Συναυλίες, διοργανωτές, λεφτά και τέτοια

Και να παει η εφορια τι θα γινει??? Κανα λαδωμα θα πεσει…:stuck_out_tongue:

σπαμ τελος

Μπορώ να σε βεβαιώσω ότι δεν είμαι κάτοικος Αθηνών, αυτός ήταν κι ο λόγος που δεν πήγα Sleepin Pillow χτες (ήμουν στην πατρίδα-πόλη). :wink:
Βέβαια έχω σπίτι κάτω λόγω σχολής, και οκ έχεις ένα δίκιο σ’αυτό που λες για το περαδωθε, νόμιζα ότι τα 100 ήταν καθαρά εισιτηριου.
Αυτό για το terravibe δεν ισχύει που λες, δεν χρειάζεται να ψάξεις κάτι, αν θες σου λέω μερικούς τρόπους σε pm. :stuck_out_tongue:

Κατα τ’ άλλα κάνεις μια σωστή περιγραφή των όσων συμβαίνουν όμως δεν μας αφορά ο κάθε τρεντας και το συμβαινει μ’αυτους. Η μουσική σκηνή ΜΑΣ είναι πολύ μικρότερη και περνά τελείως απαρατήρητη στον υπόλοιπο κόσμο, οπότε ας κοιταξουμε τι μπορουμε εμεις να κάνουμε γι’αυτήν και να μην έχουμε σαν αντιπαραδείγματα άλλους.

Και όλη αυτή η φάση ξεκινάει και απο τα μικρά παιδιά,επειδή παίζω live, ξέρω 2-3 πραματάκια,και σε αυτές τις μικρές ηλικίες δημιουργείτε αυτο που λέμε σύστημα,και απο τέτοιο ηλικία ποντάρουν αυτοι οι ‘‘εξυπνάκηδες’’ στα άτομα που δεν ξέρουν να κρίνουν αλλα ούτε και να ακούνε μουσική! και όλο αυτο το σκηνικό μεταφέρεται και στις μεγάλες ηλιίες που πλέον όλοι αυτοί γνωρίζουν το όλο παιχνίδι! Απο την άλλη όμως δεν μπορείς να μην πας σε ένα Live της αγαπημένης σου μπάντας(και λογικό είναι)! έτσι καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι μόνο εμείς μπορούμε να το αλλάξουμε αυτο!!! :anyone::-k

Τέλειο θρεντ θα βγάλω κι εγώ το απωθημένο μου! Κατ’ αρχάς πολύ σωστή η παρατήρηση περί κουτιού/σταύλου/υπόγειου κτλ το Ολυμπιακό κέντρο ξιφασκίας στο Ελληνικό που παίξαν οι Tool και οι Mastodon… 52 ευρώ για να μην ακούς και να μην βλέπεις τίποτα. 104 για μένα και την αδερφή μου, δηλαδή μείον 104 από τον μισθό της μάνας μου. Δεν είναι και λίγα! Στο terra vibe 60 ευρώ για Metallica,Mastodon,My dying bride κτλ όπου εκεί που ήμουν δεν έβλεπα τίποτα! Μικροσκοπικές φιγούρες από τις οθόνες και 100 μπάνια μετά για να φύγει η βρωμιά (πλην του βήχα). Και για να μην μιλήσω την όλη φάση που παίζει με συναυλίες τύπου BOTB κτλ… Η κλεψιά… Rock και metal ξεχωριστά, από 100 προπροπροημιτελικους για να βγουν μπάντες που περνάνε στους επόμενους προπροημιτελικούς και πάει λέγοντας, κι αυτό με 10 ευρώ το live! Το ΑΝ για να το κλείσεις νομίζω πως θέλει 1000 ευρώ (κάτι τέτοιο μου είχανε πει) την βραδιά. Όχι μόνο βγάζει την βραδιά η Loud Sound αλλά παραέχει κέρδος! Τα παιδιά επειδή διαγωνίζονται δεν παίρνουν ποσοστά, αλλά τάχα μου ο πρώτος νικητής παίρνει κάποιες ώρες δωρεάν ηχογράφησης. Εντάξει, φχαριστώ πολύ, ας το ξανακάνουμε.

Θα μου πείτε βέβαια, τα παιδιά νιώθουν όλα κερδισμένα γιατί τους νοιάζει να παίζουν.

Bjork και πάλι Bjork! :smiley: (αν και κάτι μου λέει ότι η τιμή είναι τόσο χαμηλή λόγω Anathema,Public Enemy,Διάφανα Κρίνα.)

Η τιμή του Bjork είναι χαμηλή λόγω εταιρείας.Τα συγκροτήματα που αναφέρεις απευθύνονται κατά βάση σε άλλο κοινό. Κάτι μου λέει πάντως γενικά πως αυτή η συζήτηση που γίνεται θα στείλει φορουμίτες καρφωτούς στον Bjork :stuck_out_tongue:

Όχι, να πάνε στους Anathema, δεν τους θέλουμε :Ρ
Βασικά δεν ξέρω ποια εταιρεία το διοργανώνει, αλλά Σάββατο είναι, live παντού και μαζί κι ο Bjork… Τι να πω, μακάρι. Στείλε κανα λινκ με το τι διοργανώνει η εταιρεία που τον φέρνει να την έχουμε κατά νου :stuck_out_tongue:

Ο Βjork θα έχει κόσμο, μην ξεχνάτε Kyuss παρελθόν. Επίσης μην βλέπετε από τα εγχώρια lives του είδους που δεν πατάει κόσμος, υπάρχουν πάρα πολλοί που δεν ασχολούνται με ελληνική σκηνή, ας πουμε θυμηθείτε Hermano τι είχε γίνει (όπου δεν είχα πάει αλλά μου 'χαν πει πανω κάτω).

Όχι ρε παίδες, ακριβώς αυτό είναι το θέμα: ο διοργανωτής ποντάρει στην αγάπη σας για ένα συγκρότημα και σας κλέβει!
Μποϋκοτάζ λοιπόν! Χάνεις μια συναυλία, αλλά δίνεις και ένα μήνυμα σε αυτούς που πάνε να πλουτίσουν από τη μουσική.
Και μη μου πείτε “α, αν δε πάει ένα άτομο σιγά, τι θα κερδίσουμε”, “γίνε η αλλαγή που θες να δεις στον κόσμο” δε λένε? Δε θα πάω Anathema λοιπόν, θα τους χάσω. Σκέφτομαι μάλιστα να πηγαίνω μόνο σε μικρά live (όπως αυτο που γίνεται την Πέμπτη, με Poem, Sacram, Earth Distrust και Universe217 μόνο με 8 ευρώ), και να μαζεύω λεφτά, ώστε στο τέλος της χρονιάς να μπορώ να πηγαίνω σε όποια χώρα αγαπάω και να βλέπω σοβαρά φεστιβάλ.

αυτο!

εσενα σε βουτηξα κι εχουμε φυγει για ροουντμπερν.

Καλά, μην τρελαθώ τώρα. Ο OP μπορεί να μην ασχολείται με το είδος, αλλά εγώ ασχολούμαι. Και έχω και φίλους (αμέ) που ασχολούνται από την κούνια. Σε ένα πρόχειρο γκάλοπ, η συντριπτική πλειοψηφία δεν τους ήξερε, κι αυτό γιατί η ipecac δεν είναι καμιά hip hop(ish) δισκογραφική. Και καλώς ή κακώς, σε αυτή τη σκηνή, αν δεν είσαι σε δισκογραφική που να ασχολείται αποκλειστικά με αυτό το είδος, έχεις λίγες πιθανότητες να σε γνωρίζει ο κόσμος. Ο πολύς κόσμος. Αντιθέτως, 2-3 τρελιάρηδες που ρώτησα και ουδεμία σχέση έχουν με την σκηνή, μου είπαν ότι όχι μόνο τους γνωρίζουν, αλλά αν το εισιτήριο ήταν ανθρώπινο, θα πήγαιναν κιόλας, γιατί παίζουν μουσικάρες.

Είναι πραγματικά ντροπή να έχεις μπροστά σου μια μπάντα που γουστάρει να παίξει για σένα, να βλέπεις το μάτι τους γυαλισμένο in a good way, και να έχεις ένα κοινό 80 ατόμων μάξιμουμ. Ενώ θα μπορούσες να έχεις βάλει το εισιτήριο στα 20 και να έχεις διπλάσιο κόσμο, αν όχι παραπάνω. Και πού, στο ΑΝ. Στην τρύπα. 35 ευρώ ταμείο. 35 ευρώ για Dälek που ήταν 3 μουσικοί + ένα άτομο support, 35 για 2 τύπους και τα μπλιμπλίκια τους, 35 και για Shora+Yndi Halda που συνολικά πρέπει να είναι 9 άτομα as far as I’m concerned. Εκεί κάπου κολλάει το μυαλό και δεν μπορεί να κατανοήσει τη λογική του επιχειρηματία. Στους γιατρούς να τα φάνε λοιπόν, οι σκατοψυχούληδες. :slight_smile:

@Wretch: Τσέκαρε www.spinalonga.net Βέβαια δεν είναι ακριβώς εταιρεία όπως θα δεις.
@Ban: Hermano είχε τιγκάρει το ΑΝ
@Shaman: Πίστεψε με σε μικρά live θα βρεις πολλά καλά συγκροτήματα που δεν φανταζόσουνα ότι υπάρχουν.

To ξέρω βρε Ζούγκλα. Προχθές άκουσα τους Sacram (κάνουν πρόβες στο ίδιο στούντιο με τη δική μου μπάντα) και μου έφυγε το σαγόνι. Απίστευτο δέσιμο. Και με άλλες 3 γαμάτες μπάντες, 8 ευρώ.

Το ξέρω ότι ο Έλληνας δε πολυνοιάζεται να στηρίξει Ελληνικές μπάντες, το ξέρω ότι δε πολυνοιάζεται να στηρίξει μικρά λάιβ με καλές τιμές. Προτιμάμε να τα δίνουμε στους “μεγάλους”, που πιθανότατα έχουν τελειώσει κιόλας από άποψη έμπνευσης/προοδευτικότητας.

Εξαίρεση? Scorpions. Ναι, τους ψιλοσιχαίνομαι πλέον. Ναι, η έμπνευσή τους έχει τελειώσει εδώ και 25-30 χρόνια. Αλλά το 2005 έδωσα 20 ευρώ, για να τους δω σε κοτζάμ Καραισκάκη, να παίζουν φουλ δίωρο, αν θυμάμαι καλά.

E αυτό λέω ρε zouglau, είχε τιγκάρει Hermano και στις δικές μας μπάντες πάμε 40 άτομα το πολύ κάθε φορά. Αίσχος.

ktlpa τι να σου πω, είχα την αίσθηση ότι είναι περισσότερο γνωστοί, πάσο όμως δεν κόβω το κεφάλι μου.
Btw αυτό

έχει copyright ε (εισαι του lastfm οπότε λογικά έχεις πάρε χαμπάρι τι έχει γίνει).

ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΣΕ EVENTS ΤΗΣ ALTERGROUND, ΥΠΟΤΙΜΟΥΝ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ΓΑΜΩΤΟ.

I know, αλλά μπάντες που δεν έχω δει ποτέ, ε δε μου πάει η καρδιά να μη πάω… Σε λάιβ που έχω δει μια - δυο φορές και θεωρώ τη τιμή του εισητηριου ακριβή δε πατάω.

Όυτως ή άλλως, ζήτημα να πηγαίνω σε 5-6 λάιβ το χρόνο…

Koίτα, χωρίς καμιά διάθεση προσβολής, αυτή η στάση μου φαίνεται άκρως παθητική και εγωιστική. Είμαι κι εγ’ω φανμπόης αρκετών συγκροτημάτων, όταν έρθουν οι επανασυνδεδεμένοι Savatage θα τα σκάσω, όσα κι αν είναι, όπως τα έσκασα και για Metallica. Αλλά κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξουν κάποια πράγματα.

Δεν είμαι κάνας επαναστάτης/αγωνιστής, δεν κατεβαίνω σε πορείες για την ακρίβεια (:p), δεν έχει καβούρια η τσέπη μου. Το αντίθετο, γουστάρω να βλέπω καταστάσεις από τον καναπέ μου και είμαι ένας από τους πιο σπάταλους ανθρώπους που μπορείτε να γνωρίσετε.
Αλλά σε ότι αφορά τη μουσική, και το ότι κάποιοι εκμεταλλέυονται το ταλέντο ή την φήμη ενός συγκροτήματος/καλλιτέχνη, είμαι ανένδοτος.

Τι ηλιθιότητες είναι αυτές που διαβάζω “Μποϋκοτάζ λοιπόν! Χάνεις μια συναυλία, αλλά δίνεις και ένα μήνυμα σε αυτούς που πάνε να πλουτίσουν από τη μουσική.”
Ρε φίλε, ξέρεις πόσες underground συναυλίες μπαίνουν μέσα οι διοργανωτές επειδή δεν τις υποστηρίζει ο έλληνας?? Δηλαδή τι θα ήθελες να μην έρχονται καθόλου συγκροτήματα απο έξω επειδή δεν έχεις λεφτά να πας σε μία συναυλία.
ένα παράδειγμα, ας μου εξηγήσει κάποιος πως κερδοσκοπεί π.χ. η Didi για haggard όταν το εισιτήριο έχει 25 ευρώ, όταν προσωπικά θα πλήρωνα κ 30 για να τους δω στο gagarin…

Σκς ρε

Το προσωπικό παράδειγμα δεν ισχύει, εγώ θεωρώ ότι μια συναυλία haggard δεν πρέπει να κοστίζει πάνω από 12 ευρώ, αλλά αυτό είναι προσωπικό ζήτημα του καθενός, το πόσο “αξιολογεί” μια μπάντα.

Την didi εγώ πάντως την μποϋκοτάρω καιρό τώρα, η τελευταία της συναυλία που πήγα ήταν obituary. Αλλά η συγκεκριμένη εταιρεία δεν κερδοσκοπεί (πια) στα “μικρότερα” λάιβ, αλλά στο όπενς που διοργανώνει το καλοκαίρι. ΕΚΕΙ είναι φαρμακείο! 60 ευρω (νομίζω) το φτηνότερο εισιτήριο Metallica, ενώ (το ξαναλέω) φέτος στην Σόφια είχε 20, και στην Κων/πολη 25. Κάτι δεν πάει καλά…

δλδ αν η εταιρεία φέρνει ένα συγκρότημα με λιγότερα χρήματα απ όσα σκόπευες να σκάσεις, δεν υπάρχει περίπτωση να περδοσκοπεί?

αν εγώ ας πούμε γουστάρω να ακουμπήσω ένα πενηντάρι για να δω τους mars volta, αν έρθουν με 48 ευρώ δεν συντρέχει περίπτωση κερδοσκοπίας, σωστά?

Όλες οι συναυλιακές κινήσεις ειναι κερδοσκοπικές εκτός αν διοργανώνεται απο ΜΚΟ. Όλες η εταιρείες αποσκοπούν στο να βγάλουν κάποιο κέρδος, η κρίση για την τιμή του εισητηρίου είναι άκρως υποκειμενική. Αλλά βλέπεις πολλές συναυλίες σε gagarin με 25 ευρώ?
Μάλλον σε όλη αυτή την κατάσταση φταίνε οι διοργανωτές που φέρνουν μπάντες στην Ελλάδα.
Ϊσως τελικά η επόμενη κίνηση είναι να μπουκοτάρουμε κ την Roadrunner, Nuclear Blast, Century Media, metal magazines κτλ. διότι κ αυτές βγάζουν χρήματα απο την μουσική των άλλων…Αυτή η λογική ανήκει σε άλλες εποχές.