Μιλτιάδης Πασχαλίδης

Προσωπική δισκογραφία
-Παραμύθι Με Λυπημένο Τέλος (1995)
-Κακές Συνήθειες (1998 )
-Βυθισμένες Άγκυρες (2001)
-Η Μόνη Μου Πατρίδα Είναι Ο Χρόνος (2003)
-Έχουν Περάσει Χρόνοι Δέκα (Ζωντανή Ηχογράφηση) (2005)
-Ψωμί Κι Εφημερίδα (2007)

Προγενέστερη
-Χαΐνηδες (1991)
-Νεάρχου Παράπλους (1993)

σελίδα: http://www.miltospashalidis.gr


Ένας απο τους αγαπημένους μου σύγχρονους Έλληνες τραγουδιστές και τραγουδοποιούς.Ποιά είναι η γνώμη σας;Αρέσει σε κάποιον απο εσάς;

Ειχα ξεχωρισει τη φωνη του οταν τυχαια τον ακουσα σε μια τηλεοπτικη εκπομπη γυρω στο '97-98 να τραγουδαει τον Ερωτοκριτο.Ακουσα λοιπον τους 2 πρωτους του δισκους,τους οποιους βρηκα εξαιρετικους.Κομματια οπως οι Πεθαμενες Καλησπερες(ζεϊμπεκικο που οποτε το ακουω νομιζω πως θα ταιριαζει η φωνη του Δ.Μητροπανου τελεια),η Αφηγηση(μελοποιημενη ποιηση του Γ.Σεφερη),οι Κακες Συνηθειες,Τα Μπλουζ της Αγριας Νιοτης,ξεχωριζουν με το πρωτο ακουσμα πιστευω.Μπολιασμα επισης παραδοσιακων και μοντερνων στοιχειων και γενικα πολυ ομορφα τραγουδια.Θα εξαιρεσω την επιλογη των καλεσμενων οπως ο Μ.Ξυδους,ο Μ.Στοκας,ο Β.Παπακωνσταντινου,οι οποιοι δεν μου κολλησαν ως συμμετοχες.Μετα το 2000 δεν ασχοληθηκα ξανα με τους δισκους του,οποτε δεν μπορω αν εκφερω αποψη.Παντως οι Βυθισμενες Αγκυρες τις οποιες μισοακουσα δεν μου κανανε ιδιαιτερη εντυπωση.

Χαχαχαχαχαχαχαχα,καλα εισαι τρομερος ετσι!Tο τραγουδι το εχει δωσει οντως και στον Μητροπανο,και βρισκεται στον δισκο “Το ερωτα και της φυγης”,που κυκλοφορησε το 1998.Γυριστηκε μαλιστα και video clip: http://www.youtube.com/watch?v=DDwXBr2Y1pY&feature=related
Το τραγουδι το ερμηνευει επισης ο Μητροπανος στο “Εχουν περασει χρονοι δεκα”,την ζωντανη ηχογραφηση.

Αν θες να δωσεις μια ευκαιρια ακομα πιστευω οτι θα αξιζε να ξαναακουσεις το “Βυθισμενες Αγκυρες”,που εχουν μερικα παρα πολυ ομορφα τραγουδια κατα τη γνωμη μου,με τραγουδια που ξεχωριζουν να ειναι το ομωνυμο,το “Αγυριστο κεφαλι” (σε στιχους Αλκη Αλκαιου),το “Της ληθης το πηγαδι” και το “Συβαριτισσα”,ενα πολυ συγκινητικο τραγουδι που το εγραψε για την Λιλη Ζωγραφου.Πολυ καλος ειναι και ο δισκος “Η μονη μου πατριδα ειναι ο χρονος”,που βρισκεται και ενα απο τα καλυτερα τραγουδια του Μιλτου,το “Στα ειπα ολα” που ερμηνευει ο Σωκρατης Μαλαμας.Το live ειναι παρα πολυ καλο,με πολυ καλη επιλογη τραγουδιων,αρκετες σημαντικες συμμετοχες και διαφοροποιημενες ενορχηστρωσεις σε αρκετα τραγουδια.Ο τελευταιος του δισκος να σου πω την αληθεια δεν μου κανε και μενα ιδιαιτερη εντυπωση,αν και εχει καποια πολυ καλα τραγουδια οπως το ομωνυμο,το “Τωρα που ειδα τα ονειρα σου” που ερμηνευει η Γιωτα Νεγκα (μανια αυτος ο ανθρωπος να δινει τα καλυτερα τραγουδια του σε αλλους:p),και το “Χιλια ποταμια”.

Επισης να σημειωσω οτι τον εχω δει ζωντανα 3 φορες και ηταν σε ολες παρα πολυ καλος.Τελευταια φορα που τον ειδα ηταν πριν 2 βδομαδες στον Μυλο,στην συνεργασια που κανει με Θανο Μικρουτσικο και Ριτα Αντωνοπουλου.Η τσεπη μου βογγηξε ασχημα(:p),αλλα πραγματικα καταπληκτικη παρασταση!

Μου είναι εξαιρετικά συμπαθής, αν και γνωρίζω ελάχιστα μόνο τραγούδια του. Τον είχα δει και ζωντανά πριν ένα χρόνο περίπου… Απο τις σεβαστές για μένα όπως και να χει παρουσίες της ελληνικής μουσικής.

H διασκευή της Αφήγησης σε ποίηση Σεφέρη-2ος δίσκος-είναι από τα highlights της ελληνικής δισκογραφίας.
(Α!Και ο Μεντζέλος σολάρει άγρια :wink:)
Δεν έχω όλα τα άλμπουμς του αλλά τον πάω με χίλια.Δε πα να αποκαλέισαι την μια Μιλτιάδης την μια Μίλτος.
Αγόρι μου είσαι μεγάλος!

να σαι καλα ρε αλητη ρεστλες που ανοιξες αυτο το υπερτατο thread:D
ειλικρινα δεν εχω λογια,ειναι απ τους αγαπημενους μου ελληνες καλλιτεχνες.
βασικα εδω κ πολυ καιρο ακουω τραγουδια του αλλα τωρα τελευταια με αγγιξαν ιδιαιτερως8)
εχει ερθει κ στο λαυριο παλιοτερα αλλα δεν πηγα η βλαμενη:cry: :wink:
anyway…τα αγαπημενα μου cd ειναι οι '‘βυθισμενες αγκυρε’'ς κ το ‘‘μονη μου πατριδα ειναι ο χρονος’’
κ το αγαπημενο μου τραγουδι το ‘‘σβηνω τα ιχνη’’ το οποιο το λιωνω αυτες τις μερες…
ας ειν καλα ο ανθρωπος που μου εδωσε εναν αλλο μουσικο αερα κ μια απαραιτητη ανανεωση…:respect: