Αγαπημένα άλμπουμ της χρονιάς που γεννηθήκατε

Οντως το 89 ηταν καπως πεσμενο…Ηταν και τελος δεκαετιας…
Ενας πολυ αγαπημενος μονο
Fates Warning-Perfect symmetry
και αρκετοι που μ αρεσουν
Faith no more-The real thing
Savatage-Gutter ballet
Watchtower-Control and resistance
Oliver magnuum-Oliver magnum
Σιγουρα κατι ξεχναω παντως.Και ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ MOTLEY CRUE:p

Και μόνο γι’ αυτούς τους δισκαρους που ανέφερες το 89 είναι απίστευτη χρονιά:wink:

Το '88 εβγαλαν το πρωτο τους ντεμο οι Λοστ:p

Κατα τ’αλλα And Justice For All

ρε ψηλέ, σ αρέσει αυτό το… πράμα? :-s

Πολύ λιγότερο απ’ τα άλλα, αλλά μου αρέσουν όλοι οι δίσκοι των Manowar :oops:

Εξάλλου ποιος ξεχναει τη θεϊκή διαφημιση των παγωτών Status (νομίζω) που είχει μουσική υπόκρουση Fighting the world!! Έπος. Κάπου στα μέσα-τέλη των 90s ήταν νομίζω :smiley:

Για 1989 να προσθέσω και τα εξής:

1. Skid Row/Skid Row

2.WASP/The headless children

1990 τι να πω…
Αναφερθηκαν απο αλλους 2 καποιες δισκαρες…
ΕΠισης μερικα
Sanctuary, Psychotic Waltz, Death, Wolfspider, Atheist, MEkong Delta κι αλλα πολλα -πολλα

Ω θεοί του πολέμου τι διαφήμιση θα’ταν αυτή… :lol:

1992

Pantera - Vulgar Display of Power
Paradise Lost - Shades of God
At the Gates - The Red in the Sky Is Ours
Blind Guardian - Somewhere Far Beyond
Iron Maiden - Fear of the Dark
Iced Earth - Night of the Stormrider

Γενικά τίποτα σπουδαίο σαν χρονιά, αμα σκεφτούμε ότι ήταν ανάμεσα στο 1991 και 1993…

  • Dream THeater, Psychotic Waltz, Megadeth, Pantera, Mekong Delta

1981: H σειρά είναι τυχαία:

Ramones - Pleasant Dreams, λιγότερο πανκ από τα πρώτα τους, αλλά με κομματάρες μέσα που έμελλαν να γίνουν από τα πιο κλασσικά!

[CENTER][/CENTER]

Iron Maiden - Killers, το all time favorite άλμπουμ των Maiden για μένα!

[CENTER][/CENTER]

The Sound - From The Lions Mouth —> από τα καλύτερα post punk άλμπουμς, αρκετοί τους βάζουν παραπάνω από τους Joy Division… (μεταξύ αυτών είμαι κιε γω)

[CENTER][/CENTER]

Hawkwind - Sonic Attack --> από τα πιο άγρια άλμπουμ των ΘΕΩΝ!

[CENTER][/CENTER]

The Gun Club - Fire Of Love --> νταξ, τους έχ αποθεωσει σε άλλο τόπικ, ακούς Outlawtorn86??

[CENTER][/CENTER]

Clock DVA - Thirst, φανταστείτε τους Van Der Graaf Generator να παίζουν industrial και είστε κοντά κάπως.

[CENTER][/CENTER]

Bauhaus - Mask --> νο κομμεντ!

[CENTER]
[/CENTER]

Αντί - Demo Tape 1. το συγκρότημα που κυκλοφόρησε την κασσετούλα αυτή με δώρο μια (1) τσίχλα. Electro-punk, από τα αγαπημένα μου κειμήλια της ελληνικής σκηνής.

[CENTER][/CENTER]

Magic De Spell - Nightmare. Το ντεμπούτο EP ενός άλλου γκρουπ που έμελλε να χαράξει και αυτό την δική του ιστορία στην Ελλάδα. Βγήκε και εγένετο post punk στην Ελλάδα.

[CENTER][/CENTER]

Venom - Welcome To Hell , τι να πω εδώ, live like an angel, die like a devil και λοιπές καταστάσεις ροκ ν ρολ αττιτιουντ, και καφρίλα.

[CENTER][/CENTER]

να συμπληρώσω ότι υπάρχει και το κομμάτι Suddenly (181281) που αναφέρει ακριβώς την ημερομηνία γέννησής μου, αλλά κυκλοφόρησε το 1983 στο πρώτο άλμπουμ των South Of No North.

Rofl άμα είχες γεννηθεί 10 μέρες αργότερα θα’χαμε ακριβώς μία δεκαετία διαφορά :p!

όντως και Dream Theater, Pantera έβαλα, το Countdown to Extinction δεν μ’ έχει κερδίσει ακόμα, δεν το χω ακούσει και πολύ…

Σωστος ρε man.Τεραστια λατρεια η παραπανω μπαντα και αρκετα μεγαλη ο παραπανω δισκος(ακομα μεγαλυτερη το Las Vegas Story αλλα αυτο ειναι προσωπικο του καθενος).
Οσο για τη δικη μου απαντηση στο εν λογω Thread

1)Master of Puppets-Metallica
2)Reigin in Blood-Slayer
3)Licensed to Ill-Beastie Boys
4)Cause for Alarm-Agnostic Front

Πάνο σε ευχαριστώ, γιατί έχω βαρεθεί να βλέπω εδώ δίσκους που θυμάμαι όχι απλά να τους αγοράζω την πρώτη μέρα της κυκλοφορίας αλλά και να πρήζω τα δισκάδιακα εβσομάδες πριν ρωτόντας “πότε θα βγεί το τάδε” και αρχίζω να νιώθω πολύ γέρος… :p:lol::lol:

Θα επανέλθω με ποστ για τους δίσκους που βγήκαν όταν εγώ γεννήθηκα. :wink:


AC/DC-Back in black
Judas Priest-British steel
Motorhead-Ace of spades
Black Sabbath-Heaven and hell
Saxon-wheels of steel
Iron maiden-iron maiden
Rush-permanent waves

Χρονιά και αυτή…:!::lol:

Πολύ πράγμα, δεν ξέρω τι να πρωτοδιαλέξω…
Μέρος 1ο










Μέρος 2ο










Και το κερασάκι στην τούρτα: