Συναυλίες, διοργανωτές, λεφτά και τέτοια

Είχα μια συζήτηση με μια φίλη σχετικά με τα live που διοργανώνονται στην Ελλάδα, τους φραγκοφονιάδες διοργανωτές και άλλα τέτοια ωραία.

Εντάξει θα μου πείτε, κλισέ θεματάκι, τα έχουμε χιλιο-ξανα-ματα-πει. Τα λάιβ στην Ελλάδα είναι και θα είναι πανάκριβα.

Ναι ρε παιδιά, ΑΛΛΑ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΓΙ’ΑΥΤΟ? Βλέπω στο thread των Anathema (τονίζω εδώ πως είναι μια από τις πιο αγαπημένες μου μπάντες και τεράστια αδυναμία) δεν σχολιάζει κανείς, ΚΑΝΕΙΣ για την γαμημένη τιμή του εισητηρίου. Να φανταστώ ότι σας αρέσει? Είναι 35 ευρώ ρε, ξυπνάτε λίγο γαμώτη μου! Είναι oι Anathema, τους λατρεύετε, δε γίνεται να χάσετε το live, τα ξέρω όλα αυτά, αλλά ακριβώς εκεί ποντάρει αυτός ο αρχιμ@λ@κ@ς που το διοργανώνει! Και επειδή ξέρω ότι το λάιβ θα χτυπήσει χαλαρά μια 500άρα άτομα, σκεφτείτε το κέρδος του! Total rip-off. Αλλά το τρώμε ε. Γιατί είναι οι Anathema.

Αντίθετα, ίδια μέρα, είναι το λάιβ του Brant Bjork. Με 3 μπάντες support. Πόσο? 17 ευρώ! Τσάμπα. Αλλά ποιός θα πάει? Το πολύ να σκάσουν μύτη 80-100 άτομα. Και είναι αδικία γαμώ. Γιατί αν το λάιβ του Brant πάει καλά από άποψη κόσμου, ο διοργανωτής θα κάνει κι άλλα ωραία λαιβάκια με χαμηλό εισητήριο. Δυστυχώς όμως, ο άνθρωπος είναι άτυχος. Γιατί πέφτει ίδια μέρα με Anathema και Κρίνα. Και είναι σίγουρο ότι θα μπει μέσα. Και είναι μάλλον σίγουρο ότι θα αργήσουμε να δούμε ξανά τέτοια τιμή σε τέτοιας ποιότητας λάιβ.

Για μένα δεν υπάρχει πλέον το δίλλημα, θα πάω Brant Bjork. Αν και:

  1. Έχω ακούσει μέχρι τώρα μόνο 3 κομμάτια του :!:
  2. Έχω λιώσει όλη τη δισκογραφία των Anathema, θεωρώ το Regret ένα από τα καλύτερα κομμάτια που γράφτηκαν ποτέ, δεν τους έχω δει ποτέ live.

Αλλά το θέμα ξεφεύγει από το “ποιά μπάντα μου αρέσει πιό πολύ”, έχει πάει πλέον στο “ποιόν διοργανωτή θέλω να στηρίξω”.
Οι Anathema έρχονται κάθε χρόνο. O Brant Bjork πρώτη φορά. Σκεφτείτε το.

Σε άλλα νέα:
Το Σάββατο ήρθαν οι Dalek! Έχω ακούσει καλά λογάκια γι’αυτούς, είναι και στην Ipecac, αυτό μου αρκεί.
Πόσοι ξέρετε το όνομα τους? Να δω χεράκια!
Οκ… 1… 2… 4… Κάνας άλλος? Μπα?
Ε ναι. Οι Dalek όντως, δεν είναι μια γνωστή μπάντα, εγώ τουλάχιστον δεν ήξερα τίποτα γι’αυτους πριν ανακοινωθεί το live τους.
Το λάιβ λοιπόν έγινε στο An Club. Ναι, τον ξέρουμε τον χώρο, είναι φωλίτσα, με 2 επικίνδυνες κολώνες μπροστά από τη σκηνή, μικρή χωρητικότητα και άλλα τέτοια ωραία.
Dalek λοιπόν. Στο An. Πόσο θα το κοστολογούσατε? 15 ευρώ? Άντε 20?
Ε, η Alterground το έβαλε 35 (ταμείο):!:
Πήγανε 80-90 άτομα απ’ότι έμαθα. Αν το εισητήριο είχε φυσιολογική τιμή, δε θα πήγαιναν άλλοι τόσοι?

Αυτά από μένα, άρχισε και να νυχτώνει.
Α βασικά πριν κλείσω, ελάτε να κλάψουμε λίγο μαζί:

Κλάψτε!

Και από το ίδο club:Κλάψτε νο2

Boris + Baroness + Coliseum + Minsk, 13 δολλάρια! 9 ευρώ δηλαδή!

Πάω να αυτοκτονήσω, τσάο.

αν και μου αρέσουν κάποια cdakia δεν πρόκειται να πάω λόγο τιμής…
35?? σιγά μην δώσω 35 να δω ανάθεμα! [-X

εχεις δικιοσε αυτα που λες αλλα βασικα υπαρχει κ η αλλη πλευρα του νομισματος…

κανενας μλκας διοργανωτης δεν θα με κανει να χασω συναυλια που θελω

κανενας και τιποτα…

αισχροκερδει εις βαρος μου?
ας τα βαλει οπου ξερει…

δν θα κατσω να χαλαστω για τα μαμημενα λεφτα…

αν εχω να τα σκασω παω

θα σου προτεινα λοιπον να πας αναθεμα…που σου αρεσουν πιο πολυ και να μην χαλας την ψυζολογια σου σκεφτομενος τετοια πραγματα

αυτα ας τα σκεφτονται οι χαρτογιακαδες,

εκει που εγω πραγματικα εκνευριζομαι ειναι με τις συνθηκες και οχι τοσο με τις τιμες…

πχ …αρπαχτη του αιωνα ΤΟΟL…ηθελα να τους δω για πρωτη φορα(στην Ελλαδα)…και δινεις 52 ευρω για να μην βλεπεις ουτε ακους τιποτα σε μια αποθηκη…γιατι προφανως νοικιαστηκε παμφηνα αντι για να το κανουν ας πουμε σε ΣΕΦ ΟΑΚΑ κλειστο ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ…(εκει που παιζει ο Πανιονιος)…η πχ εκει που παιξαν οι Μειντεν το 2007…ηδη ειπα 4 κλειστα και ομως αυτοι επελεξαν την αποθηκη

το ιδιο και με τα μαρτς μεταλ ντει…ιδια κοροιδια…γενικοτερα οτι συναυλια γινεται ΕΚΕΙ πρεπει να τρωει ακυρο…

τωρα για τα λεφτα…ισως ειμαι και απο τους τυχερους που δεν ειχα ποτε προβλημα να δωσω για κατι που ηθελα…

υπάρχουν και χειρότερα.
αλλά δεν χρειάζεται να τα λέμε. καταντάμε γραφικοί.
γιατί οι βολεμένοι θα τα καλύπτουν πάντα.

πληρώνουμε στην ελλάδα 2πλάσια τιμή εισιτηρίου για να μπαίνουν οι μισοί τσάμπα.
χορηγοί, δημοσιογράφοι (sic), κουνιάδοι, μπατζανάκηδες.

πατάνε στον οπαδισμό.
για αυτό και περνάμε από τις χειρότερες συναυλιακές περιόδους που θυμάμαι.

όταν αντίστοιχα σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο γίνεται ακριβώς το αντίθετο.

Πες τα…

Κανονικα στις συναυλιες στην Ελλαδα επρεπε να μας πληρωνουν για να πηγαινουμε (ορισμενες φορες) και να μας κολλανε και ενσημα για τις αθλιες συνθηκες που βιωνουμε.

Ειμαι 28 χρονων, παω σε συναυλιες απο τα δεκαεξι και δεν εχω μπει ουτε μια φορα τσαμπε (δεν εχω παει ουτε σε απειρες, ουτε σε λιγες). Μαλλον εχω λεφτα για πεταμα…

Αν καποιος παρατηρησει ποιοι μπαινουν τσαμπα, θα διαπιστωσει μια ολοκληρη πλανητικη συμπλευση των ιδιων περιφερομενων θιασων. Ειδικα για τους δημοσιογραφους, μιλαμε για τη μεγαλυτερη απατη: ενας μονο καλυπτει τη συναυλια, μαζι με το φωτογραφο, και βλεπεις ολοκληρα επιτελεια να μπαινουν χωρις αντιτιμο. Και μετα να πουλαν και οπαδιλικι (δε με ενδιαφερει αν ειναι η δεν ειναι). Αλλα τι να κανουμε δεν μπορουν να ειναι ολοι παραγοντες…

Οπως το βλεπω τιθεται το κριτηριο της προσωπικης επιλογης. Ας πουμε για την αθλιοτερη μεγαλη συναυλια των τελυταιων χρονων στην Ελλαδα, που αναφερθηκε πιο πριν (Τοοl-Mastodon), εσκασα τα 52 ευρω με το σκεπτικο οτι θα δω δυο μπανταρες, μια εκ των οποιων αμφεβαλα αν θα ξαναδω ποτε. Εφαγα την ηττα. Χαρακτηριστικα θυμαμαι ενω ειχα εισιτηριο, μπηκα απο μια τρυπα που ανοιξαν κατι παιδια 10 μετρα περα απο τον ελεγχο, αφου περιμενοντας ακουγα την εισαγωγη των Μαστοντον. Δηλαδη σε κανουν ζωο, να χανεις τον ελεγχο σου. Η προσωπικη επιλογη λοιπον τεθηκε οταν οι Tool ξαναρθαν μετα απο 9 μηνες, με 30 ευρω εισιτηριο. Λεω αντε γ@… Λωρη, κανονικα επρεπε να μου ζητησεις αποκομμα απ την προηγουμενη και να με βαλεις να πληρωσω 10 ευρω τιμης ενεκεν. Ειπα οτι θα χασω ενδεχομενως μια αρκετα καλη συναυλια, αλλα δε θα μου ξαναπιασουν τον πισινο.Ουτε που το μετανιωνω, και δεν τη βαζω καν στα λαιβ που εχασα.

Η κοπελα μου δεν εκανε την ιδια επιλογη και πηγε (κ γουσταρε)…Ρωτωντας τη μετα απο καιρο τι εντυπωση εχει απο τις συναυλιες των Τοοl στην Ελλαδα, αντι να μου πει απο το ποσο γμ ηταν στη Μαλακασα, επικεντρωθηκε στην 1η συναυλια. Ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του

Οσον αφορα τη λογικη “κανενας διοργανωτης δε θα με κανει να χασω συναυλια που γουσταρω”, προσωπικα δεν την ασπαζομαι. Ετσι θελουν να μας εχουν να πληρωνουμε χρυσο το καθε σκατο και κατουρο. Να πληρωνουμε 3 ευρω το νερο (που ειναι φυσικο αγαθο, δεν ειναι εμπορευμα και ΠΡΕΠΕΙ να παρεχεται Δ-Ω-Ρ-Ε-Α-Ν) και 5 τη μπυρα (που στο εξωτερικο ειναι πιο φτηνη απο οτι εχει το νερο εδω στις συναυλιες)

Κανω πασα να πουν κι αλλοι (οτι κ να λεμε ειναι λιγο), γενικως συμφωνω σε πολλα με τον κυριο που ανοιξε το θεμα.

τωρα που απ’το νεο ετος μεταφερω βαση στη κεντρικη ευρωπη, ολα τα καλοκαιρινα φεστιβαλ διπλα μου θα ειναι…Bye bye didi:lol::lol:

Ένα πράμα θα πω:

Το καλοκαίρι ταξίδεψα Βουλγαρία και είδα Metallica/down/the sword με εισιτήριο 20 ευρώ:expressionless:

Πρέπει να είμαστε η μοναδική χώρα, που οι χορηγοί ανεβάζουν την τιμή αντί να τη ρίχνουν…:lol:

Το μετέφερα εδώ για να μη χαθεί στη κατηγορία των Συναυλιών.

Αρκετά ενδιαφέρων θέμα, ωραίος ο σάμαν!

Περισσότερο συμφωνώ με τον winningeleven, οτι δλδ δεν αφήνω κανένα μλκ διοργανωτή να μου χαλάσει τη κ@υλα που έχω για μια μπάντα. Όταν έχω λεφτά τα δίνω, όταν δε τα έχω δε τα δίνω.

Πέρυσι δε πήγα μέιντεν, που είναι ίσως η τοπ αγαπημένη μου μπάντα, + οτι θα ήταν η 2 φορά που θα τους έβλεπα, δλδ δε τους έχω χορτάσει, διοτι θεωρούσα οτι η τιμή του εισητηρίου οτι δεν άξιζε για το συγκεκριμένο λάιβ. Και δε το έχω μετανιώσει.

Θα επανέλθω με περισσότερες σκέψεις.

Ωραίο θρεντ, με καλές προοπτικές, ωστόσο για να πάμε καλά στην κουβεντα μας winningeleven καλύτερα να μην ξαναποστάρεις τέτοιες λούμπεν απόψεις γιατί θες κρέμασμα.
Τα 'χαμε ξαναπεί πάνω κάτω και στο θρεντ των giaa, που παρεπιπτόντως είδατε όσοι πήγατε πόσο άθλια ήταν η διοργάνωση εκτός του τσουχτερού εισιτηρίου (χώρος+κόσμος=κακός συνδυασμός).

Shaman οι Dalek είναι αρκετά γνωστοί (προφανώς όχι για 35 ευρώ, αλλά για να μαζέψουν υπό νορμάλ συνθήκες 300-400 άτομα), απλά δεν τους γνωρίζεις πιθανότατα γιατί δεν ασχολείσαι με το είδος.
Είμαι μαζί σου στο “στηρίζω διοργανωτή” γιατί απ’ ότι φαίνεται πρέπει να 'ναι η μόνη λύση για να επιβιώσουν και ακόμα καλύτερα να το πω, να αναδειχτούν, κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι ναι μεν θέλουν να βγάλουν λεφτά αλλά όχι να σου πιουν το αίμα. Στο θρεντ Dalek που αναφέρθηκε η ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΗ ΚΟΡΟΪΔΙΑ για την στήριξη της myspace κοινοτητας (το λέω και ξερνάω) και βγήκα κι έκραξα, με πήραν από τα μούτρα. Άτομα τα οποία υποτίθεται τους αρέσει απλά μια μπάντα κι όχι τι λέγεται για διοργανωτές. Και μετά πάνε να με πείσουν ότι είμαι τρελός. Μάλλον αυτοί είναι στόκοι αν παίρνουν το μέρος των εν λόγω διοργανωτών ενώ δεν έχουν καμία σχέση με δαύτους.

και που να δείτε μάγκες όταν στοιχίζει 100 ευρώ για να δείτε μια συναυλία.
στην Αθήνα ε, όχι στο εξωτερικό.
συν την ταλαιπωρία.

Καλά αυτά δεν έχει νόημα ν’ αναφερθούν, πας στην κατηγορία των πανηλίθιων.
Σαν τους κάγκουρες με τις γκόμενες που “κλείνουν τραπέζι στο” τάδε μαγαζί και μπουκάλι λεει και δινουν κατι 200 ευρώ. Δεν ανήκουμε σ’αυτήν την κατηγορία θέλω να πιστεύω, κανείς απο μας.

:lol:

OK m8

Πρόσεχε τι λες! :lol::stuck_out_tongue:

Σοβαρά τώρα, θα μιλήσω με ονόματα.

Νομίζω ότι ΕΙΔΙΚΑ η ντιντι και η άλτεργκράουντ ΜΑΣ ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΥΝ ΣΤΗ ΜΟΥΡΗ και μεις κάνουμε πως δεν καταλαβαίνουμε! ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ η venerate π.χ. να φέρνει στο Αν Dub Trio με 20Ε είσοδο, και η alterground ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΧΩΡΟ να έχει τους Dalek 35!!! ΠΟΣΟ πιο απαιτητικό όνομα είναι οι Dalek δλδ???

Για την ντιντι το θέμα είναι ανεξάντλητο. Η πιάτσα βρωμάει απο ιστορίες που την αφορούν και δεν έχει νόημα να επαναλαμβανόμαστε. Απλά θα συμφωνήσω με τον redrum για Tool. Ηταν το rip-off της δεκαετίας!!!
Αλλά αν ευσταθούν και όσα έχω ακούσει για το παρασκήνιο του live των GNR πρόπερσι, μιλάμε για τεράστιες λαμογιές!

Νόμιζα ότι η didi πλέον σαν εταιρεία έχει ξεπεραστεί και δεν ασχολούμαστε μ’αυτήν. Εγώ είμαι από αυτούς που μπαίνουν τσάμπα στις συναυλίες της (στο terravibe) και δεν είμαι ούτε δημοσιογράφος ούτε σε καμια κλίκα τους, σιγά μην δώσω τα υπέρογκα ποσά που ζητάνε όμως, κρίμα στα παιδιά που το κάνουν.

Εγω δεν χαριζω πια ουτε ευρω στους διοργανωτες… Εχω να παω σε καλοκαιρινο φεστιβαλ απο το καλοκαιρι του 2006… Εδω εχασα Μεταλλικα που δε τους εχω δει ποτε, και ειναι μεγιστο απωθημενο, αλλα αρνηθηκα να παιξω το παιχνιδι της Didi με τα επιπεδα εισιτηριων. Και δε το εχω μετανιωσει. Οσο πιο κοντα στη σκηνη τοσο και πιο ακριβα, λες και παμε σε σκυλαδικο - οι φραγκατοι πρωτο τραπεζι πιστα, οι αλλοι στο μπαρ. Ειδικα μεσα στο 2008 δεν εχω παει σε καμια συναυλια, αν και πολυ θα ηθελα σε καποιες, αλλα λιγο τα εισιτηρια λιγο κατι ημερομηνιες που δε με βολευαν. Βεβαια , θα το παιξω μαλακας και θα παω αναθεμα και θα το σκασω το 35, αλλα σε αυτο δικαιολογουμαι, πιεζει και η γυναικα…:lol:

Αλλα καλοκαιρακι ευρωπαικα φεστιβαλ χαλαρα…value for money… Και θα δω και μπαντες που ελλαδα ουτε του αγιου ****** δε προκειται να ερθουν. Και σε ανθρωπινες συνθηκες…

+100

και το παραμυθάκι “εκεί είναι ευρώπη, είναι αλλιώς”, πάλιωσε! Το καλοκαίρι πήγα για λάιβ Βουλγαρία και Τσεχία και το επίπεδο διοργάνωσης ήταν ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ μπροστά απ’οτιδήποτε έχω δει εδώ! Και δεν έχω δει και λίγα… Ενδεικτικά να πω, ότι στο Brutal Assault (Cz) έγινε ΜΕΓΑΣ ΧΑΜΟΣ επειδή οι Cradle of Filth καθυστέρησαν να βγουν…

ΕΠΤΑ (7) ΛΕΠΤΑ!!!

Προπερσι εγινε τηε μουρλης παντου γιατι οι Peppers επαιξαν συναυλιαρα στη Σερβια ναουμ και μαζευτηκε η μιση ευρωπη.

Στα διαλα

Kαλα αν ερθουν οι Peppers Ελλαδα ποτε θα εχουμε τις εξης τιμες εισιτηριων :

Σκηνη μπροστα 160 ευρωπουλα…
Τα αμεσως φθηνοτερα στα 120-130…
Και για τους καρμοιρηδες, φραγκοφονιαδες - σαν εμενα :stuck_out_tongue: - μονο 100 ευρω…

:lol::lol:

Μα τι κακομοίρης που είσαι και συ[-X[-X[-X. Τι ψυχή έχουν ρε άνθρωπε 60 ευρώ παραπάνω, εξάλλου το βιοτικό μας επίπεδο και οι μισθοί μας αντισταθμίζουν τόσο μικροσκοπικές παρεκλίσεις από τις ευρωπαικές τιμές. Δώστα και συ, μια ζωή την έχουμε.

κοίτα ΒΑΝ, το πανηλίθιος έχει μια βάση, αλλά μιλάς εκ του ασφαλούς μάλλον, όντας κάτοικος Αθηνών.

κάνοντας 500 χλμ πήγαινε έλα, + μικροέξοδα διαμονής + εισιτήριο κάπου τόσα βγαίνουν.
κάποιες φορές έχεις ανάγκη να το κάνεις. είναι μέρος του ψυχισμού του οπαδού να θέλει να πάει στο live, αγαπημένης του μπάντας.

όπως καταλαβαίνεις δεν έχω την ευχέρεια να ανεβαίνω 2-3 πριν τη συναυλία στο terra vibe ψάχνοντας τρόπο να μπω στη ζούλα. Επίσης, έχω μεγαλώσει λίγο και δεν το κάνω πλέον από χαρακτήρα.

Στην Ελλάδα η διασκέδαση είναι λίγο γαμημένο πράγμα.
Όταν ο μέσος έλληνας θεωρεί λογικό να χαλαει 100 ευρώ πετώντας λουλούδια στα μπουζούκια, τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα, εννοείται πως ο άλλος (που έχει και μονοπώλιο) θα ψάξει το υπερκέρδος. Διασκέδαση πουλάει μην το ξεχνάς. Τα περιθώρια κέρδους πρέπει να είναι ίδια.

Εγώ μάλλον δε θα πάω να δω Nightstalker την άλλη εβδομάδα γιατί στο ίδιο μαγαζί πριν 10 μέρες ο ίδιος μας έκλεψε και μας κοροϊδεψε με τους Septic Flesh. Ας του πάει κάποιος την εφορία την άλλη εβδομάδα να δούμε αν τα εισιτήρια είναι θεωρημένα από την εφορία παρόλο που γράφουν Καρναβάλι 2007.