Φοιτητικές Παρατάξεις

Τα προβλήματα στα ελληνικά ΑΕΙ όμως δεν είναι μόνο οι επενδύσεις από επιχειρήσεις που στρέφουν την έρευνα προς άλλες κατευθύνσεις (μηδαμινές έτσι κι αλλιώς) ούτε οι κάρτες σίτησης. Υπάρχουν κι άλλα σοβαρά προβλήματα και παθογένειες που επιβιώνουν μέχρι σήμερα γιατί κανείς δεν ασχολείται πραγματικά με αυτά γιατί δεν εξυπηρετούν “ευρύτερους” πολιτικούς σκοπούς.

Μπορώ να σκεφτώ πάρα πολλά, αλλά πιάνω μόνο ένα παράδειγμα: Οι αντιγραφές. Η συντριπτική πλειοψηφία των συμφοιτητών μου αντέγραφε και υποθέτω πως το ίδιο ισχύει και για άλλες σχολές. Το καλύτερο σκονάκι, κερδίζει τον θαυμασμό. Σε πάρα πολλές σχολές υπάρχουν φοιτητές που βγάζουν τα ως προς το ζειν, κάνοντας εργασίες άλλων φοιτητών επί πληρωμή. Μέχρι και πτυχιακές εργασίες έχω ακούσει.

Τέτοιο θέμα, δεν εντάσσεται όμως ποτέ στην ατζέντα καμίας παράταξης (είτε αριστερή είτε δεξιά). Οι αριστερές παρατάξεις στη σχολή μου, δεν είχαν κανένα πρόβλημα να μαζέψουν κόσμο για να τσαμπουκαλευτεί για μια σκισμένη αφίσα που υποστήριζε “δημόσια δωρεάν παιδεία” αλλά ποτέ δεν υπερασπίστηκαν τον φτωχό φοιτητή που εξισωνόταν με αυτόν που είχε λεφτά για έτοιμες εργασίες. Πιστεύεις πως και οι 2 ανήκουν στην ίδια τάξη και για αυτό δεν “πειράζει”; Πιστεύεις πως αυτός που “πληρώνει” θα βοηθήσει στο να στραφεί η κοινωνία σε πιο αντι-καπιταλιστικές δομές; Ποιος ο λόγος του να υπάρχει τόση έντονη αντίδραση όποτε τίθεται θέμα για να μπουν mobile jammers στις αίθουσες, ώστε να μην υπάρχει επικοινωνία με κινητά την ώρα της εξέτασης;

Ρε Καρβου,σωστα λες πως υπάρχουν τοσα προβλήματα στα ελληνικα ΑΕΙ κτλ,ομως πας και πιάνεις ως παράδειγμα τις αντιγραφές;
Και μενα μου την δίνουν και και και όμως την στιγμή που υπάρχουν καθηγητές που τα παίρνουν/ειναι αμόρφωτοι/ειναι χωμένοι κοκ , οι αντιγραφές έρχονται ουτε καν δευτερες

Αν και πας αλλού το θέμα της κουβέντας , ας μιλήσουμε γι’αυτά.
Όντας 3 κοντά χρόνια στο πανεπιστήμιο 2 πιστεύω είναι οι λόγοι που κάποιος αντιγράφει, η μένει να χρωστάει πολλά μαθήματα.Δεν έχω πετύχει κάποιον να πουλάει εργασίες, ούτε πτυχιακές (μιας και πτυχιακές δεν έχουμε εμείς) οπότε η αντιγραφή εργασίας εμπίπτει στο πρώτο.Ο πρώτος λόγος είναι η έλλειψη ενδιαφέροντος από πλευρά του φοιτητή και δεύτερον οι όχι καλές συνθήκες που ζει.Στην πρώτη κατηγορία στο μαθηματικό έχουμε αρκετούς φοιτητές (περίπου 30% των νεοεισερχομένων αν θυμάμαι από μία παλιότερη έρευνα παρατάει τη σχολή για άλλη η την παρατάει γενικώς) και εμπειρικά βλέπω πολλούς που θέλανε να περάσουν αλλού και δεν βρίσκουν ενδιαφερων. Στη δεύτερη κατηγορία είναι φοιτητές που δεν την παλεύουν οικονομικά και είτε δεν έχουν όρεξη να πάρουν τη σχολή στα σοβαρά είτε βρίσκουν δουλειά και δεν προλαβαίνουν να τη βγάλουν στην ώρα της και γρήγορα.
Άρα αυτοί οι δύο λόγοι είναι που οδηγούν σε αντιγραφές στις εξετάσεις και στις εργασίες και κυρίαρχα δεν ευθύνεται ο φοιτητής αυτός ,η καλύτερα αν αυτοί οι παράγοντες εξαλείφονταν ,όπως και η είσοδος γινόταν ελεύθερη χωρίς να υπάρχει ο εκβιασμός του να επιλέξεις σχολή λόγω δουλειάς τότε ο καθένας που θα έμπαινε θα έβρισκε ενδιαφέρον στο αντικείμενο του και δεν θα αντέγραφε (έστω με τόση συχνότητα,αν και το θέμα της αντιγραφής έχει αρκετή κουβέντα).
Για να λυθούν όμως αυτά τα προβλήματα πρέπει να μιλάμε για επιδοτήσεις ενοικίων,φαγητού κλπ σε φοιτητές,διαφορετικός τρόπος εισόδου σε μία πρώτη φάση.
Εσύ τι θα πρότεινες?

Πρώτον, μην υποτιμάς την αντιγραφή. Αυτός που αντιγράφει θα καταλήξει να έχει κατά μέσο όρο περισσότερη εξουσία στο μέλλον από ότι θα του αναλογούσε αλλιώς. Δυστυχώς πλέον μου το επιβεβαιώνει και η καθημερινότητα μου. Ο κακός καθηγητής δεν έχει ιδιαίτερη εξουσία.
Από εκεί και πέρα, τα θέματα με τους καθηγητές είναι επίσης σημαντικά και πολλές φορές σε αυτό ευθύνονται και παρατάξεις. Δεν είπα πως η αντιγραφή είναι το μόνο θέμα. Απλά είναι ένα από τα αγαπημένα μου παραδείγματα. Κανείς δεν μιλάει ποτέ για αυτό, παρά το ότι είναι καθαρά θέμα φοιτητικό. Θα με ενδιέφερε να μάθω αν είναι πιο πρόθυμοι οι φοιτητές πλέον στο να δυσκολέψουν τις σπουδές τους. Στα χρόνια μου δεν ήταν σίγουρα.

Ο βασικός λόγος κατέμέ που υπάρχει αντιγραφή είναι γιατί η αντιγραφή επιτρέπεται στην Ελλάδα. Από τη στιγμή που απουσιάζει ποινή για την αντιγραφή, τότε απουσιάζει και κανόνας κατά της αντιγραφής. Οι επιτηρητές, δεν έχουν καμία εξουσία πάνω σε αυτόν που υποψιάζονται για αντιγραφή. Ίσα-ίσα, αν δουν κάποιον να αντιγράφει και του πάρουν την κόλλα, σε πολλά ιδρύματα (ΕΜΠ) περισσότερο κινδυνεύει ο επιτηρητής, παρά ο φοιτητής. Αυτή η γενικευμένη αντιγραφή είναι που κάνει ορισμένους καθηγητές στο τέλος να παίρνουν extreme μέτρα και να γίνονται μισητοί ανάμεσα σε όλους τους φοιτητές. Ούτε η κακή οικονομική κατάσταση είναι επαρκής λόγος για να σπουδάζεις αναξιοπρεπώς, ούτε το χαμηλό ενδιαφέρον για το αντικείμενο.

Λύσεις για την αντιγραφή μπορούν να βρεθούν αρκεί να υπάρχει θέληση από το εκάστοτε ίδρυμα και τους φοιτητές. Πρέπει όμως σιγά-σιγά να βάζετε και αυτά τα θέματα προς συζήτηση. Από τα χρόνια μου μέχρι σήμερα, παρατηρώ το ίδιο πράγμα: οι αριστερές παρατάξεις προτιμούν να πολώνουν το κλίμα για ένα νέο νομοσχέδιο ή για την καπιταλιστική μας κοινωνία, παρά να υποστηρίξουν ενέργειες που θα προκαλέσουν αύξηση δυσκολίας για πτυχίο. Δεκτά τα δύο πρώτα, αλλά δεν πρέπει να κλείνετε τα μάτια στο τελευταίο.

Το ότι ΠΑΣΠ, ΔΑΠ είναι συνήθως πολύ πιο τραγικές, δεν αναιρεί τον κυρίως μου φόβο. Η παιδειά στην Ελλάδα αν πάψει να είναι δωρεάν και δημόσια θα είναι γιατί το επίπεδο της αξίας των πτυχίων θα πιάσει πάτο. Και για αυτό δεν φταίνε ούτε τα γραφεία διασύνδεσεις με τις εταιρείες, ούτε οι λιγοστές κάρτες σίτησης, αλλά όπως είπα το ότι τέτοια ευαίσθητα θέματα σπάνια βρίσκονται στο κέντρο της συζήτησης κι έτσι ποτέ δεν θα πάνε προς το καλύτερο, αλλά μόνο προς το χειρότερο.

Εγώ δεν το πρόλαβα το μέτρο, αλλά από περιέργεια. Πόσες σχολές εναντιώθηκαν στο μέτρο “ένα (αχρείαστο) λάπτοπ σε κάθε φοιτητή”, που φέσωσε κι άλλο την παιδεία στην Ελλάδα δίχως ακαδημαϊκό κέρδος;

Δεν την υποτιμώ καθόλου,ισα ίσα.Απλώς ειναι κοινός τοπος πως η αντιγραφή είναι κατι μεμπτό ή πες το όπως θες,δεν νομίζω πως χρειάζεται περαιτέρω επεξήγηση απο τις παρατάξεις.Ακόμα και το ίδιο το φαινόμενο μπορεί να ενταχθεί σε πλαίσια που σχετιζονται με το Πανεπιστήμιο,δηλαδη ευρύτερα.

Διαφωνώ σχετικά με τον κακό καθηγητή που δεν έχει εξουσία , με λύπη μου κιόλας.Σε περιφερειακά,αρκετά καλά ομολογουμένως,ιδρύματα και ο κακός καθηγητής έχει εξουσία.Απο την εμπειρία μου.

Οντως το τελευταίο που λες έχει βάση,και ειναι κατι που το συναντώ και γω.Αλλά δεν νομίζω πως είναι πρώτη δουλειά των παρατάξεων αυτό.Για συνδικαλιστές μιλάμε(και δεν το εννοώ αρνητικά).
Και γενικότερα κανένας φοιτητής,ή σχεδόν,δεν είναι πρόθυμος να δυσκολέψει τις σπουδές του.Και αυτο πιστεύω βγαίνει απο τα όρια της κάθε παράταξης ή όποτε εντάσσεται σε αυτα δεσμεύεται στην γενικότερη πολιτική κουλτούρα της Ελλάδας.
Εδώ μπορεί να υπάρχουν καθηγητές(και ξαναλέω πως έχω δει τέτοιους) που είναι ίσα-ίσα εκπαιδευμένοι για να διδάσκουν το αντικείμενο τους,πώς θα προχωρήσει μια αναβάθμιση της ποιότητας σπουδών; (δεν μιλάω μονο για αντιγραφή αλλα σε μεγαλύτερη κλίμακα)
Γνωρίζω μία περίπτωση σχετικά με καθηγητή που κατηγορείται για λογοκλοπή στο διδακτορικό νομίζω.Η περίπτωση αυτη δίδασκε και συνεχίζει να διδάσκει κανονικά,όπου και αγράμματος να ήσουν καταλάβαινες πως δεν πρεπει να έχει υπάρξει και καμμιά σπουδαία επιμόρφωση στο άτομο αυτο.Όπως είναι φυσικό μια νοσηρή αλυσίδα δημιουργείται γυρω απο αυτο,με φοιτητές/παραγοντιλίκια/συμφέροντα κοκ.Πάμπολλες τετοιες ιστορίες υπάρχουν.
Σε αυτον τον τομέα τουλάχιστον το ψάρι για μενα βρωμά απο το κεφάλι.

Εμένα μου φαίνεται αστείο και παραπλανητικό το θέμα της αντιγραφής ,δεδομένων των προβλημάτων της παιδείας.

Θα γινόταν τρομερή οικογενειακή ιστορία για τον άλφα όμως : “o συμφοιτητής του που αντέγραψε σε 50/52 μαθήματα και τώρα παίρνει γαμάτο μισθό και δουλεύει σε δυνατή φαρμακευτική εταιρεία . Αλήτη μου φαγες την θέση ! Με έριξες στο αλκοόλ. Ζεις την ζωή μου αντιγραφέα!”

Μετά από αυτό, καπάκια η διδακτική ιστορία του τζίτζιγκα και του μέρμηγκα

Ισχύει. Παραπλανώ από τα πραγματικά προβλήματα ανοίγοντας συζήτηση για ακαδημαϊκά θέματα. Τα γραφεία διασύνδεσης φταίνε για όλα. Τι ξέρω κι εγώ; Εσύ τα ξέρεις καλύτερα.

εν τέλει στο παράδειγμα που φέρνεις δεν είναι αδικία όμως για αυτόν που διάβασε, και πήρε το πτυχίο με το σπαθί του, να του παίρνει την δουλειά ο άλλος που τα αντέγραψε όλα?

damn είχα γράψει κατεβατό και το χασα…

Συνοπτικά :

@karvou ξέρεις πολύ καλά πως τα προβλήματα στην παιδεία δεν περιορίζονται στο ότι αντιγράφουν οι φοιτητές. Παναγιωταρέα, Κατσανέβας…πασόκοι,νεοδημοκράτες παντού, άχρηστοι λέκτορες ανίκανοι να μεταδώσουν μια παράγραφο, πολυθεσίτες λαμόγια που συνεργάζονται με εταιρείες εξόρυξης , κομματόσκυλα που περνάνε μαθήματα χωρίς να εμφανίζονται καν στις εξετάσεις κλπ κλπ.
Ξερόλας δεν είμαι, μην προβάλλεις τέτοια πράγματα πάνω μου σε παρακαλώ. Απλά γράφω την άποψη μου και διαφωνώ μαζί σου τίγκα.

@original1924 ο άλλος τα αντέγραψε όλα και καλά έκανε. μετά κάθισε και έμαθε το αντικείμενο του και μπράβο του. Σιγά μην κάτσουμε να αναλύσουμε την “αδικία” αυτή την ώρα που η κατάσταση είναι μπουρδέλο. Και στην τελική αν κάποιος διαβάζει απλά για έναν βαθμό καλά να πάθει. Ας μάθει πως στον καπιταλισμό δεν υπάρχει “υγιής ανταγωνισμός” και “ευγενής άμιλλα”. Γιατί αν δεν το χει μάθει σαν παιδί ή σαν φοιτητής τότε αργότερα θα πάρει τα @@ μου.

μου αρέσει όμως που κατηγορούμε τους πολιτικούς που κάνουν την μια λαμογιά μετά την άλλη όταν και εμείς οι ίδιοι λέμε για αυτόν που έκανε μια κατα πολυ μικρότερη σε βαθμό παρατυπία οτι καλά έκανε…

Δικαίωμα σου να διαφωνείς τίγκα μαζί μου. Δικαίωμα μου όμως να απαντώ αναλόγως σε όποιον παρουσιάζει την άποψη μου στο αντικείμενο στο οποίο εργάζομαι ως γραφική και “για τις οικογενειακές ιστορίες”.

@karvou Εμένα μου φαίνεται εντελώς επιφανειακή/απλοική (γιαυτο και το σχετικό παράδειγμα με τη σειρά καρικατούρα) η προσέγγιση “αντιγράφουν οι φοιτητές ή όχι” . Αν θέλεις απάντα σε αυτό και ειδικότερα στο προβλημα της πασοκονεοδημοκρατίασης, της αμπαλίασης και των αγκαλιών με τις εταιρείες.

@original1924 ναι πρέπει να μπορούμε να διακρίνουμε κάποιες έννοιες και να μπορούμε να δίνουμε διαφορετική βαρύτητα στα πράγματα και στις καταστάσεις. αν δεν μπορούμε τότε πολύ εύκολα μπλέκουμε με νοοτροπία άσπρου/μαύρου , καλού/κακού κλπ. Κοινως έρχεται μας τρολάρει ο Πάγκαλος και λέει μαζί τα φάγαμε και συζητάμε 3 χρόνια μετά τι εννοούσε ο ποιητής :stuck_out_tongue:

σύμφωνοι,να διακρίνουμε τις διάφορες καταστάσεις αλλά όχι όπου μας συμφέρει να θυμόμαστε οτι υπάρχει το γκρί και όπου δε μας συμφέρει να λέμε οτι υπάρχει μόνο άσπρο/μαύρο…

ναι εκπροσωπώ το σύλλογο αντιγραφέων φοιτητών ελλάδος :stuck_out_tongue:
Απλά προσπαθώ να εστιάσουμε αλλού και όχι στο δέντρο. Και προσπαθώ να πω ότι αντι να αναλωνόμαστε σε χαζομάρες, κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα, ας κοιτάξουμε να βρούμε τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε :slight_smile:

το οτι κοιτάς να λύσεις ένα μεγάλο πρόβλημα δε σημαίνει οτι θα πρέπει να εθελοτυφλείς σε ένα μικρότερο. εκεί προσπαθώ να εστιάσω.όλα είναι προβλήματα.άλλα μεγαλύτερης βαρύτητας άλλα μικρότερης.όλα όμως πρέπει να λυθούν κάποια στιγμή.

οκ, παραιτούμαι. πιάστε τους αντιγραφείς για να συζητήσουμε μετά τι παίζει :stuck_out_tongue:

Σίγουρα τα έχεις ξεκαθαρισμένα τα πράγματα;

Πρώτον, το ότι αποδέχεσαι την αντιγραφή είναι στήριξη της πασοκονεοδημοκρατίας που λες. Άτομα που δεν δούλεψαν και ποτέ δεν θυσίασαν τίποτα σφετερίζονται αξιώματα και θέσεις ευθύνης μόνο από το “φαίνεσθαι” και την ανοχή/αποδοχή των γύρω τους στη λάθος συμπεριφορά τους. Τραβηγμένο για μερικούς, πραγματικό όμως για μένα. Κι επαναλαμβάνω. Η αντιγραφή δεν είναι το μόνο θέμα. 'Ηθελα να επιλέξω ένα παράδειγμα κι έπιασα αυτό.

Μετά πως γίνεται να θες να σχολιάσω για τις εταιρείες στα πανεπιστήμια όταν λες προηγουμένως “ο άλλος τα αντέγραψε όλα και καλά έκανε. μετά κάθισε και έμαθε το αντικείμενο του και μπράβο του”. Δηλαδή που νομίζεις πως το έμαθε μετά το αντικείμενο του; Στην τουαλέτα μετά τον πρωινό καφέ ή στην εταιρεία που πήγε και δούλεψε; Συγγνώμη Ζούγκλα, αλλά δεν το πιάνω εγώ επιδερμικά το θέμα. Εσένα το θέμα σου είναι να μην υπάρχει ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, εταιρείες. Το εκπαιδευτικό κομμάτι από ότι βλέπω σε αφήνει αδιάφορο.

Έχω την εντύπωση ότι οι αντιγραφές ήδη προβλέπεται να τιμωρούνται από τους κανονισμούς των σχολών. Άρα τι ακριβώς να βάλουν οι παρατάξεις στην ατζέντα τους? Είναι σα να εγκαλεί κάποιος τα κόμματα γιατί δεν έχουν στην ατζέντα τους την παραβίαση του κόκκινου φαναριού.

Κατά τ’ άλλα για να περιοριστούν έως εξαλειφθούν οι αντιγραφές, θα πρέπει να καταργηθεί σε μεγάλο (αν όχι ολοκληρωτικό βαθμό) ο γελοίος θεσμός της εξεταστικής όπου απλά μέσα σε τρεις ώρες πρέπει να αποδείξεις ότι αποστήθισες καλά ύλες 500 σελίδων (και σε πολλές περιπτώσεις παρωχημένων τεχνολογιών), πράγμα που μόνο μηδενική τριβή προσφέρει με το εκάστοτε αντικείμενο.

Αντίθετα θα πρέπει να ενισχυθούν οι αλυσιδωτές εργασίες, με όσο το δυνατόν πιο διαφοροποίημενο σκοπό γίνεται (για να αποφεύγεται αρχικά το “παίρνω την εργασία έτοιμη”) και φυσικά με διαρκή εξετάση (= απόδειξη ότι ξέρεις τι έκανες) μέσα στο εξάμηνο.

Αυτά θα πρέπει να έχει μια προοδευτική παράταξη στην ατζέντα της, το “τιμωρήστε τις αντιγραφές” είναι άσκοπο γιατί ήδη ισχύει.

Ναι, απλά διαφωνώ μαζί σου.

Το ότι δεν με ενδιαφέρει τόσο η αντιγραφή είναι ένδειξη πως θεωρώ πως υπάρχουν σημαντικότερα προβλήματα. Επίσης δεν συμφωνώ με την θεωρία της αξιοκρατίας που υπαινίσσεσαι. Αυτά λέμε στους έφηβους "δούλεψε παιδί μου να προκόψεις και αν αξίζεις θα πας μπροστά " και μετά βγαίνουν στην εργασία( στην ανεργία μάλλον…) και αναρωτιούνται ποτσ γένεν αυτό. Συνεχίζω να θεωρώ άστοχο το παράδειγμα σου για την αντιγραφή(έγραψε πολύ σωστά πράγματα για αυτό ο ChrisP)

Το θέμα μου είναι και το εκπαιδευτικό κομμάτι. Απλά έχουμε διαφορετική αντίληψη για το τι σημαίνει παιδεία. Για μένα το κομμάτι αυτό μπλέκεται με δεκάδες πράγματα. Από τις εισαγωγικές εξετάσεις μέχρι τους εξετάσεις του πανεπιστημίου, από τους φοιτητές μέχρι το προσωπικό του κάθε ιδρύματος, από το τι διδάσκεσαι μέχρι το πως “αξιολογείσαι” για αυτό. Και προφανώς έχει να κάνει και με την κομματικοποίηση και με την απολιτικοποίηση των φοιτητών και την πλήρη αποκοπή τους από την κοινωνια .

Τις προάλλες έγινε ορκομωσία στην σχολή μου και είδα φοιτήτρια η οποία δεν άξιζε καν να περάσει στο μαθηματικό,όχι γιατί πήρε μόρια από άθλημα,αλλά γιατί αντικειμενικά δεν ήξερε την τύφλα της να έχει καλύτερο βαθμό από πολλά άτομα της σχολής που ξέρω ότι κατέχουν αρκετά καλά το αντικείμενο.Εννοείται ότι η κοπέλα είχε κάνει πρωταθλητισμό στο σκονάκι από το πρώτο έτος μέχρι το τελευταίο μάθημα πτυχίου.Εύχομαι να είμαι από μια μεριά την στιγμή που θα μπεί σε τάξη να διδάξει και θα πέσει σε κανέναν-καμία τζόρα πιτσιρικά-πιτσιρικού…Όπως έλεγε και ο Κατακουζινός στο Κωνσταντίνου και Ελένης θα γελάσει και το ποικιλόχρωμο εριφιο!όχι τίποτα άλλο,αλλά όλοι είχαμε κάποια στιγμή ένα δάσκαλο η καθηγητή που ήταν παπάρας,δεν έκανε καλό μάθημα,είχε γνώσεις για τον πούτσο κλπ.Ε,αυτές οι ιστορίες κάπως έτσι ξεκινάνε.