Ρυθμίσεις ενισχυτή/πεταλακίου για διαφορετικούς ήχους

εξαρταται απο το τι πεταλι και τι combo χρησιμοποιεις.Σιγουρα πρεπει να κανεις τις καταλληλες ρυθμισεις οχι μονο στο πεταλι αλλα και στον ενισχυτη σου.Με τα ακουστικα ειναι λογικο να ακουγεται πιο πυκνος ο ηχος μιας και συσσωρευεται προς μια κατευθυνση σε αντιθεση με οταν παιζεις κανονικα.Παντως σιγουρα δεν ειναι λυση να τσιτωνεις το gain,εκτος αν σ’αρεσει ο τοσο πριμα ηχος.

Αυτο ειναι το προβλημα. Οταν χαμηλωνω το gain λιγο μετα τη μεση χανεται η παραμορφωση και στην περιοχη πριν το τσιτωμα ειναι ελαχιστη…

gain
treble
middle
bass
overdrive
εχει ο ενισχυτης μου.ξερετε πως μπορω να βγαλω εστω και κακης ποιοτητας distortion απ αυτα χωρις να παρω πεταλακι?Εγωτο βαζω
gain-10 treble-10 middle-10 bass-0 και βγαζω αρκετα disorted sound…ξερει κανεις πως να τον κανω πιο ‘‘αγριο’’??

ακυρο,απαντηθηκε η ερωτηση μου σε ενα αλλο thread

Μπορεις να το απαντησεις ρε συ??? Με ενδιαφερει…

στο overdrive απλα ανεβασε το gain τελειως αν θες μεταλ και αγριο ηχο.Απο κει και περα εγω θα σε συμβουλευα να βαζεις π.χ treble kai mιd -10 και bass καθολου,αλλα αναλογα το πως σου καθετε στο αυτι ,να θες να κατεβασεις κατι αλλο αντι για το bass.Βρηκα πληροφοριες στο νετ οτι μπορεις να παρεις heavy metal ηχο αν τα χεις ολα -10 εκτος απο το middle to οποιο θα το χεις 0 με overdrive on kai gain -10 με το pickup της κιθαρας σου sto bridge pickup