Φοιτητικές Παρατάξεις

Ελα βρε Ρεθυμνο???

Και εγω Ρεθυμνο ειμαι!!! :lol::lol::lol::lol:

Σήμερα να είσαι σε κάνα Τσάπλινς,άμα δεις έναν πολύ ψηλό πήγαινε πες του στο αυτί "Pink Floyd’’ και αυτός θα ανταποκριθεί στο κάλεσμά σου.

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1396720

Aυτοί κάπου θα τις αρπάξουν πολύ καλά και θα είναι όλο δικό τους… Ειδικά που τώρα όπως φαίνεται είναι και κυβερνώντες θα πάρουν περισσότερο αέρα…

Δεν ξέρω τι λέτε αλλά η πιο τραγική παράταξη που έχω γνωρίσει ειναι η ΕΑΑΚ
οι τύποι ειναι καμμένοι εντελώς λές και τους ψεκάζουν δεν μπορώ να τους εξηγήσω το παίζουν αριστεροι εναλλακτικοί λένε τα ίδια με ΑΡ.ΕΝ και ΜΑΣ αλλά με δικα τους τρόπο που καταγγέλει τους άλλους δύο

Αφού λένε τα ίδια με αρέν και μας μήπως θες να πεις ότι το μας και η αρεν λένε τα ίδια
?

ρομαντικ εχεις κανει ντοκτορα στις αποψεις της αριστερας βλεπω

παλια οταν ηταν αριστερος του φερθηκαν καποιοι πολυ ασχημα μαλλον :stuck_out_tongue:

ΟΛΟΙ ΑΡΚΟΥΔΕΗΔΕΣ!:smiley:

τα εαακ εχουν καλο προφιλ και σαν ανθρωποι και σαν πολιτικη παραταξη αλλα δεν ειναι καθολου εξυπνοι.

Ε ο διαφημιστής τους δεν είναι και ιμάντας εξυπνάδας γι’αυτό!

Άσχετο αλλά η αφίσα της δαπ με τα ναι και τα όχι είναι τρομερή (γι’αυτούς πάντα)

Ου να μου χαθείτε θα πείτε κακό λόγο για τα σποτάκια της ΔΑΠ. Ιδού το βίντεο που θα σας αποστομώσει όλους:!:

μαλλον ειναι η πρωτη χρονια που δεν θα ψηφισω και η πρωτη χρονια που βλεπω το ολο θεμα των εκλογων στα πανεπιστημια τελείως ακυρο.

ισως παω να ριξω κανα σαλαμακι.

Χαρακτηριστικό σχόλιο κοπέλας της ΔΑΠ : Τουλάχιστον εμείς κάνουμε πράγματα για τη σχολή π.χ. διοργανώνουμε εκδρομες…
και εγώ συμπληρώνω αμέτρητα πάρτυ και ειδικά τη μέρα πριν τις εκλογές
Πέρυσι δεν πήγα να ψηφίσω αλλά φέτος η αγανάκτηση με τις νεολαίες των κομμάτων δημιούργησε ένα σχήμα (δεν ξέρω τι λέξη θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω) ανεξάρτητο κομμάτων που θα ασχολείται μόνο με τα προβλήματα της σχολής που δεν είναι και λίγα οπότε είπα να τους στηρίξω. Ελπίζω μόνο εννοούν αυτά που λένε…

Πολύ αντιοικολογικό. Τόσο χαρτί για αφίσες για να καταλάβει ο φοιτητής το πρόγραμμα της δαπ δε χρειαζόταν αρκεί να δει κανείς το βίντεο και τα καταλαβαίνει όλα!

Λίγα για τη ΔΑΠΑΡΑ μην γίνουμε μπίλιες εδώ μέσα:!:

σημερα δεν ειχε μπιτiα στη σχολη :frowning: :frowning: :frowning:

Ακόμα ασχολείστε με κομματικές φοιτητικές παρατάξεις;
Ελπίζω να λιγοστεύουν τα πρόβατα σταδιακά… Ο καθένας τους γελοίος με τον δικό του μοναδικό τρόπο.
Τελικά η δαπάρα πάλι πρώτη; Βγήκε κανένα πανελλαδικό αποτέλεσμα;

Αφού αυτά τα σχήματα είναι παρόμοια με τη δαπ,λέγοντας όμως ότι είναι ανεξάρτητα από κόμματα.Και η δαπ λέει ότι κάνει πράγματα για τη σχολή και προσπαθεί να λύνει προβλήματα.
Αυτά τα σχήματα είναι αρκετά χειρότερα από κάθε παράταξη μιας και λένε ότι αυτά που πρέπει να απασχολούν τον φοιτητή είναι το να μπορεί να κόψει ένα μάθημα που πήρε 5 και περάστηκε στο my-studies ή πως θα κάνουν εργασίες σε ένα δύσκολο μάθημα για να το περάσουν.Από τη στιγμή που ορίζονται αυτά ως τα “προβλήματα του φοιτητή” νομίζω κάθε κουβέντα για τον πραγματικό τους ρόλο και την απολιτικοποίηση τους ( η βασικά την πολιτικοποίηση τους σε άλλη βάση …) είναι περιττή.

Επειδή ακριβώς δεν πιστεύω τυφλά το ο,τιδήποτε λένε έβαλα τη λέξη επλίζω γιατί δεν ξέρω τι θα αποδειχθούν τελικά. Αλλά όταν λέω για προβλήματα εννοώ της σχολής (π.χ. υπάρχει πρόβλημα με το νοσοκομείο που λέγεται ότι θα κλείσει λόγω οικονομικών προβλημάτων - όχι ότι μπορούμε εμείς να αλλάξουμε εύκολα μια κρατική απόφαση, ηλεκτρονικά συγράμματα αντί για βιβλία …) και όχι του φοιτητή σχετικά με τα μαθήματα που έχει να δώσει ή τις εργασίες που πρέπει να κάνει. Πάντως αν δω ότι γίνονται χειρότεροι από τους άλλους ειλικρινά θα εκνευριστώ

Eσύ θα εκνευριστείς ,άλλοι θα αγανακτήσουν και ίσως βαρέσουν καμιά χριστοπαναγία με συνοδεία μούτζας αλλά ως εκεί.Τέσπα,τα προβλήματα της σχολής που έβαλα ήταν ένα μέρος των προβλημάτων που αντιμετωπίζει ένας “σύγρονος φοιτητής”.Τα άλλα προβλήματα του πανεπιστημίου που μου έρχονται στο μυαλό είναι να φτιαχτεί εργαστηριο με υπολογιστές αν δεν υπάρχει, να φροντίζεται περισσότερο η σχολή (τώρα αυτό μπορεί να αποκτήσει διάφορα νοήματα…) άντε και στο πολύ δύσκολο να ασχοληθούν με καμιά εστία τέτοια σχήματα,που δεν ασχολούνται ποτέ και ασχολούνται με εργασίες και 5 wannabe 5+.Το θέμα είναι θα ασχοληθούν με πολιτικά ζητήματα όπως ποιος είναι ο ρόλος των φοιτητών στην κοινωνία,ποια η εργασιακή τους προοπτική και πως μπορεί κάθε φοιτητής που τελειώνει μία σχολή στο αντικείμενο που του αρέσει να βρίσκει δουλειά πάνω σε αυτό με μισθό ικανό να καλύψει τις ανάγκες του?Εγώ θεωρώ αυτά είναι κυρίως τα προβλήματα που πρέπει να απασχολούν τον κάθε φοιτητή.Όχι πως τα της σχολής ειναι υποδεέστερα, αλλά όπως και να το κάνουμε έχουν άλλο βάρος.