεις.Δεν ξέρω ουτε καν νοτες.Είμαι 24,φοιτήτρια κ αποφάσισα τώρα να ξεκινήσω μαθήματα.
Επισκέφτηκα που λέτε ένα μαγαζί με όργανα σημερα για να ρωτήσω αν μπορούν να μου συστήσουν καποιον δάσκαλο κιθάρας κ ο ιδιοκτήτης του καταστήματος με ρώτησε τί είδους κιθάρα θέλω να μάθω(κλασική,ακουστική,ηλεκτρική).Του ειπα λοιπον οτι εχω μια κλασική κιθαρα κ υποθέτω οτι το καλύτερο ειναι να ξεκινήσω με την κλασική.Με ρώτησε όμως αν θέλω να μάθω τον Μπάχ κ τους λοιπούς συνθέτες γιατι λέει τετοια θα μάθω στην κλασική κ οτι επισης χρειάζεται πολλά χρονια ωσπου να μαθω στην κλασική κ οτι ειναι τελειως διαφορετική απο την ακουστική.Μου προτεινε να ξεκινησω με ακουστική με έναν δικό τους καθηγητή(του μαγαζιού) κ να αγοράσω μια ακουστική κιθάρα(γύρω στα 120ευρω).Το θέμα ειναι οτι εγώ δεν θέλω να μάθω 5-10 συγχωρδίες κ 10 εύκολα τραγουδακια αλλα αυτο που θελω ειναι με τον καιρο να βελτιωνομαι κ να μάθω να παίζω κ σόλο! Αυτο που με οδήγησε στο να ξεκινήσω κιθάρα ειναι η αγάπη μου για την Bachata(είδος ισπανικής μουσικής).Επισης μου ειπε οτι εχουν κ μια καθηγήτρια κλασικής κιθάρας.
Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθειά σας ως προς το τί να επιλέξω! Κλασική ή ακουστική??? Διαφωτίστε με εσείς που ξέρετε βρε παιδιά!

Xa…Ακριβώς στην ηλικία που ξεκίνησα…Εφοσον σε ενδιαφερει να παιζεις ρυθμικα (ακορντα) θα σου προτεινα ακουστική…Ενδεικνυται για τετοιου ειδους παιξιμο…Αυτα για αρχη…Αν σε ενδιαφερει στην πορεια και εισαι καλη βλεποντας κ κάνοντας…

Kαλη φαση και καλη επιλογη. Ποτε δεν ειναι αργα, η μανα μου στα 40τοσα το πηρε αποφαση.
Αν δεν απατωμαι υπαρχει και αλλη μια κορασιδα με μπασο η κατι παρομοιο.
Nα τζαμμαρετε :stuck_out_tongue:

ρε γιασονα ντα3ει με την μητερα σου και την κι8αρα.αλλα η κοπελα σου πε δεν θελει να παιζει μονο συγχορδιες.(και μη μου πεις οτι η μαμα σου φτιαχνεις παπαδες)

Σε πρώτη φάση πιστεύω ότι τα 24 είναι μια χαρά για να ξεκινήσει κανείς ο,τιδήποτε. Από προσωπική εμπειρία πιστεύω ότι το βασικότερο είναι να βρεις έναν ΚΑΛΟ δάσκαλο, από κει και πέρα όλα τ’ άλλα ακολουθούν. Όσον αφορά την κιθάρα, για μένα καλύτερα η ακουστική. :slight_smile:

η ηλικια σου ειναι μια χαρα για κιθαρα(ειχα μαθητη 65 χρονων)
απο οτι ειδια στο youtube αυτην την μουσικη μπορεις να τη παιξεις με ακουστικι κιθαρα!
οποτε παρε μια φτηνη ακουστικη ξεκινα να μαθεις τα βασικα κ μετα βλεπεις πως παει!
ειτε θες να μαθεις σολο ειτε απλα συγχορδιες στην αρχη τα ιδια πραγματα θα πρεπει να μαθεις!
αλλα πρεπει αν ξεκινησεις απο την αρχη με εναν καλο δασκαλο!
ο καλος δασκαλος ειναι νομιζω το συμαντικοτερο για εναν καινουριο μουσικο!