Ρυθμίσεις ενισχυτή/πεταλακίου για διαφορετικούς ήχους

Είπα να ξεκινήσω αυτο το thread και ο καθένας ανάλογα με το είδος/συγκροτήματα που παίζει και τον εξοπλισμό που χρησιμοποιεί να λέει τι ρυθμίσεις κάνει για να επιτύχει τον ήχο που θέλει.

Πχ για να ακούγεται η κιθάρα ίδια με metallica στο kill em all (τυχαίο παράδειγμα με τυχαίες ρυθμίσεις)
Μπάσσα στο 5
Πρίμα στο 7
Βάθος 8 κλπ κλπ

μια ερωτηση
για καλο ηχο blues,ειτε εντελως καθαρο ειτε με μικρη παραμορφωση ,ποιες ειναι οι καλυτερες ρυθμισεις που θα πρεπει να εχω στον ενισχυτη,κιθαρα πεταλι;

Λολ ξεθαψες το θρεντ μου!Για μπλουζ θα σου πει ο μπλουζλικ και θα εχεις στανταρ κομπλε ηχο.:wink:

υπάρχει σχετικό πεταλάκι,λέγεται Blues Overdrive ή κάτι τέτοιο.Πάντως εγώ πιστεύω για να πιάσεις ένα καλό blues ήχο θες σχετικά χαμηλό gain,bass γύρω στο 6-7 και treble πιο χαμηλά γύρω στο 5-6 και πολύ λίγο reverb

βασικα εψαχνα για ρυθμισεις στον ηχο μου σημερα και λεω δεν ρωταω τα παιδια!!!
και καθως εψαχνα βρηκα το thread σου.δεν περιμενα οτι υπηρχε ηδη τετοιο και ημουν ετοιμος να ανοιξω καινουριο.ευτυχως τελικα το βρηκα.ας ελπισουμε οτι θα απαντησει καποιος για να βοηθησει!!!

ευχαριστω otinane,
το πεταλακι που αναφερεις λεγεται blues driver 2 (bd2),ειναι της boss,και το εχω ηδη.αλλα θελει και αυτο τις ρυθμισεις του…και επειδη ολη μερα σημερα αυτο εκανα και με πονεσε στο τελος το κεφαλι ειπα να βρω την …ετομη λυση.παντως η ερωτηση ισχυει και για λαμπατο ενισχυτη χωρις πεταλι!!!

δοκίμασε αυτά που σου είπα αν και δεν είναι και φουλ αξιόπιστα γιατί δεν παίζω blues.απλα όταν τζαμάρω με κάνα φίλο και παίζω πεντατονική και έχω τέτοιες ρυθμίσεις βγάζω κάτι σε blues

ευχαριστω φιλε θα το δοκιμασω και θα επανερθω!

μπορει να δωσει καποιος τις εννοιες βαθος,πριμα κτλπ στα αγγλικα γτ δν ξερω τν χρηστο μ σ ελληνικα?

reverb=βάθος
treble=πρίμα
mid=μεσσαία
bass=μπάσα
gain=πόσο βρώμικος θα είναι ο ήχος

παιδες μπορειτε να δωσετε καποια καλη ρυθμιση για solos???οχι blues φαση…heavy metal,ουτε καθαρο,ουτε βρωμικο…

δεν βρηκα αλλο θρεντ να ταιριάζει οποτε θα το ρωτησω εδω! ξερεις κανείς site με presets για το v-amp2 ?

λοιπον παιδες…εαν γουσταρετε ηχο σαν των grim reaper στο rock you to hell οριστε μια ρυθμιση που παιζω και ειναι τελεια…παιζω σε Line 6 spider 3 στο insane…και η ρυθμιση ειναι

Drive(νομιζω ειναι το gain) = 8
Bass= 1
Mid=7
treb=0
και το channel vol το χω στο 2…

Παίδες,θέλω βοήθεια επειγόντως…Ήμουν σε ένα φιλαράκι σήμερα ο οποίος έχει εναν ενισχυτή fender.Anyway το παιδί είναι drummer και δεν έχει ιδέα απο ενισχυτές…Μου είχε πει οτι δεν ξέρει πως να τον ανοίξει!!!Λέω εγω,δεν μπορεί να είναι τόσο άσχετος…Πάω και εγω απο εκεί και κοιτάω απο πίσω και βλέπω τωρα…Ενα switch on\off, ενα άλλο stand by και ενα άλλο τριπλο που να λέει κατι 60 volt στη μία επιλογή, 1,5 κατι και στη τρίτη 120 κάτι,δεν θυμαμαι ακριβως…Τελικά δεν μπόρεσα να τον ανάψω…Ξέρει κανείς τι παίζει???

Εντάξει,τελικά το έψαξα λίγο παραπάνω το θέμα…Απ’ότι φαίνεται είναι λαμπάτος ο ενισχυτής και μάλλον έχει καεί η ασφάλεια…Που μπορώ να βρω άλλη???

πήγαινε σε ένα κατάστημα και ρώτα.λογικά θα σου πούν

ον τόπικ:;Άμα θέλετε ρυθμίσεις για καλό ληντ ήχο ακούστε τι βρήκα σε ένα πεταλάκι που πήρα(ιμπανεζ τιουμπ κινγκ)

μπάσο:10
μιντ ή κοντούρ(για όσους έχουν μάρσαλ):6
τρέμπλ:3-4
γκέιν:9

κανεις απο ρυθμισεις για ηχο μπασου ξερει εδω μεσα ή μονο για κιθαρα λεμε εδω???

Μια και το έψαξα και δε βρήκα κάτι σχετικό, ποστάρω εδώ. Αγόρασα σήμερα το behringer ucg 102 και ανακάλυψα ότι για να ακούγεται από τα ηχεία του pc χρειάζεται να έχω output latency στα 15 ms και ως interface το direct audio. Αν πάρω ηχεία και τα συνδέσω στην έξοδο του ucg και χρησιμοποιώ κατά συνέπεια ως interface το ASIO θα έχω μηδενικό latency ή και πάλι το ίδιο πρόβλημα θα αντιμετωπίζω; Όσο και αν ακούγονται λίγα τα 15 ms με αποσυντονίζουν.

Επίσης σκέφτομαι να πάρω 2 ηχεία για walkman, μαζί με έναν αντάπτορα γιατί το jack είναι για 6.3 mm καρφί. Και θα πάρω απλά και όχι ενεργά γιατί δεν έχω πρίζα ελεύθερη. Θ ακούγεται τίποτα, ή τσάμπα τα λεφτά;

Τσαμπα τα λεφτα :wink: χωρις τροφοδοσια στα ηχεια θα ακους μονο απο προενισχυση της εκαστοτε πηγης

Ερωτηση: οταν παιζω με το gain δεν εχει και μεγαλη διαφορα, ενω απο ενα σημειο και κατω (περιπου στη μεση) δεν υπαρχει καθολου παραμορφωση. Μια μερα εβαλα τα ακουστικα στον ενισχυτη και εβλεπα διαφορα με το gain. Παιζει να εχει καει το ηχειο? Με τερμα gain εχει κομπλε ηχο παντως…